• rok szkolny 2019/2020

    • Podsumowanie Szkolnego Turnieju Tenisa Stołowego
     Drodzy Uczniowie,
     W II półroczu rozpoczęliśmy sportowe rozgrywki Szkolnego Turnieju Tenisa Stołowego. W turnieju wzięło udział 18 osób. Turniej rozgrywaliśmy systemem rozgrywek każdy z każdym, niestety z wiadomych przyczyn turniej ten nie został zakończony.
     Postanowiliśmy jednak na podstawie wyników z tabeli wyłonić zwycięzców- czyli osoby, które zdobyły najwięcej punktów w turnieju. I tak oto:

     I miejsce zdobył Tomasz S. z klasy 7B
     II miejsce zdobył Daniel S. z klasy 8B
     III miejsce zdobył Jonatan S. z klasy 7c

     IV miejsce zdobyli: Angelo S. z klasy 5b oraz Łukasz M. z klasy 6b.

     Chcielibyśmy wręczyć Wam uroczyście
     Medale i nagrody za I, II i III miejsce ale w obecnej sytuacji jest to niemożliwe.
     Otrzymacie je jak się spotkamy we wrześniu.
     Blisko podium byli również :
     Daniel S. z klasy 7b, Olaf K. z klasy 6c oraz Szymon W z klasy 8c.
     SERDECZNE GRATULACJE !!!!!!!!
     Pozdrawiamy Was serdecznie!

     /Krzysztof Kleser, Kamila Łącka – Stanek, Bartosz Gaweł/

      

     Podsumowanie Szkolnej Olimpiady Lekkoatletycznej 
     Drodzy uczniowie w pierwszym semestrze realizowaliśmy szereg prób sprawnościowych w ramach Szkolnej Olimpiady Lekkoatletycznej. Każdy z was biegał, skakał, rzucał, rywalizował jak tylko potrafił. Niestety ciągłość naszych zmagań przerwał ten straszny koronawirus. Zgodnie z naszymi planami nie mogliśmy kontynuować naszej przygody z lekkoatletyką, tak jak to było zaplanowane. Konkurencje lekkoatletyczne zostały zastąpione próbami sprawnościowymi, które było można z powodzeniem przeprowadzić w warunkach domowych. Były to skoki na skakance, przysiady, ugięcia ramion w podporze przodem (pompki), bieg w miejscu, testowaliśmy siłę mięśni brzucha wykonując nożyce poziome itd. Bardzo trudno jest porównać wyniki jakie każdy z was uzyskał, jednak wszystkim którzy z sercem podeszli do naszej sportowej zabawy należy się wyróżnienie. Każdy kto wykonywał poszczególne próby, a następnie dzielił się wynikami z nauczycielem zasługuje na miano mistrza, gratulacje. A teraz wyróżnimy naszych mistrzów: Klasa IIIB Dawid O. Klasa VB Jakub W. Klasa VIIa i VIIau Dawid M. Klasa VIId i VIIdu Dominika T.,Monika P., Dominik B., Michał M., Łukasz O. Klasa VIIIC Sonia P., Szymon W., Marcel B. Wszyscy w/w zawodnicy wykonali większość prób sprawnościowych. Wszystkim pozostałym aktywnym uczniom również składamy gratulacje i mamy nadzieję że nadrobią zaległości i dołączą do naszej mistrzowskiej drużyny.

     /Krzysztof Kleser, Kamila Łącka – Stanek, Bartosz Gaweł/

      

     9 czerwca obchodzimy Dzień Przyjaciela.

     W tym dniu można podziękować przyjacielowi za to, że zawsze jest tuż obok.
                  Drodzy uczniowie, w ubiegłym tygodniu zajęcia socjoterapeutyczne odbywały się pod hasem „Przyjaciel”. Próbowaliśmy zdefiniować kim jest przyjaciel, tworzyliśmy przepis na przyjaźń oraz zastanawialiśmy się czy przyjaźń jest w ogóle ważna?

                 Dziś 9 czerwca właśnie obchodzimy taki dzień – Dzień Przyjaciela. W Polsce nie jest to zbyt popularne święto, ale na świecie przyjaciele w tym dniu obdarowują się upominkami i wyrażają swoją wdzięczność za przyjaźń i okazywane wsparcie. Każdego dnia warto dbać o przyjaźń i doceniać swoich bliskich i właśnie nie ma lepszej okazji niż  ten dzień by celebrować przyjacielskie więzi. Święto może i nietypowe, ale może warto chociaż zadzwonić w tym trudnym czasie dla Nas wszystkich i złożyć ŻYCZENIA na Dzień Przyjaciela.

     /Justyna Dysy/

      

     Dzień Europy
     9 maja z okazji Dnia Europy został ogłoszony Szkolny e-Konkurs „Moja wymarzona pizza” . Jak pizza to oczywiście Włochy, ale to danie może mieć tyle wersji ilu ludzi, czyli każdy ma swoją ulubioną, a nawet wymarzoną pizzę.

     Z przyjemnością informujemy, że Szkolny e-Konkurs "Moja wymarzona pizza” został rozstrzygnięty.

     Ponieważ konkurs był przeprowadzony w formie zdalnej, jury w składzie p. Ola, p. Sylwia, p. Agnieszka i p. Iwona, miało podwójną trudność, gdyż mogło oceniać tylko wzrokowo: stopień trudności wykonania pizzy, jej wygląd, sposób podania, natomiast walory smakowe dania były oceniane niestety wyłącznie w oparciu o wyobraźnię jury. Dlatego wybór najlepszej pizzy, a co za tym idzie „Mistrza pizzy” nie był łatwy. Jednak w konkursie nie było przegranych i pizze zostały wysoko ocenione.

     Wyróżnienia otrzymują:

     Kuba W. – pizza „najbardziej włoska”,

     Roksana G. – pizza „najbardziej stylowa" ,

     Olaf – pizza „najsmakowitsza" (mniam, mniam),

     Dawid T. – pizza „najbarwniejsza”

      

     Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za udział i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że wykonanie pizzy było dla Was okazją do fajnej zabawy i miłego spędzenia czasu.

     Laureatom serdecznie gratulujemy.

     A nagrody i dyplomy zostaną wręczone po powrocie do szkolnych ławek. 

     /Iwona Kapuściak, Sylwia Jędrach, Agnieszka Pilawska, Aleksandra Borkowska/

      

      

     Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi

     Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi pt. „Działania na rzecz klimatu” został rozstrzygnięty. Jego celem było zachęcenie do zainteresowania szeroko rozumianą przyrodą, jej naturalnym pięknem i bogatymi formami, w jakich występuje. Wszystkie nadesłane prace prezentowały wysoki poziom artystyczny, zaskoczyły członków Jury kreatywnością, pracochłonnością, oryginalną techniką wykonania oraz starannością wykonania i talentem plastycznym. Jury miało bardzo ciężką decyzję do podjęcia. Ostatecznie wygrała inwencja i pomysłowość.

     Po naradzie jury postanowiło wyróżnić następujących autorów prac:                        

     1 miejsce - Roksanka G. i Dawid O.

     2 miejsce równorzędne - Michał M. i Olek J.

     3 miejsce - również z miejscem równorzędnym Olaf K., Dominik T. i Jakub W.

     Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

     /Justyna Dysy, Iwona Kapuściak/

      

     Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej nr 55 

     22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. To wyjątkowe święto. Z roku na rok stan naszej planety ulega pogorszeniu a Wyspa Śmieci na Oceanie Spokojnym jest kilkukrotnie większa od Polski. Jeśli jest dla nas jakaś nadzieja, są nią najmłodsi członkowie społeczeństwa, dlatego warto zainteresować ich świętowaniem Dnia Ziemi.

     Szczerze wierzymy, że realizacja szkolnych projektów i codzienna troska w postaci np. sortowania śmieci w szkołach potrafią zmienić nastawienie najmłodszych do kwestii ekologii. Jak kształtować postawę proekologiczną za pośrednictwem komputera? To nie jest łatwe. Nie bronimy twierdzenia, że niewątpliwie uda nam się osiągnąć ten cel, ale należy podejmować próby.

     W efekcie powstał SZKOLNY DZIEŃ ZIEMI w formie zdalnej.

     /Justyna Dysy, Iwona Kapuściak/

      

     PROJEKT „IRLANDIA W SZKOLE” realizowany pod patronatem Fundacji Kultury Irlandzkiej


     Krótko przed feriami zgłosiliśmy szkołę do projektu realizowanego pod patronatem Fundacji Kultury Irlandzkiej we współpracy z Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu. W trakcie realizacji projektu chcemy uczniom naszej szkoły przybliżyć tematykę związaną z Republiką Irlandii m.in. jej kulturą, tradycją czy geografią. Dnia 11 marca zorganizowaliśmypoświęcone Irlandii warsztaty, które poprowadziłapani Agnieszka Matejuk z AleFirma. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać bliżej Szmaragdową Wyspę, dowiedzieli się wielu ciekawych informacji orazpodziwiali przepiękne krajobrazy tego wyspiarskiego państwa. Nie zabrakło oczywiście informacji o tradycyjnej muzyce i tańcach irlandzkich. Spotkanie z panią Agnieszką przebiegło w bardzo miłej atmosferze, uczniowie doskonale się bawili i chętnie brali udział w konkursach zorganizowanych na zakończenie spotkania. Projekt będzie kontynuowany po powrocie uczniów do szkoły, gdyż w planach mamy jeszcze wiele atrakcji, na które już wszystkich zapraszamy.

     /Sylwia Jędrach, Agnieszka Pilawska, Aldon Tadla/

      

     Udział w Śląskiej Akademii Komiksu

     Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Śląskiej Akademii Komniksu zorganizowanej przez Bibliotekę Śląską. Spotkanie prowadził znany scenarzysta komiksów i gier komputerowych Daniel Gizicki. W drugiej części spotkania uczniowie na warsztatach poznali technikę tworzenia komiksów.

     /Małgorzata Wojnarowicz/

      

      

      

     Wycieczka do kina

     Przez twe oczy zielone..... Ach cóż to był za film !

     22 lutego br. uczniowie naszej szkoły wyruszyli z panią Małgorzatą oraz Sylwią do Multikina, aby obejrzeć wspólnie film pt. „Zenek”.

     Film o Zenku Martyniuku nie traktujemy tylko jako klasycznej biografii, ale jako szansę przyjrzenia się kulturze disco-polo, fenomenowi społecznemu, który cieszy się popularnością. „Zenek” to historia chłopaka z podlaskiej wsi, który dzięki uporowi, ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeniom osiągnął niebywały sukces.

     A więc cel wycieczki został osiągnięty, gdyż film okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ przekaz trafił do uczestnikom wycieczki.

     Na zakończenie sobotniego wyjścia postanowiliśmy wspólnie wybrać się do Pizzy Hut.

     /Justyna Dysy/

      

     Tłusty czwartek w naszej szkole

     Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

     Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Tradycja do dziś nakazuje, aby w tłusty czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło. W naszej szkole jak zwykle tłusty czwartek minął na słodko z pysznymi pączkami, z cukrem pudrem, lukrem i konfiturą. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły obchodzili tłusty czwartek zgodnie z tradycją, kosztując przepysznych pączków pieczonych przez naszych uczniów. Pączki błyskawicznie znikały, co świadczy o tym, jak były pyszne!.

     /Justyna Dysy/

      

     Walentynki

     Walentynki to święto, które obchodzimy od niedawna, ale zyskuje ono coraz większą popularność. Jest to nie tylko dzień zakochanych par, ale również świetna okazja do świętowania miłości, przyjaźni i życzliwości ze swoimi uczniami.

     Jak co roku, na szkolnym korytarzu została ustawiona czerwona skrzynia, do której uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie walentynkowe amorki z Samorządu Uczniowskiego rozdały wszystkim adresatom podczas apelu walentynkowego.

     /Justyna Dysy/

      

      

     Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2020
     W dniach 11-14 lutego 2020r. obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu 2020. Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku odbył się 11 lutego pod hasłem "Działajmy razem!"

      

     Przez hasło "Działajmy razem!", organizatorzy zwracają szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, decydentów, dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online. Podkreślają, iż przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.

      

     W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy szereg działań, mających na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w Sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych.

     /Justyna Dysy, Małgorzata Wojnatowicz/

      

      

     Jasełka w bibliotece

     31 stycznia już po raz drugi przedszkolaki uczestniczyły w przedstawieniu jaselkowym i warsztatach muzycznych w Bibliotece Publicznej filia 19 w Szopienicach zaproszeni przez p. Elżbietę Maj. Wszyscy świetnie się bawili, a przy okazji wiele nauczyli.

     /Małgorzata Wojnatowicz/

      

      

     Jasełka w bibliotece

     Spotkanie jaselkowe połączone z zajęciami muzycznymi prowadzonymi przez p. Żanetę w Bibliotece Publicznej filia 19 w Szopienicach dla przedszkola integracyjnego odbyło się 30 stycznia. Podczas zabawy z instrumentami dzieci poznawały ich nazwy, wysłuchały bajki muzycznej i próbowały gry na bębnach afrykańskich.

     /Małgorzata Wojnatowicz/

      

      

     Program edukacyjny ,,Uczymy Dzieci Programować”

     W miesiącu grudniu, oczekując na święta, uczniowie z klasy 3aU wzięli udział w wyzwaniu "Czekając na święta 2019 Uczymy Dzieci Programować". W ramach aktywności dzieci stworzyły kalendarz adwentowy, z którego każdego dnia wyciągały karteczkę z zakodowanym tematem zajęć. Przez trzy tygodnie uczniowie codziennie realizowali jedno zadanie z programowania. Pracowali z matą do kodowania na dywanie oraz z Ozobotami Evo. Zajęcia z robotami z pewnością na stałe zagoszczą w harmonogramie naszych zajęć.

     /Aleksandra Świerkula/

      

      

     Wizyta w hospicjum

     W dniu 20 grudnia uczniowie naszej szkoły w ramach wolontariatu odwiedzili podopiecznych hospicjum Cordis.  Dzieci odwiedziły zarówno chore dzieci jak i dorosłych. Wszystkim daliśmy własnoręcznie wykonane kartki i ozdoby przy każdym łóżku zaśpiewajmy kolędę. Pod koniec wizyty czekał nas słodki poczęstunek i poznaliśmy niesamowitą historię Hospicjum Cordis. To było bardzo piękne i wzruszające spotkanie. Już w styczniu powrócimy z Jasełkami. 

     /Anna Opuchlik, Małgorzata Wojnarowicz/

      

      

     Jasełkowanie

     Jak co roku przed świętami uczniowie przygotowali jasełka. Tym razem miały one charakter rodzinnego spotkania przy stole i śpiewania kolęd. Ewangelia św. Łukasza była filmem nagranym w Szopienicach, a postaciami z biblii nasi najmłodsi uczniowie.

     /Małgorzata Wojnarowicz/

      

      

     Lekcja biblioteczna

     18 grudnia uczniowie z klas edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Miejskiej w Katowicach - Szopienicach. Podczas zajęć nie było czasu na nudę. Czytanki, kolorowanki, wydzieranki oraz liczne zabawy organizowane przez Panią Bibliotekarkę bardzo spodobały się dzieciom. Z pewnością za niedługo znów zagościmy w zaprzyjaźnionej bibliotece.

     /Aleksandra Świerkula/

      

      

     Socjoterapeutyczne warsztaty "Ozdób świątecznych" 

     W dniu 11 grudnia w naszej szkole odbyły się zajęcia otwarte – warsztaty. Tematem i zadaniem warsztatów były „Ozdoby świąteczne” oraz zapewnienie rozwoju zainteresowań pracami ręcznymi w szerokim zakresie dając tym samym możliwości doskonalenia umiejętności manualnych i poznawczych uczniów jak i poznanie skutecznych i zarazem bezpiecznych sposobów słuchania się. Przyglądaliśmy się emocjom dużym i małym, uświadamialiśmy sobie prawidłowe wzorce naszych relacji, zachowania oraz pomocy w samorealizacji i wykorzystaniu czasu wolnego. Rękodzieło wykonane podczas warsztatów zostanie przekazane przez naszych uczniów do Społecznego Towarzystwa Hospicjum „Cordis” w Katowicach.

     /Justyna Dysy/

      

     Paczka dla Bohatera

     3 grudnia uczniowie naszej szkoły wykonywali kartki świąteczne w ramach akcji "Paczka dla Bohatera". Kartki przez nas wykonane zostaną dołączone do paczek bożonarodzeniowych dla seniorów zasłużonych dla naszej Ojczyzny - weteranów i kombatantów, ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę, a także dla tych, którzy byli represjonowani przez ustrój komunistyczny oraz weteranów misji poza granicami kraju. Wszystkim zasłużonym tym samym chcemy życzyć Wesołych Świąt!

     /Agnieszka Wiencek-Sawka/

      

     XVIII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Górnym Śląsku

     27 listopada w auli im. Stanisława Ignacego Witkiewicza Muzeum Historii Katowic odbył się XVIII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Górnym Śląsku. W tym roku tematem konkursu była II wojna światowa na Górnym Śląsku. Uczestnicy konkursowych zmagań byli, jak co roku, oceniani przez bardzo szacowne jury, którego członkami byli specjaliści do spraw historii naszego regionu – pracownicy Muzeum Historii Katowic.

     W tym roku I miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 39 Specjalnej w Katowicach. Nasi uczniowie zajęli II miejsce, ustępując zwycięzcom tylko jednym punktem.

     III miejsce zajął Zespół Szkół Specjalnych z Siemianowic. Konkursowicze bardzo dobrze poradzili sobie z trudną tematyką II wojny światowej i wykazali się sporą wiedzą historyczną wykraczającą poza ramy szkolnej wiedzy i wymagań.

     Nagrody dla uczestników współzawodnictwa przygotowało Muzeum Historii Katowic i organizator konkursu Szkoła Podstawowa Nr 55 Specjalna w Katowicach.

     Zarówno zwycięzcom jak i wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

     /Agnieszka Wiencek-Sawka/

      

      

     Wycieczka do Oświęcimia

     20 listopada uczniowie klas ósmych i 7b byli na wycieczce w Muzeum byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w Oświęcimiu.n Wycieczka pozwoliła uczniom zobaczyć na własne oczy miejsce śmierci tysięcy Żydów, Polaków, Romów i  przedstawicieli wielu innych nacji. Doświadczenie to z całą pewnością pozostanie w każdym z nas na zawsze. Uczniowie podczas wycieczki zobaczyli Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau oraz wzięli udział w lekcji muzealnej dotyczącej obozu.

     /Agnieszka Wiencek-Sawka/

      

      

     Wycieczka do Krakowa

     17 listopada, w niedzielę, w ramach akcji „Szkoła przyjazna dziecku” pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do Krakowa. Pogoda jak zwykle nam dopisała.

     Spacerkiem dotarliśmy na Wawel, gdzie podziwialiśmy dziedziniec arkadowy i złotą kopułę Kaplicy Zygmuntowskiej.

     Odpoczywaliśmy nad Wisłą w pobliżu ziejącego ogniem smoka wawelskiego, wcinając oscypki. W Krakowie wielu z nas kupiło sobie pamiątki i zrobiło ciekawe zdjęcia. Opowiadaliśmy sobie o hejnale krakowskim, Pomniku Adama Mickiewicza, Bramie Floriańskiej, Krakowskim Barbakanie. Pod Kościołem Mariackim odrobinę zaprzyjaźniliśmy się z krakowskimi mimami – królem i aniołem, którzy zechcieli pozować do naszych zdjęć.

     Wróciliśmy wieczorem – zmęczeni, ale zadowoleni.

     /Agnieszka Wiencek-Sawka/

      

     Wycieczka do Zakładu Karnego

     W dniu 19.11.2019r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Zakładu Karnego w Jastrzębiu - Zdroju. Podczas wizyty zostali zapoznani z działalnością i zadaniami Służby Więziennej oraz ze schematem organizacyjnym systemu penitencjarnego w Polsce. Największą atrakcją było jednak zwiedzanie wnętrza zakładu. Ze względów bezpieczeństwa było ono ograniczone, ale mogliśmy zobaczyć oddział zamknięty, izolatkę, spacerniak oraz dowiedzieć się o warunkach życia więźniów, ich harmonogramie dnia, obowiązkach, systemie nagród i kar, jak wygląda nadzór nad więźniami, jak wyglądają odwiedziny więźnia. Chętni spędzili nawet chwilę w celi. Przebywanie w przestrzeni ograniczonej murami, specyficzne środowisko, korytarze, odgłos zamykanych drzwi do cel, służba więzienna, wszystko to zrobiło na nas ogromne wrażenie.
     Mamy nadzieję, że cel wycieczki został osiągnięty, bowiem w przystępny i zrozumiały sposób zostało przedstawione uczniom, jak można ustrzec się przed przestępczością i więzieniem oraz jak należy postępować by uniknąć kłopotów.

     /Justyna Dysy/

      

     Warsztaty Majsterkowo
     13 listopada uczniowie klas IIa, IIIa i IIIb wzięli udział w warsztatach edukacyjnych Majsterkowo organizowanych przez sklep budowlany Castorama. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak wygląda proces przetwarzania drewna od momentu posadzenia drzewa aż do sprzedaży drewnianej deski w sklepie. Podczas drugiej części zajęć uczniowie samodzielnie złożyli i udekorowali drewniane pudełko na skarby, które zabrali do domu. Wszyscy uczestnicy otrzymali piękne dyplomy oraz upominki. Zabawa była wspaniała.

     /Aleksandra Świerkula/

      

     Akademia 11 listopada

     8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia dla uczczenia 101 rocznicy odzyskania niepodległości i 100 rocznicy I powstania śląskiego. 

     Punktualnie o godzinie 11.11 całą szkołą zaśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Podczas akademii pamięć 1918 roku świętowaliśmy przy dźwiękach Chopina i słowach wierszy nawiązujących do tych ważnych dla naszego narodu wydarzeń.

     Nie zabrakło także akcentów współczesnych – akademię zakończyliśmy wspólnie śpiewając „Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem.” – znanej piosenki zespołu Chłopcy z Placu Broni. Podczas występu mieli okazję popisać się starsi  jak i najmłodsi uczniowie naszej szkoły.

     /Agnieszka Wiencek-Sawka/

      

      

     Święto Niepodległości
     8 listopada cała społeczność szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji #SzkołaDoHymnu. O godzinie 11.11 odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu oraz wysłuchaliśmy przygotowanej przez uczniów krótkiej lekcji historii.

     /Natalia Krawczyk/

      

     Spotkanie z Magdaleną Lamparską
     W dniu 5 listopada w Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej w Sosnowcu nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu z Magdaleną Lamparską, aktorką i pisarką. Spotkanie zaaranżowano w związku z wystawą poświęconą aktorce Poli Negri.. zaprezentowano również książkę pt. Wszystko albo nic... o w/w aktorce.

     /Sylwia Witkowska/

      

     Wyjście na cmentarz
     W dniu 30 października odwiedziliśmy cmentarz w Szopienicach. Zapaliliśmy znicze na grobach Powstańców Śląskich, żołnierzy-bohaterów II wojny światowej oraz nauczycielek poczywających na cmentarzu. 

     /Sylwia Witkowska/

      

     Akcja „Szkoła pamięta” i wycieczka pod Pomnik Powstańców Śląskich

     25 października nasza szkoła wzięła udział w akcji ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji „Szkoła pamięta”. Uczniowie naszej szkoły udali się tego dnia na wycieczkę pod Pomnik Powstańców Śląskich  i Harcerzy Września w Katowicach, aby zapalić tam znicze i oddać tym samym szacunek i cześć poległym bohaterom tych historycznych wydarzeń.

                 Ci z nas którzy nie wzięli udziału w wycieczce, odwiedzili wraz z nauczycielami pobliski cmentarz i tam zapalili znicze na znajomych mogiłach.

     /Agnieszka Wiencek-Sawka/

      

     Spotkanie z dziennikarzem
     Dnia 22. 10. 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu uczestniczyliśmy w spotkaniu z dziennikarzem i pisarzem Marcinem Mellerem, podczas którego dowiedzieliśmy się m.in. jak powstają felietony jak wygląda praca dziennikarza oraz powstają programy telewizyjne.

     /Sylwia Witkowska/

      

     Wycieczka do Krakowa
     W dniu 12.10.19 r uczniowie wzięli udział w wycieczce do Krakowa. W ramach obchodów XIX Dnia Papieskiego uczniowie zwiedzili Bazylikę Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach, gdzie zapoznali się z życiorysem św. Faustyny Kowalskiej oraz z ideą obchodzony Dni Papieskich, w tym roku pod hasłem"Wstańcie, chodźmy", w ramach których organizowana jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej młodzieży w ramach fundacji.. Dzieło Tysiąclecia.. Następnie zwiedziliśmy Mały Rynek i Rynek w Krakowie wraz z Kościołem Mariackim. Pod Barbakanem spotkaliśmy rycerza, co broni wejścia do miasta.

     /Sylwia Witkowska/


     Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
     Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji wzięliśmy udział w biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób!!! Udało się!!! przeprowadzony został również szkolny konkurs dotyczący I szej Pomocy! Udział w akcji był świetną zabawą połączony z nauką !!! 
     Po zakończonej akcji bicia rekordu, uczniowie rozwiązali quiz na temat pierwszej pomocy. Wyłonilismy 3 zwycięzców, którzy zostali nagrodzeni!
     I miejsce Magdalena,

     II miejsce Katarzyna
     III miejsce Roksana !
     Serdecznie gratulujemy!!! 

     /Aleksandra Borkowska, Kamila Łącka-Stanek/

      

     Dzień Edukacji Narodowej
     W piątek, 11 października 2019 odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się muzycznie występem naszych uczniów. Następnie zaprezentowaliśmy filmiki z naszymi uczniami: co myślą o nauczycielach. Finałem imprezy było rozdanie "Oskarów" wszystkim pracownikom szkoły. Na koniec przemawiała przewodnicząca Rady Rodziców i Dyrekcja szkoły. Pani Dyrektor rozdała nagrody pracownikom szkoły.

     /Anna Opuchlik/

      

     Turniej Piłki Nożnej
     Jak co roku uczniowie naszej szkoły brali udział w Turnieju Piłki Nożnej Szkół Specjalnych miasta Katowice. Organizatorem zmagań była Szkoła Podstawowa nr 39 im. Jana Pawła II Specjalna. Turniej odbył się w piątek 27 września 2019r. Na obiekcie MOSiR Katowice Dąbrówka Mała. Do rywalizacji zgłosiło się pięć placówek. Każda reprezentacja składała się z sześciu piłkarzy podstawowych plus zawodnicy  rezerwowi. Turniej przebiegał w formule każdy z każdym. Nasza reprezentacja zajęła I miejsce wygrywając wszystkie spotkania.  Uczestnicy turnieju wspaniale się bawili i przez jakiś czas mogli poczuć się jak prawdziwe gwiazdy piłkarskie. 

     /Krzysztof Kleser/

      

     XIX Wojewódzka Spartakiada Szkół Specjalnych
     26 września odbyła się XIX Wojewódzka Spartakiada Szkół Specjalnych.
     Dziękujemy: Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Katowicach, OSP Dąbrówka Mała, Firmie Bohemia, Społem Katowice Ośrodków Sportowe u Szopienice oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji.
     Oto wyniki:
     miejsce 1 - Szkoła Podstawowa Specjalna nr 30 im. Stefanii Sempołowskiej w Sosnowcu
     miejsce 2 -Szkoła Podstawowa nr 55 Specjalna w Katowicach
     miejsce 3 - Świetlica Specjalistyczna nr 2 w Katowicach
     Gratulujemy

     /Natalia Krawczyk/

      

     Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020
     Dnia 02 września rozpoczynamy nowy rok szkolny 2019/2020, jednocześnie świętując 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W tym szczególnym dniu, kiedy pełni wrażeń po wakacyjnych przygodach wracacie wreszcie do szkoły, życzę abyście jak najlepiej wykorzystali rozpoczynający się czas nauki. Korzystajcie ze wszystkich szans jakie daje Wam szkoła, aby stawać się jeszcze lepszymi i mądrzejszymi ludźmi. 

     /Elżbieta Maj/