• Różni-Równi 2016

        • źródło :http://naszesprawy.eu/edukacja/11783-rozni-rowni-czyli-warsztaty-i-prezentacje.html

           

          Edukacja

          Data dodania: 28.09.2016

          „Różni Równi", czyli warsztaty i prezentacje

           

          „Różni Równi", czyli warsztaty i prezentacje

          Fantastycznie było! – powiedziała Julka wychodząc z sali gdzie brała udział w programie „Różni Równi". Była to już trzecia edycja warsztatów i prezentacji twórczości osób z niepełnosprawnością organizowanych przez Pracownię Profilaktyki i Współpracy ze Środowiskiem katowickiego Pałacu Młodzieży.

          Barbara Ścibisz, pracownik Pałacu: – Atrakcją tej edycji był niewątpliwie występ grupy śpiewających niepełnosprawnych, biorących udział w równolegle realizowanym w naszej placówce Festiwalu MocArt. Jednak największe zainteresowanie wzbudzają zawsze warsztaty taneczne. Zgłosiły się do nas szkoły specjalne i przedszkole integracyjne z Katowic oraz z racji tego, że są to warsztaty integracyjne, była także szkoła nr 15 i Społecznego Towarzystwa Oświatowego z Katowic. 23 września zameldowało się ponad sto osób na imprezie, sala była pełna. Głównym celem przedsięwzięcia jest integracja młodzieży pełno- i niepełnosprawnej, pokazanie, że wszyscy są pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa. Myślę, że Pałac Młodzieży jest świetnym miejscem do takich spotkań, a poza tym było także sporo zabawy.

          Uczestników, uczniów ze szkół specjalnych i nie tylko, zaproszono najpierw na zajęcia filmowe, gdzie wybrana grupa tworzyła film animując... kanapki. Najwięcej zabawy było podczas robienia kanapek, bo niejeden smaczny produkt zamiast na stole lądował w buzi twórców filmu. Zajęciom towarzyszyła pogadanka prowadzącej Elżbiety Omelan, na temat zdrowego odżywiania. Film zaprezentowano wszystkim po zakończeniu imprezy.

          O 10.00 zebrani w ogromnej Sali Marmurowej zostali powitani słowem, a następnie muzyką wykonywaną przez uczestników Festiwalu MocArt, pod kierunkiem Katarzyny Pumy Piaseckiej. Poprowadziła ona także warsztaty muzyczne, na których można było nauczyć się piosenki, będącej hymnem tego projektu.

          Później do sali, w której odbywały się prezentacje wkroczyły maluszki w pięknych ludowych strojach i pokazały kilka tańców, a następnie starsi członkowie zespołu Ślązaczek zaprosili chętnych do wspólnego tańczenia pod kierunkiem Agnieszki Klimas. Chętnych było tak wielu, że musiano podzielić naukę na trzy grupy, ale też właśnie ta forma cieszyła się największym powodzeniem, bo ruch przy muzyce zawsze wzbudza entuzjazm wśród młodzieży.

          - Bardzo mi się podobało – powiedział Tomek z Zespołu Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach. Fajnie się tańczyło z ładnymi dziewczynami. Pani Ola była ze mnie bardzo dumna i zrobiła mi zdjęcia jak tańczyłem. Pokażę je mamie.

          Wreszcie nadeszła kolej na pokazy psa asystującego. Pies jest szkolony w pomaganiu osobom z niepełnosprawnością w codziennych czynnościach: zakupach, przynoszeniu potrzebnych rzeczy, wyrzucaniu śmieci do kosza a nawet zdejmowaniu kurtki czy rękawiczek. Potrafi także osobom niesłyszącym pokazać, że dzwoni telefon, czy że ktoś ich woła. Trenerka zwróciła także uwagę, że takiemu psu, który jest ubrany w specjalną kamizelkę, nie wolno przeszkadzać, ponieważ jest to pies pracujący i cała jego uwaga musi być skupiona na wykonywanym zadaniu.
          - Podobało mi się, że pies przyniósł miskę i wrzucał rzeczy do kosza. – stwierdził Tomek ze szkoły nr 10.

          Na zakończenie odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych uczestników placówek edukacyjno-terapeutycznych „Różni Równi", które były wyeksponowane na ścianach Sali Marmurowej. Z radością niektórzy odnajdywali swoje prace i z dumą pokazywali poznanym właśnie kolegom.

          Terapeutka ze Śląskiego Centrum Edukacji i Rehabilitacji Arteria z Katowic Anna Krasnodębska- Okręglicka: – Bardzo się naszym podopiecznym podobało, byli już po raz trzeci. Oni są zżyci z tym miejscem, bo chodzą na różne zajęcia i bardzo dobrze się tu czują. Taka impreza to dla nich prawdziwe święto, bo na wystawie są ich prace plastyczne i mogą się pochwalić. Poza tym są tutaj gośćmi, są zapraszani na różne występy, mogą pośpiewać, potańczyć.

          - Asia, podopieczna Centrum: – Byłam bardzo zadowolona, bo moje dwie prace są na wystawie i wszyscy je oglądali.

          Bo temu właśnie służą te warsztaty - aby można było się spotkać z rówieśnikami z różnych środowisk, pełnosprawni z niepełnosprawnymi, czegoś się nauczyć, no i fajnie wspólnie się bawić.

          Zobacz galerię...

          Tekst Ewa Maj, fot. autorka, Ryszard Rzebko
          Data publikacji: 28.09.2016 r.