• rok szkolny 2013/2014

        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego
           

          27 czerwca o godzinie 9.00 odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014. Uczniowie, zainteresowani rodzice i nauczyciele spotkali się w sali gimnastycznej, by obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów klas VI i III gimnazjum. Pani dyrektor podsumowała mijający rok szkolny. Uczniowie klas trzecich otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. Nie zabrakło również podziękowań dla rodziców za ich zaangażowanie na rzecz szkoły. Wzruszającym momentem uroczystości było pożegnanie nauczycielek, które po wielu latach pracy w naszej szkole odchodzą na zasłużoną emeryturę. Pani Grażyna Badura i Pani Barbara Vorreiter z trudem opanowywały łzy wzruszenia po raz ostatni spoglądając w twarze swoich uczniów... Po części oficjalnej odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym spotkania uczniów z wychowawcami w klasach, podczas których wręczano świadectwa z ocenami za cały rok pracy.

                 / Marzena Hoffmann-Franki /

             
          Ostatni apel w roku szkolnym 2013/2014

           

          26 czerwca odbył się ostatni apel, na którym wręczono dyplomy, podziękowania i nagrody uczniom, którzy odnieśli sukcesy w konkursach, wydarzeniach sportowych oraz aktywnie włączyli się w życie szkoły.Rozstrzygnięto także konkurs na najlepszą frekwencję. I tak w kategorii indywidualnej najlepszą frekwencję uzyskali:

              w klasach I-III-    Marcel B.     yes

            w klasach IV-VI-   Sebastian F.  yes

          w klasach I-III gim- Katarzyna J. yes

           

           
                
           
           
           
          Wycieczka do Wieliczki- 24 czerwca 2014 r.

           

          24 czerwca wraz z szesnastką najlepszych uczniów i uczennic naszej szkoły wybraliśmy się na wycieczkę do Wieliczki, by tam zwiedzić najstarszą na świecie kopalnię soli kamiennej. Kierownikiem wycieczki była pani Marzena Hoffmann-Franki, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Grażyna Badura i Gabriela Łyczko, które pomimo wielu obowiązków związanych z zakończeniem rocznych zajęć dydaktycznych zdecydowały się spędzić cały dzień w pracy.

          Pogoda nam dopisała, dopisały również humory. Wraz z panią przewodnik zeszliśmy w dół po 380 schodach, a potem oczarowani urokiem solnych korytarzy zwiedzaliśmy miejsca pamiętające setki lat. Dowiedzieliśmy się, że Wieliczka zawdzięcza swoją sławę kopalni soli, która działa nieprzerwanie od 700 lat, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i przyciąga turystów z całego świata. Kopalnia ta – to labirynt tuneli, jaskiń i komnat wyciosanych w soli, pięknie ozdobionych kaplic oraz podziemnych jezior. Wszystko to mieści się na trzech poziomach, znajdujących się na głębokości od 64 do 135 metrów pod powierzchnią ziemi. Uczestnicy wycieczki przebyli 3-kilometrową tzw. trasę turystyczną, a po zwiedzeniu kopalni zmęczeni i zgłodniali udali się na pyszne hamburgery, by następnie wyruszyć w podróż powrotną do domu.

          Już w pociągu w notatniku jednej z wycieczkowiczek powstała spontaniczna relacja potwierdzająca fakt, że wycieczka była bardzo udana.

          Rozstaliśmy się pod szkołą przed godziną 19-tą, a nazajutrz w szkole czekała na nas miła niespodzianka- zdjęcie naszej grupy wykonane w kopalni przez profesjonalnego fotografa. Zobaczcie, jak na nim wyszliśmywink

           

           

           
           
           
           
          Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym - 17 czerwca 2014 r.
           
          Bezpieczny rowerzysta to hasło tegorocznego Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Ruchu Drogowym, który odbył się 17 czerwca 2014 r. w Zespole Szkół Specjalnych nr 8 w Katowicach. Impreza ta odbywa się corocznie we współpracy z policją, a jej głównym celem jest przygotowanie młodych ludzi do bezpiecznego poruszania się - uczestnictwa w ruchu drogowym. Konkurs przebiega dwutorowo: młodsi uczestnicy biorą udział w zmaganiach plastycznych, starsi zaś w testach i rowerowym torze przeszkód. Tak więc uczestnicy muszą wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego, ale również umiejętnościami praktycznymi. Tym razem udział naszych uczniów był niezwykle udany. Na podium stanęli dwaj nasi reprezentanci: I miejsce i rower zdobył Sebastian S. uczeń klasy IIIg, II miejsce i również cenne nagrody zdobył Dawid S. z klasy I g. Nie powiodło się tym razem uczestniczkom zmagań plastycznych, Ewelince i Klaudii, które po raz pierwszy były na takiej imprezie plastycznej. Opiekunem naszych reprezentantów był pan Krzysztof Kleser.
           
           
           
          XX Rejonowy Konkurs Recytatorski w Zespole Szkół Specjalnych nr 11 w Katowicach-12 czerwca 2014 r.
           
           
          Wprawdzie Rok Tuwima już dawno dobiegł końca, jednakże jego twórczość jest ponadczasowa, czego mogliśmy doświadczyć uczestnicząc w jubileuszowym XX Rejonowym Konkursie Recytatorskim , który odbył się w Zespole Szkół Specjalnych nr 11 w Katowicach. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół specjalnych Bytomia, Katowic, Sosnowca. Poziom recytacji wierszy Juliana Tuwima był naprawdę zachwycający, co zgodnie podkreślali wszyscy opiekunowie i członkowie jury. Nasz zespół szkół reprezentowali: Ewelina K., Bolesław N. i Klaudia W. z klasy V oraz Katarzyna J. z klasy Ig i Magdalena M. z kl.II g. Opiekunkami naszej grupy podczas konkursu były panie Adriana Dąbek oraz Dorota Kurtok. Pani Dorota przygotowywała naszą reprezentację intensywnie ale krótko i była pełna obaw , co do ich występów, jednakże sprawili oni swojej „trenerce” miłą niespodziankę. W kategorii szkoły podstawowe II miejsce zajęła Ewelina K., a w kategorii gimnazja III miejsce przypadło w udziale Magdalenie M. Natomiast Katarzyna J. oraz Klaudia W. zdobyły wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów dyplomy i nagrody, a ponadto mieli okazję obejrzeć ciekawe występy artystyczne uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 11 w Katowicach.
           
           
           
           
          Olimpiada… przedszkolaków – 10 czerwca 2014r.
           
          Stało się już tradycją naszej szkoły, że co roku w czerwcu nasi uczniowie współorganizują i współuczestniczą w Olimpiadzie przedszkolaków Miejskiego Przedszkola nr 62 i 63 w Katowicach. Pod czujnym okiem naszego wuefisty pana Krzysztofa Klesera uczennice naszego zespołu szkół przygotowują ślubowanie małych sportowców, konkurencje sportowe oraz prowadzą sekretariat zawodów (w czym pomaga im nieco pani Dorota Kurtok). Oprócz zawodów sportowych atrakcją olimpiad i swoistym przerywnikem są występy naszych wspaniałych artystów. W tym roku uczestniczki zajęć kółka tanecznego prowadzonego przez panią Kamilę Łącką zaprezentowały kilka fajnych układów tanecznych, które bardzo spodobały się przedszkolakom i paniom przedszkolankom.
          Ponieważ olimpiada odbywała się na terenie ogrodu MP nr 63 mali sportowcy szybko się męczyli i często odpoczywali w cieniu wiekowych już drzew, a nasze asystentki robiły wszystko, by ich zmotywować do dalszego współzawodnictwa. Po sportowych zmaganiach nasze uczennice spontanicznie przeprowadziły wspólną zabawę przy muzyce. BRAWO!
           
           
          Dzień Dziecka 
           
          5 czerwca 2014 r. w godzinach popołudniowych odbyła się na terenie naszej szkoły impreza z okazji Dnia Dziecka połączona z obchodami 95-lecia istnienia i działalności Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Imprezę objął swoim honorowym patronatem sam Rzecznik Praw Dziecka RP- Pan Marek Michalak. Festyn był okazją do doskonałej zabawy nie tylko dla uczniów naszej szkoły ale także dla zaproszonych przez nas gości: dzieci uczęszczających do Świetlicy Środowiskowej przy MOPS oraz podopiecznych Specjalnego Ośrodka Wychowawczego prowadzonego przez Siostry Boromeuszki.
          Ze względu na kaprysy pogody konieczne było elastyczne dostosowanie programu do panujących warunków atmosferycznych, dlatego też impreza zaplanowana jako plenerowa rozpoczęła się w murach szkoły z kilkuminutowym opóźnieniem. Zaproszeni na uroczystość goście : zasłużeni działacze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i przyjaciele naszej szkoły zgromadzeni w sali gimnastycznej zostali zapoznani z historią i osiągnięciami TPD w Katowicach. Po wystąpieniach prezesa Miejskiego Oddziału TPD -Pani Marii Wójcickiej oraz Prezesa Śląskiego Oddziału TPD Pana Jana Wiesiołka nastąpiło odznaczenie członków towarzystwa szczególnie zaangażowanych w pracę na rzecz dzieci. Miłym akcentem było wręczenie odznaki "Przyjaciel Dziecka" Pani Marzenie Hoffmann-Franki-opiekunce naszego szkolnego koła TPD. W czasie gdy dorośli uczestniczyli w części oficjalnej dzieci bynajmniej się nie nudziły albowiem zgromadzone w jednej z sal szkolnych bawiły się już w najlepsze z animatorką Panią Basią. Na szczęście dla nas wszystkich niebo się rozchmurzyło i po niespełna godzinie nikt już nie pamiętał o niedawnym deszczu , za to wszyscy bawili się świetnie w pełnym słońcu na boisku szkolnym. Celem imprezy poza uhonorowaniem szczytnej misji TPD była integracja dzieci z różnych środowisk, promocja talentów uczniowskich ale przede wszystkim rekreacja wyzwalająca spontaniczną dziecięcą aktywność. Na takiej imprezie nie mogło zabraknąć występów artystycznych. Nasi uczniowie jak zwykle wspaniale zaprezentowali swoje umiejętności wokalno-taneczne wzbudzając zachwyt kolegów, koleżanek i gości. A my-nauczyciele z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy dla naszych milusińskich wiele kulinarnych atrakcji. Powodzeniem cieszyły się zarówno przysmaki słodkie: różne gatunki ciasta, lody i orzeźwiające kolorowe galaretki w różnych smakach jak i bardziej konkretne propozycje: pyszne kiełbaski z grilla oraz regionalne przysmaki- chleb ze smalcem i kiszone ogórki. Zgodnie z przewidywaniami najbardziej oblegane przez dzieci było stoisko z tradycyjnymi lodami na gałki. Dzieci zachęcane przez panią wodzirejkę brały udział w niezliczonej ilości konkursów ( oczywiście z nagrodami), śpiewały znane z list przebojów piosenki i wesoło pląsały na szkolnym dziedzińcu z towarzyszeniem swoich opiekunów. Wiele było podczas tej zabawy okazji do nieskrępowanej niczym radości i uśmiechu.
          Koordynatorem imprezy była Pani Marzena Hoffmann-Franki, a głównym sponsorem - oddział miejski TPD. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie festynu przygotowując wypieki i regionalne przysmaki, organizując stoiska, grillując kiełbaski, wydając wszystkie smakołyki, obsługując sprzęt muzyczny, prowadząc zajęcia sportowe, malując dzieciom buzie i wreszcie sprawując opiekę pedagogiczną nad uczniami. Dziękujemy także i tym, którzy pomagali przy organizacji imprezy i sprzątaniu rozstawiając i składając namioty, znosząc ławki i krzesła, pomagając na zapleczu kuchennym. Dziękujemy także naszym uczniom : Marlenie, Weronice, Mateuszowi, Ewelinie, Klaudii, Soni, Agnieszce, Kasi i Karolinie za świetne występy oraz Pani Kamili za przygotowanie uczniów do pokazu. 
           
           
          Więcej zdjęć z imprezy w  Albumie Fotograficznym
           
           
           
           
          Turniej Piłki Nożnej- 4 czerwca 2014 r.
           
           
          Na osiem dni przed pierwszym mundialowym gwizdkiem, który usłyszymy z Areny de Sao Paulo w Brazylii, cieszyliśmy się piłkarską wygraną naszej reprezentacji w turnieju zorganizowanym i rozegranym na boisku MOSIR w Katowicach – Szopienicach przy ul. 11 Listopada. Organizatorami kolejnego już Międzyszkolnego Turnieju Piłki Nożnej byli pan Krzysztof Kleser oraz Pani Kamila Łącka.
          Po raz pierwszy jednak turniej rozegrany został przy sprzyjającej aurze i humorach uczestników, których na wstępie oficjalnie powitała Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach mgr Alina Ossolińska. Mimo, iż pojedynki piłkarskie przybyłych na turniej drużyn były zacięte, faule, wulgaryzmy, niesportowe zachowania należały do rzadkości. Wszyscy uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni pucharami, słodkościami oraz dyplomami. I miejsce zdobyła I drużyna ZSS nr 10 w Katowicach - Szopienicach, II miejsce drużyna ZSS nr 12 z Katowic – Ligoty, III miejsce piłkarze ZSS nr 8 z Katowic, IV miejsce reprezentacja ZSS nr 11 z Katowic – Załęża, V miejsce II drużyna ZSS nr 10 z Katowic – Szopienic.
           
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          XXVI Rejonowy Konkurs Pięknego Czytania Szkół Specjalnych
           
          Tym razem to Oddział Integracyjno–Biblioterapeutyczny Biblioteki Śląskiej w Katowicach gościł w swej siedzibie przy ulicy Ligonia uczestników XXVI Rejonowego Konkursu Pięknego Czytania Szkół Specjalnych. Organizatorzy konkursu, nauczyciele ZSS NR 10 w Katowicach, skorzystali bowiem z ubiegłorocznej propozycji przeniesienia zmagań konkursowych właśnie do Biblioteki Śląskiej. W konkursie wzięło udział 21 uczniów z 8 szkół specjalnych. Zgodnie z regulaminem konkursu uczestnicy czytali przygotowane wcześniej fragmenty książki Opowieści z Narnii, a jury w składzie: Dagmara Bałycz – kierownik Oddziału Integracyjno–Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej, Sylwia Niemiec – kierownik Filii nr 1 MBP w Katowicach oraz Karolina Kulik – Kierownik Filii nr 1 MDK w Katowicach oceniało płynność czytania, interpunkcję oraz interpretację czytanego tekstu. Każdy z uczestników mógł zdobyć maksymalnie 45 punktów. Konkurencję prowadzono jednocześnie w dwóch kategoriach: indywidualnej i drużynowej. XXVI Rejonowy Konkurs Pięknego Czytania Szkół Specjalnych zakończył się spektakularnym sukcesem przedstawicieli naszego zespołu szkół, którzy zarówno w kategorii indywidualnej, jak i drużynowej zajęli I miejsca.
          Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
           
          W kategorii indywidualnej
          I miejsce – Szymon P. (ZSS nr 10 w Katowicach)
          II miejsce – Mateusz K. (ZSS nr 9 w Katowicach)
          III miejsce – Katarzyna B. (ZSS nr 2 w Rudzie Śląskiej)
           
          W kategorii drużynowej
          I miejsce – Zespół Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach
          II miejsce – Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej
          III miejsce – Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Chorzowie
           
          Wszystkim laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!
           
                    
           
          Więcej zdjęć z  konkursu w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          28 maja 2014 r. – XXVI Szkolny Konkurs Pięknego Czytania
           
          Dzisiaj, w sali nr 6 odbył się XXVI Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, w którym wzięli udział reprezentanci klas: III A, IV, V, VI, I g i II g. W sumie w zmaganiach konkursowych uczestniczyło 11 uczniów. Pięknie czytający przygotowali tym razem fragmenty książki C. S. Lewisa Opowieści z Narnii. Jury w składzie: Dyrektor ZSS nr 10 mgr Alina Ossolińska, nauczyciel - bibliotekarz ZSS nr 10 mgr Aleksandra Szklarek oraz Przewodnicząca Rady Rodziców ZSS nr 10 Pani Jolanta Baluch oceniało nie tylko płynność czytania ale również interpunkcję, intonację i interpretację czytanego tekstu.
          I miejsce w XXVI Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania zajął uczeń klasy III A Szymon P. przygotowany do konkursu przez panią mgr Monikę Płusę. Miejsce II zajęły, zdobywając tę samą liczbę punktów, Ewelina K. z klasy V oraz Magdalena M. z klasy II g przygotowane przez panią mgr Dorotę Kurtok. Ta trójka będzie reprezentowała szkołę na XXVI Rejonowym Konkursie Pięknego Czytania, który odbędzie się już 30 maja 2014 r. III miejsce zdobyła Ewa B. z klasy II g, która w konkursie rejonowym będzie zawodniczką rezerwową. Organizatorki konkursu dziękują serdecznie wszystkim pracownikom szkoły, którzy wspomogli ich działania przed, podczas i po konkursie.
           
           
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          Dzień Sąsiada-23 maja 2014 r.
           
          W piątek, 23 maja 2014r. nasza szkoła już po raz czwarty uczestniczyła w obchodach Europejskiego Dnia Sąsiada. Wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej – Centrum Aktywności Lokalnej w Szopienicach oraz Stowarzyszeniem Mocni Razem zorganizowaliśmy festyn dla okolicznych mieszkańców. Można było obejrzeć występy wokalno – taneczne uczniów naszej szkoły, prezentację multimedialną przedstawiającą ZSS nr 10 – stuletnią już jubilatkę, a także podziwiać prace plastyczne wykonane przez uczniów pod kierunkiem pani Marzeny Hoffmann – Franki oraz pani Gabrieli Łyczko. Tradycyjnie częstowaliśmy naszych sąsiadów ciastem, kawą i herbatą oraz kiełbaskami z grilla. Podczas wesołego „Basia Show” odbywały się konkursy dla przybyłych gości i rozstrzygnięto konkurs plastyczny na temat „Współpracy sąsiedzkiej”. Niezależne jury złożone z przedstawicieli Miejskiego Domu Kultury w Szopienicach oraz Terenowego Punktu Pomocy Społecznej nr 10 wybrało najlepsze prace w trzech kategoriach wiekowych. Miło nam donieść, że jednym z laureatów I miejsca został nasz uczeń – Sebastian F. Gratulujemy! W tym roku niespodzianką dla wielu był niezwykły występ iluzjonisty. Odbyło się też losowanie nagród dla wszystkich, którzy przynieśli słodki poczęstunek – bardzo dziękujemy! 
           
           
          Więcej zdjęć z imprezy w Albumie Fotograficznym 
           
           
           
          Uroczystość z okazji Dnia Matki-22 maja 2014 r.
           
          Data 26.05 w kalendarzach wszystkich dzieci powinna być podkreślona na czerwono, żeby zapamiętały, kiedy przypada ten szczególny dzień w roku.
          Na kilka dni przed kalendarzową datą obchodów tego święta zaprosiliśmy wszystkie mamy na szkolną uroczystość. Przybyłym na uroczystość szczególnie dziś wystrojonym mamom i eleganckim tatusiom zaprezentowano przedstawienie pt. "Supermama", które bardzo się spodobało wszystkim obecnym, o czym świadczyły zarówno gorące brawa po występie jak i salwy śmiechu w trakcie przedstawienia. Po występie była chwila na kawkę i słodki poczęstunek, przygotowany częściowo przez nasze uczennice, a częściowo przez pracowników naszej szkoły. W tak miłym nastroju można było porozmawiać o dzieciach lub wymienić się przepisami na pyszne ciasta, ciastka i ciasteczka.
          Za całość imprezy odpowiedzialna była pani Marzena Hoffmann-Franki, która wykonała z uczniami piękne zaproszenia i upominki dla mam, przygotowywała uczniów do występu w trakcie pobytu na "Zielonej Szkole", a także zorganizowała poczęstunek dla rodziców.
          Organizatorka serdecznie dziękuje za pomoc pani Beacie Kacale, która opracowała scenariusz przedstawienia, pani Dorocie Kurtok, która przygotowała do występu odtwórczynię roli Romka-Katarzynę Janasik, przez 4 dni po powrocie pozostałych aktorów z "Zielonej Szkoły" prowadziła intensywne próby z uczniami, zaprojektowała scenografię i zorganizowała występującym stroje na występ, a także pani Gabrieli Łyczko za piękną dekorację sali.
          Szczególne podziękowania i gratulacje należą się jednak aktorom, którzy świetnie odegrali swoje role, do których przygotowywali się w trakcie pobytu na "Zielonej Szkole",a tekstu uczyli się wykorzystując bardzo nieliczne wolne chwile.
           
           
          Więcej zdjęć z imprezy w Albumie Fotograficznym
           
           
          Wycieczka do Twinpigs- 14 maja 2014r.
           
          Już po raz kolejny byliśmy w Westernowym Parku Rozrywki Miasteczko Twinpigs w Żorach. Pomimo fatalnej pogody grupa 25 uczniów naszej szkoły wraz z wychowawcami wspaniale bawiła się, korzystając do woli z atrakcji parku. Największą popularnością wśród naszych uczniów cieszyła się podróż w głąb opuszczonej kopalni (rekordziści byli tam aż siedem razy) oraz kino z efektami 4 i 5 D. Dreszczyk emocji i strachu ogarnął wszystkich podczas podróży Młyńskim Kołem na wysokość 25 metrów, w pięknych stylizowanych gondolach, w czasie której mogliśmy podziwiać panoramę Miasteczka i okolic. Niektórym udało się również przejechać tor kolejką family coaster. Każdy mógł znaleźć w miasteczku Twinpigs coś dla siebie. Był więc pokaz iluzji, malowanie twarzy przez Indiankę, zajęcia z kowalem, pokaz umiejętności kowbojskich, rzuty do celu, strzały z elektronicznych pistoletów do ruchomych celów i wiele, wiele innych. Wycieczka była bezpłatna. Głównym organizatorem wycieczki był pan Krzysztof Kleser – koordynator szkolnego programu profilaktycznego Szkoła Przyjazna Dziecku i Rodzinie
           
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          Święto Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja
           
          6 maja,kilka dni po kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole pani Barbara Vorreiter razem z panem Grzegorzem Wnukiem przygotowali krótki apel poświęcony ważnemu dla historii naszego kraju wydarzeniu – rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji.
          Uroczystość została zainaugurowana odśpiewaniem hymnu państwowego. Na ekranie ukazały się obrazy przedstawiające czasy, w których powstawał ten najważniejszy dla każdego narodu akt prawny. Następnie uczniowie obejrzeli multimedialną wizualizację wydarzeń historycznych sprzed ponad dwustu lat, która przybliżyła im okoliczności powstania Konstytucji 3 Maja, jej twórców i najważniejsze zapisy o ponadczasowym, aktualnym wciąż charakterze.
           
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          Piknik z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną-5 maja 2014 r.
           
          W poniedziałek 5 maja uczniowie i nauczyciele naszego zespołu szkół, którzy nie wyjechali na zieloną szkołę uczestniczyli w Katowicach – Giszowcu w Obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W barwnym korowodzie wszyscy zaproszeni goście i gospodarze- uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 7, przeszli spod budynku Gimnazjum nr 16 w Giszowcu do Parku pod Lipami, gdzie czekały już na nich wspaniałe atrakcje. Obejrzeć można było m.in. przedszkolaków i uczniów szkół różnego typu w krótkich przedstawieniach teatralnych, występach wokalno – muzycznych, no i tanecznych. Wszystkich nagradzano, w tej jakże zimnej aurze, gorącymi brawami. My,najbardziej kibicowaliśmy naszym reprezentantkom - Karolinie Simiłowskiej oraz Katarzynie Janasik, które zaprezentowały wspaniały układ taneczny przygotowany pod kierunkiem Pani Kamili Łąckiej. Każdy z uczestników tego integracyjnego pikniku otrzymał słodki poczęstunek, mógł spróbować ponadto domowego ciasta, żurku, chleba ze smalcem i kręconej przez clowna waty cukrowej. Atrakcję stanowiły również gry zręcznościowe prowadzone przez studentów AWF w Katowicach oraz malowanie twarzy – prawdziwych dzieł sztuki misternie wykonywanych przez studentki ASP w Katowicach.
           
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          Zielona Szkoła w Sianożętach- 02.05.2014-16.05.2014
           
          2 maja, kiedy wszyscy uczestnicy "Zielonej Szkoły" się dworcu PKP w oczekiwaniu na przyjazd pociągu do Kołobrzegu humory im dopisywały, bo oto nadszedł czas kiedy wreszcie będą mogli odpocząć od rodziców, a oni od nich :-)Przez całe 2 tygodnie pogoda płatała nam figle. Raz świeciło słońce, a za chwilę padał deszcz, jednak nas to wcale nie zrażało. W żadnym razie pomysłów na zagospodarowanie czasu nam nie brakowało. Sianożęty to niewielka nadmorska miejscowość, leżąca 8 km od Kołobrzegu, a ośrodek "Jantar", w którym mieszkaliśmy położony jest zaledwie 100m od morza. W trakcie trwania dwutygodniowego turnusu uczniowie realizowali program edukacji ekologicznej i profilaktyki zdrowotnej. Wypoczynek przebiegał zgodnie z programem i obejmował codzienne spacery brzegiem morza,elementy gier i zabaw terenowych, edukacji ekologicznej, polonistycznej, społeczno-przyrodniczej i matematycznej. Uczniowie nauczyli się jak samodzielnie funkcjonować w grupie rówieśniczej, poznali zasady zachowania się na terenie chronionym, sprawdzili się w formach aktywności ruchowej, przyrodniczej, plastycznej, uczestniczyli w lekcjach poglądowych z przyrody i historii. W ramach zajęć leczniczych na terenie ośrodka odbywały się zabiegi inhalacyjne, z których uczniowie chętnie korzystali. I choć na pobliskiej plaży nie mogliśmy się opalać, bo pogoda na to nie pozwalała, to wyjścia na plażę i tak były naszym codziennym rytuałem bo uczniowie chętnie budowali zamki z piasku, fortece, grali w piłkę, zbierali muszelki,obserwowali nadmorską przyrodę i zachody słońca. Nie zapominaliśmy o nauce, bo zielona szkoła stanowi doskonałą okazję do nauki tego, na co nie mamy czasu ani warunków w szkole. Było wiele możliwości do prowadzenia lekcji w terenie i rozmów o ochronie środowiska. A żeby jeszcze bardziej atrakcyjnić uczniom pobyt nad morzem zorganizowaliśmy im kilka wycieczek. Pierwszą z nich była wycieczka autokarowa do Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy, gdzie zwiedziliśmy 28 różnych ogrodów tematycznych rozmieszczonych na całkowitej powierzchni ponad 4 ha. Były wśród nich ogrody klasyczne jak: japoński, francuski, śródziemnomorski oraz te związane ze środowiskiem: ogród kamienny, skalny i wodny. Były też ogrody użytkowe, jak ziołowy, czy warzywny. Dużą grupę stanowiły ogrody zmysłów. Jedne pobudzały głównie wzrok – to ogrody barw: biały, niebiesko–żółty, lila–róż, purpury i ognia, słoneczny oraz ogród cienia. Inne oodziaływały głównie na zmysł powonienia. W jednym z nich zgromadzono rośliny o wonnych kwiatach, liściach, pędach a nawet korzeniach. Łącznie zgromadzono tu ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, w tym gatunki egzotyczne oraz unikalne. Na terenie ogrodów znajdują się również grota, jaskinia, platforma widokowa oraz liczne elementy małej architektury: mosty, pergole, trejaże, fontanny, rzeźby. Wycieczka do Ogrodów była nie tylko okazją do bezpośredniego kontaktu z przyrodą, ale także dostarczyła niesamowitych doznań natury estetycznej i cudownych miejsc godnych uwiecznienia na fotografii. W tej malowniczej scenerii, powstały setki zdjęć, które pozostaną niezapomnianą pamiątką z wizyty w tym nadzwyczajnym miejscu. Kolejna wycieczka- podróż ciuchcią do Gąsek, gdzie znajduje się druga co do wielkości latarnia morska na polskim wybrzeżu wszystkim sprawiła wiele radości, a rozciągający się krajobraz oglądany z tarasu widokowego na szczycie latarni był po prostu nie do opisania. Pojechaliśmy także autokarem do Kołobrzegu, gdzie pod opieką przewodnika Pana Mariana Lewandowskiego oglądaliśmy piękne ogrody i parki, zwiedziliśmy Bazylikę Konkatedralną oraz Starówkę. Ogromną radość sprawił wszystkim rejs statkiem "Pirat" po morzu. ( Bujało, że hej ! ) Nie brakowało także innych atrakcyjnych zajęć. W trakcie turnusu odbył się konkurs plastyczny „Pocztówka znad morza" i konkurs rzeźby z piasku obydwa doskonale pobudziły aktywność i kreatywność uczniów. Zorganizowano także grę terenową- podchody,w trakcie której musieliśmy wykazać się orientacją w terenie, refleksem i pomysłowością. Odwiedziliśmy także Skansen Chleba w Ustroniu Morskim, gdzie mieliśmy możliwość obejrzeć izbę regionalną z interesującymi eksponatami i spróbować smacznego chleba wypiekanego w tradycyjnym kamiennym piecu. Zwolennicy wodnych atrakcji aż czterokrotnie mogli skorzystać z dobrodziejstw Parku Wodnego "Helios" w Ustroniu Morskim, gdzie mogli sprawdzić swoje umiejętności pływackie, pozjeżdżać rurą czy zrelaksować się w jacuzzi. Miłośnicy wycieczek rowerowych zwiedzali bliższe i dalsze okolice Sianożęt: zamknięte lotnisko wojskowe, szlak prowadzący do najstarszych polskich dębów a dwukrotnie dotarli do samego Kołobrzegu. W przeddzień wyjazdu ci z uczestników "Zielonej Szkoły", którzy po raz pierwszy byli nad morzem stanęli przed obliczem Neptuna - władcy mórz i oceanów i przeszli chrzest morski. Szczury lądowe ( tak zwracał się do nich Neptun) zostali poddani bardzo ciężkim próbom. Oczywiście czekała na nich "smaczna" mikstura, musieli przejść po szyszkach, zamoczyć stopy w lodowatej wodzie, złożyć w darze Neptunowi kosmyk swoich włosów i odpowiedzieć na 3 pytania. Na koniec każdy musiał złożyć uroczystą przysięgę wierności, by wreszcie Neptun przyjął go łaskawie do grona wilków morskich i nadał morskie imię. Czy wiecie, że Piotrek Gałęziok to teraz "Rekin Ludojad"? Jeśli jesteście ciekawi to zapytajcie Sandrę, Daniela, Wiktorię, Klaudię i Sebastiana o ich morskie imiona:-) A kiedy nieubłaganie zaczął się zbliżać czas pożegnań i powrotu do domu spotkaliśmy się, żeby wszystkim za wszystko podziękować, rozstrzygnąć konkursy przeprowadzane w czasie naszego pobytu, odebrać pamiątkowe dyplomy i bardzo atrakcyjne nagrody. Potem odbyła się ostatnia z wielu "zielonoszkolnych" dyskotek i nastała ostatnia noc naszego pobytu nad morzem. Podróż powrotna minęła dość szybko, wszyscy cali, zdrowi i szczęśliwi zostali przekazani w ręce stęsknionych rodziców i opiekunów. Dobrze, że następnego dnia rano nie trzeba było wstawać do szkoły , bo niektórzy całą noc opowiadali o swoich wrażeniach .
               Wypoczynek dzieci w Sianożętach istotnie obfitował w liczne atrakcje, dostarczając niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Ale taki efekt był możliwy jedynie dzięki świetnej organizacji i wytężonej pracy wychowawców: Pani Grażyny Badury, Pani Gabrieli Łyczko i Pani Ewy Pozimskiej oraz kierownika tegorocznej "Zielonej Szkoły"- Pani Marzeny Hoffmann-Franki. Dziękujemy wszystkim za miło spędzony czas i zaangażowanie. A kolejna "Zielona Szkoła" już za rok...
           
           
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
          Międzyszkolny Festiwal Muzyczny „POD KLUCZEM”-29 kwietnia 2014 r.
           
          W dniu 29 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Mysłowicach tamtejszy Zespół Szkół Specjalnych zorganizował już po raz piąty Festiwal Muzyczny „Pod Kluczem”. W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 21 wykonawców, byli to soliści, zespoły oraz duety instrumentalno-wokalne, wokalne lub tylko instrumentalne. Uczestnicy festiwalu występowali więc w kategorii indywidualnej i zespołowej, w grupie starszej lub młodszej. Uczestnicy festiwalu to dzieci, młodzież i dorośli niepełnosprawni intelektualnie z ośrodków i szkół specjalnych rejonu, niektórzy przybyli aż z Cieszyna.Honorowy patronat nad festiwalem w tym roku objął Prezydent miasta Mysłowice – Edward Lasok, Śląski Kurator Oświaty - Stanisław Faber, Rektor Akademii Muzycznej w Katowicach- JM profesor Tomasz Miczka oraz poseł na Sejm Ziemi Śląskiej Jerzy Ziętek.
          Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy II gimnazjum - Mateusz D., który na tym festiwalu wyśpiewał i wygrał na gitarze III miejsce. Na uwagę zasługuje fakt iż Mateusz napisał samodzielnie tekst do muzyki Michaela Jacksona. Do występu Mateusza przygotował pan Jacek Kasprzak, który był jednocześnie jego opiekunem artystycznym. Gratulujemy laurów i dziękujemy.
           
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          Światowy Dzień Ziemi-29 kwietnia 2014 r.
           
          29 kwietnia, z okazji Światowego Dnia Ziemi, w naszej szkole przygotowany został apel. Podsumowywał on działania, które podejmowane są w klasach w ramach realizacji zaplanowanych zajęć o tematyce ekologicznej.
          Tegoroczna edycja Światowego Dnia Ziemi tematyką nawiązywała do właściwej utylizacji odpadów w gospodarstwie domowym, do problemu palenia nienadających się do spalania elementów śmieci, które podczas procesu palenia emitują toksyczne, szkodliwe dla środowiska substancje.
          W przygotowanie apelu zaangażowane były panie: Beata Kacała, która przygotowała scenariusz przedstawienia pt. „Karol Kopciuch”, Gabriela Łyczko, która jak zawsze zajęła się oprawą plastyczną przygotowując scenografię i kostiumy dla występujących aktorów oraz Barbara Vorreiter z Ewą Pozimską, które to zajęły się całością i miały pieczę nad przebiegiem prób i przygotowań do apelu, wykonaniem rekwizytów. Apel rozpoczął się pogadanką i wprowadzeniem p. E. Pozimskiej do tematu, następnie w przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy IV,V i gościnnie Klaudia J. z klasy I gimnazjum. Na zakończenie pani B. Vorreiter podsumowała tegoroczne obchody Dnia Ziemi.
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          Regionalny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy  „JAK ŻYĆ W ZGODZIE Z PRZYRODĄ”-11 kwietnia 2014 r.
           
          11 kwietnia w Pałacu Młodzieży w Katowicach nasi uczniowie uczestniczyli w XI edycji Konkursu Ekologiczno – Przyrodniczego dla szkół specjalnych , który został zorganizowany przez ZSS nr 12 w Katowicach – Ligocie.
          Naszą szkołę reprezentowały siostry Aleksandra i Magdalena Mandrys - uczennice klasy II i III gimnazjum, które stanęły w szranki z wieloma innymi gimnazjalistami biorącymi udział w konkursie.
          Rywalizacja konkursowa obejmowała test wiadomości, w którym należało wykazać się wiedzą ekologiczną i przyrodniczą. Zadania były bardzo trudne, wymagały od uczestników obszernych wiadomości na tematy związane z przyrodą i ochroną środowiska. Po wyrównanej rywalizacji nasze siostry zajęły trzecie miejsce.Naszą kobiecą drużynę przygotowała pani Anna Płuska.
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
          Oficjalne pożegnanie zimy
          WITAJ WIOSNO !!!                                    
           
          Miejmy nadzieję, że zima już na dobre odeszła i nie zaskoczą nas spóźnione mrozy i opady śniegu. Aby pożegnać zimę starym pogańskim zwyczajem topiliśmy Marzanny. Jeszcze do XIX wieku obrzęd ten traktowano bardzo poważnie, bo postać Marzanny symbolizowała zło, choroby i nieszczęścia nękające ludzi w okresie zimowym. Dziś jest to już tylko dobra zabawa. Nic więc dziwnego, że chętnych do zaklinania wiosny nie brakowało. Dzieci i młodzież z naszej szkoły przygotowały kukły uprzykrzonej Zimy – jedne wystrojone jak na pokaz mody, inne ustrojone wiankami z kwiatów, barwnymi kapeluszami i chustami.
           
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
           
           
          Prezentacja projektu edukacyjnego klasy III gimnazjum-13 marca 2014 r.
           
          W dniu 13 marca 2014 r. klasa III gimnazjum razem z wychowawcą – panią Ewą Pozimską, realizowała finał Projektu Edukacyjnego. W tym dniu, na zebraniu z rodzicami odbyła się prezentacja projektu realizowanego zgodnie z § 21a. 1. Rozporządzenia MEN z dnia 20 sierpnia 2010r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 156 poz. 1046).
          Pomysł realizacji projektu „Wojciech Korfanty – Wielki Ślązak, Wybitny Polak” był konsekwencją działań prowadzonych na terenie szkoły, zmierzających do upowszechniania szeroko rozumianej edukacji regionalnej oraz wdrażania uczniów do uczestnictwa i odbioru kultury. Projekt realizowano w ramach zajęć pozalekcyjnych, a także na lekcjach języka polskiego, zajęciach artystycznych, informatyce począwszy od marca 2013 roku do dnia 13 marca 2014 roku.
          Przedsięwzięcia związane z projektem koordynowała pani mgr Ewa Pozimska - wychowawczyni klasy III gimnazjum. Uczniowie, biorący udział w projekcie pod kierunkiem wychowawcy i koordynatora zarazem wykonywali postawione przed nimi zadania. Projekt miał charakter interdyscyplinarny. W trakcie jego realizacji wykorzystywano wiedzę i umiejętności uczniów z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, informatyki, , a także plastyki .
          W ramach projektu „Wojciech Korfanty – Wielki Ślązak, Wybitny Polak” uczniowie zwiedzili miejsca i obiekty związane z wielkim orędownikiem polskości Górnego Śląska. Prace nad projektem przebiegały zgodnie z nakreślonym harmonogramem. W pierwszym etapie uczniowie, korzystając z różnych źródeł informacji, wyszukiwali materiały, które posłużyły do przygotowania indywidualnych prezentacji multimedialnych, których celem było przedstawienie kolejnych etapów życia i dokonań Wojciecha Korfantego. Każdy uczeń wybierał konkretny okres życia prezentowanej postaci. Po ich zgromadzeniu dokonali selekcji wiadomości, a następnie przystąpili do realizowania pracy.
          Drugi etap prac nad projektem obejmował przygotowania do prezentacji życia i dokonań Wojciecha Korfantego, każdy uczeń opracowywał swój, wybrany przez siebie fragment Jego życia.
          Udział uczniów w pracach nad projektem i ich zaangażowanie uwzględniano w comiesięcznych ocenach z zachowania oraz ocenach cząstkowych z przedmiotów tj.: język polski, historia, WOS oraz zajęcia artystyczne. Wspólnie spędzony czas był nie tylko bezpośrednim doświadczeniem wzbogacającym uczniów o wiadomości o regionie, o znaczącej dla Śląska postaci, ale także umożliwił im rozwój kompetencji w zakresie pracy zespołowej oraz na pewno poszerzył świadomość korzystania z dóbr kultury.
          Prezentacja i zarazem finał Projektu Edukacyjnego w wykonaniu uczniów klasy III gimnazjum była ciekawą formą przybliżenia postaci Wojciecha Korfantego, która wzbudziła zainteresowanie widzów i dostarczyła sporą porcję wiedzy i refleksji.
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          V Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne- 11 marca 2014 r.
           
          We wtorek-11 marca 2014r. siedmioosobowa reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w V Międzynarodowych Mistrzostwach Kulinarnych z udziałem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z miast partnerskich Katowic: Ostrawy, Koszyc i Miszkolca. Impreza odbyła się w restauracji „Oko Miasta“ w Katowicach przy Rondzie im. Gen. Jerzego Ziętka. 
          W mistrzostwach brali udział reprezentanci szkół w wieku od 12 do 16 lat, a zadaniem rywalizujących ze sobą grup było przygotowanie potrawy według podanego wcześniej przepisu oraz udekorowanie stołu. W tym roku wszystkie mistrzowskie drużyny przygotowywały „kopytka” w połączeniu z sałatką wielowarzywną na bazie kapusty pekińskiej. Nasze uczennice: Ewa B., Magdalena M. i Aleksandra Z. pod kierunkiem Pani Beaty Kacały doskonale wywiązały się z tego zadania, a ich perfekcyjne kopytka nie uszły uwadze licznych fotoreporterów. Młodsze uczennice: Ewelina K., Agnieszka R. i Klaudia W. pięknie przystroiły stół korzystając ze wskazówek towarzyszącej im Pani Marzeny Hoffmann-Franki. Po kulinarnych zmaganiach każda z grup przedstawiła na scenie żywiołowy program artystyczny. Naszym asem z rękawa okazał się Mateusz D., który nie tylko zebrał burzliwe oklaski ale także złożył pamiątkowy autograf w notesie Przewodniczącego Śląskiej Społecznej Rady Oświatowej- Pana Krzysztofa Śnioszka. 
          Organizowane co roku mistrzostwa to impreza, która nie tylko sprzyja międzynarodowej integracji i rozwija umiejętność współpracy w grupie ale także służy rozwijaniu sprawności manualnych uczniów, promocji zdrowego stylu życia i zaznajomieniu z kulturą innych narodów. 
           
           
          Więcej zdjęć z imprezy w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          Walentynki
           
          14 lutego 2014 r. z inicjatywy samorządu szkolnego pod opieką Pani Katarzyny Ręki na sali gimnastycznej odbył się oczekiwany przez wszystkich apel z okazji Walentynek. W trakcie apelu miało miejsce oficjalne wręczanie kartek walentynkowych, które przez cały tydzień można było wrzucać do specjalnej skrzynki pocztowej. Było wiele niespodzianek, śmiechu i radości. 
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           

           
          Dzień Bezpiecznego Internetu- 11.02.2014 r.
           
          We wtorek odbył się w naszej szkole apel dotyczący zagrożeń wynikajacych z nadmiernego przywiązania do korzystania z Internetu. Prowadzący apel Pan Grzegorz Wnuk podkreślił, że w dzisiejszych czasach Internet jest niezbędny do życia. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że sieć internetowa to również bardzo realne zagrożenie. Niekontrolowane korzystanie z internetu prowadzi do uzależnienia, które jest równie groźne jak uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy papierosów. Skutki sieciomanii obserwowane są zarówno w sferze zdrowia psychicznego ( brak realnego kontaktu z ludźmi prowadzący do samotności, narażenie na napastowanie seksualne przez internet) jak i fizycznego ( ból kręgosłupa, ból głowy, zmęczenie). Po krótkim wprowadzeniu Pan Wnuk zaprosił wszystkich zebranych do obejrzenia filmu "Wyloguj się do życia" promującego kampanię społeczną pod tym samym tytułem. Film opowiada historię nastolatków, którzy mają marzenia, ciekawe zainteresowania i lubią przygody. Jednak ich życie ma dwa bardzo różne oblicza - jedno wirtualne, a drugie realne. Film niesie z sobą jedno przesłanie- ostrożność w korzystaniu z internetu, bo z sieci wcale nie trzeba rezygnować, wystarczy korzystać z niej z głową. Narrator, którego rolę w filmie pełni Sokół - warszawski raper, założyciel  wytwórni PROSTO Label radzi "Nie możesz uciekać od prawdziwego życia w iluzję. Wyloguj się do życia, zanim życie cię ominie".
           
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          FERIE W MIEŚCIE 2014-  Zimowisko w szkole
           
           
          Ferie zimowe to czas będący świetną okazją do aktywnego wypoczynku. Niestety w wielu wypadkach bywa tak , że czas ten dzieci i młodzież spędzają siedząc w domu przed ekranem telewizora lub monitorem komputera. Biorąc pod uwagę , że większość naszych uczniów nie ma zbyt wielu okazji do podróżowania nawet po najbliższym regionie po raz kolejny zaproponowaliśmy im spędzenie czasu podczas zimowiska organizowanego w szkole. Oferta przygotowana przez naszą szkołę doskonale trafiła w potrzeby środowiska lokalnego dlatego też co trzeci uczestnik naszego zimowiska był spoza naszej szkoły. Opieka doświadczonych nauczycieli i interesujące zajęcia prowadzone w bezpiecznych warunkach pozwoliły na to, by 35 uczestników akcji "Ferie w Mieście" mogło aktywnie wypocząć i zebrać siły potrzebne do podjęcia trudu nauki w II semestrze.
          Każdego dnia na dzieci i młodzież czekały nowe atrakcje. Uczniowie brali udział w zajęciach ruchowych, komputerowych i plastycznych. Codziennie odbywały się też wyjazdy na basen, ciekawe warsztaty plastyczne i seanse filmowe. W Pracowni Ceramiki Pałacu Młodzieży w Katowicach uczniowie zdobili styropianowe śnieżki, w Muzeum Historii Katowic rozwijali swoją kreatywność wykonując plakaty tematyczne i mini-rzeźby z kukurydzianych chrupków i makaronu spagetti. W Pracowni Filmowo-Teatralnej Barbary i Stanisława Ptaków można było obejrzeć bajecznie kolorowe kostiumy teatralne i filmowe a także taki właśnie kostium samodzielnie zaprojektować. Z wielką radością uczestnicy półkolonii wyjeżdżali na projekcje filmowe w siemianowickim kinie "Maks"- w trakcie 2 tygodni ferii obejrzeli tam 5 filmów.
          Wydarzeniem, na które uczniowie zawsze z niecierpliwością czekają jest wizyta w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Katowicach. Również w tym roku odwiedziliśmy schronisko by choć trochę pocieszyć opuszczone pieski i wesprzeć karmą pochodzącą z przeprowadzonej wcześniej zbiórki.
          Na zakończenie ferii tradycyjnie wyruszyliśmy do Ośrodka Hipoterapeutycznego "Padok" na ognisko z pieczeniem kiełbasy. Po powrocie z ogniska w szkole odbył się ostatni apel, w trakcie którego Pani Grażyna Badura-kierownik zimowiska podziękowała serdecznie kadrze pedagogicznej, pracownikom obsługi i wszystkim uczestnikom zajęć za poświęcony czas i zaangażowanie. Wszyscy bez wyjątku zostali obdarowani miłymi upominkami a potem przyszedł czas na ostatnie zdjęcie i .... pożegnanie.
          Jak twierdzą uczestnicy, zimowisko było bardzo udane, dostarczyło dużo wrażeń i przeżyć, a przede wszystkim pozwoliło miło spędzić czas w gronie kolegów i koleżanek. Organizatorzy zimowiska są natomiast zadowoleni z tego, że wszyscy z entuzjazmem uczestniczyli w zajęciach, przybywali na nie chętnie i licznie. Jak zwykle uczestnicy ferii byli też zaangażowani we współtworzenie zimowiska- pomagali w przygotowaniu śniadania, sprzątaniu i opiece nad najmłodszymi dziećmi. Szczególne podziękowania składamy uczennicom: Weronice G. i Magdalenie M., za trud, który włożyły w codzienne wcześniejsze przychodzenie do szkoły i przygotowanie dla wszystkich śniadania.
          Sprawna organizacja zimowiska jest niewątpliwą zasługą Pani Grażyny Badury , która pełniła funkcję kierownika naszej szkolnej placówki wypoczynku, a opiekę nad uczniami pełniły: w I tygodniu: Pani Gabriela Łyczko, Pani Ewa Pozimska i Pani Katarzyna Ręka, a w II tygodniu: Pani Marzena Hoffmann-Franki, Pani Kamila Łącka i Pani Ewa Pozimska. Ponadto w opiece nad uczniami pomagały: Pani praktykantka Aneta Jachimiec- nauczycielka wychowania przedszkolnego, Pani Grażyna Kufel i panie pielęgniarki: Barbara Hajduczenia i Halina Kurpanik
          Dziękujemy wszystkim , którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że tegoroczne ferie dla naszych uczniów i innych dzieci z dzielnicy były tak udane. 
          I już dziś zapraszamy na Ferie 2015 w naszej szkole wink 
           
           
          Więcej zdjęć z ferii w Albumie Fotograficznym
           
          Szkolne jasełka
           
          Jeszcze w ciepłym klimacie świątecznym, choć już po Świętach Bożego Narodzenia, 16 stycznia już 2014 roku… nasi uczniowie przygotowali jasełka - świąteczne przedstawienie, które zaprezentowali na zebraniu z rodzicami.
          To widowisko powstało dzięki zaangażowaniu pań: Beaty Kacały oraz Barbary Vorreiter, które je przygotowały wraz z uczniami klas szkoły podstawowej.
          Piękną scenografię, niektóre rekwizyty i stroje przygotowała pani Gabriela Łyczko, która również podczas przedstawienia wykonywała zdjęcia.
          Pani Marzena Hoffmann – Franki przygotowała poczęstunek dla rodziców, którzy po występie, w czasie kolędowania mogli skosztować domowych wypieków naszych koleżanek.
          Pani Beata Kacała przygotowała niespodziankę dla rodziców… występ na żywo w ich własnym wykonaniu. Po krótkim zapoznaniu się z tekstem scenariusza (ten sam, który przedstawiały dzieci), mając przed sobą tekst wcielali się w poszczególne role… Odważni rodzice to: Państwo Staniczek, pani Jolanta Baluch, pani Beata Prasoł, pani Ewa Grzybowska i jej partner pan Michał. Efekt rewelacyjny, było dużo radości, śmiechu i humoru, odrobina tremy też… i o to chodziło. Po wspólnej zabawie w niemal rodzinnej atmosferze, wśród ogólnego gwaru odbywały się pogawędki i rozmowy.
           
          PREZENTACJA JASEŁEK NA REJONOWYM PRZEGLĄDZIE ZESPOŁÓW JASEŁKOWYCH W MDK KATOWICE-GISZOWIEC.
           
          W dniu 16 stycznia 2013 roku odbył się Rejonowy Przegląd Zespołów Jasełkowych ,w którego zmaganiach po raz kolejny wzięła udział nasza szkoła, a ściślej Zespół Teatralny, który przygotował świąteczne widowisko, z tanecznymi układami choreograficznymi.
          Przegląd ten został zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych nr 7 w Miejskim Domu Kultury w Katowicach – Giszowcu.
          Piękna scenografia stanowiła wspaniałą oprawę dla niemal profesjonalnego występu naszych aktorów i tancerzy, którzy na deskach przypominających scenę teatru porwali swym występem zgromadzoną publiczność i jury.
          „Babcine opowieści” bezapelacyjnie zwyciężyły, nasi wykonawcy zajęli I miejsce!!!
          Gratulacje dla wszystkich autorów tego sukcesu.
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
          10 stycznia 2014 r.- Bal karnawałowy w MDK Szopienice
           
          Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. A może przede wszystkim dla naszych najmłodszych pociech. To dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W piątek, 10 stycznia 2014 roku odbyła się zabawa karnawałowa klas I-III szkoły podstawowej. W tym roku zaprosił nas Miejski Dom Kultury w Szopienicach, który wspaniale zorganizował ten wyjątkowy czas dzieciom. Był to bal przebierańców, podczas którego mogliśmy obejrzeć bajkowe postacie jakie w tym dniu zawitały do naszej szkoły. Wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci, nawet w chwilach zmęczenia. Wspaniała atmosfera i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca wszystkie dzieci. Bal urozmaiciły konkurencje i zabawy klasowe. Ponadto tradycyjnie odbył się konkurs na królową i króla balu. W tym roku królową balu została Dominika T. a królem Tomasz S. Gratulujemy !!!
           
           
          Więcej zdjęć z imprezy w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          Wycieczka do kina
           
          11 grudnia 2013 r. uczniowie klas I-V  wraz z opiekunami P. Marzeną Hoffmann-Franki, P. Beatą Kacałą , P. Krzysztofem Kleserem i P. Ewą Wiszniewską pojechali do kina na film "Kraina lodu".
          Wszystkim bardzo podobała się historia o dwóch siostrach, z których jedna-Elsa dysponująca magiczną mocą sprawiła, iż w miasteczku Arendelle zagościła okrutna mroźna zima, a potem przerażona swoją mocą schroniła się w lodowym pałacu na wysokiej górze. Wówczas druga z sióstr- Anna szalona optymistka wyruszyła w podróż chcąc odnaleźć Elsę i sprawić, żeby do kraju powróciła wiosna. Film zachwycił nas bajecznymi krajobrazami, efektami wizualnymi, pięknymi piosenkami i wciągającą akcją. Było też sporo śmiechu, gdy na ekranie pojawiały się postacie : renifera Svena, bałwanka Olafa czy zabawnych trolli. 
          Historia , którą obejrzeliśmy utwierdziła nas w przekonaniu, że prawdziwa wielka miłość roztopi nawet najbardziej zlodowaciałe serce.
           
           
          Warsztaty ozdób świątecznych
           
          7 grudnia 2013 r. w godz. 8.00-13.00 w naszej szkole odbyły się zajęcia plastyczne, w trakcie których przygotowywaliśmy ręcznie robione ozdoby świąteczne. Efekty pracy trojga uczestników i nauczycielek prowadzących warsztaty:  Pani Marzeny Hoffmann-Franki i Pani Gabrieli Łyczko można obejrzeć na zdjęciach w Albumie Fotograficznym
           
           
           
           
          Mikołajki
          6 grudnia 2013 r. do naszej sali gimnastycznej wkroczył z wielkim workiem i dzwoneczkiem św. Mikołaj. A czy dzieci znają historię prawdziwego Mikołaja ?Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem i obdarowywał prezentami ubogich. Zawsze starał się podrzucić prezent tak, aby nikt nie wiedział, kto jest tym dobroczyńcą. Pomimo niewielu wiadomości na temat życia świętego, jego postać opisywana jest niezwykle barwnie. Najbardziej znana jest historia o trzech ubogich pannach wydanych za mąż dzięki posagom, których Święty dyskretnie im dostarczył. Także w naszej szkole Mikołaj szczodrze obdarował wszystkich uczniów słodkimi podarunkami. Świętemu Mikołajowi i jego pomocnikom-członkom samorządu szkolnego i opiekunce samorządu Pani Katarzynie Ręce- serdecznie dziękujemysmiley
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
          Warsztaty  "Czytając dotykiem"
           
          3 grudnia 2013 r. z inicjatywy zespołu d/s promocji szkoły odbył się w naszej szkole wykład interaktywny dr Magdaleny Baer z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pt. "Czytając dotykiem". Podczas warsztatów mieliśmy okazję poznać ogólne zasady zapisu pisma punktowego dla niewidomych stworzonego przez Louisa Braille’a w I połowie XIX wieku. Na zajęciach została zaprezentowana technika zapisu pisma wypukłego za pomocą tabliczki brajlowskiej i rysika (dłutka). Brajl to jednak nie tylko pismo, ale także narzędzie służące niewidomym do opisywania i poznawania otaczającej ich rzeczywistości. Zasady tworzenia znaku brajlowskiego są podstawą do orientacji przestrzennej np. w nauce tańca towarzyskiego dla niewidomych opracowanej przez Wacława Wróblewskiego. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość poznania kilku kroków tanecznych walca angielskiego. Świat osób niewidomych oparty jest na dotyku i dźwięku, dlatego też podczas warsztatów zaprezentowane zostały nie tylko możliwości jakie daje brajl, ale również inne techniki i przedmioty ułatwiające funkcjonowanie niewidomych w życiu codziennym i środowisku ludzi widzących. 
           
          Bardzo serdecznie dziękujemy Pani dr Magdalenie Baer za przeprowadzenie warsztatów a Pani Dorocie Kurtok za zaproszenie tak miłego gościa w progi naszej szkoły.
           
           
          Zapraszamy do galerii w Albumie Fotograficznym
           
                
           
          Andrzejkowa Noc Filmowa 
           
          Kolejny już raz zaprosiliśmy naszych uczniów do szkoły z kocykami, śpiworami i ulubionymi poduszeczkami...Wyposażeni w te akcesoria niezbędne do przetrwania w szkole całej nocy wszyscy stawili się gotowi na kolejną filmową przygodę. Wieczór upłynął andrzejkowo- nie zabrakło woskowych wróżb, a na stole znalazły się pyszności przygotowane wspólnie przez opiekunów imprezy i biegłe w sztuce kulinarnej uczennice. Wśród wyświetlanych filmów znalazły się i komedie i filmy przygodowe. Najwięcej uśmiechu wywołała jednak nieco przerażająca "Rodzina Adamsów". Opiekę nad uczniami przez całą noc pełniły Panie: Marzena Hoffmann-Franki, Beata Kacała, Dorota Kurtok i Gabriela Łyczko.
          Doniosłą rolę nawigatora sprzętu audiowizualnego pełnił Pan Stanisław Kurtok.
          Wszystkim uczestnikom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie imprezy serdecznie dziękujemy.
           
           
          Zdjęcia z imprezy są dostępne w  Albumie Fotograficznym
           
           
           
          Program "Majsterkowo" w katowickiej Castoramie
           
          W listopadzie nasi najmłodsi uczniowie z klas I-III, oraz II-III z oddziału dla dzieci autystycznych wzięli udział w zajęciach w ramach programu "Majsterkowo" w katowickiej Castoramie. Uczniowie wykonali pociąg z drewnianych elementów, a następnie go ozdabiały. Dowiedziały się również jaka jest droga od zielonego, szumiącego drzewa w głębi lasu do deski, którą możemy kupić w sklepie. Po raz pierwszy dzieci miały możliwość pracy z drzewem i prawdziwymi narzędziami. Pracownicy Castoramy nagrodzili wszystkich uczestników tych zajęć.
          Dziękujemy Castoramo !
           
           
           
           
           
           Warsztaty biblioterapeutyczne w Bibliotece Śląskiej z okazji Dnia Pluszowego Misia 
           
          25 listopada   swoje święto obchodziła  miękka, puchata  i najmilsza dzieciom zabawka  - PLUSZOWY MIŚ. Z tej okazji nasi najmłodsi uczniowie dnia 26 listopada 2013 roku uczestniczyli w warsztatach biblioterapeutycznych zorganizowanych w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Uczniowie miło spędzili ten czas wśród pluszowych misiów i miłych Pań, które wspaniale zorganizowały te święto.
          /Monika Płusa/
           
           
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          Szkolny konkurs plastyczny  z okazji Dnia Pluszowego Misia
           
          Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny. Tematem konkursu był "Portret Pluszowego Misia".  Jury konkursowe wyłoniło zwycięzców, którym na specjalnym apelu wręczone zostały dyplomy i nagrody ( oczywiście były to misie, miśki i misiaczkismiley)
           
          Laureatami konkursu zostali: 
           
          - w szkole podstawowej
           
          I miejsce - Dominika T.
          II miejsce -Tomasz S.
          III miejsce - Dominik T.
           
          - w gimnazjum
           
          I miejsce- Piotr T.
          II miejsce - Marlena S.
          III miejsce - Piotr G.
           
          Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom 
            / Marzena Hoffmann-Franki /
           
          Zapraszamy do pokonkursowej  galerii zdjęć 
           
           
           
           
          Konferencja na temat pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu-  21 listopada 2013 r.
           
                W czwartek, 21 listopada 2013r. odbyła się kolejna konferencja szkoleniowa dla pracowników przedszkoli. Tematem spotkania była „Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w przedszkolu”. Zainteresowanie było ogromne – nie wszyscy mogli wziąć udział w szkoleniu, ze względu na brak miejsc. Gościliśmy 30 osób – pracowników pedagogicznych ośmiu katowickich przedszkoli. Konferencję przygotowała i prowadziła nauczycielka naszej szkoły – pani Anna Płuska. Spotkanie, podobnie jak poprzednie, przebiegało w sympatycznej atmosferze wzajemnej współpracy. Uczestnicy zgodnie podziwiali otoczenie i wystrój szkoły, oryginalny poczęstunek oraz poziom merytoryczny szkolenia. Mamy nadzieję, że nawiązane relacje będą się nadal intensywnie rozwijać. Bardzo dziękujemy i pozdrawiamy.  
          /Anna Płuska/
           
           
           
           
          Wycieczka do Nibylandii- 20 listopada 2013 r.
           
           
          Czy byliście już może w Nibylandii ? My, najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół nr 10, byliśmy!
          20 listopada 2013 roku wybraliśmy się do Nibylandii w Katowicach – Murckach, czyli do Krainy Dziecięcej Rozrywki wzorowanej na baśniowej krainie Piotrusia Pana. W ogromnej sali zabaw odnaleźliśmy Las Elfów oraz Statek Piratów Kapitana Hooka. Bawiliśmy się na wielopoziomowej konstrukcji, przechodziliśmy przez tory przeszkód i tunele, zjeżdżaliśmy do suchych basenów z piłeczkami, skakaliśmy na dmuchanym statku. Nasze wesołe zabawy przerwaliśmy jedynie na poczęstunek przygotowany przez obsługę Nibylandii. Szkoda, że ta wyprawa po krainie baśni trwała tylko nieco ponad dwie godziny. Niektórzy z nas byli jednak nieźle zmęczeni.
           
          Wycieczkę zorganizowano w ramach szkolnego programu profilaktycznego Szkoła przyjazna dziecku i rodzinie.
          /Dorota Kurtok/
           
           
           
          Dyskoteka 
           
          14 listopada 2013 r. odbyła się w naszej szkole dyskoteka. Wzięli w niej udział chętni uczniowie klas I-VI oraz gimnazjaliści. Swoją obecnością zaszczycili nas również zawsze mile widziani absolwenci cheeky
          /Marzena Hoffmann-Franki/
            
                 
           
          Zdjęcia z dyskoteki dostępne w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          Szkolenie dla nauczycieli -Pierwsza Pomoc Przedmedyczna
           
           
          13 listopada 2013 r. odbyło się szkolenie dla nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie przeprowadził Śląski Oddział Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie Pomoc Maltańska.
            / Marzena Hoffmann-Franki /
           
           
           
          Zdjęcia ze szkolenia można obejrzeć w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          13 listopada 2013 r.-program profilaktyczno-edukacyjny "Florek w Małej Strażnicy"
           
           
          Dnia 13.XI.2013 r. uczniowie klas I-III, oraz uczniowie z oddziału dzieci autystycznych szkoły podstawowej uczestniczyły w projekcie profilaktyczno-edukacyjnym ,, Florek w Małej Strażnicy”. Zajęcia odbyły się na terenie Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr I w Katowicach-Szopienicach.
          Uczniowie oglądali film o pracy strażaków, alarmowały o pożarze, albo wypadku, udzielali pierwszej pomocy, wspinali się po strażackiej drabinie i biły w strażacki dzwon. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość zaglądania do wozu strażackiego i założenie prawdziwego hełmu strażackiego. A wszystko to, w strażackich mundurach szytych na miarę naszych uczniów.
          Mała Strażnica, to dwie sale edukacyjne w pełni wyposażone. W sali audiowizualnej dzieci siadały na siedziskach i oglądały film o pracy strażaków, w edukacyjnej dzieci uczyły się dzwonić na numer 988 i opisywać zdarzenie, którego były świadkiem, ale także siadały po drugiej stronie – czyli przy komputerze i pulpicie dyżurnego strażaka i przyjmowały zgłoszenia. Uczyły się także na fantomie pierwszej pomocy, poznały wyposażenie wozu strażackiego. Na koniec dzieci otrzymały kolorowe edukacyjne książeczki.
          Po tak wspaniałych zajęciach wszystkie dzieci chcą zostać STRAŻAKAMIwink
          DZIĘKUJEMY NASZYM STRAŻAKOM smiley
          /Monika Płusa/
           
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
           
          Apel z okazji  Święta Niepodległości
           
          We wtorek-12 listopada 2013 r. obchodziliśmy w szkole Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, w trakcie którego przypomniano uczniom o ważnych historycznych faktach z przeszłości naszego kraju. Uczniowie obejrzeli także prezentację multimedialną związaną z wydarzeniami z tego, jakże ważnego dla Polski i Polaków okresu.
          /Gabriela Łyczko/
           
            
           
          Więcej zdjęć z apelu w Albumie Fotograficznym
           
           
            
          Wycieczka na Klimczok
           
           
          Po pracowitym okresie przygotowań do jubileuszu 100 – lecia szkoły dzień 6 listopada 2013 roku grupa uczniów (najbardziej zaangażowana w uroczystości rocznicowe) spędziła pod opieką wychowawców na wycieczce górskiej. Celem wycieczki były szczyty Beskidów – Szyndzielnia i Klimczok. Autokarem uczestnicy eskapady dotarli do Bielska-Białej, pieszo w ulewnym deszczu przeszli do dolnej stacji kolejki linowej, skąd wagonikami PKL wjechali na Szyndzielnię. Tam przywitał ich zimowy już krajobraz. Po krótkim odpoczynku w schronisku wyruszyli na szlak w stronę Klimczoka.
          Zima nie dawała za wygraną, dlatego wszyscy z ulgą odetchnęli, gdy dotarli do schroniska na Klimczoku. Gościnnie witani przez gospodarzy gorącą herbatą oraz kiełbaskami z grilla miło spędzili tam prawie dwie godziny. Wypoczęci ruszyli w drogę powrotną. Była to wspaniała górska przygoda, której obraz zepsuł nieco korek samochodowy w okolicy Tychów, który opóźnił planowany powrót do naszej szkoły o ok. 1 godzinę (UFF!).
          Organizatorem i kierownikiem tej super wycieczki był pan Krzysztof Kleser, a funkcję opiekunów pełniły panie: Grażyna Badura, Marzena Hoffmann–Franki, Beata Kacała, Dorota Kurtok, Ewa Pozimska, Katarzyna Ręka, Justyna Ważny.
          Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.
          /Dorota Kurtok/
              
            
           
          Zdjęcia z wycieczki są dostępne w Albumie Fotograficznym
           
           
          Mistrzostwa Europy w Karate Kyokushin
           
          26 października 2013 roku w Ośrodku Sportowym "Szopienice" odbyły się Mistrzostwa Europy w Karate Kyokushin. uczestniczyło w nich 340 zawodniczek i zawodników z szesnastu krajów Europy oraz licznie przybyli goście. Honorowymi gośćmi byli: Prezydent Miasta Katowice-Piotr Uszok oraz Prezydent Światowej Organizacji Karate Kyokushinkai Kancho Shokei Matsui.
          Uczennica naszej szkoły Marlena Simiłowska jako wolontariuszka w stroju śląskim wzięła udział w uroczystym otwarciu mistrzostw.
          / Gabriela Łyczko/
           
          Zapraszamy do zobaczenia zdjęć z tego wydarzenia w Albumie Fotograficznym
           
           
          Z nami bezpieczniej...
                                             
          24 września 2013 roku na terenie obiektu sportowego MOSiR przy ul. 11 Listopada w Katowicach – Szopienicach odbyła się już XIII Rejonowa Spartakiada Pożarnicza Szkół Specjalnych połączona z XIII Konkursem Plastycznym o tematyce pożarniczej oraz X Turniejem Maltańskim.
          Organizatorem tej niezwykle udanej imprezy był Zespół Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach, a współorganizatorami, Komenda Wojewódzka i Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, OSP Dąbrówka Mała oraz MOSiR Katowice. Zawody zostały objęte patronatem honorowym Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbrygadiera Marka Rączki oraz Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka. Obie imprezy skierowane były do uczniów szkół specjalnych. W spartakiadzie udział wzięli uczniowie z 7 szkół specjalnych oraz Świetlicy Środowiskowo – Terapeutycznej MOPS, reprezentowali oni szkoły specjalne z Katowic i Siemianowic Śląskich, natomiast w turnieju maltańskim udział wzięło pięć szkół specjalnych z Katowic i Siemianowic Śląskich.
          Imprezę, swą obecnością zaszczycili starszy wizytator ds. obrony Kuratorium Oświaty w Katowicach Wacław Wójcik oraz naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Katowice Mirosław Cygan wraz z głównym specjalistą inspektorem tegoż wydziału Panem Romanem Puchalskim i inspektorem Panią Beatą Damek, przedstawiciel Wojewódzkiego Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach Marek Durał. Bardzo ucieszyła nas również obecność Pana Brunona Kurzei emerytowanego naczelnika WZK UM Katowice oraz Jerzego Pulchnego honorowego prezesa OSP „ Szopienice”, którzy towarzyszyli nam od pierwszej edycji spartakiady. Po raz pierwszy zaszczycił nas swoją obecnością dyrektor biura Zarządu Wojewódzkiego LOK pan Ryszard Kasprzyk.
          Nad przebiegiem spartakiady z ramienia komendy miejskiej PSP w Katowicach pieczę sprawowali młodszy brygadier Tomasz Koza i prezes OSP "Dąbrówka Mała" Jan Cichoń.
          Pomimo, że oba konkursy wymagały od uczestników dużego wysiłku, wiedzy i elementów współzawodnictwa, przebiegały w iście sportowej i przyjaznej atmosferze. Zawodnikom dopisywał nie tylko humor, ale i pogoda. Strażacką grochówkę sponsorował Pan Damian Kajzer a pozostały poczęstunek tradycyjnie pracownicy Zespołu Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach( goście raczyli się domowymi wypiekami ). Wspaniale przygotowany obiekt MOSiR w Katowicach – Szopienicach kierowany przez pana Tomasza Uciechę, umożliwił sprawne przeprowadzenie zawodów. Część praktyczna została profesjonalnie przygotowana przez strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Katowicach, wraz z druhami z OSP „Dąbrówka Mała”. Strażacy równocześnie pełnili rolę profesjonalnego jury. Zawody uświetnił pokaz ratownictwa technicznego. W zmaganiach konkursowych nagrodzono osiem drużyn biorących udział w spartakiadzie oraz trzy pierwsze drużyny biorące udział w turnieju maltańskim, pierwsze trzy miejsca w obu turniejach dodatkowo uhonorowano pucharami i medalami ufundowanymi przez Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach, pozostałe nagrody tradycyjnie były sponsorowane przez Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka a przekazane przez Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Katowice, dyplomy natomiast przekazał Zarząd Wojewódzki OSP RP w Katowicach. Organizacja tak dużego przedsięwzięcia była możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich organizatorów, sponsorów i sprzymierzeńców.
          Za organizację całości z ramienia Zespołu Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach odpowiedzialna była pani Grażyna Badura, konkurs plastyczny prowadził pan Grzegorz Wnuk natomiast turniej maltański przygotowały i przeprowadziły panie Laura Garula i Beata Kacała.
          Najcenniejszą nagrodą dla organizatorów było zaangażowanie uczestników oraz ich pytania dotyczące następnej edycji zarówno spartakiady jak i turnieju maltańskiego.  
          A więc do zobaczenia za rok!
          Trofea wywieźli :
          Spartakiada Pożarnicza
          I miejsce Zespół Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach
          II miejsce Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach
          III miejsce Zespół Szkół Specjalnych nr 12 w Katowicach
          IV miejsce Zespół Szkół Specjalnych z Siemianowic Śląskich
          V miejsce Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Katowicach
          VI Świetlica Środowiskowo – Terapeutyczna Nr 2 MOPS w Katowicach
          VII miejsce Zespół Szkół Specjalnych nr 9 w Katowicach
          VIII miejsce Zespół Szkół Specjalnych nr 11 w Katowicach
          Turniej Maltański
          I miejsce zdobył Zespół Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach
          II miejsce Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Katowicach
          III miejsce Zespół Szkół Specjalnych z Siemianowic Śląskich.
          IV miejsce Zespół Szkół Specjalnych nr 12 W Katowicach
          V miejsce Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach
          Konkurs plastyczny:
          I miejsce Zespół Szkół Specjalnych nr 12 W Katowicach
          II miejsce Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach
          III miejsce Zespół Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach
          /Grażyna Badura/
           
          Więcej zdjęć z imprezy w Albumie Fotograficznym 
          (opracowanie: Grażyna Badura)
           
           
           
           
          9 września 2013 roku -Narodowe Czytanie Fredry
           
           
          Narodowe Czytanie Fredry to cenna inicjatywa Prezydenta RP mająca na celu popularyzowanie czytelnictwa zwłaszcza zaś klasyki literatury polskiej. My, również włączyliśmy się do tej akcji.
          W dniu 9 września 2013 r. na lekcjach języka polskiego poznawaliśmy, bądź przypominaliśmy sobie biografię Aleksandra Fredry, czytaliśmy bajki tego znanego komediopisarza oraz fragmenty Zemsty, oglądaliśmy również ekranizacje tej komedii. Najmłodsi wykonywali ilustracje do czytanych przez panią Dorotę bajek: Paweł i Gaweł oraz Małpa w kąpieli.
          /Dorota Kurtok/
           
           
           
           
          Uroczystość Rozpoczęcia Roku Szkolnego- 2 września 2013 r.
           
          "Stęskniła się szkoła za nami
          wszystkimi swoimi ławkami.
          Katedra tęskni i biały orzeł.
          Telewizor w świetlicy.
          A kreda wprost się doczekać nie może,
          tak pisać chce po tablicy"
           
                 2 września 2013 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2013/2014.
          Pani Grażyna Badura przywitała zebranych uczniów, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły i przypomniała wydarzenia z września 1939 r. nawiązując do 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie głos oddała uczniom klasy I gimnazjum, którzy zaprezentowali piękne wiersze, w których pobrzmiewały wspomnienia wakacyjnych przygód ale i budząca się tęsknota za szkołą. Kiedy zakończyła się część artystyczna Pani dyrektor Alina Ossolińska pozdrowiła wszystkich członków społeczności szkolnej, szczególnie serdecznie zwracając się do uczniów klas pierwszych, którym wręczyła tradycyjne rogi obfitości a także życzyła wszystkim uczniom jak najlepszych wyników w nauce, a nauczycielom sukcesów i satysfakcji z  pracy.
          Po części oficjalnej odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami klas w przydzielonych im salach. 
           / Marzena Hoffmann-Franki / 
           
           
          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym