• rok szkolny 2015/2016

        • Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

           

                    W dniu 24 czerwca uroczyście zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Rano wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zgromadzili się, by wziąć udział w akademii wieńczącej rok nauki i pracy. Na zakończenie roku licznie przybyli również rodzice naszych uczniów.

          Tegoroczną uroczystość przygotowała pani Aleksandra Borkowska, wychowawczyni klasy III gimnazjum, a rozpoczęła się ona odśpiewaniem hymnu narodowego, następnie na ekranie pojawiły się kadry zdjęć z różnych szkolnych imprez w formie prezentacji, chwilę potem uczniowie klasy III w kilku słowach dziękowali za wszystko, pożegnali panią dyrektor, całą społeczność szkolną , wszystkich pracowników szkoły, których także obdarowali pięknymi różami…

          W dalszej kolejności zabrała głos pani dyrektor Alina Ossolińska, która życzyła absolwentom gimnazjum powodzenia, wytrwałości i wszystkiego dobrego na rozpoczynającej się kolejnej, nowej drodze. Dziękowała także rodzicom za współpracę wręczając im przygotowane, pamiątkowe  podziękowania . Podziękowania dla nauczycieli i pracowników skierowała do nich też przewodnicząca Rady Rodziców – pani Iwona Mucha.

          Panią Olę wspomogli w przygotowaniu zakończenia roku: pani Katarzyna Ręka, która przygotowała dekorację na sali, pan Krzysztof Lasocki, który niczym mistrz cukiernictwa upiekł i pięknie udekorował pożegnalny tort dla wszystkich pracowników szkoły oraz pani Aldona Tadla, która wspierała całość przygotowań i pracy włożonej przez panią Olę w przygotowanie zakończenia szkoły przez klasę III gimnazjum.

          / Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Wycieczka klasy III B do kina

           

          Szkolny konkurs ekologiczny rozstrzygnięty. 

          Pierwsze miejsce zajęła klasa 3b, w związku z tym dnia 22.06 wybrała się na wycieczkę do kina.

          Drugie miejsce zajęła klasa 4b,

          natomiast trzecie - klasa 3a.

          Wszystkim zaangażowanym w akcję "Stań po zielonej stronie mocy" serdecznie dziękujemy".

          /Aleksandra Świerkula/

           

           

          Wycieczka do Ogrodzieńca

           

          W dniu 21 czerwca nasi uczniowie pod opieką pani Marzeny Hoffmann-Franki, która była jednocześnie organizatorem wyjazdu i kierownikiem wycieczki oraz pań: Beaty Kacały i Katarzyny Ręki wyjechali na całodzienną wycieczkę do Ogrodzieńca.
          Wycieczka była nagrodą dla uczniów, którzy w bieżącym roku szkolnym okazali się najlepsi pod względem frekwencji, wyników w nauce i zachowania. Fundatorem wyjazdu było szkolne koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Najważniejszym, choć nie jedynym celem tej wycieczki było zwiedzanie ruin pięknego niegdyś zamku, zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego, na szlaku Orlich Gniazd w obszarze Jury Krakowsko -Częstochowskiej. Pozostałości po zamku są ikoną miasta, są rozpoznawalne i nieodłącznie kojarzone jako symbol Ogrodzieńca.
          W zwiedzanych kolejno byłych pomieszczeniach zamku uczestnicy wycieczki mogli wyobrazić sobie jak wyglądało życie dawniej, jakim rytmem się toczyło oraz jakie przeznaczenie miały poszczególne części zamku.
          Po wizycie w zamku była chwilka na odpoczynek i mały posiłek, po czym czekały na wszystkich liczne atrakcje w kompleksie pod wspólną nazwą „Park Ogrodzieniec”.
          Rozpoczęliśmy od rozrywki i toru saneczkowego, kto chciał mógł poczuć namiastkę emocji prawdziwego zimowego toru, niektórzy pokonywali trasę kilka razy…ponieważ nie wszyscy uczestnicy byli chętni.
          Następnie zwiedziliśmy Park Miniatur, w którym można było podziwiać kunszt wykonania 17 Zamków Jurajskich z okresu ich świetności oraz repliki średniowiecznych machin oblężniczych – katapultę, balistę(rodzaj kuszy na kołach) i trebusz (machina miotająca pociski). Wszystkie te odtworzone eksponaty cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem i wzbudzały podziw.
          Po edukacji historyczno-architektonicznej przyszedł czas na Park Doświadczeń Fizycznych, w którym można było sprawdzić na 35 przeróżnych urządzeniach działanie podstawowych praw fizyki. Kołyska Newtona, Kolorowy Krater, Wirująca Kula to niektóre tylko urządzenia, które przenosiły do świata odkryć i eksperymentów. Największą
          i niekwestionowaną atrakcją tego miejsca był dla odważnych symulator lotu, w którym rzeczywiście można było wczuć się w rolę pilota wykonującego w powietrzu różne manewry czy akrobacje.
          Po doznaniach z dziedziny fizyki można było przenieść się w obszar trochę metafizyczny… czyli Dom Legend i Strachów, który „teleportował” gości w świat legend i baśni związanych z Jurą Krakowsko-Częstochowską.
          Potem nadszedł już czas na powrót do świata rzeczywistości …i powrót do Szopienic…
          Słoneczna lecz nie upalna pogoda, idealna na niemal całodzienny pobyt na powietrzu, dopełniła bardzo udaną pod każdym względem wycieczkę, która dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu przeżyć, mnóstwa wrażeń i nowych, ciekawych doświadczeń. 

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          Dzień Zdrowia 17.06.2016 r.
           
          Od dwóch lat w naszej szkole realizowany jest program edukacji zdrowotnej "Apetyt na Zdrowie". Formuła tego programu wprowadza element rywalizacji konkursowej. Konkurs obejmuje 3 zadania do wykonania przez zespoły klasowe w ściśle określonym terminie. I tak pierwszym zadaniem, z którym uczniowie musieli się zmierzyć w tym roku było opracowanie zestawu ćwiczeń do wykorzystania w codziennej gimastyce. Drugie zadanie polegało na przygotowaniu nagrania, które wpływałoby pozytywnie na nastrój
          i samopoczucie. 
          Trzecia konkurencja konkursowa polegała na przygotowaniu smacznych przekąsek
          z wylosowanego zestawu zdrowych produktów.
          Podczas Dnia Zdrowia, który odbył się 17 czerwca i stanowił finał tegorocznego programu uczniowie poszczególnych klas przyrządzali zdrowe, oryginalne przekąski, do których przygotowania użyć mogli jedynie produktów, które wcześniej wylosowali. Uczniowie wraz z opiekunami mieli około dwóch godzin na wywiązanie się z tego emocjonującego zadania.
          Następnie jurorzy: Pani Maria Wójcicka- Prezes Oddziału Miejskiego Towarzystwa Przyjaciól Dzieci, Pani dyrektor Alina Ossolińska i Pani pedagog Beata Kacała po degustacji przyznali wszystkim zespołom punkty za wrażenia wizualne,walory smakowe i zdrowotne oraz za inwencję i pomysłowość.
          Po zsumowaniu punktów za wszystkie konkurencje
          I miejsce w rywalizacji konkursowej zajęły ex aequo klasy: III B i IV A otrzymując nagrodę w postaci wyjazdu do Aqua Parku.
          II miejsce zajęła klasa III A, dla której nagrodą był wyjazd na kręgle.
          III miejsce zajęła kl. II A gimnazjum otrzymując w nagrodę wyjście do baru sałatkowego.
           
          Szkolny Dzień Zdrowia zakończyło spotkanie z Panią Aleksandrą Grzegorzek, która w naszej szkole jest nauczycielem języka angielskiego, prywatnie zaś zapaloną miłośniczką jogi. Pani Ola przygotowała bardzo ciekawą prezentację multimedialną i film przedstawiające filozofię jogi, komentowała ukazujące się w prezentacji obrazy, a następnie zaprosiła uczniów do wzięcia udziału w zajęciach, na których w kameralnych warunkach przy relaksującej muzyce chętni mogli wykonać serię najprostszych ćwiczeń jogi.
          Na zakończenie wszyscy uczniowie i nauczyciele zostali zaproszeni do zdrowego bufetu na pyszne różnokolorowe galaretki, owocowe soki, koktail truskawkowy oraz przygotowane wcześniej konkursowe, zdrowe przekąski.

          /Marzena Hoffmann-Franki/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Kolorowy Dzień Dziecka

           
          Kolorowy Dzień Dziecka - pod takim hasłem zostało zorganizowane tegoroczne święto dla dzieciaków, które odbyło się w sobotę 11 czerwca. Zorganizowany został z wielkim zaangażowaniem wszystkich pracowników szkoły , jako Inicjatywa Lokalna mieszkańców miasta Katowice.
          Głównym, organizatorem tego dnia była nasza szkoła - Zespół Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach, w osobie panów Krzysztofów: Klesera i Lasockiego, którzy koordynowali całością imprezy począwszy od zaplanowania jej przebiegu, nawiązania kontaktu z instytucjami i osobami, które zapewniły uczestnikom tego dnia dodatkowe atrakcje, po przydział opieki nad poszczególnymi stanowiskami w czasie trwania festynu, a na sprawach związanych z finansami skończywszy.
          Szkoła uroczyście otwarła swoje drzwi dla małych gości o godzinie 10.00, inauguracji dokonała pani dyrektor Alina Ossolińska witając wszystkich przybyłych i zaproszonych gości, wśród których była pani Klaudia Waliszak- pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.
          Następnie rozpoczęły się zabawy z wodzirejem trwające przez cały czas trwania imprezy. Dzieci mogły dać upust swojej energii figlując na dmuchanym zamku. Nieustanne kolejki ustawiały się do stanowiska z watą cukrową czy pop-cornem. Dużą atrakcję stanowiły pyszne lody, gofry z owocami i bitą śmietaną, galaretki także z owocami i śmietaną, czy same owoce, którymi dzieciaki mogły zajadać się do woli. Zainteresowaniem cieszyły się miejsca, w których nasi nauczyciele przygotowali zajęcia artystyczne i rękodzielnicze – dzieci samodzielnie wykonywały według własnego pomysłu przeróżne ozdoby, mogły też wykonać prace plastyczne rysując kredkami akwarelowymi, czy pastelami. Kolejka chętnych ustawiała się też do stanowiska malowania twarzy. Dużym zainteresowaniem cieszył się też Xbox room, w którym pod opieką nauczycieli uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia się w grach interaktywnych. Dzieci chętnie także malowały olbrzymie rysunki kolorową kredą na szkolnym placu. Kolejną z przewidzianych atrakcji w ramach tej imprezy lokalnej były zawody sportowe zorganizowane w systemie stacyjnym. Każdy uczestnik imprezy musiał wykazać się swoją sprawnością fizyczną zaliczając szereg konkurencji, a wynik oraz zaliczenie odnotować na specjalnie przygotowanych kartach zaliczeń. Były to takie atrakcje sportowe jak: skoki na piłce, skoki w worku, rzuty do celu, pokonanie sprawnościowego toru przeszkód, zabawy równoważne oraz udział w nauce tańca nowoczesnego zakończonego wspólnym pokazem. Wszystkie przygotowane atrakcje sportowo-rekreacyjne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Podsumowaniem wszystkich sportowych zmagań i przedstawieniu pełnej karty zaliczeń było odebranie nagrody w postaci piłki, skakanki, zabawki itp. oraz słodkiego regenerującego poczęstunku.
          Oczywiście tradycyjnie oblegane było stanowisko, gdzie nasze panie częstowały wszystkich chlebem ze smalcem, no bo tego nie mogło zabraknąć…
          Podczas imprezy pani dyrektor wręczyła także piękne nagrody małym laureatom z okolicznych przedszkoli oraz innym  wyróżnionym uczestnikom rozstrzygniętego konkursu plastycznego pt. ”Kolorowy Dzień Dziecka”.
          Kolorowy dzień Dziecka rzeczywiście był niezwykle barwną imprezą, w której wzięło udział sporo dzieci z najbliższej okolicy i oczywiście z naszej szkoły także.
          Dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas i udaną zabawę.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           
           
          Turniej Piłki Nożnej

           

          9 czerwca, Zespół Szkół Specjalnych nr 10 był organizatorem kolejny już raz Turnieju Piłki Nożnej dla uczniów szkół specjalnych z terenu Katowic. Odbył się on tradycyjnie na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach –Szopienicach. Koordynatorami tego sportowego przedsięwzięcia był pan Krzysztof Kleser, a wspomagała go pani Kamila Łącka - nasi nauczyciele wychowania fizycznego.
          W tegorocznych rozgrywkach wzięło udział pięć drużyn. I miejsce zdobyła reprezentacja z Zespołu Szkół specjalnych nr 8, natomiast nasz skład zajął dobre II miejsce, Zespół Szkół Specjalnych nr 9 zajął III miejsce. IV miejsce zdobyły ex aequo - drugi skład naszej szkoły i Zespół Szkół Specjalnych nr 11 z Katowic.
          Naszą drużynę w składzie: Piotr Buda, Mateusz Klosok, Tomasz Lewandowski, Krystian Łukasiewicz, Dawid Karolak, Andrzej Głowacki, a także Katarzyna Janasik przygotował i wytrenował pan Krzysztof Kleser razem z panią Kamilą Łącką.
          Sportowcom i trenerom serdecznie gratulujemy …i dziękujemy.

          / Katarzyna Ręka/

           
           
          Dzień Matki i Ojca w naszej szkole
           
          8 czerwca, trochę po święcie matki, a przed Dniem Ojca w naszej szkole pani Aleksandra Grzegorzek razem z panią Marzeną Hoffmann-Franki przygotowały uroczystość dla rodziców naszych uczniów. Spotkanie z tej okazji odbyło się dopiero teraz, ponieważ dzieci były na Zielonej Szkole. Zaproszenie na tę uroczystość otrzymały mamy i tatusiowie naszych uczniów oraz ich opiekunowie prawni. Ciekawy scenariusz przedstawienia, w którym wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum, wiersze poświęcone mamie i tacie sprawiły przybyłym gościom wiele radości, a czasem przysporzyły i wzruszeń.

          Wszystkiego dopełnił przygotowany przez panie: Aleksandrę Grzegorzek, Marzenę Hoffmann-Franki i Aleksandrę Świerkulę poczęstunek, który zakończył uroczystość przebiegającą w jak zawsze miłej, niemal rodzinnej atmosferze.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          III WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI DLA DZIECI Z AUTYZMEM „ZŁOTA SYNAPSA”
           
           
          We wtorek, 7 czerwca 2016 r., w Zespole Szkół Specjalnych nr 8 w Katowicach odbył się III Wojewódzki Konkurs Wiedzy i Umiejętności Dla Dzieci z Autyzmem „Złota Synapsa” . Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy IVa – Dawid Piechoczek. Wśród dziewięciorga uczestników przybyłych z różnych miast województwa śląskiego zajął on wysokie, trzecie miejsce. Dawid spisał się doskonale rozwiązując bezbłędnie niemal wszystkie zadania konkursowe wymagające wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin (m.in. czytania, szycia, układania ilustracji z wyciętych elementów). Do udziału w konkursie ucznia przygotowała pani Anna Płuska.
          /Anna Płuska/
           
           
          Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym
           
          6 czerwca w Zespole Szkół Specjalnych nr 8 w Katowicach odbyła się kolejna edycja Rejonowego Konkursu Wiedzy o Ruchu Drogowym. Naszą szkołę reprezentowali: Dawid Stępczyński, Dawid Piechoczek i Radosław Gajda, a opiekę nad nimi sprawowały dwie panie Anie: Płuska i Szoepe.
          Bezpieczny plac zabaw to idea tegorocznego konkursu, który zawsze przygotowywany jest we współpracy z policją. Najistotniejszym celem tej imprezy jest przygotowanie młodych ludzi do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, utrwalenie zasad i reguł obowiązujących na drodze oraz znajomości znaków drogowych i przepisów związanych z poruszaniem się rowerzysty w ruchu drogowym. Konkurs organizowany jest w dwóch niezależnych dziedzinach.: młodsi uczestnicy tworzą prace plastyczne związane z tematem i główną ideą konkursu. W tym roku był to „Bezpieczny plac zabaw”. Uczniowie klas starszych rozwiązują testy i biorą udział w rowerowym torze przeszkód. Wszyscy uczestnicy muszą wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego, ale również umiejętnościami praktycznymi. W tym roku laury zwycięstwa czyli I miejsce i rower zdobył ponownie uczeń naszej szkoły Dawid Stępczyński z klasy IIIg. Młodsi uczestnicy w plastycznych zmaganiach również okazali się najlepsi i też zdobyli I miejsce. Laury zwycięstwa powędrowały do Radosława Gajdy z klasy IV b. Laureatom dziękujemy i gratulujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           

          Wernisaż prac plastycznych uczniów ZSS nr 10- 1 czerwca 2016 r.

           

          Wystawa prac naszych uczniów po raz kolejny odbyła się w formie wernisażu, w dniu 1 czerwca, w tym roku w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, w Oddziale Integracyjno – Biblioterapeutycznym przy ulicy Ligonia.
          To ważne dla całej społeczności szkolnej wydarzenie odbyło się z inicjatywy pani Barbary Studziżby nauczyciela plastyki w naszej szkole. W Małej Galerii w bibliotece wyeksponowane zostały prace każdego z naszych uczniów, wykonane zostały w różnorodnych technikach, formach i tematyce.
          Zaprezentowane zostały ceramiczne lustra, które bardzo przyciągały wzrok kształtem, kolorystyką szkliwienia i pomysłem wykonania, ładnie prezentowały się też płaskorzeźby gipsowe oraz łabędzie wykonane techniką mieszaną także z zastosowaniem gipsu. Piękne grafiki, rysunki wykonane pastelami, kredkami ołówkowymi, akwarele i inne prace malarskie, oraz interesujące monotypie kalkografie stanowiły ciekawą kompilację wyobraźni, kreatywności i pomysłowości ich młodych autorów.
          Prace te powstawały pod kierunkiem pani Moniki Płusy ( klasa IIIa), pani Aleksandry Świerkuli (klasa III b ) pani Barbary Studziżby (uczniowie klas IVb, oraz klasa I gimnazjum), pani Katarzyny Ręki ( klasa IVa, V i IIa gimnazjum) oraz pani Laury Garuli (klasa IIb gimnazjum).
          O przygotowanie przedsięwzięcia zatroszczyła się jego organizatorka, która zajęła się opracowaniem oraz drukiem zaproszeń dla rodziców naszych uczniów oraz plakatów informacyjnych. Pan Witold Wawrzyczek przygotował i wydrukował listę naszych uczniów, tak, by na każdej pracy była metryczka z imieniem i nazwiskiem jej autora. Pani Barbara Studziżba oraz pani Katarzyna Ręka zebrały plastyczne wytwory uczniów, wykonały ich oprawę graficzną. W pracach związanych z rozmieszczaniem i wieszaniem prac uczestniczył także pan Krzysztof Adamczewski – nasz  pracownik obsługi. 
          Wernisaż nie mógł obyć się bez poczęstunku dla samych autorów prac jak i ich wychowawców, nauczycieli oraz zaproszonych na tą uroczystość rodziców i gości, który przygotowała pani Katarzyna Ręka.
          Wernisaż uroczyście otwarła pani dyrektor ZSS nr 10 Alina Ossolińska, pani Dagmara Bałycz Kierownik Działu Integracyjno Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej oraz organizatorka pani Barbara Studziżba, która również udzieliła krótkiego wywiadu internetowej rozgłośni radiowej. W uroczystym otwarciu uczestniczyli oczywiście nauczyciele i wychowawcy naszych artystów oraz pani Maria Wójcicka – Prezes Oddziału Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Katowicach.
          Nasi uczniowie prócz oglądania plastycznych wytworów własnego autorstwa uczestniczyli w wielu ciekawych zabawach i konkursach  zorganizowanych i przygotowanych przez kierownictwo i pracowników działu.
          Bardzo dziękujemy pani kierownik i pracownikom działu Integracyjno Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej za miłe przyjęcie, a także za umożliwienie zorganizowania wystawy naszym dzieciom, dziękujemy pani Barbarze Studziżbie za inicjatywę i organizację wernisażu oraz wszystkim autorom prac i nauczycielom, pod których kuratelą prace te powstawały.

          /Katarzyna Ręka/

          XVI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ
           
          31 maja Zespół Szkół Specjalnych nr 8 Katowicach zorganizował kolejną XVI już edycję konkursu poświęconego Unii Europejskiej. Tematyka tegorocznego konkursu dotyczyła elementarnej wiedzy o następujących państwach: Włochy, Francja, Hiszpania, Czechy, Słowacja, Belgia oraz Polska. Dobór państw nie był przypadkowy, wiązał się bowiem z przewodnim hasłem konkursu: „Goście na Światowe Dni Młodzieży”.  W Konkursie tym wzięli udział uczniowie ze szkół specjalnych z terenu Katowic i sąsiadujących miast- razem w szranki stanęło pięć drużyn. Naszą szkołę reprezentował zespół przygotowany przez panią mgr Aleksandrę Borkowską, w składzie: Mateusz Klosok, Patryk Gawdziakowski, Ewelina Kindla.
          Po zaciętej walce z przedstawicielami gospodarzy oraz Zespołu Szkół Specjalnych z Sosnowca, nasi zajęli wysokie, trzecie miejsce.
          Po zakończeniu konkursu tradycyjnie już, nasi uczestnicy konkursu, podobnie jak pozostali, poczęstowani zostali wspaniałym tortem ufundowanym także tradycyjnie przez Hotel Monopol, po czym bardzo zadowoleni z udziału i atmosfery podczas konkursu wrócili do szkoły.

          /Katarzyna Ręka/

           

           
          Miejski Program Profilaktyczny "Bezpieczne Dziecko- Przyjaciel Sznupka"- wręczenie nagród za udział
          w konkursie
           
          31maja, w Pałacu Młodzieży, w Katowicach odbyła się ważna uroczystość podsumowująca Miejski Program Profilaktyczny "Bezpieczne Dziecko- Przyjaciel Sznupka" – uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu zorganizowanego dla uczniów katowickich szkół i przedszkoli.
          Uczniowie z klas Iz klas II i III nauczania zintegrowanego szkół podstawowych musieli wykazać się pomysłowością w projektowaniu biletu na bezpieczne wakacje, z kolei uczniowie klas od IV do VI mieli za zadanie dokończyć opowiadanie pt. "Jak pozostać sobą, czyli nie daj się zmanipulować",
          Na wtorkową uroczystość zostały zaproszone dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych, których prace zostały nagrodzone lub wyróżnione. Nagrody dzieciom wręczyli komendant Straży Miejskiej Kazimierz Romanowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Mirosław Cygan oraz podinspektor pani Małgorzata Biernacka z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Wszyscy obecni mogli obejrzeć oraz przeczytać nagrodzone prace. Galę uświetniły występy dzieci i młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca "Ślązaczek" oraz Studia Rytmiki i Tańca "Miraż".
          Z naszej szkoły pracę, która otrzymała wyróżnienie wykonał Łukasz Orlik. Bilet na bezpieczne wakacje, wykonany techniką mieszaną, z wykorzystaniem tuszu i kredek świecowych powstał pod kierunkiem pani Katarzyny Ręki oraz wychowawcy- pani Aleksandry Świerkuli.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Promocja szkoły na Urodzinach Auchan

           

          29 maja nasza szkoła wzięła udział w 20 urodzinach supermarketu Auchan w Sosnowcu, na których prowadziliśmy kiermasz rękodzieła Pani Marzeny Hoffmann-Franki oraz uczniów naszej szkoły. Nasza uczennica Karolina Simiłowska  zaprezentowała się również w dwóch układach tanecznych.

          /Kamila Łącka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          "Zielona Szkoła"

           

          W dniach 16-30 maja br. 25 uczniów pod opieką wychowawców: Pani Aleksandry Borkowskiej, Pani Aleksandry Grzegorzek i Pani Małgorzaty Piwowarczyk przebywało na "Zielonej Szkole" w całkiem nowym miejscu- Ośrodku Wczasów Dziecięcych MARGO w Bukowcu, malowniczej miejscowości, położonej 10 km od Karpacza, na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Przez cały czas pobytu w Bukowcu pogoda nas rozpieszczała, a okolica zachwyciła nieodpartym pięknem. Na szczęście odciski na stopach szybko się goiły :-) W wolnym czasie wędrowaliśmy po okolicy szlakami do Kostrzycy, Mysłakowic i szlakiem romantycznym prowadzącym od świątyni Ateny, poprzez pałac Bukowiec, ruiny opactwa, wieżę widokową do bramy Kloeberga. Nieopodal Bukowca znajduje się miejscowość Kowary, w której zwiedziliśmy Ratusz, a w nim piękną Salę Rajców z freskami, Muzeum Górnictwa, zabytkowe budynki szpitala Bukowiec i Wysoka Łąka.
          Podczas całodziennej wycieczki do Szklarskiej Poręby przeszliśmy urokliwym szlakiem wzdłuż strumienia do pięknego wodospadu „Szklarka” i byliśmy z wizytą w „Leśnej Hucie”, gdzie można było podziwiać ręczną produkcję wyrobów ze szkła.
          Kolejną niespodzianką było zwiedzanie Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Przewodniczka oprowadziła nas po parku,w którym wśród przepięknej zieleni i kwitnących roślin przezentowały się najpiękniejsze budowle- perły dolnośląskiej architektury: pałace, zamki, klasztory, starówki miast, wykonane rękami artystów w skali 1 do 25, odwzorowane z niespotykaną wiernością i wykonane przy wykorzystaniu najnowszej techniki.
          Jednak największą atrakcją okazała się wycieczka z przewodnikiem do Karpacza i oczekiwane przez wszystkich uroki Parku Wodnego ,,Tropikana” w Hotelu Gołębiewski (baseny, jacuzzi, grota solna, grota lodowa). Ponadto w Karpaczu obejrzeliśmy świątynię Wang, zwiedziliśmy Interaktywne Muzeum Klocków Lego i Muzeum Ducha Gór "Karkonoskie Tajemnice".
          W znajdującym się niedaleko naszego ośrodka Starym Browarze mieliśmy także okazję uczestniczyć w koncercie śpiewaków operetkowych-Państwa Doroty i Andrzeja Jankiewiczów, którzy z fortepianowym akompaniamentem Dariusza Sanderaka zaprezentowali m.in.: utwory z musicalu „Skrzypek na dachu”, „My fair lady” oraz znane przeboje operetkowe takie jak: "Usta milczą, dusza śpiewa", "Wielka sława to żart", "Brunetki, blondynki".
          Zaś dzień przed wyjazdem spędziliśmy na festynie z okazji Dnia Matki i Dziecka w Kowarach, podczas którego nasi uczniowie mogli skorzystać z wielu przygotowanych przez organizatorów atrakcji: wspiąć się po ściance wspinaczkowej GOPR, obejrzeć pokaz wyszkolenia owczarków niemieckich, pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pokaz pracy mobilnego komisariatu, a na stoiskach Nadleśnictwa Śnieżka, Karkonoskiego Parku Narodowego i Związku Gmin Karkonoskich wziąć udział w licznych konkursach i zabawach dla dzieci. Warto wspomnieć, że uczniowie przywieźli trochę gór do Katowic - podczas quizu dotyczącego przyrody Karkonoszy na stoisku Nadleśnictwa Śnieżka wygraliśmy wspólnymi siłami sadzonki drzew, które uczniowie zasadzili wokół szkoły.
          W trakcie trwania dwutygodniowego turnusu realizowany był program edukacji ekologicznej i profilaktyki zdrowotnej. Wypoczynek przebiegał zgodnie z programem i obejmował codzienną gimnastykę, piesze wędrówki po okolicy, rozgrywki sportowe, nordic-walking i podstawy jogi. Uczniowie nauczyli się jak samodzielnie funkcjonować w grupie rówieśniczej, poznali zasady zachowania się na terenie chronionym, mieli okazję sprawdzić się w różnych formach aktywności ruchowej, przyrodniczej i plastycznej. Uczestniczyli też w zajęciach profilaktycznych w ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł".
          Ponadto odbyły się dwie dyskoteki, dwa ogniska, turnieje tenisa stołowego i piłkarzyków, konkurs plastyczny „Pocztówka z Karkonoszy", quiz wiedzy o Karkonoszach, a w trakcie całego pobytu trwał konkurs czystości. Był oczywiście i chrzest dla tych, którzy po raz pierwszy przyjechali na "Zieloną Szkołę" – 2 Dominików i Weronika świetnie poradzili sobie we wszystkich próbach i zyskali nowe imiona:"Królewska Sosna" ,"Górski Potok" i "Szemrzący Wodospad".
          Wypoczynek w Bukowcu dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń, co było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu kierownika tegorocznej "Zielonej Szkoły"- Pani Marzeny Hoffmann-Franki oraz wychowawców. Dziękujemy wszystkim za miło spędzony czas.
           
          /Marzena Hoffmann-Franki/

          Więcej zdjęć w  Albumie Fotograficznym
           

           

          Wycieczka nad Jezioro Paprocańskie

          19 maja odbyła się szkolna wycieczka nad paprocańskie jezioro w Tychach. Uczniowie, którzy nie wyjechali na Zieloną Szkolę wraz z nauczycielami mogli podziwiać malownicze krajobrazy wokół akwenu. Podczas wyjazdu dzieci mogły również uczestniczyć w wspólnej zabawie na kolorowym placu zabaw.  

          / Aleksandra Świerkula/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Majsterkowo

          17 maja uczniowie z klas III i IV szkoły podstawowej już po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach w ramach programu „Majsterkowo” organizowanych przez market budowlany Castorama. Krótka lekcja teoretyczna pozwoliła dzieciom poznać historię powstania desek, następnie mogli własnoręcznie stworzyć drewniane skrzyneczki. Każda była wyjątkowa i niepowtarzalna. Zabawy było przy tym co niemiara, a pomysłów na jej wykorzystanie tyle ilu uczestników zajęć.
          / Aleksandra Świerkula/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          Magiczny Dzień Sąsiada
           
          W tym roku Magiczny Dzień Sąsiada, bo takim hasłem został opatrzony, odbył się w piątek 13 maja ...i absolutnie nie był pechowy. Przygotowywany i zorganizowany został z wielkim zaangażowaniem wielu osób jako Inicjatywa Lokalna mieszkańców miasta Katowice. Głównym, organizatorem tego dnia była nasza szkoła - Zespół Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach, w osobie pani Aleksandry Borkowskiej, która koordynowała całość imprezy począwszy od zaplanowania jej przebiegu, nawiązania kontaktu z instytucjami i osobami, które zapewniły uczestnikom tego dnia dodatkowe atrakcje, po przydział opieki nad poszczególnymi stanowiskami w czasie trwania festynu, a na sprawach związanych z finansami skończywszy.
          Tegoroczny Magiczny Dzień Sąsiada uroczyście, o godzinie 16.00, otwarła pani dyrektor Alina Ossolińska witając wszystkich przybyłych i zaproszonych gości, którzy zaszczycili imprezę swoją obecnością.
          A byli to:
          Pani Marzena Szuba - Wiceprezydent Miasta Katowice,
          Pani Grażyna Burek – Pełnomocnik Prezydenta ds. Polityki Edukacji,
          Pani Ewa Kołodziej – Posłanka na Sejm RP,
          Pan Mariusz Nowak – Kierownik MOPS w Katowicach,
          Pani Klaudia Waliszak – Pracownik MOPS w Katowicach,
          Pan Dariusz Koclejda - Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach,
          Pan Krzysztof Nowosielski – Dyrektor Gimnazjum nr 13 w Katowicach,
          Pani Dorota Król – Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 56 w Katowicach,
          Pani Urszula Witek - Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 63 w Katowicach,
          Pani Dorota Kosowska – Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 66 w Katowicach,
          Pani Maria Kaźmierczak – Redaktor miesięcznika „Roździeń”,
          Pan Andrzej Skrycki – Prezes firmy Usługowo –Handlowej „AS” Architektura Zielona,
          Pani Maria Wójcicka – Prezes Oddziału Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Katowicach oraz
          Pan Bartłomiej Repeć – Właściciel firmy NEX w Katowicach.
           
          Następnie rozpoczęły się zabawy z Wodzirejem trwające aż do końca imprezy, między innymi z dzieciakami robił olbrzymie bańki mydlane, co stanowiło nie lada atrakcję zwłaszcza dla najmłodszych uczestników. Dzieci mogły dać upust swojej energii figlując na dmuchanym zamku, bądź bawiąc się w „rzutki”. Nieustanne kolejki ustawiały się do stanowiska z watą cukrową. Zainteresowaniem cieszyły się miejsca, w których nasi nauczyciele przygotowali zajęcia artystyczne i rękodzielnicze – dzieci samodzielnie wykonywały świeczniki , robiły zakładki zdobiąc je kolorowymi ozdobami. Kolejka chętnych ustawiała się też do stanowiska malowania twarzy. Dużym zainteresowaniem cieszył się też Xbox room, w którym pod opieką nauczycieli uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia się w grach interaktywnych.
          Oczywiście tradycyjnie oblegane było stanowisko, gdzie nasi panowie grillowali kilogramy kiełbasek, które znikały w mgnieniu oka oraz miejsce, w którym odbywał się poczęstunek składający się z pysznych domowych wypieków, rozmaitych sałatek, napojów i oczywiście żurku, chleba ze smalcem, no bo tego nie mogło zabraknąć…
          Podczas imprezy pani dyrektor wręczyła piękne nagrody i dyplomy laureatom oraz wyróżnionym uczestnikom rozstrzygniętego konkursu plastycznego pt. ”Jak dobrze mieć sąsiada”, w którym wzięły udział przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
          Magii całemu przedsięwzięciu dodały pokazy grupy „Pana Korka”, który zaprezentował zabawy z ciekłym azotem - spektakl łączący naukę z zabawą, który zainteresował nie tylko najmłodszych uczestników.
          Pięknym akcentem tego dnia były występy dwóch grup tanecznych, nasze uczennice zaprezentowały się rewelacyjnie, równie ciekawie wystąpił gościnnie zespół taneczny z ZSS w Mysłowicach.
          Mieszkańcy bawili się doskonale do samego wieczora. Uroczyście zakończony o godzinie 19.00 Magiczny Dzień Sąsiada cieszył się jak co roku olbrzymim zainteresowaniem, o czym świadczył liczny w nim udział mieszkańców okolicznych ulic, osiedli, a nawet dzielnic, którym bardzo podobała się nasza gościnność oraz panująca wokół ciepła i rodzinna atmosfera.
          Wszystkim pracownikom naszej szkoły dziękujemy za poświęcony czas, za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie i organizację Magicznego Dnia Sąsiada.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          XXVIII Rejonowy Konkurs Pięknego Czytania Szkół Specjalnych
           
          11 maja odbył się XXVIII już Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania, zorganizowany tradycyjnie w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, w Oddziale Integracyjno – Biblioterapeutycznym przy ulicy Ligonia. Do tegorocznego konkursu akces zgłosili uczniowie z jedenastu szkół specjalnych z terenu Katowic, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Mysłowic i Czeladzi. Głównym organizatorem konkursu była nasza szkoła i pani Joanna Mizak, która zakupiła nagrody i zorganizowała poczęstunek angażując przy tym własne środki.
          Ocenie konkursowej podlegała interpretacja wybranych fragmentów ponadczasowego tekstu książki Alana Alexandra Milne'a pt. „Kubuś Puchatek”..  Jury w składzie: pani Dagmara Bałycz – kierownik Oddziału Integracyjno – Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej, pani Karolina Kulak – pracownik Miejskiego Domu Kultury w Katowicach - Szopienicach, pani Hanna Marszałek-Owczarek nauczyciel bibliotekarz SP nr 44 w Katowicach oraz pani Iwona Muller - nauczyciel metodyk bibliotek szkolnych, przyznawało punkty za podlegające regulaminowej ocenie kryteria czytania, czyli płynność, właściwe akcentowanie znaków przestankowych oraz ogólną interpretację czytanego fragmentu. Każdy z 27 uczestników starał się zdobyć maksymalną ilość punktów.
          Uczestnicy konkursu oceniani byli w grupach wiekowych, w dwóch kategoriach: indywidualnie i drużynowo.
          Nasza reprezentacja udział w tym konkursie zwieńczyła III miejscem w kategorii indywidualnej – szkoła podstawowa - dla Szymona Pochopnia oraz II miejscem dla uczennicy gimnazjum Eweliny Kindli, a w kategorii drużynowej nasi interpretatorzy zajęli III miejsce. Wszystkim uczestnikom, ich opiekunom, nauczycielom przygotowującym uczniów do udziału w konkursie serdecznie gratulujemy i dziękujemy. Bardzo dziękujemy także pani Annie Płusce, która troszczyła się o dzieci i jury oraz pani Aldonie Tadli, która zajęła się oprawą fotograficzną tego wydarzenia.  
          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          Rocznica III Powstania Śląskiego
           
          We wtorek 2 maja 2015 roku o godzinie 10.00 nieopodal budynku Liceum Ogólnokształcącego im. J. Długosza w Katowicach-Szopienicach, w którym mieściła się siedziba Naczelnych Władz Powstańczych, przy Pomniku Powstańca Śląskiego odbyła się uroczystość złożenia kwiatów z okazji 95 Rocznicy Wybuchu III Powstania Śląskiego. Uroczystość uświetnili przedstawiciele władz miasta i dzielnicy. Przybyły też ze sztandarami delegacje z szopienickich szkół, które po kolei składały wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Podniosłym akcentem tego święta był występ Orkiestry Dętej KWK „Wujek”, która zaprezentowała melodie patriotycznych pieśni z okresu powstań i nie tylko.
          Naszą szkołę reprezentowali: Sebastian Filiński i Karolina Simiłowska jako przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z panią Kamilą Łącką, która sprawowała opiekę nad naszą szkolną delegacją.
          Pani Kamili i uczniom dziękujemy za udział w tej ważnej, lokalnej uroczystości i poświęcenie czasu wolnego.

          /Katarzyna Ręka/

           

          Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
           
          Tuż przed kolejną rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w naszej szkole, w dniu 29 kwietnia, pan Krzysztof Lasocki przygotował apel poświęcony temu ważnemu dla historii naszego kraju wydarzeniu.
          Uroczystość, jako że jest świętem państwowym zainaugurowana została odśpiewaniem hymnu. Następnie przedstawiona została związana z uchwaleniem konstytucji prezentacja, która za zadanie miała przybliżyć uczniom okoliczności powstania tego najważniejszego dla każdego narodu aktu prawnego, jego twórców oraz najważniejsze zapisy o ponadczasowym, aktualnym wciąż charakterze.
          W dalszej części apelu uczniowie klas gimnazjalnych w wierszach i dialogach o charakterze patriotycznym uzupełnili i utrwalili wiadomości związane z uchwaleniem drugiej na świecie i pierwszej w Europie Konstytucji.
          Scenariusz tego przedstawienia opracował pan Krzysztof Lasocki, który również przygotował uczniów, którzy bardzo ładnie się zaprezentowali.
          Uczniom i panu Krzysztofowi bardzo dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           

          XXVIII SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
           
          27 kwietnia odbył się XXVIII Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, w którym wzięli udział reprezentanci klas: III , IV, V szkoły podstawowej oraz I , II i III gimnazjum. Konkurs przygotowała pani Joanna Mizak - nauczyciel - bibliotekarz ZSS nr 10.
          W konkursowych zmaganiach uczestniczyło dziewięciu uczniów. W tym roku można było posłuchać interpretacji fragmentów książki Alana Alexandra Milne' a pt. „Kubuś Puchatek”.
          Jury w składzie: pani Ewa Pozimska, Joanna Mizak oraz pani Aldona Tadla oceniało starania uczestników, płynność czytania, a także interpunkcję, intonację i ogólną interpretację czytanego tekstu.
          I miejsce w XXVIII  Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania zajęli ex equo uczennica klasy V Klaudia Janiec - przygotowana do konkursu przez panią Ewę Pozimską oraz uczeń klasy II a gimnazjum Patryk Gawdziakowski, przygotowany także przez panią Ewę Pozimską. Miejsce II zajęła Ewelina Kindla uczennica klasy I gimnazjum, którą przygotowała również pani Ewa Pozimska. Ta  trójka uczniów będzie reprezentowała naszą szkołę na  tegorocznym XXVIII Rejonowym Konkursie Pięknego Czytania.

          /Katarzyna Ręka/

           

          Światowy Dzień Ziemi

           
          W dniu 22 kwietnia, w naszej szkole przygotowany został apel poświęcony tematyce związanej z przypadającym niedawno Światowym Dniem Ziemi.
          Tegoroczna tematyka Światowego Dnia Ziemi nawiązywała do poszanowania naszego środowiska, ochrony najbliższego otoczenia i upiększania go.
          Apel przygotowała pani Aldona Tadla. Na wstępie zaprezentowany został uczestnikom film poświęcony oszczędzaniu źródeł energii. Tuż po projekcji nastąpiła dalsza część, w której uczniowie mieli za zadanie przygotowanie życzeń dla Ziemi i napisanie ich na przygotowanych przez panią Aldonę zielonych liściach. Następnie liście z wypisanymi życzeniami umieszczane zostały na drzewie stanowiącym tematyczny akcent i zarazem dekorację z okazji Święta Ziemi.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Egzaminy gimnazjalne rozpoczęte!

          Od poniedziałku do środy (18,19,20 kwietnia) nasi uczniowie sprawdzają efekty trzyletniej nauki w gimnazjum. Pierwszego dnia sprawdzana będzie ich wiedza humanistyczna, drugiego - matematyczno-przyrodnicza a trzeciego – opanowanie  języka  obcego. Uczestnictwo w egzaminie jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Wyniki egzaminu poznamy w czerwcu.
          Życzymy powodzenia i mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły opanują stres i dadzą z siebie wszystko.

          /Aleksandra Borkowska/

           
           
          13-15 kwietnia 2016 r.- Wycieczka do Warszawy

           

          13 kwietnia 2016 r. ośmioosobowa grupa uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami- Panią Aleksandrą Borkowską i Panią Marzeną Hoffmann-Franki udała się na 3-dniową wycieczkę do Warszawy. Wszyscy z  uśmiechem na ustach stawili się na miejsce zbiórki gotowi na niezapomniane przeżycia. Po komfortowej podróży pociągiem IC dotarliśmy do stolicy i wyruszyliśmy w drogę do naszej bazy noclegowej w centrum miasta, by pozostawić tam nasze bagaże. Potem czekał nas obiad i główny punkt naszego pobytu w Warszawie – prawie pięciogodzinna wizyta w Centrum Nauki Kopernik-niezwykłym miejscu, które pobudza wyobraźnię, w którym wszystkiego można dotknąć i zobaczyć jak działa. Ta niesamowita przygoda z nauką poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach na długo pozostanie wszystkim w pamięci. Gdy dotarliśmy do hostelu, rozpakowaliśmy się w pokojach i samodzielnie przygotowaliśmy smaczną kolację. A potem we wszystkich pokojach nastąpiły "długie nocne Polaków rozmowy"...
          Drugi dzień pobytu w stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania Łazienek Królewskich, gdzie młodzież została wprowadzona w czasy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wielką atrakcją były dostojnie spacerujące po parku pawie wprawiające wszystkich w niemy zachwyt. Pełni wrażeń, nasyceni zielenią parku łazienkowskiego i pięknem architektury wróciliśmy do centrum. A jako, że zmęczenie i głód dawały już znać o sobie, znaleźliśmy wytchnienie w klimatycznej buddyjskiej restauracji przy Nowym Świecie. Po pysznym posiłku uczestnicy wycieczki udali się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie wjechali na taras widokowy, żeby podziwiać panoramę Warszawy z lotu ptaka. Wspomnienie zapierających dech w piersiach widoków każdy z nas zabrał z sobą w drogę do Sejmu, gdzie zapoznaliśmy się ze specyfiką pracy parlamentarnej. Wracając spacerkiem przeszliśmy po Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu podziwiając pomnik Kopernika, Kościół św. Krzyża, Uniwersytet Warszawski, Pałac Prezydencki, pomnik Mickiewicza, Kościół św. Anny oraz Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta. Po dniu pełnym wrażeń zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do hostelu. A nocna cisza w pokojach zapadła dużo szybciej.
          Ostatni dzień w stolicy rozpoczęliśmy od pysznego śniadania, po którym udaliśmy się na Stare Miasto, bo czekało nas zwiedzanie Zamku Królewskiego. Zamek zachwycił nas okazałością swoich wnętrz. Największe wrażenie zrobiły na nas oczywiście: Pokój Marmurowy, Sala Rycerska i Sala Tronowa.  Zaraz po wyjściu z zamku ruszyliśmy w dalszą drogę. Po przejściu przez Most Świętokrzyski na Wiśle nareszcie czekała nas upragniona wizyta na Stadionie Narodowym. Stadion, który zwiedziliśmy trasą ekskluzywną zrobił na nas wielkie wrażenie. Byliśmy w szatni naszej reprezentacji i siedzieliśmy na ławkach rezerwowych czując się tak, jakbyśmy byli prawdziwymi piłkarzami. Wróciliśmy do centrum metrem i udaliśmy się na obiad, który był ostatnim punktem warszawskiego programu. Potem już tylko odbiór bagaży, kurs na dworzec centralny i powrót do domu.
          W naszej pamięci Warszawa zapisze się jako miasto tętniące życiem o każdej porze. Wieczorami mijaliśmy ludzi w różnym wieku, którzy spacerowali, pili kawę w uroczych kafejkach, podziwiali piękne zabytkowe kamienice. Na jednym z wieczornych spacerów napotkaliśmy stojący przy Nowym Świecie Partybus, z którego dochodziły dźwięki klubowej muzyki i świetnej zabawy. Miasto urzekło nas swoją żywiołowością, zaczarowało nostalgią kusząc swoimi urokliwymi zakątkami.
          Trzeba przyznać, że Warszawa przyjęła nas z wdziękiem, jak przystało na stolicę -zaoferowała nam świetną pogodę i mnóstwo atrakcji, zapewniła urocze wspomnienia... 
          *************
          Kiedy rok temu w głowie Pani Marzeny zrodził się pomysł wycieczki do Warszawy, mało kto chyba wierzył, że uda się go zrealizować ze względu na wysokie koszty organizacji.
          Początkowo miała to być jednodniowa eskapada do Centrum Kopernika i z powrotem, ale w myśl zasady, że "apetyt rośnie w miarę jedzenia" przedsięwzięcie urosło do 3 dni:-). Szkoda byłoby przecież, będąc w Warszawie nie zobaczyć choć niewielkiej części tego, co jest tam godne zainteresowania.
          Zbieranie środków na wycieczkę zajęło Pani Marzenie-opiekunowi szkolnego koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci ponad rok. Trzeba było nie lada zaangażowania, by wyjazd dla uczniów był całkiem bezpłatny.
          Ale udało się :-)
          Wycieczka już za nami, przyszedł więc czas na podziękowania.
          Organizatorka wycieczki pragnie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia:
           
          Panu Ryszardowi Frejno- naszemu hojnemu sponsorowi za darowiznę, która była zalążkiem całego projektu,
          Przyjaciołom naszej szkoły- Państwu Annie i Gerardowi Skrzypcom, za upieczenie chleba na kiermasz w Giszowcu i ubarwienie naszego stoiska prezentacją tradycyjnych strojów górnośląskich,
          Pani Gabrieli Łyczko za współpracę w przygotowaniu rękodzieła i obsługę stoiska szkoły na kiermaszach,
          Pani Aleksandrze Borkowskiej za zebranie materiału do stroików świątecznych i obsługę stoiska na jednym z kiermaszy,
          wszystkim, którzy piekli ciasto, przekazali artykuły na kiermasz lub pomogli w rozstawianiu i składaniu namiotów,
          Dominice Franki za doniosłą pomoc w zbieraniu środków na wycieczkę- przygotowanie rękodzieła i obsługę stoiska szkoły na wszystkich kiermaszach.
          Pani Joannie Kucharskiej z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie -za  życzliwość, dzięki której mogliśmy spędzić całe popołudnie w CNK całkiem bezpłatnie.
          I jeszcze na koniec - serdeczne podziękowania dla zawsze tryskającej energią Pani Oli Borkowskiej, która doskonale sprawdziła się w roli opiekuna i przewodnika.
           
          A wszystkim uczestnikom wycieczki dziękujemy za miło spędzony czas.

          /Marzena Hoffmann-Franki/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          Jubileusz 1050 – lecia Chrztu Polski
           
          W dniu 14 kwietnia, w Zespole Szkół Specjalnych nr 9 w Katowicach odbył się Konkurs poświęcony 1050 rocznicy powstania Państwa polskiego. Wzięli w nim udział uczniowie z klas gimnazjalnych, z pięciu szkół specjalnych z terenu Katowic oraz Siemianowic Śląskich.
          Konkurs składał się z 12 zadań, wśród których były zadania, które wymagały od uczestników wykazania się rzeczywiście gruntowną wiedzą oraz znajomością faktów, postaci związanych z narodzinami państwowości polskiej.
          Uczniowie musieli zmierzyć się ze znajomością obrazów Jana Matejki, podać ich pełny tytuł, rozpoznać zdjęcia polskich zamków, określić wiek podanych dat, dopasować podany opis do prezentowanych podobizn ważnych dla Polski postaci, przyporządkować podaną datę do właściwego wydarzenia historycznego, musieli wykazać się także umiejętnością czytania ze zrozumieniem, a następnie na podstawie tekstu odpowiedzieć na zamieszczone pytania.
          Poziom konkursu był wysoki i bardzo wyrównany, wszyscy uczestnicy doskonale poradzili sobie z zadaniami i po tej rywalizacji I miejsce zajęli nasi uczniowie Mateusz Klosok z klasy III gimnazjum oraz Patryk Gawdziakowski z klasy IIa gimnazjum ex aequo z uczniami z ZSS nr 8 w Katowicach. Naszych uczniów do konkursu przygotował pan Krzysztof Lasocki, który także wspólnie z panią Anną Szoepe sprawował opiekę nad naszą drużyną.
          Panu Krzysztofowi, Mateuszowi i Patrykowi serdecznie gratulujemy sukcesu i bardzo, bardzo dziękujemy za laury zwycięstwa, za czas, który poświęcili na naukę.

          /Katarzyna Ręka/

           
           

          XV REGIONALNY KONKURS EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZY „JAK ŻYĆ W ZGODZIE Z PRZYRODĄ”

           
          13 kwietnia w Pałacu Młodzieży, w Katowicach po raz XV odbyła się edycja Konkursu Ekologiczno – Przyrodniczego dla szkół specjalnych, którego organizatorem był ZSS nr 12 w Katowicach – Ligocie, a konkretnie Koło Ekologiczne „Bobry”. Konkurs, jak co roku, składał się z dwóch części: teoretycznej, podczas której uczniowie musieli się wykazać swoją wiedzą na temat przyrody i ochrony środowiska oraz plastycznej, której oceniane były plakaty o tematyce ekologicznej, przygotowane przez zespoły szkół biorące udział w konkursie.
          Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Więczkowska oraz Szymon Pochopień uczniowie szkoły podstawowej, którzy stanęli w szranki z innymi uczniami z siedmiu szkół z terenu Katowic, Mysłowic, Chorzowa i Świętochłowic, które przystąpiły do konkursu. Nasza drużyna, to najmłodsza ekipa uczestnicząca w zmaganiach konkursowych. Musieli rozwiązać test, posłużyć się mapą, a na koniec posegregować śmieci zgodnie z obowiązującymi zasadami. Zadania były trudne, wymagały od uczestników obszernych wiadomości z zakresu przyrody i ochrony środowiska. Po wyrównanej rywalizacji uczniowie naszej szkoły zajęli czwarte miejsce, a niewątpliwie przyczyniła się do tego sukcesu pani Anna Płuska, która przygotowywała uczestników do konkursu.
          Na tenże konkurs należało również wykonać plakat, tematycznie związany z ekologią. Podobnie jak w ubiegłym roku wygrał plakat przygotowany przez uczniów naszej szkoły, pod artystycznym kierunkiem pani Barbary Studziżby oraz pani Katarzyny Ręki. Praca ZSS 10 zrobiła największe wrażenie na jury złożonym z przedstawicieli Nadleśnictwa Katowice oraz Pałacu Młodzieży.
          Uczestnikom tegorocznej edycji konkursu, a także nauczycielom dziękujemy i gratulujemy!

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          VII Przełajowe Grand Prix Mysłowic o Puchar Truchtacza

          2 kwietnia uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w VII Przełajowym Grand Prix Mysłowic o Puchar Truchtacza. Celem i założeniem cyklu biegów jest rozpowszechnianie sportu wśród młodzieży i dorosłych, popularyzacja biegania jako najprostszej formy rekreacji fizycznej, promowanie Nordic  Walkingu i zdrowego trybu życia wśród lokalnej społeczności.
          W tym dniu obchodzono „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu". Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oczywiście zgłosili się do tej szlachetnej akcji, która ma na celu uświadomienie społeczeństwu, czym tak naprawdę jest autyzm. Podejmowanie takich działań ma na celu  zwrócenie uwagi na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci chorobą i ich najbliżsi. Dzieci z autyzmem są często niesprawiedliwie oceniane. Są ludzie, którzy nie akceptują ich zachowań, nie potrafią ich zrozumieć, odrzucają je. Robią to, bo nie znają naszych dzieci. Razem możemy to zmienić i powiedzieć: Poznaj, zanim ocenisz... 

          /Aleksandra Borkowska/

           
          XI Rejonowy Konkurs Tańca Współczesnego

           

          1 kwietnia 2016 r., w Miejskim Domu Kultury Filii nr 2 w Katowicach – Giszowcu, dzięki miłej, wieloletniej współpracy z panią Iloną Cirbus, dyrektorem MDK, odbył się XI Rejonowy Konkurs Tańca Współczesnego organizowany corocznie, zawsze przez panią Laurę Garulę. Swój akces w tegorocznej edycji konkursu zgłosiły szkoły specjalne z terenu Katowic, Sosnowca oraz Mysłowic, a także Świetlica Środowiskowo-Terapeutyczna nr 2 z MOPS-u w Katowicach i Zespół Szkolno-Przedszkolny dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących. W sumie o laury zwycięstwa ubiegało się 28 uczestników.
          Rywalizacja taneczna przebiegała w trzech kategoriach: zespoły, występy solowe oraz duety.
          Konferansjerem w tegorocznej jubileuszowej edycji konkursu była jego organizatorka Laura Garula. Powołane jury oceniało występy poszczególnych prezentujących się uczestników. Obserwatorem kibicującym wszystkim uczestnikom była pani Alina Ossolińska – dyrektor ZSS nr 10, która także uroczyście otwarła konkurs. Sponsorem pucharów dla wszystkich uczestników konkursu oraz książek był Urząd Miasta Katowice. Fundatorami słodkości na poczęstunek dla uczestników konkursu była pani Laura Garula i Kamila Łącka. Pani Beata Kacała zajęła się stroną formalną i rejestrowała zgłaszające się grupy taneczne oraz ustalała kolejność ich występów, w organizacji konkursu pomocą i wsparciem była również pani Joanna Mizak.
          Atrakcją, a także pięknym przeżyciem audiowizualnym pełnym gracji, wdzięku i profesjonalizmu był występ uczennic ze Szkoły Baletowej w Bytomiu, nad którymi czuwała i opiekę sprawowała pani Anna Śmiganowska, która uczestniczyła też w pracach jury.
          Laury zwycięstwa w kategorii zespołowej w tym roku powędrowały do Zespołu Szkół Specjalnych w Mysłowicach, nasz zespół w składzie: Sonia Pisarek, Katarzyna Gajda, Karolina Simiłowska, Wiktoria Sojka, Klaudia Janiec oraz Ewelina Kindla wytańczył III miejsce. Nasza solistka Karolina Simiłowska z klasy I gimnazjum wywalczyła II miejsce w kategorii występów solowych. Nasze dziewczyny – Sonia Pisarek i Katarzyna Gajda wytańczyły II miejsce w kategorii duetów. Współautorką tego zwycięstwa jest pani Kamila Łącka, która przygotowywała dziewczyny do konkursu. Pani Kamili gratulujemy i dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          Śniadanie wielkanocne-23 marca 2016 r.

           

          Z okazji Świąt Wielkiej Nocy uczniowie klasy IIIA i IIIB zorganizowali wraz z wychowawcami wspólne śniadanie wielkanocne. Na pięknie udekorowanym stole znalazły się tradycyjne potrawy świąteczne: jajka, kiełbasa, pyszne babki i babeczki. Zgodnie z panującym zwyczajem wszyscy złożyli sobie wielkanocne życzenia, a potem postukali się jajkami. W międzyczasie klasę odwiedził ,,Zajączek" i zostawił koszyk słodkich upominków. Wszystkim w tym dniu było wesoło i miło.

          /Monika Płusa/

           

          W minioną środę, tuż przed udaniem się na świąteczną przerwę, w naszej szkole odbyło się niezwykle uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Ta forma wspólnego przeżywania Świąt Wielkanocnych ma w naszej szkole już długą tradycję. Tego dnia od rana w klasach trwają przygotowania. Farbowanie jajek, przygotowanie potraw, dekorowanie i nakrywanie stołów. W tym roku uczniowie klasy I i III Gimnazjum postanowili złączyć siły i spędzić ten wyjątkowy czas wspólnie. Były świąteczne życzenia, które połączono z tradycyjnym "stukaniem się jajkami".

          /Aleksandra Borkowska/

           
          Apel wielkanocny-22 marca 2016 r.
           
          We wtorek 22 marca w szkole odbył się przygotowany przez panią Marzenę Hoffmann-Franki apel wielkanocny. W apelu przy tradycyjnie przystrojonym wielkanocnym stole udział wzięli tylko uczniowie szkoły podstawowej, ponieważ wszyscy gimnazjaliści byli w tym dniu na wycieczce w Oświęcimiu.
          Na początku przenieśliśmy się do magicznego świata Walta Disneya. „Tam, gdzie wstęga tęczy dotyka ziemi, znajduje się Pisankowy Świat, w którym wiosna trwa wiecznie, drzewa zawsze są zielone, a kwiaty nigdy nie więdną. W tej wesołej krainie żyją zajączki, które prowadzą leśny warsztat wielkanocnych wyrobów. Z mlecznej czekolady odlewa się tam ogromne jajka z niespodziankami, ozdobione lukrem i marcepanem. Tam powstają czekoladowe rzeźby marcowych zajęcy. Tam mistrzowie pędzla malują najpiękniejsze na świecie pisanki. To wszystko potem w ogromnych koszach trafia do naszego świata, a wytrwali zajęczy rzemieślnicy powracają do swoich prac, by zdążyć przed następną Wielkanocą.”
          Po krótkim filmie pani Marzena w towarzystwie dwóch milutkich zajączków przeprowadziła quiz dotyczący Świąt Wielkanocnych-tradycji i obrzędów wywodzących się z tradycji religijnej i świeckiej.
          Zangażowani uczniowie prześcigali się w udzielaniu odpowiedzi na zadawane pytania i zagadki. Wszystkie prawidłowe odpowiedzi były nagradzane wręczanymi przez zajączki czekoladowymi jajkami ufundowanymi przez organizatorkę apelu.
          Nie zabrakło także świątecznych życzeń - tych recytowanych, tych zapisanych przez uczniów na bajecznie kolorowych, wykonanych przez nich kartkach świątecznych i wreszcie tych złożonych wszystkim osobiście przez panią dyrektor Alinę Ossolińską.

          /Marzena Hoffmann-Franki/

           

          Wycieczka do Oświęcimia-22 marca 2016 r.

           
          22 marca 2016r. gimnazjaliści wzięli udział w projekcie edukacyjnym pt.: „Trudne - proste słowa” na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. Celem działań było uczenie o tragedii żydowskiej zagłady, o polskich ofiarach hitlerowskiego okupanta, o wyniszczaniu więźniów przez system obozowy, prześladowaniu i zagładzie Romów, o systematycznym wykluczaniu całych grup narodowych ze społeczeństwa. W trakcie lekcji muzealnej, która była przeprowadzona przez przewodnika pana Marcina Łopata, nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią obozu i warunkami życia przebywających tam więźniów. Była to naprawdę wyjątkowa lekcja historii.
          Organizatorem i kierownikiem wycieczki była Pani Aleksandra Borkowska, zaś opiekę nad uczniami sprawowali: Pani Beata Kacała, Pan Krzysztof Lasocki i Pan Witold Wawrzyczek.

          /Aleksandra Borkowska/

           

          PRZYWITANIE WIOSNY -21 marca 2016 r.
           
          Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia, kwitną drzewa, rozkwitają kwiaty, ptaki przylatują z ciepłych krajów. Świat z dnia na dzień robi się bardziej kolorowy. Uczniowie klas IIIA i IIIB w radosnych nastrojach świętowali nadejście wiosny. Z tej okazji uczniowie wzięli przygotowane Marzanny i ruszyli w drogę. Gromadząc się wokół nich, śpiewali piosenki, recytowali wesołe wierszyki o tematyce wiosennej. Następnie Marzanny zostały wrzucone do rzeki, by w końcu zrobić miejsce najpiękniejszej z pór roku- wiośnie. Mamy nadzieję, że to skutecznie odstraszyło zimę i ona już do nas nie wróci.

          /Monika Płusa/

           

          VIII Rejonowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej
           
          17 marca odbył się VIII Rejonowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej, którego organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych nr 11 w Katowicach.
          Do konkursu swój akces zgłosiło pięć szkół i pięć drużyn zmagało się z konkursowymi zadaniami, które przygotowane zostały w formie testu i konkursu plastycznego.
          Tematyka konkursu obejmowała wiedzę związaną z rozumieniem pojęć ekologicznych, zmianami zachodzącymi w przyrodzie w różnych porach roku, ze znajomością fauny lasów, jezior, parków i łąk, a także problematykę surowców wtórnych, zdrowego odżywiania się i pomocy zwierzętom podczas zimy.
          Naszą szkołę reprezentowali: Michał Mucha, Łukasz Orlik i Tomasz Siekiera z klasy IIIb, którzy zajęli II miejsce. Chłopcom dziękujemy i gratulujemy.
          Uczniów przygotowała i opiekę nad nimi sprawowała pani Aleksandra Świerkula, której serdecznie dziękujemy i również gratulujemy

          / Katarzyna Ręka/

           
           
          VII MIEDZYNARODOWE MISTRZOSTWA KULINARNE SZKÓŁ SPECJALNYCH

          W dniu 15 marca Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Katowicach, we współpracy z Referatem Promocji Zewnętrznej Urzędu Miasta Katowice zorganizował po raz siódmy Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne, z udziałem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z terenu Katowic oraz miast partnerskich: Ostrawy, Koszyc, Miszkolca, a także z Kolonii, którzy na Mistrzostwa przyjechali po raz pierwszy ale na pewno nie ostatni.
          Miejscem zmagań kulinarnych tym razem była po raz pierwszy restauracja „Cafe Europa” mieszcząca się w Katowicach.
          Celem konkursu była integracja uczniów niepełnosprawnych intelektualnie, zapoznanie z kulturą innych narodów, promocja regionu śląskiego, propagowanie zdrowego stylu życia oraz rozwijanie sprawności manualnych uczniów, umiejętności współpracy w grupie, rozwijanie wyobraźni i poczucia estetyki.
          Mistrzostwa Kulinarne miały charakter zamknięty. W konkursie wzięły udział sześcioosobowe grupy reprezentantów ze wszystkich szkół specjalnych z terenu miasta, Zespół Szkolno- Przedszkolny dla Dzieci Słabo Słyszących i Niedosłyszących oraz uczestnicy przybyli
          z miast partnerskich, a ich zadaniem było przygotowanie sałatki warzywnej według podanego przepisu.
          Naszą drużynę w składzie: Ewelina Kindla, Karolina Simiłowska, Sonia Pisarek, Katarzyna Gajda, Wiktoria Sojka oraz Kamil Gajda, przygotowywała pani: Beata Kacała, która opiekowała się naszym zespołem razem z panią Ewą Wiszniewską także podczas trwania konkursu.
          W czasie konkursowego spotkania uczniowie nie rywalizowali ze sobą ale zgodnie współpracowali w niezwykle klimatycznych wnętrzach restauracji. Następnie przy pięknie nakrytych przez siebie stołach, spożywali przygotowane w konkursie potrawy. Prócz tego każda ze szkół miała za zadanie wykonać w ramach występu artystycznego dowolnie wybrany utwór muzyczny lub piosenkę. Nasze dziewczyny wykonały taniec, który przygotowała z nimi pani Kamila Łącka.
          Każda reprezentacja została uhonorowana pamiątkowym dyplomem oraz słodkim czekoladowym upominkiem.

          /Katarzyna Ręka/

           
           
          Dzień Kobiet
           
          W dniu 8 marca w naszej szkole, to święto, to dzień, który na trwale zagościł w kalendarzu imprez, Samorząd Szkolny wraz z opiekunem - panią Kamilą Łącką przygotował apel zadedykowany wszystkim kobietom – tym małym i tym większym.
          Z tej okazji na apelu przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli paniom serdeczne życzenia, a do miłych życzeń słodkie co nieco było także miłym dodatkiem, którego fundatorem był opiekun szkolnego samorządu. W imieniu wszystkich pań bardzo dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           

          Zajęcia w czasie ferii

           
          W trakcie tegorocznych ferii zimowych trzykrotnie odbyły się zajęcia i wycieczki w ramach programu środowiskowego "Szkoła Przyjazna Dziecku i Rodzinie".
          19 lutego grupa uczniów naszej szkoły pojechała na projekcję filmu "Skok przez płot" w ramach cyklu "Ferie z Bajką" do Kina Maks w siemianowickim Parku Tradycji. Kilka dni później inni uczniowie naszej szkoły i ich koleżanki z Szopienic ponownie odwiedzili Park Tradycji-tym razem biorąc udział w przedstawieniu "Kopciuszek".
          Na środę 24 lutego-zaplanowaliśmy odwiedziny w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Uczniowie przygotowywali się do tej wizyty już od kilku tygodni zbierając karmę i inne artykuły potrzebne zwierzętom i tworząc na zajęciach usprawniania manualnego piękny pamiątkowy plakat dla schroniska. Przed wyjazdem w szkole odbyły się jeszcze zajęcia filmowe, w trakcie których uczniowie oglądali filmy o niesamowitej przyjaźni ludzi ze zwierzętami: "Mój przyjaciel lis" i "Mój przyjaciel Hachiko". Po projekcji spakowaliśmy zebrane przez nas zapasy karmy dla psów i kotów i wyruszyliśmy do Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach przy ul. Milowickiej. Wyprawa do schroniska była jak zawsze bardzo emocjonującym wydarzeniem. Widok tak wielu skrzywdzonych zwierząt wszystkich głęboko poruszył i skłonił do refleksji nad smutnym losem miłych i mądrych czworonogów.

           

          Pomysłodawczynią i organizatorką wszystkich zajęć w trakcie ferii była Pani Marzena Hoffmann-Franki, a w inicjatywy te włączyły się jak zwykle niezawodne Panie: Gabriela Łyczko, Aleksandra Borkowska i Aleksandra Grzegorzek. Pomoc w opiece nad uczniami dodatkowo pełniła też Pani Sylwia Szmurło. Wszystkim dziękujemy za wspólnie spędzony wolny czas.
          /Marzena Hoffmann-Franki/

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Szkolne Walentynki

           

          Z okazji Walentynek tradycją naszej szkoły stało się zbieranie przez Samorząd Uczniowski wykonanych przez uczniów miłych życzeń dla swoich koleżanek i kolegów, dla przyjaciół. Jako że dzień 14 lutego w tym roku przypadł w niedzielę poprzedzającą rozpoczęcie ferii zimowych, to Samorząd wraz z opiekunem- panią Kamilą Łącką zorganizował apel z okazji Dnia św. Walentego w piątek 12 lutego.
          Samorząd na kilka dni przed planowanym apelem zbierał wykonane przez uczniów rozmaitymi technikami kartki z walentynkowymi życzeniami dla swoich kolegów i koleżanek.
          Na apelu członkowie samorządu wręczali Walentynki, które otrzymali zgromadzeni na sali uczniowie..i nie tylko, także nauczyciele obdarowani zostali miłymi kartkami. Ten dzień, to przecież dzień życzliwości, wyrażania swoich tylko dobrych uczuć i emocji wobec osób, które są obok nas. 

          /Katarzyna Ręka/

           

          Wycieczka do Kręgielni

           

          10 lutego najpilniejsi uczniowie naszej szkoły w nagrodę za wysoką frekwencję zostali zaproszeni na kręgielnię "Gravitacja" w Katowicach. Ponieważ młodzież kocha szkołę  to w kręgu najlepszych znalazło się aż 18 osób. Wszyscy zwarci i gotowi stawiliśmy się na zbiórkę i raźnym krokiem ruszyliśmy na tramwaj. Po dotarciu na miejsce podzieliliśmy się na grupy i rozpoczęły się rozgrywki. Uczniowie i nauczyciele z dużym zapałem starali się strącić jak najwięcej kręgli. Śmiechu i zabawy było dużo. Ten wyjazd zaliczamy do bardzo udanych i z pewnością nie jest to nasza ostatnia wizyta w kręgielni. Cała wycieczka była możliwa dzięki wsparciu Szkolnego Koła TPD oraz zaangażowaniu pani Marzenki, która zajęła się organizacją i realizacją wycieczki.

          /Aleksandra Borkowska/

          Więcej zdjęć w  Albumie Fotograficznym

           
           
          Warsztaty taneczne-  6.02.2016 r.
           
          Wielkimi krokami zbliżamy się do kolejnego Turnieju Tańca Nowoczesnego. Z tej okazji uczennice naszej szkoły postanowiły zorganizować sobotnie warsztaty w całości poświęcone na ćwiczenie układów choreograficznych. O godzinie 9:00 na sali gimnastycznej był już tłum. Dziewczyny w strojach sportowych przeprowadzały rozgrzewkę pod okiem Pani Kamili. Pracy było wiele: od doboru utworów muzycznych, przez przymiarki kostiumów aż po szlifowanie do perfekcji układów tanecznych. Próby trwały długo i nie były łatwe. Pot, zmęczenie a nawet łzy…
          Efekty naszej pracy już wkrótce będzie można zobaczyć podczas oficjalnych występów.
          Trzymajcie za Nas kciuki!!!

          /Aleksandra Borkowska/

          Więcej zdjęć w  Albumie Fotograficznym

           

           

          Seans w Planetarium-28.01.2016 r.

           

          Przez cały pierwszy semestr bieżącego roku szkolnego uczniowie brali aktywny udział w prowadzonej przez Panią Aleksandrę Borkowską akcji „GROSIK”. Wszyscy chętnie i z dużym zaangażowaniem zbierali złote monety. Już w listopadzie udało nam się napełnić „kasą” pierwszy słoik. Najlepsi szkolni matematycy odpowiedzialni byli za przeliczanie zebranych środków. Młodzież zadecydowała, że cały zgromadzony kapitał przeznaczony będzie na… naukęsmiley
          Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani Oli i wsparciu Szkolnego Koła TPD udało się zaprosić do naszej placówki Mobilne Planetarium ORBITEK. Uczniowie odbyli podróż w Kosmos, przeżyli wycieczkę do gwiazd i przygody podbijając planety oraz bujając w obłokach. Wrażenia były niezapomniane.

          /Aleksandra Borkowska/

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Wycieczka na lodowisko

           

          Zima trzyma i dlatego kolejne sobotnie spotkanie rozpoczęliśmy od ciepłej herbaty i zdrowych przekąsek, które uczniowie sami przygotowali. Dzięki uprzejmości i gościnności włodarzy Lodowiska SPODEK w Katowicach uczniowie naszej szkoły mogli w pełni poczuć zimowy klimat. Zorganizowano i przeprowadzono zajęcia sportowe na ślizgawce z prawdziwego zdarzenia. Obiekt udostępnił nam szatnię oraz zapewnił bezpłatne wejście na lód. Zabawę poprzedziło szkolenie dotyczące bezpieczeństwa i odpowiedzialnego zachowania się na terenie obiektu. Mimo, iż niektórzy śmiałkowie pierwszy raz mieli łyżwy na nogach to poradzili sobie znakomicie.
          Zabawa była przednia! Wycieczka okazała się ciekawym nowym doświadczeniem i niezapomnianą przygodą.
          Zima da się lubićsmiley                                                                                                            
          /Aleksandra Borkowska/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          Turniej Piłkarzyków-20.01.2016 r.

           

          W tym tygodniu ruszył Szkolny Turniej Piłkarzyków Stołowych. Zapisy trwały miesiąc a do rywalizacji zgłosiło się aż 20 dwuosobowych zespołów. Uczestnicy turnieju najpierw mozolnie ćwiczyli i trenowali aby zdobyć mistrzowski tytuł. Do rywalizacji włączyli się nawet nauczyciele. Rozegrane zostały IV rundy a losowo dobrane zespoły zmagały się w walce. Emocje były ogromne.
          W końcu udało się wyłonić najlepszych - uczniowie klasy II gimnazjum zostawili konkurencję z tyłu…

          /Aleksandra Borkowska/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole
           
          20 stycznia zorganizowana została uroczystość dla babć i dziadków naszych uczniów. Spotkanie z tej okazji odbyło się w naszej szkole, uroczyście rozpoczęła je w imieniu nieobecnej pani dyrektor pani Adriana Dąbek, a całość przygotowały panie: Adriana Dąbek, Aleksandra Świerkula oraz Monika Płusa. Zaproszenie na tą uroczystość otrzymały babcie i dziadkowie naszych uczniów oraz tradycyjnie podopieczni Klubu Seniora działającego przy Domu Kultury w Szopienicach. Ciekawy scenariusz przedstawienia, w którym wzięli udział uczniowie klasy IIIa, IIIb oraz IVb, piękna scenografia bardzo się podobały naszym seniorom, a ceramiczne drobiazgi pięknie opakowane, to prezenty, którymi zostali Oni obdarowani na tym pełnym ciepła spotkaniu.
          Wszystkiego dopełnił przygotowany przez panią Adrianę Dąbek poczęstunek, który zakończył uroczystość przebiegającą w jak zawsze miłej, niemal rodzinnej atmosferze.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          Projekt edukacyjny klasy III gimnazjum

           
          Metoda projektu polega na przedsiębraniu przez grupy uczniowskie opracowania, zaplanowania i zaprojektowania, a następnie realizacji wykonania projektu. Podstawowy cel wprowadzenia metody projektów w gimnazjach to kształtowanie u uczniów postaw sprzyjających ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu.
          Fazy wykonywania zadań projektowych:
          I Przygotowanie projektu
          Uczniowie najpierw dokonali wyboru zagadnień do realizacji a następnie podziału na grupy. Wspólnie sporządzili konspekt projektu, określili czas jego realizacji oraz sposób dokumentowania pracy. Stworzyli harmonogram działań projektowych oraz listę osób pomocnych przy realizacji.
           
          II Realizacja projektu
          W czasie realizacji tego projektu uczniowie starali się poznać bliżej osobę pana Gerarda Cieślika i podążać śladami tej legendy. Młodzież dokonywała systematycznej ewaluacji działań i oceniała postępy w pracach nad projektem. Zadaniem nauczycieli było motywowanie uczniów do prowadzenia działań zaplanowanych w projekcie i doprowadzenie ich do końca. Byli raczej doradcami niż ekspertami. Pod ich nadzorem grupy prowadziły działania, wyciągały wnioski i robiły konieczne adnotacje oraz zdjęcia. Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną, w której znalazły się zdjęcia wykonane przez samych uczestników. Poszczególne grypy były bardzo zaangażowane w pracę, chętnie uczestniczyły w zajęciach.
           
          III Prezentacja projektu
          18.01.2016r. nastąpiło publiczne przedstawienie rezultatów prac nad projektem edukacyjnym, które spotkało się z owacjami. Był to sukces uczniów klasy III gimnazjum. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: uczniowie, nauczyciele, rodzice i opiekunowie uczniów.
           
          IV Ocena rezultatów projektu
          Na ocenę za projekt wpływ miała: samodzielność ucznia w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu związanych z nim działań, sposób współpracy w zespole projektowym, właściwe pełnienie w zespole znaczących, doprowadzenie prac projektowych do końca i publiczne zaprezentowanie efektu końcowego oraz umiejętność dokonania samooceny adekwatnej do wkładu i efektów pracy nad projektem.
          EFEKTY:
          • Umiejętność określania celów i ich konsekwentna realizacja;
          • Doskonalenie komunikacji i współpracy;
          • Zaangażowanie w działania edukacyjne;
          • Wyższa samoocena uczniów.

          /Aleksandra Borkowska/

           

           

          Turniej w "dwa ognie"-13.01.2016 r.

           
          Dnia 13.01.2016 r uczniowie naszej szkoły wzięli udział w turnieju w "dwa ognie" który odbył się w Zespole Szkół Specjalnych nr 8 w Katowicach.  Uczniowie nasi zajęli 4 miejsce tuż za podium jednak należą im się wielkie brawa za piekną walkę do ostatniej minuty. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Wiktoria Ostatek, Sandra Huńska, Krystian Łukasiewicz, Dawid Piechoczek oraz Patryk Gawdziakowski. Wszystim uczestnikom turnieju bardzo gratulujemy.Opieke nad grupą sprawowali: Pani Kamila Łącka oraz Pan Krzysztof Kleser.

          /Kamila Łącka/

          Więcej zdjęćAlbumie Fotograficznym
           

           

          XVI Dzielnicowy Konkurs Dziecięcych Zespołów Jasełkowych


          W dniu 13.01.2016r. zorganizowany został XVI Dzielnicowy Konkurs Dziecięcych Zespołów Jasełkowych, który odbył się, w Miejskim Domu Kultury w Katowicach Giszowcu. Konkurs corocznie organizowany jest przez Zespół Szkół Specjalnych Nr 7 w Katowicach Janowie, przez panie: Annę Marx i Wiolettę Waś. W tym roku  w konkursie wzięły udział 4 Przedszkola Miejskie i 6 Szkół Specjalnych. Na deskach sali koncertowej wystąpiło ok. 170 wykonawców. Występy poszczególnych grup oceniało jury w składzie: Elżbieta Zacher - prezes Stowarzyszenia Nikiszowiec, Lucjan Twardzik - przedstawiciel zarządu Związku Zawodowego „Solidarność” przy KWK „Wieczorek” oraz Tomasz Mrowiec – przedstawiciel Związku Zawodowego Ratowników Górniczych przy KWK „Staszic – Murcki”.

          Uczestnicy konkursu prezentowali przygotowane widowiska jasełkowe w dwóch kategoriach: przedszkola oraz szkoły specjalne.
          Nasz zespół przygotowywała pani Beata Kacała przy wsparciu pań: Aldony Tadli i Kamili Łąckiej, wraz z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum. W kategorii szkół specjalnych wyprzedziliśmy wszystkich pozostałych uczestników zajmując I miejsce.
          Zarówno paniom, jak i uczniom naszej szkoły dziękujemy za kolejne laury i gratulujemy.

          /Katarzyna Ręka/


           

          Konkurs "Prawda i Mity o H2O"

           

          12 stycznia uczniowie nasze szkoły wzięli udział w zmaganiach podczas GIMNAZJALNEGO PIĘCIOBOJU. Do konkursu przystąpiło wiele szkół z naszego województwa. Cała impreza miała miejsce na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno –
          Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży w Dąbrowie Górniczej.
          Cele i założenia programowe spotkania to:
          - rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów poprzez zabawę intelektualną,
          - doskonalenie umiejętności pracy w grupie,
          - stwarzanie młodzieży możliwości do współzawodnictwa,
          - integrowanie środowisk edukacyjnych województwa,
          - uświadamianie uczniom przydatności wiedzy z różnych dziedzin i ich wzajemnej korelacji,
          - rozwijanie umiejętności badawczych w poznawaniu świata,
          - inspirowanie uczniów do prowadzenia wnikliwej obserwacji fizycznych i chemicznych zjawisk przyrodniczych i dokonania ich opisu,
          - kształtowanie spostrzegawczości i umiejętności twórczego myślenia w poznawaniu otaczającego świata,
          - dostrzeganie holistycznego charakteru nauk przyrodniczych.
          Naszą szkołę reprezentowali: Ewelina Kindla, Wiktoria Sojka, Kamil Gajda i Bolesław Nowak, a przygotowała ich do konkursu Pani Aleksandra Borkowska.
          Młodzi chemicy zajęli IV miejsce, co doskonale rokuje, gdyż dopiero rozpoczęli swoją przygodę z tym niezwykłym przedmiotem.
          /Aleksandra Borkowska/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Szkolne jasełkowanie-7.01.2016 r.
           
          W świątecznej atmosferze, choć już po Świętach Bożego Narodzenia, w dniu 7 stycznia już 2016 roku nasi uczniowie przedstawili swoim rodzicom na specjalnie zorganizowanym spotkaniu przygotowane wcześniej dla społeczności szkolnej jasełka. Całość otwarła pani Adriana Dąbek, która przywitała rodziców na tradycyjnym już corocznym, świątecznym wspólnym kolędowaniu.
          Widowisko powstało dzięki zaangażowaniu pań: Beaty Kacały, Aldony Tadli, Kamili Łąckiej oraz Laury Garuli, które je przygotowały wraz z uczniami naszej szkoły. Pani Beata Kacała przygotowała także poczęstunek dla przybyłych na kolędowanie rodziców, a domowe wypieki pań: Joanny Mizak, Laury Garuli oraz Elżbiety Furczyk – Staniczek wzbogaciły świąteczny stół. Po występach uczniów zgromadzeni na sali gimnastycznej rodzice, uczniowie oraz nauczyciele wspólnie śpiewali kolędy.
          Po wspólnym kolędowaniu pani Beata Kacała poprowadziła mini konkursy, które uatrakcyjniły wspólnie spędzony czas.
          Po wspólnej zabawie w rodzinnej atmosferze, wśród ogólnego gwaru odbywały się pogawędki i rozmowy.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          Warsztaty ceramiczne w Pałacu Młodzieży-5 stycznia 2016 r.

           
          Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Zgniatanie, ugniatanie i wałkowanie gliny zaspokaja naturalną potrzebę ucznia. Znakomicie stymuluje
          i rozwija układ nerwowy. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne, ekspresję plastyczną, a poza tym,
          a może przede wszystkim jest wspaniałą zabawą i sprawia autentyczną frajdę!
          Na warsztaty ceramiczne po raz kolejny zaproszona została młodzież z naszej szkoły. Zajęcia miały charakter indywidualnej pracy, we własnym tempie, pod życzliwym okiem Pani Basi. Uczestnicy zajęć mieli okazję wykonać rzeźby z gliny. Zajęcia okazały się bardzo interesujące a wśród uczestników widać było zaangażowanie w wykonywane prace.

          /​Aleksandra Borkowska/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           
          Święta Bożego Narodzenia w szkole
           
          W dniu 22 grudnia w naszej szkole tuż przed Świętami odbyły się we wszystkich klasach świąteczne wigilie klasowe, które corocznie, tradycyjnie od kilkudziesięciu lat przygotowują wychowawcy klas wraz ze swoimi uczniami. Wychowawcom - wielki szacunek za to, że znajdują czas, siły i środki, by organizować prawdziwe wigilie z dziećmi i młodzieżą, wigilie, na których zawsze jest opłatek, którym się wszyscy dzielą, jest tradycyjna ryba, kapusta, świąteczne ciasto, a czasem nawet barszcz i makówki. Często na klasowe wigilie zapraszani są rodzice uczniów. Klasy zamieniają się wtedy w ciepłe, przytulne, pełne świątecznego nastroju miejsca. Są kolędy, a klimat i rodzinna atmosfera sprawiają, że codzienne troski i kłopoty ulatują choć na chwilę. Ponadto wspólna organizacja klasowej wigilii integruje uczniów, jest utrwalaniem tradycji i obyczajów świątecznych, przekazuje wartości jakie niosą z sobą święta. Wychowawcom należą się słowa ogromnej wdzięczności za podejmowany trud i wysiłek.
          Po klasowych wigiliach uczniowie, ich rodzice i opiekunowie spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie zostali serdecznie przywitani przez panią Adrianę Dąbek, która w imieniu pani dyrektor złożyła świąteczne życzenia wszystkim przybyłym, a pani Beata Kacała wraz z panią Aldoną Tadlą, razem z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali przygotowane dla całej społeczności szkolnej jasełka, które każdorazowo skłaniają do refleksji, są już naszą szkolną tradycją, a także pokazują umiejętności naszych uczniów, prezentują ich zdolności aktorskie rozwijane między innymi na zajęciach teatralnych. Paniom oraz młodym wykonawcom serdecznie dziękujemy.
          /Katarzyna Ręka/

           

          Wycieczka do Jaworzna

           

          Dnia 12 grudnia 2015r. uczestnicy programu profilaktycznego „Szkoła przyjazna dziecku i rodzinie” wraz z opiekunami udali się na ostatnią już w tym roku wycieczkę. Miejscem docelowym tym razem było miasto Jaworzno, gdzie zwiedzaliśmy centrum – wyjątkowy rynek w kształcie trapezu, zegar słoneczny, kapsułę czasu oraz kościół z barokowym wyposażeniem. Kolejnym punktem imprezy była wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Obiekt jest wyposażony w salę kinową, na której odbyła się projekcja filmu specjalnie dla nas. Zwiedzanie biblioteki i centrum multimedialnego oraz udział w wernisażu rękodzieła „Skrzydła, Skrzydełka” pań Krystyny i Anny Kłosowicz wprawiły nas w przedświąteczny nastrój. Postanowiliśmy skorzystać ze słonecznej pogody i zrobić kilka pamiątkowych zdjęć oraz pospacerować po okolicy. Poznanie walorów turystycznych miasta Jaworzna, jego zabytków, historii okazało się być ciekawym doświadczeniem, alternatywnym sposobem spędzania czasu wolnego uczniów oraz rozwijaniem zainteresowań krajoznawczych.

          / Aleksandra Borkowska/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
          DZIEŃ ŚW. MIKOŁAJA
           
          W dniu 7 GRUDNIA, tuż po mikołajkowej niedzieli, wszyscy uczniowie naszej szkoły zgromadzili się na sali gimnastycznej i w napięciu, z nadzieją wyczekiwali Jego przybycia. Wygodny fotel przygotowany dla wyjątkowego gościa nie pozostał długo pusty… w drzwiach sali ukazała się postać św. Mikołaja. Gdy już rozsiadł się w fotelu, przyjrzał się uważnie uczniom, następnie rozpoczął wypytywać najmłodszych i tych starszych o to czy byli grzeczni, czy nie sprawiali kłopotów. Wszyscy bez wyjątku udzielali prawidłowej odpowiedzi. Prosił też o wierszyki i piosenki. Po takim krótkim egzaminie każde dziecko zostało obdarzone słodyczami i łaskawym spojrzeniem Mikołaja, choć niektórym przydałoby się ostro pogrozić rózgą...
          Organizatorem spotkania mikołajkowego był Samorząd Uczniowski z jego opiekunem panią Kamilą Łącką, która również wcieliła się w rolę Śnieżynki - asystentki Mikołaja, drugą asystentką była Aldona Tadla, natomiast w rolę św. Mikołaja wcielił się znakomicie po raz pierwszy pan Krzysztof Lasocki. Wszystkim nauczycielom, którzy uatrakcyjnili mikołajkową zabawę serdecznie dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          XIV REJONOWY KONKURS WIEDZY O GÓRNYM ŚLĄSKU
           

          XIV Rejonowy Konkurs Wiedzy o Górnym Śląsku po raz czwarty już odbył się we wnętrzach Muzeum Historii Katowic za zgodą i życzliwym przyjęciem pana dr Jacka Siebla dyrektora muzeum oraz wszystkich pracowników Działu Naukowo Oświatowego tegoż muzeum.„150 lat nadania Katowicom praw miejskich” to temat tegorocznego konkursu, który został zorganizowany w dniu 3 grudnia 2015 roku przez naszą szkołę.Prócz konkursu z zakresu wiedzy w tym roku odbył się także konkurs plastyczny, którego tematyka również poświęcona była jubileuszowi miasta.

          Celem konkursu było utrwalenie wiadomości na temat historii miasta, jego powstania, przypomnienie znaczących dla miasta postaci, których praca przyczyniała się do zmiany jego oblicza, a także zauważanie tych wszystkich przemian, które dokonały się w wielu miejscach miasta, w ostatnich 15 latach, a są efektem wizji miasta nowoczesnego i przyjaznego dla jego mieszkańców.Nie mniej ważnym celem było umożliwienie młodzieży ponownego spotkania się, swoistego sprawdzenia się, a także rywalizacji w przyjaznej i miłej atmosferze.

          Zaproszenie do udziału w konkursie przyjęły tradycyjnie cztery szkoły : ZSS nr 8, ZSS nr 9, ZSS nr 12 oraz ZSS z Siemianowic Śląskich, niestety w ostatniej chwili ze względu na próbny egzamin gimnazjalny wycofała swój udział drużyna z ZSS nr 12, a drużyna z ZSS nr 9 przybyła w składzie połowicznym z powodu choroby drugiej uczestniczki.
          W jury zasiedli pracownicy Działu Naukowo – Oświatowego Muzeum Historii Katowic: pani Beata Zięba, pani Małgorzata Wojewoda, pan Jerzy Dolinkiewicz oraz pan Michał Dióbek. Po raz pierwszy zmagania konkursowe obserwował i oceniał jako juror pan Adam Meroń specjalista ds. animacji i współpracy kulturalnej - instruktor w zespole zadaniowym ds. regionalnego laboratorium kultury w Regionalnym Ośrodku Kultury w Katowicach
          Dwuosobowe drużyny w konkursie miały do rozwiązania trzynaście zadań, których trzonem była wiedza o historii Katowic, daty, wydarzenia, postacie związane z powstaniem miasta, jego rozwojem, licznymi przemianami i dzisiejszym jego obliczem. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą sporo wykraczającą poza ramy podstawy programowej. Konkursowe zadania opracowała pani Katarzyna Ręka, pomocy i konsultacji merytorycznych udzielał pan Michał Dzióbek z MHK oraz pan Adam Meroń z ROK.
          Punktacja drużyn była niemal cały czas bardzo wyrównana... ktoś jednak musiał wygrać...Najlepiej z zadaniami poradziła sobie uczennica z ZSS nr 9 zajmując I miejsce, II miejsce przypadło uczestnikom ZSS z Siemianowic Śląskich, III miejsce zajęła drużyna z ZSS nr 8, reprezentanci ZSS nr 10 zajęli miejsce IV.
          Konkurs plastyczny prowadził pracownik MHK z Działu Teatralno Filmowego – pan Łukasz Szostkiewicz. W tym konkursie I miejsce zdobyła praca ucznia z ZSS nr 8, II miejsce zajęła praca ucznia z ZSS 10, III miejsce przypadło pracy z ZSS nr 9, IV miejsce zajęła praca z ZSS w Siemianowic Śląskich.
          Konkurs z ramienia szkoły przygotowała, zorganizowała i prowadziła pani Katarzyna Ręka, pani Anna Płuska stanowiła niezastąpioną pomoc i znaczące wsparcie w prowadzeniu konkursu, jego przebiegu oraz „opiekowała się” jury i gośćmi, aby miło prowadziło im się obrady, a także zatroszczyła się o uczestników konkursu.
          Tuż po zakończeniu konkursu jego uczestnicy udali się do kawiarenki muzealnej na poczęstunek, a następnie, pod opieką pracownika muzeum, na nowo otwartą wystawę poświęconą historii Katowic.
          Ostatnim akcentem XIV Rejonowego Konkursu Wiedzy o Górnym Śląsku było wyczekiwane przez uczestników ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów i wszystkich uczestników konkursu oraz podziękowań dla opiekunów, którzy ich przygotowywali. Podobne podziękowania otrzymali również członkowie jury oraz wszyscy zaangażowani w przygotowanie i organizację konkursu.
          Naszą szkołę reprezentowali po raz pierwszy uczniowie I klasy gimnazjum: Ewelina Kindla i Kamil Gajda a przygotowywał ich do konkursu, także po raz pierwszy, pan  mgr Krzysztof Lasocki.
          W konkursie plastycznym z naszej szkoły piękną pracę wykonał zajmując II miejsce Sebastian Filiński
          Gratulujemy i dziękujemy !!!

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
          Podsumowanie konkursu „Moje przyrodnicze Katowice”
           
          We wtorek, 2 grudnia przedstawiciele naszej szkoły pod opieką pani Anny Płuski uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu tegorocznego programu „Moje przyrodnicze Katowice”. Impreza, której głównym organizatorem była Pracownia Edukacji Żywej, odbyła się w Studio Koncertowym Polskiego Radia Katowice, przy ulicy Ligonia 29.
          Realizowany wspólnie z Urzędem Miasta Katowice projekt składał się z warsztatów przyrodniczych organizowanych dla uczniów szkół katowickich przez edukatorów Pracowni zakończonym konkursem plastycznym. Uczniowie klas IV-VI SP nr 55 oraz gimnazjaliści z klasy IIb, pod opieką pań: Anny Płuski oraz  Aldony Tadli, uczestniczyli w trzygodzinnej lekcji przyrody w terenie przeczesując obszar wokół szopienickich akwenów wodnych „Borki” i „Morawa”. Ta niezwykła lekcja odbyła się 6 listopada 2015 roku, a naszym fantastycznym przewodnikiem po świecie natury była pani dr Maja Głowacka.
          Podsumowaniem programu był konkurs plastyczny, na który prace wykonali: Dawid Piechoczek (IVa) i Sebastian Filiński (IIb). Obie prace zostały wyróżnione podczas grudniowej imprezy. Oprócz ogłoszenia wyników w Studiu Polskiego Radia odbywały się konkursy wiedzy przyrodniczej oraz zabawy dla uczestników organizowane przez niezwykłego gościa – Świętego Mikołaja! Wszyscy doskonale się bawili, a nasi laureaci wrócili obładowani nagrodami.
          Naszym uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy!

          /Anna Płuska/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          "Artystyczne Zaduszki"  w  Pałacu Młodzieży
           
          26 listopada 2015 r. odbył się w Pałacu Młodzieży koncert pt. " Zaduszki Artystyczne". Jest to cykliczna impreza Pałacu Młodzieży odbywająca się tradycyjnie w ostatnim tygodniu listopada. Ideą koncertu jest przybliżenie dorobku twórczego nieżyjących już gwiazd estrady polskiej lub światowej w prezentacjach podopiecznych Pałacu Młodzieży lub zaproszonych gości. Tegoroczna edycja imprezy poświęcona była polskiej muzyce filmowej.
          Grupa uczniów i uczennic naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej nr 44 pod opieką pań: Marzeny Hoffmann-Franki i Gabrieli Łyczko miała ogromną przyjemność uczestniczyć w tym wspaniałym koncercie. Wyjazd odbył się w ramach programu środowiskowego "Szkoła Przyjazna Dziecku i Rodzinie".
          W trakcie koncertu zaprezentowano muzykę znanych kompozytorów; Wojciecha Kilara, Kazimierza Serockiego, Waldemara Kazaneckiego, Grzegorza Ciechowskiego, Marka Jackowskiego, Henryka Warsa i Krzysztofa Komedy. Wysłuchaliśmy m.in. Poloneza W. Kilara skomponowanego do filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy, walca W. Kazaneckiego do filmu „Noce
          i dnie”, wokalizy do filmu „Dziewiąte wrota” W. Kilara, kołysanki K. Komedy Rosemary's Baby”, a także znanych wszystkim piosenek z filmów Henryka Warsa ( w tym kultowego: "Umówiłem się z nią na 9-tą").
          Utwory wykonywali soliści, zespoły muzyczne i taneczne Pałacu Młodzieży.
          /Marzena Hoffmann-Franki/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Warsztaty dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej

           

          W środę 25 listopada 2015 r. odbyły się kolejne warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Tematem spotkania była „Praca z gliną jako metoda wspomagania rozwoju dziecka”. Prowadziła je pani Barbara Studziżba- nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych, artysta ceramik. Praca z gliną doskonale wpływa na harmonijny rozwój dzieci, rozwija wyobraźnię, kreatywność i wrażliwość estetyczną. Udział w zajęciach sprzyja wyciszeniu i ułatwia odreagowanie napięć wewnętrznych.
          W trakcie warsztatów uczestniczki-nauczycielki klas I-III z okolicznych szkół i zespołów szkolno-przedszkolnych poznały podstawowe zasady pracy z gliną i sposoby na wykorzystanie zdobytej wiedzy w pracy z innymi masami plastycznymi ( np. masą solną). Warsztaty ceramiczne poprzedziło wystąpienie pani dyrektor Aliny Ossolińskiej przybliżające ofertę edukacyjną naszej szkoły i prezentacja przez panią Małgorzatę Piwowarczyk pracy z dzieckiem metodą integracji sensorycznej.
          Warsztaty przebiegały w miłej i bardzo twórczej atmosferze. Nie zabrakło też czasu na dzielenie się wrażeniami i wymianę doświadczeń przy kawie i gorącym poczęstunku.
          Szkolenie zorganizował zespół ds. promocji szkoły w osobach pań: Marzeny Hoffmann-Franki, Beaty Kacały Aleksandry Borkowskiej. W przygotowaniu poczęstunku pomogła również pani Aldona Tadla, której nadto zawdzięczamy fotorelację z imprezy.
          /Marzena Hoffmann-Franki/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          ZABAWA - DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
           
          Andrzejki to już tradycyjne święto związane z wróżbami na przyszłość, zwłaszcza chętnie uczestniczą w nich dziewczyny. W naszej szkole dyskotekową zabawę andrzejkową zorganizował samorząd szkolny, w dniu 24 listopada, pod opieką pani Kamili Łąckiej. Zabawa andrzejkowa cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem wśród uczniów, chętnych do atrakcji andrzejkowych było sporo. Poczęstunek przygotowały uczennice gimnazjum pod opieką pani Anny Płuski.
          Opiekę nad bawiącą się gromadą sprawowały panie: Kamila Łącka, Monika Płusa, Aldona Tadla, Aleksandra Borkowska oraz pan Krzysztof Lasocki.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Święto Pierniczków

           

          Choć Święta Bożego Narodzenia dopiero za miesiąc, to  23 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pierniczków. Z tej okazji w poniedziałek w klasach młodszych dzieci wysłuchały ciekawostek o historii pierniczków. Uczniowie odczytali tradycyjny przepis na pierniczki i samodzielnie przesypywali, łączyli składniki, wyrabiali i wałkowali ciasto. Z ogromną niecierpliwością oczekiwali i obserwowali przez szybkę piekarnika, jak rosą wykrojone foremkami ciastka. Zapach, który wypełnił lekcyjne sale, od razu przyniósł na myśl choinkę i świąteczną atmosferę. A wspólna degustacja była pierwszą namiastką zbliżającej się wigilii.

          /Monika Płusa/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Warsztaty plastyczne- 14 listopada 2015

           

          W sobotę- 14 listopada w naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty plastyczne w ramach programu środowiskowego "Szkoła przyjazna dziecku i rodzinie". W warsztatach uczestniczyło 12 uczniów i uczennic - w połowie były to zaprzyjaźnione z naszą szkołą uczennice Szkoły Podstawowej nr 44. Tym razem tematem warsztatów były lampiony świąteczne, do których wykonania posłużyły nam słoiki po ogórkach konserwowych wink

          Prowadząca warsztaty Pani Marzena Hoffmann-Franki serdecznie dziękuje uczestnikom za sympatycznie i kreatywnie spędzony czas.

          /Marzena Hoffmann-Franki/

          Więcej zdjęć w  Albumie Fotograficznym

           

           
          NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA
           
          10 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 97 rocznicy odzyskania naszej niepodległości. Święto Odzyskania Niepodległości corocznie skłania do zastanowienia się jakie znaczenie dla nas miał powrót Polski na mapy Europy i świata.
          Z tej okazji pani Aldona Tadla razem z panią Beatą Kacałą przygotowały ciekawy apel, który rozpoczął się od odśpiewania przez wszystkich hymnu państwowego. Tuż po tym uroczyście ubrani uczniowie zasiedli wokół stołu, i zaprezentowali opowieść o przywróceniu Polsce niepodległości i powrocie wolności, która ilustrowana była obrazami z historii, postacią Marszałka i pieśniami patriotycznymi dającymi się słyszeć w tle, a wszystko to w formie prezentacji, którą również przygotowała pani Aldona Tadla, podobnie jak dekorację sali.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Sobotnia wycieczka nad Jezioro Paprocańskie

           

          7 listopada w ramach zajęć programu profilaktycznego „Szkoła przyjazna dziecku i rodzinie” udaliśmy się nad Jezioro Paprocańskie, zlokalizowane w południowo-zachodniej części Tychów, w dzielnicy Paprocany. Jezioro Paprocańskie to zbiornik sztuczny, który utworzono w 1870 roku w dawnym wyrobisku Huty Paprocany. Dzięki licznym zabiegom rekultywacyjnym zbiornik pełni dzisiaj funkcje rekreacyjne oraz retencyjne. Znajduje się tu oryginalny pomost spacerowy, boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, kort tenisowy, siłownia „pod chmurką”, a dla najmłodszych – plac zabaw. Nad jeziorem została otwarta ścieżka dydaktyczna, prezentująca faunę i florę zbiornika Paprocany i jego otuliny. Na barwnych tablicach prezentują się ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby, owady i rośliny paprocańskich wód i okolicznych lasów. Zajęcia były formą aktywności fizycznej i zabaw ruchowych połączonych z nauką. Wyjazd był bardzo udany i czekamy na następny.

          Z turystycznym pozdrowieniem!

          /Aleksandra Borkowska/

           Więcej zdjęć w  Albumie Fotograficznym

           

           
           
          SZKOLNE HALLOWEEN
           
          Halloween mimo swej odrębności kulturowo – obyczajowej na stałe już chyba zagościło w świadomości znakomitej większości młodych ludzi i nie tylko, w naszej szkole również odbył się dzień w klimacie tego święta.
          Zorganizowany został 30 października przez Małgorzatę Piwowarczyk, a jego głównym celem był konkurs na najefektowniejszy, oryginalny i ciekawy kostium, oczywiście utrzymany w czarno-szarej atmosferze Halloween. Na sali gimnastycznej niczym na wybiegu swe stroje prezentowali uczniowie z poszczególnych klas, a nawet całe klasy pięknie pomalowane i ubrane. Pani Małgosi wydatnie pomagały panie: Kamila Łącka i Aldona Tadla. Zbierały dzielnie głosy zgromadzonych na sali nauczycieli i przeliczały je.
          Bezapelacyjną laureatką konkursu na najlepszy halloweenowy strój została Karolina Simiłowska z klasy I gimnazjum.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Warsztaty plastyczne-24 października 2015 r.

          W sobotę- 24 października w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczne w ramach programu środowiskowego "Szkoła przyjazna dziecku i rodzinie", na których pod okiem Pań: Marzeny Hoffmann-Franki i Gabrieli Łyczko uczestnicy tworzyli piękne bombki z różnokolorowych cekinów i stroiki jesienne z naturalnych materiałów.

          /Marzena Hoffmann-Franki/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Warsztaty z zakresu animacji filmowej-20.10.2015 r.

           

          Warsztaty filmu animowanego to wspaniała okazja, aby wypowiedzieć się w dynamicznym medium filmu. Filmowcy amatorzy na warsztatach poznają historię filmu animowanego, podstawy jego powstawania, nauczą się jak budować scenariusz i własnoręcznie wykonają scenografię i bohaterów. A na koniec animują wybraną przez siebie opowieść.
          Animacja stanowi ciekawe wyzwanie dla artystów w każdym wieku. Dzieci za pomocą animacji ożywią świat swojej wyobraźni i odkryją zupełnie nową możliwość wyrażenia własnego twórczego wnętrza. Klasyczna animacja poklatkowa jest, w przeciwieństwie do animacji cyfrowej, wykonywana ręcznie.

          W dniu 20 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach z animacji poklatkowej zorganizowanych na terenie Pałacu Młodzieży w Katowicach. Uczestniczyli w wykładzie, w trakcie którego dowiedzieli się czym jest animacja poklatkowa, zobaczyli przykładowe realizacje w tej technice oraz poznali rys historyczny początków filmu. Zadaniem uczniów było zrobienie serii zdjęć wykonanej przez siebie kompozycji i zrealizowanie scenariusza. Grupa dysponowała różnym rodzajem materiałów (kolorowa sól, suszone liście, kasztany, wycięte z papieru kolorowego elementy, suche gałązki, bibuła). Po wykonaniu zdjęć uczniowie mieli okazję zaobserwować jak montuje się film z wykonanych przez siebie zdjęć oraz podziwiać efekt końcowy.

          /Aleksandra Borkowska/

          Więcej zdjęć w  Albumie Fotograficznym

           

           

          Realizacja projektu edukacyjnego "Gerard Cieślik - śladami legendy"

           

          Realizując projekt edukacyjny "Gerard Cieślik - śladami legendy" w poniedziałek 19 października uczniowie klasy III gimnazjum wybrali się na Stadion Ruchu Chorzów. Celem wycieczki było zwiedzenie miejsc związanych z życiem legendarnego piłkarza Niebieskich, zdobycie cennych informacji na jego temat oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej. Uczniom bardzo zależało na odwiedzeniu stadionu, gdyż był on dla Pana Gerarda miejscem szczególnym. Młodzież została oprowadzona po chorzowskim obiekcie, miała też okazję poznać wiele ciekawych faktów z życia legendy Ruchu, poczuć przedmeczową atmosferę w piłkarskiej szatni, zasiąść wygodnie na ławce zawodników, by za chwilę wejść na płytę boiska…

          /Aleksandra Borkowska/

           Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Noc profilaktyki- 9/10 października 2015 r.

           

          9 października odbyła się w naszej szkole Noc Profilaktyki-impreza, w której udział wzięli uczniowie naszej szkoły, zaproszone uczennice Szkoły Podstawowej nr 44 oraz kilkoro absolwentów.
          O godzinie 19.00 dziewczyny i chłopcy wyposażeni w śpiwory lub koce stawili się gotowi na czekające ich atrakcje.
          Pierwsza część wieczoru upłynęła w artystycznej atmosferze. Najpierw odbyły się warsztaty gry na bębnach, które przeprowadziła Pani Anna Krasnodębska-Okręglicka współpracująca na co dzień z Pałacem Młodzieży w Katowicach. Potem wystąpił raper "Katol", który zaprezentował swoje autorskie utwory, a także opowiedział o swoich muzycznych fascynacjach i o zakamarkach swojego życia nie kryjąc, jak bliskie są mu tradycyjne chrześcijańskie wartości. Podkreślił wielką wagę realnych i autentycznych więzi rodzinnych i przyjacielskich, które pomagają odkrywać swoje mocne strony, rozwijać talenty i zdobywać szczyty. Po występie była chwila dla fotoreportera i grupy zauroczonych występem fanek pragnących otrzymać autograf. Przed rozgrzaną publicznością wystąpili także nasi absolwenci- Marcelina Sobierajska i Mateusz Dembek- oboje odnieśli sukces w konkursie "Szopienicki Talent", a teraz piszą swoje teksty i tworzą własne utwory.
          Po doznaniach artystycznych trzeba było uzupełnić zapasy kalorii, bo czekała nas dłuuuuga noc. Głodni zostali nakarmieni smacznym spaghetti bolognese, na sali gimnastycznej stanął stół pełen przekąsek i rozpoczął się oczekiwany przez wszystkich pokaz filmów o tematyce profilaktycznej. Do rana zdążyliśmy obejrzeć filmy : "Mój biegun", "Kiedy mężczyzna kocha kobietę", "Klasa" i "Whiplash".
          Pomysłodawczynią i organizatorką imprezy czuwającą nad jej przebiegiem była pani Marzena Hoffmann-Franki, natomiast przygotowaniem gorącego bufetu i opieką nad uczniami zajmowały się panie: Beata Kacała, Małgorzata Piwowarczyk, Aleksandra Borkowska i Gabriela Łyczko.
          A tak na marginesie- uwierzycie, że niektórzy do samego rana nie zmrużyli oka...?wink

           

          /Marzena Hoffmann-Franki/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Dzień Chłopaka

           

          W dniu 30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W naszej szkole, w związku z organizowanymi imprezami, chłopców uczciliśmy dopiero w piątek, 2 października, kiedy to odbył się miły apel, który zorganizowała pani Kamila Łącka wraz z Samorządem Uczniowskim, złożyła ona serdeczne życzenia wszystkim chłopakom tym młodszym i starszym uczącym się i pracującym.

          Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego poczęstowali szkolnych chłopców drobnymi słodkimi upominkami.

          Prócz tego na apelu organizatorzy ostatnich imprez przedstawili osiągnięcia i sukcesy naszych uczniów, prezentowali zdjęcia wykonane na spartakiadzie, turniejach i konkursach.

          /Katarzyna Ręka/

           

          Turniej Piłki Nożnej

           

          W dniu 1 października nasza szkoła wzięła udział po raz kolejny w Turnieju Piłki Nożnej dla uczniów katowickich szkół, którego organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych nr 9 w Katowicach – Bogucicach. Zawody rozegrane zostały na terenie miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu „ Hetman” w Katowicach.

          W tegorocznych rozgrywkach wzięły udział cztery drużyny, nasi zawodnicy jechali pod opieką pani Kamili Łąckiej i pana Krzysztofa Klesera, który także przygotował nasz wyjątkowy skład do rozgrywek.

          Radosław Gajda, Patryk Gawdziakowski, Katarzyna Janasik, Tomasz Lewandowski, Krystian Łukasiewicz, Bolesław Nowak, Wiktoria Ostatek, a także Wiktoria Sojka swoim zaangażowaniem, determinacją oraz niewątpliwie sprawnością fizyczną wywalczyli III miejsce. Było to olbrzymim sukcesem ponieważ byliśmy jedyną drużyną, w której naprzeciw chłopców z innych szkół stanęły wśród naszych chłopaków dwie dziewczyny, bez których zdobycie laurów byłoby wątpliwe. Dziewczyny pełne poświęcenia, mimo kontuzji dzielnie grały wspierając swoich kolegów.

          Sportowcom, trenerowi i opiekunom gratulujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          XV Spartakiada Pożarnicza

                                             

          30 września odbyła XV Spartakiada Pożarnicza, która już piętnasty rok z rzędu organizowana jest na terenie obiektu sportowego MOSiR, przy ul. 11 Listopada w Katowicach – Szopienicach. Głównym organizatorem i koordynatorem imprezy był Zespół Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach w osobie pani Kamili Łąckiej. Tradycyjnie współorganizowali pożarnicze zawody: Komenda Wojewódzka i Miejska Straży Pożarnej w Katowicach, OSP Dąbrówka Mała oraz MOSiR - Katowice.   W spartakiadzie udział wzięli uczniowie z 7 szkół specjalnych oraz świetlicy środowiskowo – terapeutycznej MOPS, reprezentowali oni szkoły specjalne z terenu Katowic, Mysłowic i Sosnowca.  Imprezę swą obecnością zaszczycił starszy wizytator ds. obrony Kuratorium Oświaty w Katowicach pan Wacław Wójcik, przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Katowice: pani Beata Adamek oraz pan Roman Puchalski, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Katowicach pan Tomasz Koza. Z zaproszenia skorzystał również pan Jerzy Pulchny, który jest z nami od pierwszej edycji pożarniczych zmagań, a także naczelnik OSP w Dąbrówce Małej pan Jan Cichoń. Gościliśmy także pana pana Krzysztofa Łąckiego – kierownika Świetlicy Środowiskowej MOPS nr 2 w Szopienicach. Pogoda na szczęście, choć nie rozpieszczała uczestników ciepłem, to do końca jednak nie zawiodła, pozytywna energia także nie , a piękny obiekt MOSiR – u w Katowicach – Szopienicach umożliwił sprawne przeprowadzenie zawodów. Strażacką grochówkę tym razem sponsorowała nasza „nowa” firma cateringowa Cafe-Bar z Katowic, a pozostały poczęstunek to pyszne domowe wypieki naszej szkolnej kadry, którymi ku zadowoleniu mogli się do woli raczyć nasi goście.

          Część praktyczną zawodów profesjonalnie przygotowali strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Katowicach wraz z druhami z OSP Dąbrówka Mała pod kierownictwem prezesa pana Jana Cichonia, który czuwał nad przebiegiem spartakiady. Strażacy równocześnie pełnili rolę profesjonalnego jury.W zmaganiach konkursowych nagrodzono wszystkie drużyny biorące udział w spartakiadzie, pierwsze trzy miejsca dodatkowo uhonorowano pucharami i medalami ufundowanymi przez Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach, pozostałe nagrody tradycyjnie były sponsorowane przez Prezydenta Miasta Katowice, a przekazane przez Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Katowice, dyplomy natomiast przekazał Zarząd Wojewódzki OSP RP w Katowicach.

          Integralną częścią imprezy był konkurs plastyczny, nad którego przebiegiem czuwała po raz pierwszy pani Katarzyna Ręka – nasz drugi nauczyciel plastyki. Tematyka tegorocznych prac plastycznych dotyczyła wszechstronnej pomocy, jaką niesie praca straży pożarnej. Po krótkiej prelekcji oraz przedstawieniu różnych możliwości ujęcia tematu 16 uczestników wykonywało pastelami swoje wizje. Nasi reprezentanci w tym konkursie to: Sebastian Filiński, Klaudia Janiec oraz Dawid Piechoczek. Udział w konkursie wzięła także Kinga Protasiuk – uczennica klasy IV, która ma nauczanie indywidualne i na konkursie była wraz ze swoimi rodzicami. Sebastian zajął II miejsce, a praca Kingi została przez jury wyróżniona.

          Nasza „pożarnicza” drużyna zajęła I miejsce zdobywając piękne nagrody w postaci tabletów, a w jej skład weszli: Mateusz Klosok, Dawid Stępczyński, Daniel Kruschinski, Michał Jarecki, Patryk Garczyński oraz Patryk Gawdziakowski. Uczniów do spartakiady tradycyjnie, jak w latach poprzednich, przygotował pan Krzysztof Kleser- nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole.

          Naszej reprezentacji i opiekunom gratulujemy i bardzo dziękujemy!  

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

          XII Turniej Maltański

           

          Nierozłącznie związaną ze spartakiadą imprezą odbywającą się tego samego dnia, w tym samym miejscu jest Turniej Maltański, którego organizatorką w tym roku była z ramienia naszej szkoły pani Beata Kacała. Współorganizowali to przedsięwzięcie: Poradnia psychologiczno – Pedagogiczna nr 3 w Katowicach oraz Fundacja Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Maltańska Służba Medyczna – Pomoc Maltańska, która jednocześnie sponsorowała nagrody dla naszych uczestników. Przedstawicielem zarówno Służby Maltańskiej jak i Poradni Psychologiczno – pedagogicznej, który zaszczycił nas swoją obecnością i pełnił funkcję jury była pani Ilona Świerad.

          W turnieju maltańskim udział wzięło 6 szkół specjalnych z Katowic, Mysłowic, Sosnowca oraz podopieczni Świetlicy Specjalistycznej nr 2 w Katowicach. W skład reprezentacji poszczególnych placówek wchodziła młodzież gimnazjalna oraz kształcąca się już zawodowo. Konkurencje podzielone zostały na część teoretyczną i praktyczną. Zawodnicy musieli wykazać się dużą wiedzą dotyczącą procedur udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, którą z kolei mieli za zadanie zademonstrować w konkurencjach praktycznych, znalezienie poszkodowanego natychmiastowe działanie- wezwanie pomocy – pierwsza pomoc ( opatrunek, pozycja boczna ustalona, resuscytacja, kontrola funkcji życiowych poszkodowanego ). Zadania te wymagały przełożenia wiedzy i znajomości teoretycznej tematu na działanie i jej praktyczne wykorzystanie. Nasza drużyna, w składzie: Kamil Gajda, Katarzyna Janasik, Ewelina Kindla oraz Karolina Simiłowska zdobyła V miejsce - gratulacje i podziękowania dla reprezentacji i pani Beaty Kacały, która przygotowała naszą drużynę, jak i turniej oraz dla pani Małgosi Piwowarczyk, która wspierała przeprowadzanie poszczególnych zadań turnieju.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          VI Śląski Rajd Turystyczny "Bez Barier"

           

          26 września 2015 r. uczniowie wraz z kadrą pojechali na VI Śląski Rajd Turystyczny „Bez Barier” do Wisły. Z samego rana pogoda była nie wesoła, padało i niestety podczas trasy z każdą chwilą się pogarszała, a na mecie nie przywitało nas piękne słońce. Poszliśmy szlakiem w okolice przełęczy Kubalonka, podziwialiśmy urokliwe miejsca. Po drodze udało się co sprytniejszym wypatrzeć kilka grzybów - prawdziwków, znalazły się też piękne muchomory. Na szczycie rozgrzaliśmy się ciepłą herbatą w schronisku Stożek. Nasza grupa prowadzona była przez przewodnika PTTK, który oprócz samego oprowadzania po okolicy, opowiadał o ciekawostkach przyrodniczych, odległych szczytach Beskidów. Na metę rajdu – Wiślańska Muszla Koncertowa przybyliśmy jako mokra ale zwycięska drużyna. Nie liczyło się to czy ktoś był pierwszy czy ostatni, ważne aby przeszedł całą trasę rajdu. Na mecie czekał na nas ciepły posiłek. Każda z drużyn otrzymała pamiątkowy dyplom, przypinki i puchar przebycia rajdu. Na zakończenie w muszli koncertowej odbyła się część artystyczna, występy góralskich, śląskich kapel oraz występy solowe i pokazy tańca.

          /Aleksandra Borkowska/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Koncert edukacyjny w NOSPR

           

          W tym roku szkolnym kontynuujemy naszą przygodę z muzyką symfoniczną. 23 września 2015 grupa uczniów naszego gimnazjum pod opieką pań: Marzeny Hoffmann-Franki i Beaty Kacały wzięła udział w koncercie edukacyjnym otwierającym nowy sezon w NOSPR.

          W programie tym razem znalazły się następujące utwory:

          Giovanni Pierluigi da Palestrina–Stabat Mater(fragment)
          Krzysztof Penderecki–Przebudzenie Jakuba
          Hector Berlioz–Symfonia fantastyczna op. 14, cz. V Sabat czarownic
          Igor Strawiński–Święto wiosny (fragmenty)

          Wszystkie utwory wykonała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Alexandra Liebreicha. Na scenie wystąpił także Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. W grudniu kolejny koncert -już dziś zapraszamy naszych chętnych melomanów.

          /Marzena Hoffmann-Franki/

           

          Pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty plastyczne

           

          W sobotę- 19 września w szkole ponownie spotkali się entuzjaści twórczego spędzania wolnego czasu. Warsztaty plastyczne, które panie: Marzena Hoffmann-Franki i Gabriela Łyczko zorganizowały w ramach programu "Szkoła przyjazna dziecku i rodzinie" jak zwykle przebiegały w twórczej atmosferze zapewniając uczestnikom dobrą zabawę i smaczne wspólne II śniadanie. 

           /Marzena Hoffmann-Franki/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Sprzątanie Świata

           

          W dniu 18 września 2015 roku nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii Sprzątanie Świata - Katowice 2015 r. Akcja ma na celu zwiększyć świadomość ekologiczną naszych uczniów. Koordynatorem kampanii była pani Kamila Łącka wraz z samorządem uczniowskim. Uczniowie podczas wcześniej zorganizowanego apelu zostali wyposażeni w rękawice jednorazowe oraz worki na śmieci. Sprzątanie świata odbyło się na 4 i 5 godzinie lekcyjnej, w najbliższej okolicy naszej szkoły  oraz w Parku Olimpijczyków. 

          /Kamila Łącka/

          Trzecioklasiści chętnie wzięli udział w szkolnej akcji "Sprzątania świata". Oba oddziały aktywnie uczestniczyły w porządkowaniu boiska szkolnego współpracując ze sobą.  W rezultacie udało im się zebrać pięć worków śmieci w ciągu jednej lekcji. Kolejna godzina przeznaczona była na porządki w klasie oraz wykonanie prac o tematyce ekologicznej.

          /Aleksandra Świerkula/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          SZKOLNA, DWUDNIOWA WYCIECZKA DO PSZCZYNY
           
          W dniach 15 i 16 września niespełna 30 uczniów naszej szkoły, ze wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum, pod opieką aż 14 nauczycieli z naszej szkoły wyjechało do Pszczyny, by tam wspólnie spędzić dwa dni, na terenie Ośrodka Sportów Wodnych – MORIS w miejscowości Łąka.
          Pomysłodawczynią wyjazdu była pani dyrektor Alina Ossolińska, organizatorem zaś i koordynatorem przedsięwzięcia był pan Krzysztof Kleser, dzięki któremu nasi uczniowie mogli przebywać na terenie ośrodka pięknie umiejscowionego, nad akwenem wodnym. Pan Krzysztof Kleser dopiął także istotne organizacyjno- finansowe szczegóły wyjazdu, na co poświęcił sporo swojego czasu.
          Pierwszego dnia, po zbiórce w szkole, uczniowie wraz z opiekunami dotarli pociągiem z Katowic – Szopienic na dworzec PKP w Pszczynie, skąd spacerem przeszli do centrum miasta, zwiedzili piękny rynek, później Park Zamkowy okalający dawną rezydencję rodu Anhalt – Köthen - Pless, a następnie udali się pod zagrodę żubrów. Stamtąd szlakiem przeszli do celu, gdzie na terenie ośrodka uczniowie zostali zapoznani z topografią miejsca, regulaminem pobytu. Tuż po obiedzie przygotowywali obozowisko, oczywiście przy wydatnej pomocy opiekunów, a kiedy stanęły już namioty uczniowie zostali podzieleni i rozlokowani na nocleg, przyszedł czas na rekreację, gry i zabawy sportowe na powietrzu ale ponad wszystko pływanie na sprzęcie wodnym kajaki, rowery wodne cieszyły się niezmiernym powodzeniem, stanowiły bezapelacyjną atrakcję pobytu. Pogoda mimo nieuchronnie zbliżającej się jesieni dopisała, piękny koniec lata sprawił, że w pełni można było korzystać z uroków miejsca.
          Po intensywnym popołudniu, po wspólnie przygotowanej kolacji na obozowiczów czekała kolejna atrakcja - przy ognisku było i pieczenie kiełbasek, i śpiewy i mnóstwo zabawy.
          Drugiego, ostatniego dnia, tuż po śniadaniu również wspólnie przygotowanym odbywały się jeszcze zabawy na powietrzu, po czym trzeba było zwinąć obozowisko, poskładać namioty, uprzątnąć teren wokół.
          Po pobycie w ośrodku nadszedł czas na powrót do Katowic i do szkoły. Uczniowie wraz z opiekunami dotarli na dworzec w Pszczynie, skąd wyruszyli do Katowic - Szopienic, potem spacerem do szkoły, gzie po zjedzeniu obiadu uczestnicy eskapady zakończyli bardzo udaną wycieczkę i udali się do domu. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w wyjazd nauczycielom- opiekunom: A. Borkowskiej, L. Garuli, A. Grzegorzek, M. Hoffmann – Franki, K. Kleserowi, K Lasockiemu, K. Łąckiej, J. Mizak, A. Ossolińskiej, M. Płusie, E. Pozimskiej, A. Świerkuli, A Tadli oraz W. Wawrzyczkowi
          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

          Narodowe Czytanie "Lalki"

          Dnia 04.09. 2015 r. odbyła się w naszej szkole akcja, nad którą patronat objął Prezydent - Narodowe Czytanie. W tym roku czytane było kolejne wielkie dzieło polskiego autora " Lalka" Bolesława Prusa.           33 uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielami czytało krótkie fragmenty lektury.

          /Joanna Mizak/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Wybory Samorządu Uczniowskiego

           

          Wkrótce po wyborach opiekuna samorządu szkolnego, w dniu 7 września pani Kamila Łącka zwołała pierwsze zebranie samorządów klasowych w celu wyłonienia szkolnej Rady Samorządu Szkolnego. Przeprowadzone zostały wybory z zachowaniem wszelkich procedur, została powołana komisja skrutacyjna, wyłonieni zostali kandydaci, następnie odbyło się tajne głosowanie. Uczniowie dokonywali wyboru w obecności opiekuna S.U. – pani Kamili Łąckiej.

          Po zakończeniu wyborów i przeliczeniu głosów funkcję Przewodniczącego Szkoły objął Mateusz Klosok - uczeń klasy III gimnazjum, jego zastępcą został Kamil Gajda - uczeń klasy I gimnazjum. Funkcje skarbnika będzie pełnił Dawid Stępczyński z klasy III gimnazjum. Osobą wspierającą opiekuna Samorządu z zakresie organizacji, dekoracji oraz plastycznej oprawy informacji na gazetce został Sebastian Filiński z klasy IIa gimnazjum.

           

          Wybory Opiekuna Samorządu Uczniowskiego

           

          W dniu 2 września, niezmiennie od lat, zgodnie z corocznym rytuałem, w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory opiekuna samorządu szkolnego. Wybory zostały przeprowadzone przez panią dyrektor Alinę Ossolińską i pana Krzysztofa Klesera. Po wyłonieniu kandydatur, spośród których uczniowie mieli wybrać opiekuna samorządu, odbyło się tajne głosowanie, w pełni demokratyczne, w którym to grono uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum wyłoniło nowego opiekuna Samorządu Uczniowskiego.

          Opiekunem Samorządu Szkolnego w roku szkolnym 2015/2016 została ponownie wszystkim już znana pani Kamila Łącka, która jest nauczycielem wychowania fizycznego, prowadzi też zajęcia taneczne dla wszystkich chętnych uczniów, a raczej uczennic naszej szkoły.

           

           

          Inauguracja roku szkolnego 2015/2016

           

          W tym roku akademię z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2015/2016 poprowadziła Joanna Mizak. W trakcie krótkiej części oficjalnej, prowadząca powitała wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli , głos zabrała również Pani Dyrektor. Po przemowie Pani Dyrektor odtworzony został film nawiązujący do sytuacji polskich dzieci w trakcie II wojny światowej. Akademia zakończyła się słowami, że  w dzisiejszych czasach powinniśmy cieszyć się, iż możemy uczyć się i chodzić do szkoły, a nie walczyć w obronie kraju.

          /Joanna Mizak/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym