• rok szkolny 2023/2024

        • XX Wojewódzka Spartakiada Pożarnicza Szkół Specjalnych

                

           

           

           

           

           

          6 czerwca odbyła się XXI Wojewódzka Spartakiada Pożarnicza Szkół Specjalnych, którą zorganizowały z ramienia szkoły p. Aleksandra Świerkula i p. Kamila Łącka-Stanek. Konkursami towarzyszącymi była XVIII Maltaniada oraz Konkurs Plastyczny. Impreza nasza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Katowice oraz Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

          W Spartakiadzie wzięło udział 9 Szkół Specjalnych ze Śląska oraz Świetlica Specjalistyczna nr 2 z Katowic. Odwiedziły nas szkoły z Mysłowic, Sosnowca, Czeladzi, Rudy Śląskiej oraz Katowic.

           

          Oto wyniki XXI Wojewódzkiej Spartakiady Pożarniczej Szkół Specjalnych:

          I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 7 Specjalna z Katowic  

          II miejsce – Szkoła Podstawowa Specjalna nr 30 z Sosnowca

          III miejsce – gospodarze czyli Szkoła Podstawowa nr 55 Specjalna z Katowic w składzie (Łukasz O.,
          Daniel C., Kamil G., Dawid J., Nikodem T.)

          IV miejsce – Zespół Szkół Specjalnych z Mysłowic

          V miejsce – Szkoła Podstawowa nr 35 Specjalna z Rudy Śląskiej

          VI miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 61 Specjalna z Katowic

          VII miejsce – Zespół Szkół Specjalnych w Czeladzi
          VIII miejsce – Świetlica nr 2 Miejskiego Ośrodka Społecznego z Katowic

          IX miejsce –  Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi z Mysłowic

           

          XVIII Turniej Maltański „Maltaniada”:

          I miejsce – Szkoła Podstawowa Specjalna nr 55 z Katowic

          II miejsce – Szkoła Podstawowa Specjalna nr 30 z Sosnowca

          III miejsce – Świetlica nr 2 Miejskiego Ośrodka Społecznego z Katowic

          IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 7 Specjalna z Katowic

          V miejsce – Zespół Szkół Specjalnych z Mysłowic

          VI miejsce – Zespół Szkół Specjalnych w Czeladzi

          VII miejsce – Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi z Mysłowic
          VII miejsce – Szkoła Podstawowa nr 35 Specjalna z Rudy Śląskiej


          Konkurs plastyczny:

          I miejsce – Maurice K. (Szkoła Podstawowa Specjalna nr 55 z Katowic)

          II miejsce – Klaudia P. (Szkoła Podstawowa Specjalna nr 30 z Sosnowca)

          III miejsce – Michalina M. (Szkoła Podstawowa nr 7 Specjalna z Katowic)

          Wyróżnienie: Małgorzata G. (Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa

          Arka Noego z Katowic)

           

          Gratulacje! 
           

          Podczas Spartakiady uczestnicy mieli zapewnionych wiele atrakcji. Uczniowie mogli obejrzeć wóz strażacki, doskonalić umiejętność udzielania I pomocy z udziałem fantoma. Uczniowie obejrzeli symulację akcji pożarniczej w wykonaniu strażaków z JRG nr 1 w Katowicach-Szopienicach.

          Wszyscy obecni uczestnicy otrzymali popcorn, słodkości, wodę, lody oraz zjedli pyszny żurek.

          Dziękujemy szczególnie naszym sponsorom: Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Katowice, Śląskie Kuratorium Oświaty, Piekarnia Ciastkarnia Kłos,  Cukiernia Europejska,   Społem Katowice, Johan Bross BFC Nieruchomości, Arkadiusz Loda Kancelaria Usług Księgowych w Katowicach, Restauracja Beka w Piwnicy, Sklep Decathlon, Pociąg do lodów – lody rzemieślnicze, Lodziarnia Grycan, Urząd Statystyczny w Katowicach, Miejski Dom Kultury Bogucice - Zawodzie w Katowicach, Marta Będziszewska Nałęczów Zdrój, Ekaterra, Firma Rossmann Polska  

          / Aleksandra Świerkula, Kamila Łącka-Stanek/

           

          Studio Polskiego Radia w Katowicach

          26 maja Studio Polskiego Radia w Katowicach rozbrzmiało inaczej niż zwykle. Nasza szkoła, na specjalne zaproszenie Fundacji In Corpore, Miasta Katowice oraz wspaniałego artysty Grzegorza Majzla mogła podziwiać cudowny koncert. Zostaliśmy również publicznie docenieni za naszą dotychczasową działalność szkolnego zespołu bębniarskiego ,,Turbo Bębniarze" oraz tym samym zaproszeni do wykonania wspólnego koncertu z zespołem Grzegorza Majzla. Dzieci miały również możliwość poznania na żywo dziennikarza radiowego Tomasza Skowrona oraz Prezesa Fundacji In Corpore. To dla nas wielki zaszczyt!

          /Żaneta Ostrowska/

           

          Dzień Europy

          Dzień Europy to rocznica deklaracji Schumana z dnia 9 mają 1950 r. Dała ona początek dzisiejszej Unii Europejskiej. W bieżącym roku obchodzimy również 20 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z  okazji Dnia Europy w dniu 9 mają  odbyły się w naszej  szkole  okolicznościowe zajęcia.

          /Danuta Meus/

           

          Regionalny Turniej Ekologiczny

          7 maja drużyna w składzie: Dominika, Weronika, Dominik i Maurice wzięła udział w Regionalnym Konkursie Ekologicznym w Rudzie Śląskiej. Uczniowie zdobyli wyróżnienie, świetnie poradzili sobie z zadaniami sprawnościowymi i dobrze odpowiedzieli na trudne pytania dotyczące ekologii. Wykazali się przy tym dużym poczuciem humoru i doskonale się bawili. Gratulujemy!

          /Ewa Pozimska/

           

          Rozdanie dyplomów Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego " Orzeł Matematyczny"

          Nasza szkoła uzyskała certyfikat Szkoły rozwijającej talenty, który przekazany został na ręce pani dyrektor mgr Elżbiecie Kiper.

          2 uczniów z klasy 2 a - Oliwer P. i Oskar L. otrzymali tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego " Orzeł Matematyczny", zaś 8 uczniów otrzymało  dyplom  uznania za udział w tym konkursie. Dyplomy wraz z drobnym upominkiem zostały wręczone uczniom po apelu, który odbył się z okazji Świąt Majowych.

          /Danuta Meus/

           

          Akademia z okazji Dnia Konstytucji Narodowej

          Bóg, Honor, Ojczyzna... Dziś w naszej szkole głośno wybrzmiały te hasła podczas uroczystego apelu z okazji dnia uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie przypomnieli sobie, jak ważnym wydarzeniem w historii naszego kraju było to wydarzenie i choć pewnie myśleli już o ciepłej majówce z uwagą wysłuchali wystąpienia kolegów i koleżanek. Wszyscy zebrani z dumą zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a potem głośno i radośnie wybrzmiał refren piosenki : "Witaj maj, trzeci maj!"

          /Natalia Wlazło/

           

          V Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

          29 kwietnia uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w V Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym. Pomimo mocnej konkurencji reprezentanci naszej szkoły stanęli na podium: 

          I miejsce zajął Oskar L. z klasy 2a

          III miejsce zajął Oliwier P. z klasy 2a

          Serdeczne gratukacje dla zwycięzców !!! Życzymy dalszych sukcesów.

          /Aleksandra Świerkula/

           

          Dzień Ziemi

          W dniu 22 kwietnia w ramach obchodów Dnia Ziemi wybraliśmy się do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, gdzie przygotowano wiele atrakcji i ciekawych aktywności mających na celu uwrażliwienie wszystkich na potrzeby naszej planety.   W trakcie wydarzenia uczniowie brali udział w zabawach przyrodniczych, rozwiązywali zagadki, układali puzzle lub memory, a także poszerzyli wiedzę m.in. na temat parków krajobrazowych w Polsce, roślin i zwierząt będących pod ochroną czy też spotkali się z policjantami oraz maskotką Policji Sznupkiem. Młodzieży oraz dorosłym uczestnikom wydarzenia policjant przypominał o odpowiedzialności prawnej za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. Z wyjazdu uczniowie wrócili zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie, a co więcej z podarunkami otrzymanymi za udział w zabawach i konkursach. Dziękujemy za zaproszenie do udziału w tak ważnym w dzisiejszych czasach przedsięwzięciu.

          /Sylwia Jędrach, Iwona Kapuściak/

           

          I Międzyszkolny Konkurs Wokalny ,,Piosenka jest dobra na wszystko”

          10 kwietnia odbył się I Międzyszkolny Konkurs Wokalny ,,Piosenka jest dobra na wszystko” w Zespole Szkół nr 3 w Katowicach. Nasi uczniowie mieli możliwość pokazania swoich talentów wokalnych. Z konkursu przywieźli do naszej szkoły 1,2 i 3 miejsce oraz sześć wyróżnień !!! Wszystkim artystom serdecznie gratulujemy!

          /Żaneta Ostrowska/

           

          XXI Turniej w dwa ognie

          Uczniowie naszej szkoły wzięliśmy udział w Międzyszkolnym Turnieju Dwa Ognie chłopców i dziewcząt zorganizowanym w Szkole Postawowej Specjalnej nr 7 w Katowicach. Nasi uczniowie w składzie: Oliwia, Adam, Weronika, Michał, Dominik oraz Dawid rozegrali 5 meczy systemem rozgrywek każdy z każdym. Walka była zacięta. Nasz kapitan druzyny Adam świetnie poprowadził drużynę do zdobycia pucharu! Zajęliśmy 3 miejsce !!!! Walka była bardzo zacięta do ostatnich minut. Brawo Drużyna !!!!

          /Kamila Łącka-Stanek/

           

          Dzień Matematyki,

          to dzień obchodzony na całym świecie 14 marca.

          Uczniowie wszystkich klas wykonywali prace plastyczne związane z liczbą Pi, która w przybliżeniu  wynosi 3,14.Jest to stała ,nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza obwód. Na korytarzu w holu budynku szkoły można obejrzeć wystawkę prac uczniów.
          Uczniowie mogli też dowiedzieć się z obejrzanej prezentacji, że inna nazwa to Ludolfina. Nazwa ta pochodzi od  badacza tej liczby. Niektóre klasy wykorzystywały wyzwania dotyczące liczby Pi w Minecrafcie Education.

          /Danuta Meus/

           

          Dzień Babci i Dziadka

           

          💗 Wszystkiego najlepszego Babciu 💗

          💗 Wszystkiego najlepszego Dziadku 💗

          /Aleksandra Świerkula/

           

           

          Szkolny wolontariat

          W ramach Szkolnego Wolontariatu i współpracy seniorzy z Domu Pomocy Społecznej nr 3 w Katowicach Osiedle Tysiąclecia obejrzeli nasze Szkolne Jasełka.Wystep naszych uczniów bardzo im się podobał i wspólnie z dziećmi  śpiewali kolędy.

          Poniżej zapraszamy na filmik:

           

          /Danuta Meus/

           

           

          Akcja Bezpieczny Przejazd
          Dnia 8 listopada odbyły się w naszej szkle warsztaty związane z Akcją Bezpieczny Przejazd. Podczas zajęć uczniowie mogli przeżyć podróż z Ambasadorką Bezpieczeństwa dotyczącą bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Po wykonaniu zadań uczniowie otrzymali drobne upominki.

          /Zaneta Ostrowska/

           

          Akcja Bezpieczny Przejazd
          Dnia 20 listopada odbyła się w naszej szkole prelekcja zaproszonego gościa Pana Michała Susek - przedstawiciela Polskich Linii Kolejowych. Była to II cześć Akcji Bezpieczny Przejazd. Pan Michał przypomniał wszystkim zgromadzonym o zasadach bezpieczeństwa oraz przeprowadził quiz wiedzy na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali upominki od Polskich Linii Kolejowych.

          /Zaneta Ostrowska/

           

           

          Pola nadziei
          W dniu16 listopada 2023 uczniowie klasy 5a wraz z nauczycielami zasadzili w pobliżu szkoły żonkile-symbol życia i nadziei.Jest to symboliczny gest włączenia się w akcje pomocy hospicjom  w ramach działalności wolontariatu.

          /Danuta Meus/

           

           

          Obchody XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodzi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
          Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich uczniów i dorosłych do przypomnienia i utrwalenia sobie tabliczki mnożenia.
          W naszej szkole najpierw uczniowie sprawdzali czy nauczyciele znają tabliczkę. Jak się okazało wszyscy nauczyciele zdali egzamin z tabliczki mnożenie. Następnie uczniowie wykazywali się umiejętnością rozwiązywania działań matematycznych ukrytych w rozmieszczonych na terenie szkoły kodach QR. Następujący uczniowie okazali się mistrzami w tym zakresie:
          1.Dominika Sz. z klasy 5a
          2. Olaf K. z klasy 8b.

          Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy, słodkość
          i  drobny upominek  matematyczny w postaci kalkulatora.
          Gratulujemy!!!
          Akcje przygotowali nauczyciele matematyki.

          /Danuta Meus/

           

          Szkoła pamięta 2023 
          Za nami piąta edycja akcji „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu. W ramach przedsięwzięcia młodzież odwiedzała miejsca pamięci, porządkowała groby, paliła znicze i wspominała osoby ważne dla lokalnej wspólnoty. Tegoroczna odsłona projektu zgromadziła ponad 11 tys. szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowych z całego kraju. Zaangażowało się w nią ponad 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli.

          Pamięć o polskiej historii i bohaterach narodowych

          Inicjatywa każdego roku gromadzi tysiące szkół i miliony polskich uczniów, którzy chcą przywołać pamięć o ważnych postaciach i wydarzeniach historycznych. Przedsięwzięcie jest realizowane w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich oraz tych, którzy zapisali się na kartach polskiej historii. Nawiązuje tym samym do polskiej tradycji świąt zadusznych.

          Tegoroczne inicjatywy realizowane w ramach akcji „Szkoła pamięta”

          Każdego roku inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Cieszy fakt, że wzrasta świadomość historyczna młodych ludzi, bo im większa świadomość i wiedza, tym lepsze zrozumienie historii i dziejów naszego narodu.

          W ramach tegorocznej edycji przedsięwzięcia uczniowie, wychowawcy i opiekunowie odwiedzali lokalne miejsca pamięci i poznawali związane z nimi historie. Sprzątali bezimienne i opuszczone groby, przygotowywali wystawy szkolne poświęcone lokalnym bohaterom i ważnym postaciom historycznym, tworzyli prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych, poszukiwali pamiątek rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowywali prezentacje na ich podstawie. Wśród podejmowanych działań znalazły się także wycieczki patriotyczne, spotkania muzyczne i poetyckie. 

          O zaangażowaniu w akcję młodzi uczestnicy informowali w mediach społecznościowych, zamieszczając swoje relacje z oznaczeniem #SzkołaPamięta. Niektóre placówki wzięły udział w akcji już piąty raz.

          Wśród najczęściej podejmowanych działań było odwiedzanie lokalnych cmentarzy, by w ciszy i zadumie przywołać pamięć o zmarłych oraz uporządkować miejsca spoczynku. W prace te zaangażowali się m.in. uczniowie ze: Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie, Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Grzmota-Skotnickiego w Młodzieszynie, II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu, Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Kusocińskiego w Myśliborzu, Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu czy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Bytomiu.  

          Po raz pierwszy w akcję włączyła się społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 im. Wandy Chotomskiej w Praszce. Młodsi uczniowie przygotowali z tej okazji album z pracami plastycznymi pt. „Spacer po moim mieście”. Nieco starsi w ramach lekcji historii podzielili się opowiadaniami rodzinnymi, a także stworzyli wystawę pamiątek rodowych. Zaprezentowali również społeczności szkolnej prezentację multimedialną poświęconą historycznym miejscom gminy Praszka i wykonali tematyczne plakaty. Członkowie szkolnego koła wolontariatu wybrali się z kolei na cmentarz parafialny, by uporządkować groby i zapalić znicze przy zbiorowej mogile narodowych bohaterów. W ramach projektu przeprowadzono także konkurs fotograficzny pt. „Pokaż nam kawałek swojej małej ojczyzny”. Dzieci wykonały zdjęcia, na których uwieczniły budowle i miejsca związane z historią regionu.

          Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu odwiedziła groby zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Z kolei uczniowie ze Szkoły Podstawowej we Władysławowie wzięli udział w lekcji historii dotyczącej okupacji hitlerowskiej na ziemiach obecnego powiatu tureckiego. Obejrzeli również unikatowe fotografie historyczne. 

          Pamięć o bohaterach naszej przeszłości uczniowie przywoływali także podczas muzycznych spotkań. Wzruszające polskie pieśni patriotyczne wybrzmiały w Szkole Podstawowej nr 8 im. Wojciecha Korfantego w Mikołowie oraz w Przedszkolu Publicznym w Brzegu.

          Cieszy fakt, że w inicjatywę zaangażowało się wiele placówek przedszkolnych. Dzieci z Przedszkola nr 28 w Lublinie wraz z opiekunami odwiedziły pomniki znajdujące się w najbliższej okolicy: Matek Sybiraczek, Józefa Piłsudskiego oraz Unii Lubelskiej. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Olbięcinie natomiast zorganizował spotkanie artystyczne, podczas którego wybrzmiały wiersze polskich poetów. Wychowawcy z Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce przygotowali dla najmłodszych wyjątkowe zajęcia dotyczące postaci historycznych. W ramach akcji „Szkoła pamięta” opracowano bajkę edukacyjną o patronie placówki. Dzieci upamiętniły również postać Fryderyka Chopina. Obejrzały film o życiu kompozytora i wysłuchały fragmenty polskich tańców ludowych.

          Nauczyciele i wychowawcy placówek oświatowych biorących udział w tegorocznej edycji przedsięwzięcia zgodnie podkreślają potrzebę angażowana młodych w tego typu inicjatywy. Dzięki akcji „Szkoła pamięta” dzieci i młodzież uczą się nie tylko szacunku do polskiej tradycji, ale również pielęgnują w sobie miłość do ojczyzny i pamięć historyczną.

          „Szkoła pamięta” w ubiegłych latach

          Po raz pierwszy akcja „Szkoła pamięta” została zrealizowana w 2019 r. Każda edycja gromadzi ponad 1 mln uczniów z kilkunastu tysięcy szkół, przeszkoli i placówek oświatowych. W ubiegłym roku w przedsięwzięcie zaangażowało się prawie 1,7 mln uczniów oraz 156 tys. nauczycieli. W inicjatywę włączyła sie wówczas także młodzież polonijna, dla której ważne jest kultywowanie i pielęgnowanie polskiej tradycji poza granicami naszego kraju.

          Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli z ponad 11 tys. placówek (11 120).

          Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i aktywne uczestnictwo!

           

          Dzień Godności

          W miesiącu październiku w Szkole Podstawowej nr 55 Specjalnej w Katowicach odbyły się zajęcia z okazji Międzynarodowego Dnia Godności oraz uczniowie piekli ciasteczka dla Seniorów z dziennych Domów Pomocy Społecznej w Katowicach, a wszystko podlegało pod realizację Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek”. Miesiąc październik upłynął pod hasłem SZACUNEK. Oto krótka fotorelacja z wydarzeń.

          /Klaudia Działach/

           

          Dzień Zdrowia i Przyrody w Szkole Podstawowej nr 55 Specjalnej w Katowicach

          W dniu 26 października 2023r przeprowadzone były dla uczniów naszej szkoły zajęcia na których popularyzowana była wiedza przyrodnicza i o zdrowiu.
          Grupa I- klasy młodsze  odkrywały sekrety lasu i wzięły  udział w quizie o zdrowym odżywianiu.
          Grupa II- klasy starsze  skomponowały  piramidę zdrowia oraz rozwiązywały  zadania quizu o zdrowym odżywianiu.
          Na koniec zajęć uczniowie obydwóch grup  wykonali wykorzystując swoją fantazję i kreatywność przysmak warzywno-owocowy, który następnie ze smakiem zjedli.
          Uczniom podobały się zajęcia i brali  nich udział  wielkim zaangażowaniem.
          Zajęcia przygotowane zostały przez p. Iwona Kapuściak i p. Danuta Meus.

          /Danuta Meus/
           

          Akcja Narodowe Czytanie 2023

          W piątek 22.09 w naszej bibliotece odbyła się akcja Narodowe Czytanie 2023, promująca znajomość literatury narodowej. Uczniowie słuchali czytanych fragmentów książek dla dzieci i młodzieży. Kolejną atrakcją spotkania było wykonanie wyjątkowych zakładek do książek, wzorowanych na  bohaterach literackich. Uczniowie wykazali się zaangażowaniem i  pomysłowością, a efekty ich pracy możecie podziwiać na zdjęciach :) Akcję zorganizowały Panie: Klaudia Działach i Ewa Galusik

          /Klaudia Działach/

           

          Wycieczka do zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Szopienice-Borki"

          W czwartek 28 września uczniowie klas: 5b, 7a i 8c pod opieką wychowawców wybrali się na pieszą wyprawę do zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Szopienice-Borki". Była to okazja do sprawdzenia swoich przyrodniczych wiadomości. Uczniowie rozpoznawali gatunki drzew i kwiatów, obserwowali wiewiórki i ptactwo wodne. Pogoda była piękna, wszyscy świetnie sie bawili i okazali się doskonałymi piechurami.

          /Ewa Pozimska/