• rok szkolny 2022/2023

    • "BohaterON – włącz historię!" 

     Ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.

     Nasi uczniowie poznali historię Powstania Warszawskiego oraz przygotowali kartki z podziękowaniami i wyrazami uznania dla Powstańców.

     /Krzysztof Moroń/

      

     Międzyszkolny Konkurs o Zdrowym Odżywianiu

     Międzyszkolny Konkurs o Zdrowym Odżywianiu, który odbył się 24 listopada w Szkole Podstawowej nr 39 w Katowicach. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia oraz samodzielnie według własnej inwencji twórczej przygotowywali zdrowe kanapki.

     /Sylwia Jędrach/

      

     Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu​​​​​​

     Tegoroczny Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodziliśmy pod hasłem: ”Nie zabijaj, nie szpanuj. Tylko zdrowie szanuj”.

     22 listopada  zorganizowaliśmy warsztaty dla uczniów podczas których obejrzeli film: "Zastanów się, czy warto …” nagrany  przez  grupę nastolatków. Filmik w bardzo przystępny dla młodzieży sposób  ukazuje  przyczyny sięgania po papierosy oraz omawia negatywny wpływ palenia tytoniu na zdrowie, wygląd i kieszeń palacza, gdyż palenie pochłania  duże sumy pieniędzy.  Warto więc  sobie uświadomić ile pieniędzy  można zyskać, gdy zerwie się z tym szkodliwym  nałogiem. Uczniowie m.in. dowiedzieli się też, że palenie skraca życie aż o 15 lat i szkodzi nie tylko palaczowi, ale wszystkim przebywającym w jego otoczeniu.  Następnie  uczniowie zobaczyli  eksperyment ukazujący ile szkodliwego pyłu osadza się w płucach palacza, a chętni wykonywali  prace o tematyce antynikotynowej. Na parterze  wykonano też  gazetkę ścienną   nie tylko z informacjami  na temat szkodliwości palenia, lecz  również ważnymi wskazówkami jak  być asertywnym i nie dać się namówić  na  „poczęstowanie się ” papierosem.  Posiadanie  tej wiedzy  na pewno  pomoże żyć zdrowo teraz i przez wiele kolejnych latt.

     /Iwona Kapuściak/

      

     Dzień Praw Dziecka

     W dniu 23 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 55 Specjalnej w Katowicach obchodzono Dzień Praw Dziecka. Dzieci zapoznały się z aktami prawnymi regulującymi ich prawa oglądając krótkie filmiki. Ponadto młodsze dzieci kolorowały kolorowanki na temat praw dziecka, a starsi uczniowie wzięli udział w grze "Memory" dotyczącej Konwencji Praw Dziecka.

     /Klaudia Działach/

      

     Wycieczka do firmy FAMUR

     Dzisiaj uczniowie klasy 7 i 8 odwiedzili firmę FAMUR mieszczącą się w Katowicach-Kostuchnie. Uczniowie zaznajomili się ze specyfiką pracy zakładu, zdobyli praktyczne informacje na temat funkcjonowania firmy, poznali umiejętności w realizacji procesów zachodzących w czasie realizacji usług oraz poznali specyfikę pracy względem klienta. Na zakończenie naszej wycieczki uczniowie otrzymali ciekawe gadżety od firmy Famur. Dziękujemy.👌😊

     /Kamila Łącka-STanek/

      

     Dzień zdrowia i przyrody w Szkole Podstawowej nr 55 w Katowicach

     Jak co roku jesienią uczniowie naszej szkoły byli zaangażowani w różnorodne działania szkolnego Dnia zdrowia i przyrody, który odbył się 26 października. Jego głównym celem była promocja zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania, a także popularyzacja wiedzy przyrodniczej.

     W działaniach Dnia wzięli udział uczniowie wszystkich klas naszej szkoły. Różne przedsięwzięcia uświadomiły uczniom ogromne znaczenie zdrowego i ekologicznego stylu życia w dzisiejszych czasach.                          

     W pierwszej części Dnia dzieci oglądały filmy i prezentacje o znaczeniu drzew i lasów dla środowiska, dowiedziały się co to jest i jakie znaczenie ma arboretum.

     W kolejnej części uczniowie przeprowadzili eksperyment, który odsłonił tajemnicę jesiennej zmiany zabarwienia liści. Aby mieć pełen obraz urody jesiennych drzew, uczniowie podzieleni na zespoły wykonali prace plastyczne pt.: „Jesienne drzewa”, wykorzystując dary natury: owoce jarzębiny, kasztany, zasuszone liście drzew. Technika prac była dowolna. Prace uczniów ozdobiły szkolny korytarz.

     W ramach propagowania ogromnego znaczenia zdrowej żywności, zespoły uczniów niczym wytrawni master chef’owie zabrali się za przygotowanie smakowitych smoothie z różnorodnych owoców i warzyw. Feeria barw zagościła w szkolnej kuchni. „Kucharze” uwijali się przy blenderach, w których powstawały smakowite, różnokolorowe bomby witaminowe owocowo – warzywnych napojów. Najprzyjemniejsza była degustacja, w której wraz z uczniami uczestniczyło grono pedagogiczne wraz z dyrekcją.

     ZABAWA BYŁA WSPANIAŁA! 

     /Iwona Kapuściak/

      

     Sprawozdanie z akcji „Szkoła Pamięta 2022”
     W ramach akcji „Szkoła Pamięta” w Szkole Podstawowej nr 55 Specjalnej w Katowicach odbyły się zajęcia upamiętniające ważne rocznice, wydarzenia i postacie historyczne. Zgodnie z założeniami akcji do działań włączyła się cała społeczność szkolna. Na lekcjach historii zostały uczniom przybliżone ważne postacie historyczne związane z naszym regionem. W dniu 27.10.2022r. Uczniowie klas I – V wraz z opiekunami udali się na cmentarz przy ul. Brynica w Katowicach Szopienicach. Podczas wyjścia uczniowie odszukali groby ks. Majora Karola Woźniaka oraz Józefy Kantorówny, zapoznali się z historią ich życia oraz zapalili znicze. Po powrocie do szkoły rozwiązali krzyżówkę z zagadnieniami na temat życia poznanych bohaterów.

     Klasy V – VIII w tym samym dniu udały się na grę terenową. Poruszali się po dzielnicy Szopienic przy pomocy plany dzielnicy. W kopertach mieli zaszyfrowane nazwy ulic (ul. Obrońców Westerplatte, ul. ks. Majora Karola Woźniaka, ul. 11 Listopada, ul. Józefy Kantorówny), na które musieli się po kolei udać i zapoznać z historią osób oraz wydarzeń na cześć których została dana ulica nazwana. Po powrocie do szkoły rozwiązali krzyżówkę z zagadnieniami dotyczącymi wydarzeń, miejsc oraz życia poznanych bohaterów.

     Na korytarzu szkolnym została zamieszczona gazetka tematycznie związana z akcją „Szkoła Pamięta”.

     /Klaudia Działach, Ewa Żminkowska/

      

     Akcja Sprzątania Świata - World Cleanup Day.

     Dnia 16.09.2022 odbyla się Akcja Sprzątania Świata - World Cleanup Day. Nasi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem posprzątali teren dookoła szkoły. Udało nam się zebrać (niestety) aż 16 worków.

     /Natalia Irzyk/

      

     HARMONOGRAM „TYGODNIA PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH”

     1. Poniedziałek 12.09. 2022r. - Apel wprowadzający w problematykę profilaktyki chorób zakaźnych. Zapoznanie uczniów z tygodniowym planem działań mających na celu profilaktykę chorób zakaźnych. (sala gimnastyczna)

     Kiosk, w którym znajdują się ulotki jak również inne informacje związane z powyższą tematyką.

     2. Wtorek 13.09.2022r. - 10:05 – 10:50 (4 godzina lekcyjna) – zajęcia dla klas Ia, IIIa, Va, VIIa, VIIb, VIIIb. Projekcja filmu przygotowanego pod patronatem MEiN. (sala nr 6)

     3. Środa 14.09.2022r. - 10:05 – 10:50 (4 godzina lekcyjna) – zajęcia dla klas IVa, IVb, VIa, VIb, VIc, VIIIa, VIIIc. Projekcja filmu przygotowanego pod patronatem MEiN. (sala nr 7)

     4. Czwartek – 15.09.2022r. - zajęcia plastyczne dla:

     - klasy Ia, IIIa, Va, VIIa, VIIb, VIIIb. 10:05 – 10:50 (4 godzina lekcyjna) – sala nr 6

     - klasy IVa, IVb, VIa, VIb, VIc, VIIIa, VIIIc.10:05 – 10:50 (4 godzina lekcyjna) – (sala nr 7)

     5. Piątek – 16.09.2022r. - 10:05 – 10:50 podsumowanie tygodnia – Quiz sprawdzający poziom wiedzy uczniów na temat profilaktyki chorób zakaźnych, dyskusja podsumowująca powyższy temat. (sala gimnastyczna).

     Zakończenie.

     Oprócz powyższych zajęć podczas lekcji przyrody oraz biologii z Panią Iwoną Kapuściak będą przeprowadzane pogadanki na temat szczepień profilaktycznych.

     Wychowawcy klas w ramach godzin wychowawczych zobligowani są do przeprowadzenia pogadanki na temat higieny osobistej, konieczności mycia rąk jak również stosowania środków higienicznych.

     W związku z założeniami „TYGODNIA PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH” , formuła kampanii edukacyjno – informacyjnej zostanie skierowana do rodziców i opiekunów prawnych uczniów naszej szkoły za pośrednictwem dziennika Vulkan oraz w formie listu i broszur informacyjnych.

     /Ewa Żminkowska, Klaudia Działach/

      

     Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023

     1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. Uroczystość inauguracji tego roku szkolnego poprowadziły panie Anna Opuchlik i Beata Kacała. 

     Apel rozpoczął się od odśpiewania hymnu państwowego, następnie wspomnieliśmy tragiczne wydarzenia

     z 1 września 1939 roku.

     Podczas inauguracji nowego roku szkolnego zaprezentowane zostały specjalnie przygotowane przez absolwentów naszej szkoły występy muzyczne.

     Następnie pani dyrektor powitała nowych uczniów i nauczycieli.

     Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczniowie z wychowawcami przeszli do swoich klas.

     /Anna Opuchlik/