• rok szkolny 2020/2021

        • Podsumowanie Szkolnej Olimpiady Lekkoatletycznej
          W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie naszej szkoły brali udział w Szkolnej Olimpiadzie Lekkoatletycznej. Nasi młodzi sportowcy rywalizowali w kilku konkurencjach takich jak bieg na 60 metrów, skok w dal, rzut piłką lekarską. Wszyscy osiągnęli wspaniałe rezultaty. Dnia 22.06.2021r. odbył się apel prowadzony przez Pana Krzysztofa i Pana Bartka podsumowujący zmagania w/w imprezie. Uczniowie za swój wysiłek zostali nagrodzeni medalami. Gratulujemy wszystkim młodym mistrzom sportu! Uczniom przypomniano również, by przestrzegali obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

          /Bartosz Gaweł/

           

           

          Prawdziwa żeglarska przygoda.
          W sobotę 12 i 19 czerwca uczniowie naszej szkoły wybrali  się na wycieczkę - rejs po jeziorze Żywieckim. Młodzi żeglarze, pod okiem sympatycznego kapitana Pana Romka wypłynęli na jezioro zwane morzem Żywieckim.  Po krótkim przeszkoleniu chłopcy zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa podczas żeglowania, nabyli wstępne umiejętności ze stawiania żagli, wiązania prostych węzłów oraz sterowania prawdziwym żaglowcem jakim jest „Konik Morski”. Rejs zaczęliśmy od przystani klubu żeglarskiego „Halny”. Po godzinnym żeglowaniu dotarliśmy w okolice zapory w Tresnej, następnie wykonując zwrot przez sztag popłynęliśmy wzdłuż brzegu podziwiając liczne malownicze zatoki. Nie obyło się bez przygód jakie zawsze przytrafiają się żeglarzom. Najpierw wiatr zdmuchnął kilka osobistych rzeczy do wody, które na szczęście udało się wyłowić, następnie jedna z lin zaplątała się w śrubę unieruchamiając silnik żaglowca. Były to dni pełne wrażeń, które młodzież zapamięta na długie lata. "Konik Morski" to jacht o długości 9,15 z ożaglowaniem 51m2 z Klubu Żeglarskiego Halny w Bielsku-Białej.

          /Krzysztof Kleser/

           

           

          Kolorowy Dzień Dziecka
          Jak co roku 1 czerwca  w naszej szkole odbyła się impreza sportowa pod nazwą „Kolorowy dzień dziecka”. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli sprawdzić swoją tężyznę fizyczną wykonując szereg zadań sprawnościowych . Każdy ochotnik pokonał sprawnościowy tor przeszkód, siłę ramion sprawdził wykonując rzut piłką lekarską, wytrzymałość i skoczność uaktywnił podczas rywalizacji skoków  w worku lub na piłce. Bardzo istotnym zadaniem  ze względów poprawy bezpieczeństwa było pokonanie przez uczniów rowerowego toru przeszkód, na którym ustawiono szereg znaków drogowych tak aby jak najbardziej przypominał prawdziwą miejską drogę. Największą popularnością cieszyły się zawody w przeciąganiu liny, w której rywalizowali wszyscy silni uczniowie naszej szkoły. Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku w postaci owocowych lodów. Każdy duży i mały szkolny sportowiec, który brał udział w imprezie z okazji Dnia Dziecka opuszczał boisko bardzo zmęczony ale z uśmiechem na ustach, co było wielką nagrodą dla organizatorów tego ważnego dla każdego dziecka dnia.

          /Krzysztof Kleser/

           

           

          Światowy Dzień Bez Papierosa

          31 maja każdego roku obchodzony jest Dzień bez Papierosa.  Ma on na celu   zwrócenie uwagi całego Świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987. Dzień ten ma zachęcić do 24 - godzinnego okresu bez dymu tytoniowego.

          W naszej szkole działania z okazji Światowego Dnia bez Papierosa polegały  na promowaniu zdrowego stylu życia bez nałogów! Praktycznie wszyscy uczniowie byli zaangażowani w działania. Młodsi wykonywali prace plastyczne pod hasłem „Mamo, tato nie pal” starsi byli objęci działaniami na różnych płaszczyznach pod hasłem „Stop nikotynie”. Dekoracje tematyczne, plakaty, filmy, prezentacja, kolorowanki a dla chętnych mini-test wiedzy o paleniu…. Wszelkie działania miały promować zdrowy styl życia oraz przekonywać, iż palenie papierosów to podstępny i zgubny nałóg! Pamiętajmy warto dbać o swoje zdrowie, nie warto palić papierosów!

          /Edyta Uchnast/

           

          Biezpieczny w sieci
          Uczeń naszej szkoły Dominik Bąk otrzymał wyróżnienie w Konkursie „Bezpieczny w sieci” zorganizowanym  po raz pierwszy przez Śląski Urząd Wojewódzki we współpracy z Wojewódzkim Zespołem do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. 

          Informacja o tym wydarzeniu znajduje się na stronie Śląskiego Urząd Wojewódzkiego:

          https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/znamy-zwyciezcow-konkursu-bezpieczny-w-sieci

          /Barbara Studziżba/

           

          Podziękowania za udział w projekcie "Irlandia w szkole". 
          Podczas obchodzonego w maju Dnia Unii Europejskiej nie mogliśmy zapomnieć o Irlandii. Akcenty irlandzkie znalazły się w prezentacjach, gazetkach oraz okolicznościowym quizie. Dzień ten stał się również  doskonałą okazją do wręczenia uczniom najbardziej zaangażowanym w realizację projektu „Irlandia w szkole” upominków otrzymanych od Fundacji Kultury Irlandzkiej.  Jeszcze raz bardzo dziękujemy uczniom za zabawę, a Fundacji za upominki, które sprawiły naszym wychowankom wiele radości. 

          /Sylwia Jędrach/

           

          Szkolne obchody 100 Rocznicy Powstań Śląskich
          W dniach 17 – 21 maja w naszej szkole odbywały się zajęcia, których celem było uczczenie pamięci powstań i powstańców śląskich.

          Prezentacje, krzyżówki, rebusy, quizy, zgadywanki, w których uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym czasie przybliżyły im wydarzenia sprzed 100 lat, które miały miejsce tutaj u Nas, na Śląsku.Dzieci z klas młodszych kolorowały rysunki, których tematem były powstania śląskie. Młodzież obejrzała prezentację a potem pochwaliła się zapamiętaną z niej wiedzą. Uczniowie starszych klas rozwiązywali także zagadki interaktywnego „escaperoom’u”. W całej szkole można było zobaczyć plakaty z działaczami śląskimi i bohaterami czasów powstań śląskich, w hallu szkoły zawiła także tematyczna gazetka.

           Teraz każdy uczeń naszej szkoły może powiedzieć: „Jestem Ślązakiem, znam historię mojego regionu”.

          /Agnieszka Wiencek-Sawka/

           

          Dzień Unii Europejskiej w naszej szkole
          Z okazji Dnia Unii Europejskiej, czyli święta europejskiego przypadającego na 9 maja. W naszej szkole był obchodzony 10 maja. Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali ciekawe przekąski z różnych krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. W ramach lekcji WOS- u przypomnieliśmy sobie o dacie 9 maja 1950 roku, kiedy to Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych w latach 1948 - 1952, ogłosił swoją deklarację - plan Schumana. Plan ten dotyczył powołania pierwszej organizacji koordynującej współpracę państw w górnictwie i hutnictwie, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, co wpłynęło na rozpoczęcie procesu integracji europejskiej. Aby pogłębić wiedzę uczniów naszej szkoły, przygotowaliśmy informacje i ciekawostki związane z integracją krajów członkowskich UE na szkolnym korytarzu w formie gazetki szkolnej, były też prace plastyczne, albumy, filmy, quizy, układanie puzzli oraz szereg różnych ciekawych wiadomości. Dziękujemy za zaangażowanie, aktywność i serdecznie zapraszamy na przyszłoroczną edycję Dnia Europejskiego.

          /Justyna Dysy/

           

           

          Obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          W tym tygodniu uczciliśmy w naszej szkole 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

          Na korytarzu zawisła gazetka upamiętniające to wydarzenie, której hasło w barwach narodowych zrobili sami uczniowie. W klasach dzieci i młodzież podczas lekcji języka polskiego i historii wykonywali w formie tradycyjnej i interaktywnej zadania związane tematyką z uchwaleniem w 1791 roku Konstytucji 3 maja – było to przypomnienie wiadomości o tym ważnym wydarzeniu i jednocześnie dobra zabawa.

          /Agnieszka Wiencek-Sawka/

           

           

          Bez barier wieku - Drzewo dla Seniora

          Drzewko dla Seniora to kolejna , III-cia już cześć projektu „Bez barier wieku”.W miesiącu kwietniu, w nawiązaniu do Dnia Ziemi zrealizowaliśmy ją   pod hasłem" Drzewko dla seniora".

          Dzięki temu przedsięwzięciu uczymy empatii,  pozytywnych zachowań w stosunku do drugiego człowieka. Dostrzegamy osoby samotne, starsze, niepełnosprawne,  które potrzebują naszej uwagi. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej czują się bardzo samotni.

          Uczniowie naszej szkoły w piątek 23 kwietnia mieli swój wkład w przygotowaniu wiosennych, kolorowych „Drzewek dla seniora”. Na gałęziach pojawiły się barwne listki, kwiaty, motylki, wstążeczki z bibuły. Całość dopełniły kolorowe, zalaminowane karty
          z informacja, iż jest to „Drzewko przyjaźni” od uczniów Szkoły Podstawowej nr 55
          w Katowicach.

          „Drzewka przyjaźni” były tak naprawdę dwa. Drugie bowiem to iglak, w pięknej ozdobnej donicy (zakupiony przez organizatorów przedsięwzięcia). Będzie on posadzony w ogrodzie DPSu.

          W piątkowe popołudnie, w imieniu szkolnej społeczności do Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Sosnowcu dostarczyły je  panie Edyta Uchnast i Justyna Dysy.

          Leciwi pensjonariusze  placówki, czekali na nas już na portierni Domu Seniora.

          Uśmiech tych starszych, samotnych i schorowanych osób, ich szczere płynące z serc, podziękowania pokazują jak ważne są nasze działania. Wdrażają one bowiem uczniów do właściwych  prospołecznych zachowań, takich jak szacunek dla drugiego człowieka czy empatia. Pozytywne uczucia tak naprawdę powinny towarzyszyć nam całe życie. I nawiązując do tytułu realizowanego projektu nie mają barier wieku.

           

          /Edyta Uchnast/

           

           

          Obchody Dnia Ziemi

          Obchodny Dni Ziemi w SP nr 55 w Katowicach odbyły się w środę i czwartek 21 oraz 22 kwietnia. Przesłanie, hasło przewodnim międzynarodowych obchodów Dnia Ziemi w tym roku brzmiało  „Przywróć naszą ziemię”.

           Ważne jest bowiem, aby każdy z nas  zadbał - tak jak potrafi , o to aby ziemia była czysta i aby mogły na niej zdrowo funkcjonować kolejne pokolenia.

          Celem głównym działań z okazji Dnia Ziemi było: kształtowanie postaw proekologicznych prowadzących do wspólnego dbania o czystość naszej planety. Dostrzeganie zależności pomiędzy człowiekiem, a otaczającym go środowiskiem oraz propagowanie idei proekologicznego stylu życia.

          Cała szkolna społeczność aktywnie uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach. Młodsze klasy z chęcią uczyły się piosenki ”Zielony dom”, starsi wykonywali zadania i plakaty matematyczne m.in.: symetria w naturze czy matematyka w przyrodzie, sudoku przyrodnicze. Wszyscy obejrzeli przygotowaną przez koordynatorów przedsięwzięcia prezentacje multimedialną pt ”Kodeks młodego ekologa”. Obejrzano również filmy tematycznie związane z ochroną naszej planety. Utrwalono pojęcia związane z segregowaniem odpadów.

          Najciekawszym dla uczniów wydarzeniem były warsztaty ekologiczne.  Aktywnie (pod okiem nauczycieli) można było zdobyć tam ciekawą wiedzę oraz utrwalić znane już wiadomości tematycznie związane z przedsięwzięciem. Trzeba przyznać, iż wszyscy pracowali zgodnie, w skupieniu co sprzyjało samodzielnemu wyciąganiu wniosków.    Kolorowe układanki eko z materiałów wtórnych, krzyżówki, kolorowanki… Każdy znalazł coś dla siebie. Tematyczne dekoracje pojawiły się na szkolnym korytarzu.  

          Nasze przedsięwzięcia utrwalone na zdjęciach, zerknijcie.  Przyjrzyjcie się,  może odnajdziecie na nich siebie?

          /E.Uchnast, J.Dysy, E.Pierzchała, I.Kapuściak,A.Płuska/

           

          Akcja społeczno - edukacyjna Żonki

          Dziś, 19 kwietnia przypada 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Symbolem pamięci tego wydarzenia z wiosny 1943 roku jest żonkil, a to dlatego, że ostatni przywódca zrywu Marek Edelman w każdą rocznicę składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Aby upamiętnić ofiary tego wydarzenia Nasza Szkoła włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile" organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która ma na celu zachowanie pamięci o tym wydarzeniu. W tym roku organizatorzy chcą upamiętnić nie tylko wybuch powstania, ale również podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety.

          /Justyna Dysy/

           

          Dzień Nowych Technologii w Edukacji w naszej Szkole!

          22 marca br. to nie tylko w naszej szkole pierwszy dzień wiosny, lecz również Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Nasza szkoła w codziennej pracy z uczniem wykorzystuje nowoczesne technologie, to też przystąpiliśmy do inicjatywy. Tego dnia nasi nauczyciele postanowili swoje lekcje zaprezentować uczniom w oryginalny sposób, proponując inne, nowe sposoby uczenia, oczywiście z wykorzystaniem TIK.

                      Z tej okazji zorganizowaliśmy cykl wyjątkowych zajęć. W tym dniu w naszej szkole były wykorzystywane tablice interaktywne oraz różnorodne programy i aplikacje. Uczniowie pracowali nad prezentacjami multimedialnymi, wykorzystywali Środowisko programistyczne SCRATCH (scratch.mit.edu.pl), tworzyli multimedialny album prac plastycznych,  wykorzystywali aplikacje do czytania kodów QR oraz aplikację festisite do generowania układu tekstu. 

                      Wszelkie pomysły wykorzystane przez naszych nauczycieli tego dnia dają obraz, jako szkoły idącej z duchem czasu, szkoły, która na co dzień wykorzystuje nowoczesne technologie w edukacji.

           

          /Justyna Dysy/

           

           

           

          Pierwszy Dzień Wiosny
          Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach .

          22 marca br. tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, czyli pożegnanie zimy. W tym roku nasza szkoła zdecydowała się przypomnieć o kulturalnym zachowaniu się wobec innych, o dobrych manierach, których jak wiadomo nigdy nie jest za wiele. 

          "Dobre maniery"- zbiór dobrych słów i zwrotów grzecznościowych takich jak: przepraszam, dziękuje, dzień dobry, których chcemy używać zwracając się do kolegów i koleżanek oraz dorosłych.

          Realizując projekt pt. „Wiosenne drzewo dobrych manier” zadaniem uczniów było ubranie w liście "Kulturalnego drzewa" .

                      Na każdym z nich (liściu) pojawiły się zasady dobrego wychowania ułatwiające dzieciom i dorosłym codzienne funkcjonowanie i sprawiające, że życie staje się przyjemniejsze. Uczniowie wypracowali je podczas zajęć oraz zobowiązali się do przestrzegania ich zarówno w szkole, jak i poza nią. Okazałe drzewo – dekoracja na szkolnym korytarzu ze zwrotami grzecznościowymi, ze zbiorem dobrych obyczajów będzie przez jakiś czas przypominało nam o pozytywnych słowach i zachowaniach, które są przejawem kultury osobistej.

          Miejmy nadzieję, że zawarte przez nich wskazówki nie pójdą w zapomnienie.                                     
           

          /Justyna Dysy/

           

           

          Lekcje z Irlandią w tle

          17 marca nie tylko w Irlandii obchodzony jest Dzień Świętego Patryka. W naszej szkole z tej okazji w minionym tygodniu odbywały się zajęcia poświęcone Zielonej Wyspie. Uczniowie poznawali symbole Irlandii oraz tradycje związane z obchodami tego święta, a także  słuchali gry na harfie oraz podziwiali piękne, irlandzkie krajobrazy. Teraz na pewno wszyscy już wiedzą kim był Święty Patryk i dlaczego symbolem Irlandii jest trójlistna koniczyna. Z powodu pandemii nie udało nam się zorganizować w szkole warsztatów tańca irlandzkiego , więc jedynie na ekranach mogliśmy  oglądać występy znanych  grup wykonujących tańce irlandzkie. Zajęcia tego typu to doskonała okazja, aby połączyć zabawę z nauką i choć na kilka chwil przenieść się do Irlandii.

          /Sylwia Jędrach/

           

          Dzień Matematyki
          Dni Matematyki 11-12.03 br. były kolejnym przedsięwzięciem angażującym naszą szkolną społeczność.

          W czwartek 11 marca uczniowie rozpoczęli Dni Matematykiod wykonania plakatów „W krainie figur” oraz  „Wiosenne działania”.Młodsi uczniowie gralitakżew grę Figurowy rajd.
          Kolejne zadanie czwartkowe klas V - VIII to rywalizacja grupowa w rozwiązywaniu zagadeki łamigłówek matematycznych. Uczniowie mieli do wykonania 7 zadań m.in. sudoku liczbowe i obrazkowe,  łamigłówki  zapałczane, zagadki: „Czy znasz wynik” , wykreślanki.

          Piątek - to zmagania z najważniejszą liczbą w matematyce - liczbą Pi.
          Od rana uczniowie przedstawiali liczbę Pi na różne sposoby.
          Piątkowe warsztaty  pokazały, że liczbą Pi można się bawić. Wyszukiwaliśmy daty swoich urodzin w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi, a także uczniowie poznali różne ciekawostki związane z Pi.

          Na zakończenie został wykonany łańcuch rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi - 3.141592 653 589 793 238 462 643 …
          Łańcuch liczby Pi powstał ze 124 cyfr po przecinku i zawisł na korytarzu szkolnym. Efekt pracy robił wrażenie.

          /Ewa Pierzchała/

           

          Turniej tenisa stołowego
          4 marca wyłoniliśmy mistrza turnieju. Emocje podczas finału sięgały zenitu. Finaliści: Tomek, Irek, Olaf oraz Daniel byli bardzo skoncentrowani oraz zestresowani podczas finału!!!! Kibice spisali sie na medal. Wszystko odbylo zgodnie z zasadami FAIR PLAY oraz w warunkach sanitarnych!!!

          Walka była bardzo wyrównana!do ostatnich chwil nie mogliśmy określić zwycięzcy ale jednak udało się! I tak :
          I MIEJSCE zdobył Tomek S. Z kl.8b
          II MIEJSCE zdobyl Irek G. z kl.7b
          III MIEJSCE zdobył.Daniel S.z kl.8b
          IV MIEJSCE zdobył Olaf K. z kl.7c

          Serdeczne gratulacje!!!!!brawo!!!!! Następnego dnia 5 marca finaliści stanęli na podium, otrzymali medale, dyplomy oraz świetne nagrody. Serdeczne graulacje dla finalistów oraz wszystkich zawodników turnieju.

          /Kamila Łącka-Stanek/

           

          Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

           „Szukali światła w mroczne dni, przed Bogiem tylko chyląc kark.

             Pośród klęczących dumnie szli, w pogardzie mając każdy targ"

          Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

          Przyłączając się do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczniowie naszej Szkoły w ramach akcji przygotowali prace i wystąpienia mające podkreślić męstwo, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny.

          Klikając w poniższe zdjęcie można obejrzeć krótki filmik.

           

                                                                                                                                     /Sylwia Kłak, Justyna Dysy/

           

          Walentynki

          Dziś był bardzo radosny i SŁODKI dzień w naszej szkole Z okazji WALENTYNEK na przerwach mogliśmy posluchać muzyki o charakterze miłosnym co przypadło bardzo do gustu naszym uczniom Podczas przerw na sali gimnastycznej była dostępna FOTOBUDKA dla uczniów naszej szkoły SŁODKI STÓŁ był dostępny dla Łakomczuszków  naszej szkoły, można było się częstować słodkościami Samorząd uczniowski rozdał pocztę walentynkową dla uczniów i nauczycieli

          Ale co najważniejsze wyłoniliśmy ZWYCIĘZCÓW w konkursie na najlepszy wierszyk walentynkowy
          I Miejsce -Mateuszek W. Z kl.3a
          II Miejsce-Michałek S. Z kl.3a
          III Miejsce -Roxana G z kl.7a oraz Kamil G z kl.5a GRATULACJE!!!!!
          W KONKURSIE pt."DZIEŃ KOLORU CZERWONEGO" zdobyli:
          I Miejsce: Kasia Ż. Z kl.4a oraz Mateuszek W. Z kl.3a
          II miesjce: Mourice K. Z kl.7d/8d
          UCZNIOWIE OTRZYMALI dyplomy, nagrody oraz TRUSKAWKOWE GALARETKI z BITĄ ŚMIETANĄ

          /Kamila Łącka-Stanek/

           

          Bez barier wieku - serce dla seniora

          Walentynki, Walentynki - święto zakochanych. Tego dnia, według tradycji, ludzie wysyłają do ukochanych „walentynkę” - wiersz albo wyznanie miłosne. Coraz częściej obdarzają się również upominkami.

          Ale czy tylko? Warto sie zastanowić co w tym dniu jest najważniejsze.

                Miłość, szacunek, empatię powinniśmy okazywać przez cały rok, nie tylko „od święta”. Czyż nie? Obchodząc Walentynki, nie zapominajmy o byciu sobą. Nie starajmy się w tym dniu być kimś, kim tak naprawdę nie jesteśmy.

          Uczmy się pozytywnych zachowań w stosunku do drugiego człowieka. Dostrzegajmy osoby , które potrzebują naszej uwagi. Szczególnie jeśli są  to osoby samotne, starsze, niepełnosprawne.

          Mieszkańcy DPS-ów, nie mogą opuszczać swojego miejsca zamieszkania (wiadomo pandemia). Czują się jeszcze bardziej samotni .... W miesiącu lutym, w nawiązaniu do Dnia Świętego Walentego  zrealizowaliśmy w naszej szkole   II-gą część  projektu "Bez barier wieku" pod hasłem " Serce dla seniora".   

          Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli swój wkład w wykonanie kartonowych  czerwonych  serduszek, umieszczonych na drewnianych podkładkach. Całość dopełniły życzenia oraz kolorowe wstążeczki.

          W imieniu całej szkolnej społeczności do Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Sosnowcu dostarczyły je  panie Edyta Uchnast i Justyna Dysy.

           W piątkowe popołudnie delegacja leciwych pensjonariuszy placówki, już na nas czekała. W pięknie udekorowanej świetlicy DPS-u były czerwone balony w  kształcie serca, serduszka w czekoladzie oraz świeczki w kształcie serduszek, które pływały na wodzie. Pięknie, uroczyście.

           Łzy szczęścia, podziękowania od seniorów utwierdzają nas w przekonaniu, iż warto coś zrobić dla innych. Dla drugiego człowieka! Wszak miłość i inne pozytywne uczucie tak naprawdę towarzyszą nam całe życie. I nawiązując do tytułu realizowanego projektu nie mają barier wieku.

          Klikając w poniższe zdjęcie można obejrzeć krótki filmik.

          /Edyta Uchnast/

           

          Tłusty czwartek w naszej szkole

          Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Tradycja do dziś nakazuje, aby w tłusty czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło. W naszej szkole jak zwykle tłusty czwartek minął na słodko. W tym roku z pysznymi oponkami z cukrem pudrem i lukrem. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły obchodzili tłusty czwartek zgodnie z tradycją, kosztując pyszne oponki pieczone przez naszych uczniów. Takie działania są doskonałym sposobem, aby w ciekawy dla dzieci sposób tworzyć okazje do poznawania i kultywowania zwyczajów i tradycji polskiej. Angażują też całą szkolna społeczność do wspólnych działań. Serdecznie zapraszamy do naszej galerii.

          /Justyna Dysy/

           

          Dzień Pizzy

          9 lutego na całym świecie uznany jest za Międzynarodowy Dzień Pizzy. Uczniowie naszej szkoły również świętowali ten pyszny dzień. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, z którego kraju pochodzi pizza, jakiego kształtu jest obszar Włoch oraz jakie są kolejne etapy powstawania pizzy. Stworzyli również  „wymarzoną pizzę”  używając materiału imitującego ciasto oraz “przepysznych” papierowych składników. Na zajęciach w kuchni dzieci same przygotowały przepyszną pizzę, której zapach roznosił się po szkolnych korytarzach.

          Warto wiedzieć, że do XIX wieku pizza była typową potrawą biedoty i chłopów. Jednak w 1889 roku, królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka zwiedzająca wraz z mężem swoje włości zapragnęła spróbować tej prostej potrawy. Smak pizzy tak jej przypadł do gustu, że na swoim dworze zatrudniła kucharza Rafaelle Esposito, którego zadaniem było przygotowywanie pizzy dla królowej Małgorzaty. Podobno, najbardziej ulubioną pizzą Małgorzaty była przygotowana i nazwana na jej cześć pizza Margherita , w skład której wchodziły składniki w kolorach włoskiej flagi: mozarella (biały), pomidory (czerwony) i bazylia (zielony).

          /Monika Płusa/

           

          Dzień Bezpiecznego Internetu

          Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

                      Nasza szkoła, jak co roku 09 lutego 2021r., również włączyła się w obchody tego ważnego dla wszystkich dnia. W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy szereg działań, mających na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w Sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych. W tym dniu zostały podjęte następujące działania :

          • pokaz prezentacji multimedialnej "Czy jesteś bezpieczny w sieci" połączony z prelekcja i warsztatami (profilaktyka uzależnień od multimediów),
          • gazetki na szkolnym korytarzu o tematyce: „Ty decydujesz o sobie w sieci”,
          • materiały edukacyjne oraz ulotki,
          • Międzyszkolny Konkursu Grafiki Komputerowej promujący bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie na plakat pt.: „Pozytywne i negatywne strony Internetu".

          /Justyna Dysy/

           

           

          Pierwszy semestr roku szkolnego 2020/21 to już historia, która niebawem znajdzie się na kartach Szkolnej Kroniki.

                „Ci, co wygrywają – nigdy nie odpuszczają. Ci,
                                                                                  co odpuszczają – nigdy nie wygrywają…”
                                                                                   /Vince Lombardi/

          4 lutego odbył się apel podsumowujący konkursy oraz akcje przeprowadzone na terenie szkoły w I semestrze roku szkolnego 2020/2021. Podobnie jak i w latach ubiegłych w naszej szkole odbyło się dużo ciekawych wydarzeń. Uczniowie mieli wiele okazji do sprawdzenia swoich umiejętności plastycznych, ale i nie tylko. Wybór był bardzo duży i wielu uczniów skorzystało z tej możliwości. Serdecznie Wszystkim gratulujemy i życzymy samych sukcesów w nowym już semestrze.

           

          /Justyna Dysy/

           

          Dzień Babci i Dziadka

          W tym roku niestety nie mogliśmy gościć osobiście naszych kochanych Babć i Dziadków oraz zaprzyjaźnionych członków Klubu Seniora działającego przy MDK  Szopienice-Giszowiec. To właśnie z myślą o nich postanowiliśmy nagrać film z życzeniami. W akcję włączyli się uczniowie klas IIa, IIIa oraz IVa. Wszyscy z zaangażowaniem wcielili się w rolę aktorów. Wspólnie również upiekliśmy przepyszne ciasteczka maślane w kształcie serca, które pięknie zapakowane uczniowie wręczyli swoim babciom i dziadkom. 

          Nasze życzenia można jeszcze raz obejrzeć klikając w poniższe zdjęcie.

          /Aleksandra Świerkula/

           

          Tegroczne choinki w naszych domach

          Tuż przed świętami Bożego Narodzenia pomyśleliśmy, iż warto pokazać, jak wygląda tegoroczna choinka w waszych domach?

          Te Święta były bowiem inne niż zwykle, zapewne bardziej kameralne. Czas pandemii nie sprzyja spotkaniom w większym gronie. Ciągle ważne są zasady DDM...

          Co  zawsze -bez względu na okoliczności -tworzy nastrój świąteczny?  Każdy, zapewne nieco inaczej odpowie na to pytanie. Niezmiennie w każdym polskim domu ubieramy choinkę. Jedni preferują sztuczną, inni żywe, pachnące żywicą drzewko. Choinki mogą być skromne i bardzo strojne. Wielkie, średnie miniaturowe... jedno jest pewne drzewko bożonarodzeniowe cieszy nie tylko najmłodszych. A może wystarczają tylko niewielki stroiki?

          Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przesłali zdjęcia z  nietuzinkową świąteczną dekoracją, którą mieli w domu.

                                                                                                                                           /Edyta Uchnast/

           

          Jasełka
          „Poprzez ciszy mgłę z dala słychać śpiew, dziś wszystkim z nas, Bóg narodzi się”

          Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji dotyczących Bożego Narodzenia zwanych jasełkami.                                    

          22 grudnia 2020, jak co roku, w naszej szkole odbyły się jasełka bożonarodzeniowe. W tym roku nieco inne, nietypowe bo kukiełkowe - NAUCZYCIELE DZIECIOM - DZIECI NAUCZYCIELOM.

          Społeczność szkoły po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa, odkryć na nowo wydarzenia, które miały miejsce ponad dwa tysiące lat temu. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców oraz aniołów przeplatane były kolędami.

          Niech puentą biblijnej historii staną się słowa pastorałki, które zna każdy z nas: „Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy,/ Dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory,(…).”

          Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń Pani Dyrektor i w świątecznych nastrojach rozeszli się do sal, w których odbyły się klasowe spotkania wigilijne.

            ŻYCZYMY WSZYSTKIM ZDROWYCH WESOŁYCH ŚWIĄT!

                                                                                                                       /Justyna Dysy/

           

          Pożegnanie nauczycieli odchodzących na zasłużoną emeryturę i nie tylko
          Dwie rzeczy które najtrudniej powiedzieć?

                      Cześć – po raz pierwszy,

                      do widzenia – po raz ostatni.

           

          22 grudnia 2020 roku pracownicy i uczniowie naszej szkoły pożegnali Panią Adrianę Dąbek – nauczycielkę matematyki, która po wielu latach pracy w naszej szkole przeszła na zasłużoną emeryturę.

          Pani Dyrektor szkoły oraz przewodnicząca Rady Rodziców podziękowały Pani Adrianie za wieloletnią pracę, serce włożone w edukację i wychowanie wielu pokoleń młodych ludzi. Życzymy delektowania się czasem wolnym na emeryturze i realizowania swoich marzeń i pasji.

          Życzymy udanego odpoczynku.

           

           

           

          Tego dnia pożegnaliśmy również panią Małgorzatę Wojnarowicz oraz Sylwię Witkowską, które pracowały w naszej szkole na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela. Pani Gosia i Sylwia jak zawsze w żartobliwym stylu pożegnały się słowami - Nie mówimy: „Żegnaj" lecz: „Do widzenia",  a może tak po prostu do zobaczenia – kto wie?

          /Justyna Dysy/

           

           

           

          Grudniowa akcja "Podziel się paczką" zakończona , czas na podsumowanie. 
          Nasza akcja pokazuje, iż warto dać coś z siebie innym. Szczególnie teraz, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w tym szczególnym czasie. Parafrazując słowa kolędny ”Są takie Święta raz do roku....”, można by dodać, że Święta, które uczą nas empatii, życzliwości, ofiarności.

          Dziękujemy za okazane serce, tym którzy nie byli obojętni na los małych pacjentów. Tak   ciężko chorych, którym los nie oszczędził bólu i cierpienia.

           „Dobra wróżka” w tym roku (ze względu na pandemię) nie mogła odwiedzić małych pacjentów osobiście....  W dniu 16 grudnia organizatorki przekazały do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie  podarunki. Udało sie przygotować 25 paczek. Każda z nich zawierała: słodycze, maskotki, materiały plastyczne, kolorowanki, gadżety świąteczne oraz  życzenia i opłatki. Na oddziale onkologii dziecięcej rozda je personel medyczny - pielęgniarki, które na co dzień czuwają nad procesem leczenia. Chore dzieci, tak ciężko doświadczone przez los, otrzymają przekazane dary jeszcze przed Wigilią Bożego Narodzenia. 

          Mamy nadzieje, że te podarunki choć przez chwilę przywołają uśmiech na twarzach małych pacjentów.

           Natomiast my pamiętajmy iż "Człowiek jest tyle wart ile uczyni dla drugiego".

          /Edyta Uchnast/

           

           

          Zapłonęło Światełko Wolności Ofiarom stanu wojennego.


          Akcja społeczno-edukacyjna „Ofiarom stanu wojennego - Zapal Światło Wolności” ma już kilkuletnią historię. Każdego roku 13 grudnia Polacy zapalają znicze w domach, urzędach i miejscach użyteczności publicznej. Świece te są symbolem pamięci o wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku stanu wojennego.

          Przedsięwzięcie nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.

          Dlatego też społeczność Naszej Szkoły przyłączyła się do akcji poprzez zapalenie o godzinie 19:30 w oknach swoich domów symbolicznych świec, aby upamiętnić wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzenia 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.   

          /Justyna Dysy/

           

           

          "Krok po kroku, krok po kroku, najpiękniejsze w całym roku, idą Święta", czyli... ubieramy choinki
          Nasze bombki na choince w centrum Katowic.

          Jak co roku z inicjatywy Urzędu Miasta Katowice i Prezydenta Miasta Marcina Krupy zgodnie z tradycją na rynku naszego miasta stoi już ogromna choinka. W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do wspólnej akcji przygotowania ozdób. Wykorzystując do tego styropianowe bombki dostarczone przez Urząd Miasta zostały przyozdobione przez uczniów klasy VIII w czasie zajęć socjoterapeutycznych, podczas których, nie tylko ozdabialiśmy bombki ale rozmawialiśmy o kultywowaniu świątecznych tradycji. Bombki zawisną na jednej z czterech katowickich choinek. Na Rynku - w sercu Naszego miasta.

          Nawet bowiem w dobie pandemii, a może właśnie teraz w tym trudnym dla wszystkim czasie choinka przypomina nam o magii świąt, których symbolem jest przybrane bożonarodzeniowe drzewko.

          /Justyna Dysy/

           

           

          Choinka dla seniora

          W dniu 8 grudnia w naszej szkole ruszyła realizacja przedsięwzięcia "Bez barier wieku". Nawiązano współpracę z Domem Pomocy Społecznej nr 2 w Sosnowcu. Jako pilotażową część projektu postanowiono zrealizować tę pod hasłem "Choinka dla seniora".

           Celem głównym projektu jest wzmacnianie międzypokoleniowych więzi dzieci, młodzieży i  seniorów i dzieci.

          Cele szczegółowe :

            1. Budzenie empatii w stosunku do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych
            2. Kształtowanie postawy  wrażliwej na potrzeby  innych
            3. Weryfikacji postrzegania - niwelowanie negatywnych stereotypów  osób "trzeciego wieku".
            4. Promowanie norm i wartości godnych naśladowania.
            5. Ożywienie i wykorzystanie potencjału, wiedzy, umiejętności uczniów oraz właściwe  go ukierunkowanie.
            6. Przygotowanie uczniów do rozumienia i pełnienia ról społecznych
            7. Rozwijanie kompetencji niezbędnych do działań  o charakterze prorodzinnym i  prospołecznym, 
            8. Ukazanie korzyści wynikających z działań na rzecz innych
            9. Rozwijanie zdolności twórczych (plastycznych i polonistycznych)
            10.  Zainspirowanie uczestników projektu do wspólnego działania oraz  refleksji nad sobą i innymi

          Nasi uczniowie(wszystkie klasy) włożyli mnóstwo pracy w wykonanie choinek z brystolu, ogromnych bombek z kartonu z życzeniami oraz ozdobili zakupioną specjalnie na tę okazję choinkę. Użyto mnóstwo kolorowych kart, bibuły, brokatu, różnobarwnych wstążek, łańcuchów,  srebrnych i czerwonych gwiazdek a także materiałów naturalnych jak szyszki czy orzechy.

          Wycinano, malowano, rysowano, klejono...Powstały piękne, prace, których wykonywanie i efekt końcowy uwieczniono na zdjęciach.

          Dziś, w godzinach popołudniowych  życzenia i choinki zostały przekazane do leciwych, samotnych pensjonariuszy Domu Seniora. Niestety panująca pandemia uniemożliwiła przekazanie naszych prac bezpośrednio na ręce osób trzeciego wieku.

           Pracownik socjalny DPS oraz pani dyrektor Jadwiga Siodłak bardzo podziękowała w imieniu pensjonariuszy, odebrała podarowane prace i umieściła je na recepcji DPSu. Zapewniała, iż wszystko przekaże seniorom jeszcze dziś. 

           

          /Edyta Uchnast/

           

           

          Światowy Dzień Pluszowego Misia

          W bieżącym roku szkolnym Światowy   Dzień Pluszowego Misia , który przypada w  25 dniu listopada zaakcentowaliśmy pod hasłem " powróćmy jak za dawnych lat".....

           Każdy bowiem miał kiedyś swoją ulubioną "przytulankę", maskotkę czy misia z ulubionej bajki lub filmu. 

          Dekoracja na tablicy korkowej wykonana była wyeksponowana już kilka dni wcześniej. Każdy mógł obejrzeć misie, niedźwiadki...Zapoznać sie ciekawostkami na temat tych zwierząt

          Klasy II-III będą miały wspólne  zajęcia tematyczne związane ze świętem. Zapoznały się z historią zabawki, jaka od pokoleń jest pluszowy miś. Obejrzały tematyczną prezentację oraz film. Uczniowie, pracując zgodnie z grupie wykonali pracę plastyczną z brystolu i kolorowego papieru, związaną tematycznie ze świętem. Była to maska przedstawiająca misia. Prace były bardzo ciekawe, barwne i starannie wykonane w czym pomagały wychowawczynie klas 2a i 3a.

          /Edyta Uchnast/

           

           

          Andrzejki w szkole

          DZIŚ CIEŃ WOSKU CI UKAŻE, CO CI ŻYCIE  NIESIE W DARZE!

          Tak dzisiaj obchodziliśmy Andrzejki w naszej szkole;)
          Na początku uczniowie poznali historię tego święta oraz przysłowia andrzejkowe. Później brali udział w quizie andrzejkowym, w którym zdobywali słodkie nagrody. Następnie uczniowie mogli wywróżyć sobie przyszłość w takich wróżbach jak: lanie wosku, wróżba karciana, wróżba z dłoni, wróżba kubeczkowa, wróżba z pierścienia, wróżba balonowa, wrózba serduszkowa i kwiatowa:)

          Na koniec został rozstrzygnięty konkurs z nagrodami na najlepszy strój:
          1. Miejsce: Weronika P. kl.8d
          2. Miejsce :Michał S.kl 2a i Bartek Rz kl.2a
          3. Miejsce: Tomek S.  Z kl.8b I Adrian K  z kl.7b

          Serdeczne gratulacje!!

          /Kamila Łącka-Stanek/

           

           

          Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          Ach, co to był za dzień!

           

          W dniu  20 listopada 2020r. obchodziliśmy Szkolny Dzień Życzliwości i Pozdrowień, zorganizowany w naszej szkole po raz pierwszy, ale zapewne nie ostatni. Był to dzień wyjątkowy; pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Obfitował w różne atrakcje. W naszej szkole dominował kolor żółty – kolor optymizmu i radości. Szkoła została udekorowana – informacjami na temat życzliwości. Na dobry początek każdy otrzymał emotkę - „uśmiechniętą buźkę”, która przez cały dzień przypominała, że mamy być uprzejmi w stosunku do siebie.

          Aby przybliżyć naszym uczniom ideę bycia życzliwym dla drugiego człowieka podjęliśmy szereg działań. Jednym z nich było założenie Skrzynki Życzliwości, za której pośrednictwem uczniowie i nauczyciele mogli przesłać pozdrowienia i życzenia do wybranych osób. Dużym powodzeniem cieszyła się życzliwa foto ramka. Dopełnieniem podjętych z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień działań była dekoracja na szkolnych korytarzach  przybliżająca tematykę życzliwości, aforyzmy, cechy osoby życzliwej.

           

          Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.

          Bądźmy życzliwi na co dzień!!!

          Wszystkim, którzy uświetnili swoimi pomysłami i pracą Szkolny Dzień Życzliwości i Pozdrowień serdecznie dziękujemy.

          Koordynatorami akcji byli: J.D, E.P, E.U, S.J, A.P

          /Justyna Dysy/

           

           

          Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

          stanowił okazję aby w naszej szkole (SP nr 55 w Katowicach)  promować zdrowy styl życia, bez dymu tytoniowego.

           

          Zaplanowano przedsięwzięcia mające a celu:
          - promocję zdrowego stylu życia wolnego od papierosów
          - przekazanie wiedzy na temat skutków zdrowotnych i ekonomicznych palenia tytoniu
          - uświadomienie zagrożeń, jakie niesie nikotynizm
          - podkreślenie korzyści wynikających z rzucenia palenia papierosów,
          - uświadomienie skutków biernego palenia
          - wskazanie najczęstszych powodów dla których młodzi ludzie sięgają po papierosy
          - kształtowanie postaw zobowiązujących do niepalenia i odpowiedzialności za własne zdrowie             

          - rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych           

           Jak ważna jest profilaktyka, która ma uchronić młodzież przed uzależnieniem od nikotyny i jej pochodnych, wie zapewne każdy. Nasze działania miały o tym przypomnieć.  Zachęcano uczniów do wykonania plakatów antynikotynowych. Wykonano dekorację szkoły w materiały związane z wydarzeniem. Przygotowano prezentację multimedialną związana z w/w tematyką. Najważniejszym przedsięwzięciem były warsztaty antynikotynowe pt "Czy warto palić papierosy?", na które zaproszono najstarsze roczniki uczniów naszej szkoły.

          Forma warsztatowa zajęć  celowo była zaplanowana tak  aby wzbudzić ciekawość poznawczą  uczniów, sprowokować ich do samodzielnego wyciągania wniosków.  Każdy z uczestników warsztatów  miał możliwość dogłębnego zapoznania się z tematyką , jak również  aktywnego uczestniczenia w przedsięwzięciu. Duże wrażenie na uczniach wywarło obliczanie  kwot , jakie przeciętny palacz "puszcza z dymem" w tygodniu, miesiącu czy roku. Liczby mówiły same za siebie! Mocno zaakcentowano  kampanię społeczną pod hasłem "Nie spal się na starcie".   

          /Edyta Uchnast/

           

          Narodowe Święto Niepodległości

          10 listopada w naszej szkole obchodziliśmy przypadające następnego dnia, 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości.

          Nasza szkoła wzięła udział w  akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami tego dnia, punktualnie o godzinie o godzinie 11.11. odśpiewali uroczyście „Mazurek Dąbrowskiego”. Ze względów bezpieczeństwa podczas trwającej epidemii zrobiliśmy to w klasach.

          W związku z obchodami 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie wykonywali także prace o tematyce patriotycznej – rysowali flagi, kolorowali godło Polski, rozwiązywali quizy tematyczne, a na korytarzu swoje miejsce znalazła gazetka na temat powstań śląskich i tego jak my, Ślązacy staraliśmy się o to, aby Śląsk stał się znowu częścią niepodległej Polski.

          /Agnieszka Wiencek-Sawka/

           

          Szkoła pamięta

          Nasza szkoła włączyła się do akcji „SZKOŁA PAMIĘTA” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, której finał przypadł na 30 października.

                                                                                /Justyna Dysy/

          EKO tydzień

           Minął EKO tydzień, czas więc na podsumowanie.

           

          Czy mieszkając w miastach, mamy szansę żyć blisko natury? Czy w dużych metropoliach jest miejsce dla przyrody? Jak żyć ekologicznie w samym sercu miejskiej dżungli?

           

          Specjalnie dla uczniów naszej szkoły przygotowaliśmy projekt edukacyjną EKO-TYDZIEŃ ZROWIA I PRZYRODY, w ramach której zachęcaliśmy uczniów do podejmowania małych, ekologicznych i zdrowotnych wyzwań.

          Wprowadzeniem do EKO tygodnia stał się konkurs plastyczny pt. „Przyroda w Szopienicach ” pod opieką p. B. Studziżby. Uczniowie, wykonali prace plastyczne, które zostały przesłane na konkurs do Rady Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice - Burowiec.  Natomiast cykl zajęć rozpoczął się od wprowadzenia uczniów w tematykę „Dzień Ekologii” oraz utrwalenia pojęcia ekologia, nabycia przekonania o potrzebie dbania o przyrodę.

          We wtorek uczniowie, pracowali w zespołach klasowych, przygotowując propozycje do „Kodeksu Młodego Ekologa”, oraz prace plastyczną pt. „Drzewo w barwach jesieni”. Była to świetna okazja do pogadanki na temat zmian zachodzących w przyrodzie oraz „złotej polskiej jesieni”. Uczniom udało się stworzyć piękne, ciekawe i  barwne prace,  końca października można obejrzeć na szkolnych korytarzach.

          Środę, pod hasłem „Dzień jesiennej przyrody”. Podczas zajęć oglądaliśmy edukacyjne filmy związane z ekologią, przyrodą oraz aktywnie spędzaliśmy czas na powietrzu, bo przecież aktywny wypoczynek jest lepszy od najwygodniejszej kanapy.

          Czwartek, to dopiero była gratka - "Żyjmy zdrowo i kolorowo". Zadaniem uczniów zgodnie    z hasłem dnia było wykonanie zdrowych sałatek owocowych, warzywnych oraz soków i musów. Podczas zajęć rozmawialiśmy o zdrowym stylu życia, piramidzie żywności oraz jakie znaczenie ma dla zdrowia codzienne spożywanie warzyw i owoców. Podsumowaniem zajęć była wspólna konsumpcja. Było dużo pracy i …zabawy, a nasze kulinarne wytwory pyszne i zdrowe!

          Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne virusem SARS-CoV-2 niestety nie odbył się apel podsumowujący. Dyplomy dla najbardziej aktywnych klas oraz uczniów, za udział w przedsięwzięciu zostały przekazane wychowawcom klas.

           

          Mini ekspozycja prac plastycznych, będzie prezentowana w zaprzyjaźnionych placówkach związanych z edukacją na terenie miasta, natomiast Kodeks Młodego Ekologa zostanie umieszczony na korkowej tablicy na parterze.

           

          Serdecznie dziękujemy za aktywny udział w przedsięwzięciu :)

           

          Nad przebiegiem EKO tygodnia czuwały p. Edyta, Justyna, Sylwia, Iwona oraz p. Ewa

           

           /Justyna Dysy/

           

          Działam z imPETem

          Nasza szkoła przystąpiła do programu "Działam z imPETem" jest to Ogólnopolski Program Edukacji Ekologicznej dotyczący szeroko pojętego recyklingu, skupiający się przede wszystkim na recyklingu plastiku.                                                                                 
          Uczniowie najmłodszych klas zrealizowali zadanie wrześniowe w akcji "Działaj z inPETem". Wszyscy przypomnieli sobie i utrwalili podstawowe zasady postępowania z butelkami PET. Wykonali ćwiczenia praktyczne, z których wywiązali się wzorowo. Poznali śmieciarkę Miecię i dowiedzieli się czym jest recykling.

          /Justyna Dysy/

           

          Dzień Edukacji Narodowej

          Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, 13 października 2020 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia, na której zgromadziła się cała społeczność szkolna. Spotkaliśmy się tego dnia, aby chociaż raz w roku podziękować wszystkim nauczycielom za ich trud, serce, wszelkie rady oraz nauczanie i wychowanie młodego pokolenia.

          Uczniowie wyrazili swą wdzięczność poprzez inscenizację parodii pokazu mody jako część programu artystycznego. Program został przyjęty entuzjastycznie. Jego walorem niewątpliwie była pokaźna dawka humoru, odmienny i niekonwencjonalny charakter prezentacji strojów nauczycielskich, opracowana choreografia, odpowiedni podkład muzyczny oraz możliwość wplatania w całość piosenek wykonywanych przez uczniów.

          Po części artystycznej przewodniczący Samorządu Uczniowskiego skierował słowa wdzięczności i podziękowania dyrekcji, nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły.
          Następnie przewodnicząca Rady Rodziców, wypowiedziała niezwykle ciepłe słowa z okazji Nauczycielskiego Święta oraz wyrazy wdzięczności i wyrażając nadzieję na dalszą pełną sukcesów współpracę.

          Na zakończenie serdeczne życzenia pracownikom szkoły złożyła Pani Dyrektor oraz wręczyła wyróżnionym nauczycielom nagrody za wysokie osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej.

           

          /Justyna Dysy/

           

          Code Week w naszej szkole

          Uczniowie klasy IVa w dniach 28 września do 9 października brali udział w Europejskim Tygodniu Kodowania Code Week. W ramach innowacji prowadzonej w naszej szkole przez kolejnych dziesięć dni świętowaliśmy i rozwijaliśmy kreatywność,  ćwiczyliśmy rozwiązywanie problemów i wzmacnialiśmy współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Każde z realizowanych zadań wzbudzało ogromne zainteresowanie oraz wzbogacało naszą wiedzę i umiejętności.

          /Aleksandra Świerkula/