• rok szkolny 2023/2024

    • Akcja Bezpieczny Przejazd
     Dnia 8 listopada odbyły się w naszej szkle warsztaty związane z Akcją Bezpieczny Przejazd. Podczas zajęć uczniowie mogli przeżyć podróż z Ambasadorką Bezpieczeństwa dotyczącą bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Po wykonaniu zadań uczniowie otrzymali drobne upominki.

     /Zaneta Ostrowska/

      

     Akcja Bezpieczny Przejazd
     Dnia 20 listopada odbyła się w naszej szkole prelekcja zaproszonego gościa Pana Michała Susek - przedstawiciela Polskich Linii Kolejowych. Była to II cześć Akcji Bezpieczny Przejazd. Pan Michał przypomniał wszystkim zgromadzonym o zasadach bezpieczeństwa oraz przeprowadził quiz wiedzy na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali upominki od Polskich Linii Kolejowych.

     /Zaneta Ostrowska/

      

      

     Pola nadziei
     W dniu16 listopada 2023 uczniowie klasy 5a wraz z nauczycielami zasadzili w pobliżu szkoły żonkile-symbol życia i nadziei.Jest to symboliczny gest włączenia się w akcje pomocy hospicjom  w ramach działalności wolontariatu.

     /Danuta Meus/

      

     Obchody XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodzi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
     Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich uczniów i dorosłych do przypomnienia i utrwalenia sobie tabliczki mnożenia.
     W naszej szkole najpierw uczniowie sprawdzali czy nauczyciele znają tabliczkę. Jak się okazało wszyscy nauczyciele zdali egzamin z tabliczki mnożenie. Następnie uczniowie wykazywali się umiejętnością rozwiązywania działań matematycznych ukrytych w rozmieszczonych na terenie szkoły kodach QR. Następujący uczniowie okazali się mistrzami w tym zakresie:
     1.Dominika Sz. z klasy 5a
     2. Olaf K. z klasy 8b.

     Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy, słodkość
     i  drobny upominek  matematyczny w postaci kalkulatora.
     Gratulujemy!!!
     Akcje przygotowali nauczyciele matematyki.

     /Danuta Meus/

      

     Szkoła pamięta 2023 
     Za nami piąta edycja akcji „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu. W ramach przedsięwzięcia młodzież odwiedzała miejsca pamięci, porządkowała groby, paliła znicze i wspominała osoby ważne dla lokalnej wspólnoty. Tegoroczna odsłona projektu zgromadziła ponad 11 tys. szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowych z całego kraju. Zaangażowało się w nią ponad 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli.

     Pamięć o polskiej historii i bohaterach narodowych

     Inicjatywa każdego roku gromadzi tysiące szkół i miliony polskich uczniów, którzy chcą przywołać pamięć o ważnych postaciach i wydarzeniach historycznych. Przedsięwzięcie jest realizowane w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich oraz tych, którzy zapisali się na kartach polskiej historii. Nawiązuje tym samym do polskiej tradycji świąt zadusznych.

     Tegoroczne inicjatywy realizowane w ramach akcji „Szkoła pamięta”

     Każdego roku inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Cieszy fakt, że wzrasta świadomość historyczna młodych ludzi, bo im większa świadomość i wiedza, tym lepsze zrozumienie historii i dziejów naszego narodu.

     W ramach tegorocznej edycji przedsięwzięcia uczniowie, wychowawcy i opiekunowie odwiedzali lokalne miejsca pamięci i poznawali związane z nimi historie. Sprzątali bezimienne i opuszczone groby, przygotowywali wystawy szkolne poświęcone lokalnym bohaterom i ważnym postaciom historycznym, tworzyli prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych, poszukiwali pamiątek rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowywali prezentacje na ich podstawie. Wśród podejmowanych działań znalazły się także wycieczki patriotyczne, spotkania muzyczne i poetyckie. 

     O zaangażowaniu w akcję młodzi uczestnicy informowali w mediach społecznościowych, zamieszczając swoje relacje z oznaczeniem #SzkołaPamięta. Niektóre placówki wzięły udział w akcji już piąty raz.

     Wśród najczęściej podejmowanych działań było odwiedzanie lokalnych cmentarzy, by w ciszy i zadumie przywołać pamięć o zmarłych oraz uporządkować miejsca spoczynku. W prace te zaangażowali się m.in. uczniowie ze: Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie, Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Grzmota-Skotnickiego w Młodzieszynie, II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu, Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Kusocińskiego w Myśliborzu, Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu czy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Bytomiu.  

     Po raz pierwszy w akcję włączyła się społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 im. Wandy Chotomskiej w Praszce. Młodsi uczniowie przygotowali z tej okazji album z pracami plastycznymi pt. „Spacer po moim mieście”. Nieco starsi w ramach lekcji historii podzielili się opowiadaniami rodzinnymi, a także stworzyli wystawę pamiątek rodowych. Zaprezentowali również społeczności szkolnej prezentację multimedialną poświęconą historycznym miejscom gminy Praszka i wykonali tematyczne plakaty. Członkowie szkolnego koła wolontariatu wybrali się z kolei na cmentarz parafialny, by uporządkować groby i zapalić znicze przy zbiorowej mogile narodowych bohaterów. W ramach projektu przeprowadzono także konkurs fotograficzny pt. „Pokaż nam kawałek swojej małej ojczyzny”. Dzieci wykonały zdjęcia, na których uwieczniły budowle i miejsca związane z historią regionu.

     Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu odwiedziła groby zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Z kolei uczniowie ze Szkoły Podstawowej we Władysławowie wzięli udział w lekcji historii dotyczącej okupacji hitlerowskiej na ziemiach obecnego powiatu tureckiego. Obejrzeli również unikatowe fotografie historyczne. 

     Pamięć o bohaterach naszej przeszłości uczniowie przywoływali także podczas muzycznych spotkań. Wzruszające polskie pieśni patriotyczne wybrzmiały w Szkole Podstawowej nr 8 im. Wojciecha Korfantego w Mikołowie oraz w Przedszkolu Publicznym w Brzegu.

     Cieszy fakt, że w inicjatywę zaangażowało się wiele placówek przedszkolnych. Dzieci z Przedszkola nr 28 w Lublinie wraz z opiekunami odwiedziły pomniki znajdujące się w najbliższej okolicy: Matek Sybiraczek, Józefa Piłsudskiego oraz Unii Lubelskiej. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Olbięcinie natomiast zorganizował spotkanie artystyczne, podczas którego wybrzmiały wiersze polskich poetów. Wychowawcy z Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce przygotowali dla najmłodszych wyjątkowe zajęcia dotyczące postaci historycznych. W ramach akcji „Szkoła pamięta” opracowano bajkę edukacyjną o patronie placówki. Dzieci upamiętniły również postać Fryderyka Chopina. Obejrzały film o życiu kompozytora i wysłuchały fragmenty polskich tańców ludowych.

     Nauczyciele i wychowawcy placówek oświatowych biorących udział w tegorocznej edycji przedsięwzięcia zgodnie podkreślają potrzebę angażowana młodych w tego typu inicjatywy. Dzięki akcji „Szkoła pamięta” dzieci i młodzież uczą się nie tylko szacunku do polskiej tradycji, ale również pielęgnują w sobie miłość do ojczyzny i pamięć historyczną.

     „Szkoła pamięta” w ubiegłych latach

     Po raz pierwszy akcja „Szkoła pamięta” została zrealizowana w 2019 r. Każda edycja gromadzi ponad 1 mln uczniów z kilkunastu tysięcy szkół, przeszkoli i placówek oświatowych. W ubiegłym roku w przedsięwzięcie zaangażowało się prawie 1,7 mln uczniów oraz 156 tys. nauczycieli. W inicjatywę włączyła sie wówczas także młodzież polonijna, dla której ważne jest kultywowanie i pielęgnowanie polskiej tradycji poza granicami naszego kraju.

     Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli z ponad 11 tys. placówek (11 120).

     Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i aktywne uczestnictwo!

      

     Dzień Godności

     W miesiącu październiku w Szkole Podstawowej nr 55 Specjalnej w Katowicach odbyły się zajęcia z okazji Międzynarodowego Dnia Godności oraz uczniowie piekli ciasteczka dla Seniorów z dziennych Domów Pomocy Społecznej w Katowicach, a wszystko podlegało pod realizację Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek”. Miesiąc październik upłynął pod hasłem SZACUNEK. Oto krótka fotorelacja z wydarzeń.

     /Klaudia Działach/

      

     Dzień Zdrowia i Przyrody w Szkole Podstawowej nr 55 Specjalnej w Katowicach

     W dniu 26 października 2023r przeprowadzone były dla uczniów naszej szkoły zajęcia na których popularyzowana była wiedza przyrodnicza i o zdrowiu.
     Grupa I- klasy młodsze  odkrywały sekrety lasu i wzięły  udział w quizie o zdrowym odżywianiu.
     Grupa II- klasy starsze  skomponowały  piramidę zdrowia oraz rozwiązywały  zadania quizu o zdrowym odżywianiu.
     Na koniec zajęć uczniowie obydwóch grup  wykonali wykorzystując swoją fantazję i kreatywność przysmak warzywno-owocowy, który następnie ze smakiem zjedli.
     Uczniom podobały się zajęcia i brali  nich udział  wielkim zaangażowaniem.
     Zajęcia przygotowane zostały przez p. Iwona Kapuściak i p. Danuta Meus.

     /Danuta Meus/
      

     Akcja Narodowe Czytanie 2023

     W piątek 22.09 w naszej bibliotece odbyła się akcja Narodowe Czytanie 2023, promująca znajomość literatury narodowej. Uczniowie słuchali czytanych fragmentów książek dla dzieci i młodzieży. Kolejną atrakcją spotkania było wykonanie wyjątkowych zakładek do książek, wzorowanych na  bohaterach literackich. Uczniowie wykazali się zaangażowaniem i  pomysłowością, a efekty ich pracy możecie podziwiać na zdjęciach :) Akcję zorganizowały Panie: Klaudia Działach i Ewa Galusik

     /Klaudia Działach/

      

     Wycieczka do zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Szopienice-Borki"

     W czwartek 28 września uczniowie klas: 5b, 7a i 8c pod opieką wychowawców wybrali się na pieszą wyprawę do zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Szopienice-Borki". Była to okazja do sprawdzenia swoich przyrodniczych wiadomości. Uczniowie rozpoznawali gatunki drzew i kwiatów, obserwowali wiewiórki i ptactwo wodne. Pogoda była piękna, wszyscy świetnie sie bawili i okazali się doskonałymi piechurami.

     /Ewa Pozimska/