• rok szkolny 2016/2017

        • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
           
           
          W dniu 23 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zgromadzili się by wziąć udział w akademii wieńczącej rok nauki i pracy.  Na zakończenie  roku licznie przybyli  również rodzice naszych uczniów. Gościem wyjątkowym w tym roku był pan Grzegorz Wnuk, który także pełnił rolę wychowawcy odchodzącej w tym roku klasy III gimnazjum.
          Tegoroczną uroczystość przygotowała wraz ze swoimi uczniami pani Anna Szoepe - wychowawczyni klasy IIIa gimnazjum, a rozpoczęła się ona tradycyjnie odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrała pani dyrektor Alina Ossolińska, a tuż po tym nastąpiło uroczyste wręczenie świadectw, którego dokonała także pani dyrektor.
          Chwilę później, po krótkim wstępie pani Ani, na ekranie pojawiły się kadry zdjęć uczniów klasy IIIa … z przyszłości zawodowej, okraszone odpowiednim podkładem muzycznym, co wywoływało salwy śmiechu u zgromadzonych na sali gości.
          Na zakończenie uczniowie w kilku słowach podziękowali za wszystko, pożegnali panią dyrektor, całą społeczność szkolną , wszystkich pracowników szkoły, których  także obdarowali pięknymi różami i własnoręcznie wykonanymi, pod okiem pani Barbary Studziżby, serduszkami z gliny.
          W dalszej z kolejności ponownie zabrała głos pani dyrektor Alina Ossolińska, która życzyła absolwentom gimnazjum powodzenia, wytrwałości i wszystkiego dobrego na rozpoczynającej się kolejnej, nowej drodze, a wszystkim nauczycielom podziękowała za wytężoną pracę. Dziękowała także rodzicom za współpracę wręczając im przygotowane, pamiątkowe  podziękowania.
          Podziękowania  dla pani dyrektor,  nauczycieli  i pracowników szkoły skierowała też przewodnicząca Rady Rodziców – pani Elżbieta Furczyk- Staniczek, która również obdarowała wszystkich pracowników różami.
          Panią Anię wspomogli w przygotowaniu zakończenia roku: pani Katarzyna Ręka, która przygotowała dekorację na sali, pan Witold Wawrzyczek, który multimedialnie wsparł przygotowanie prezentacji.
          Uczniów klasy IIIa żegnamy i …cóż „ ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy…” POWODZENIA…

          /Katarzyna Ręka/

           
          ROK WOLONTARIATU W NASZEJ SZKOLE
           
          Bieżący rok szkolny został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji  Rokiem Wolontariatu. Nasza szkoła włączyła się w tą tak ważną inicjatywę, zwłaszcza, że jest to obszar tak wielu możliwości pokazania sobie i innym, że warto bezinteresownie podjąć wysiłek i czynić dobro dla innych. Właśnie takie działania podjęła pani Beata Kacała z uczniami klas gimnazjalnych naszej szkoły.
          Jesienią symbolicznie posadzili cebulki żółtych żonkili, które pięknie wyrosły i zakwitły wraz z nadejściem wiosny tworząc nasze małe „Pola Nadziei”.
          Nawiązali współpracę z Hospicjum Cordis i mimo, że nie zajmowali się pomocą pacjentom tej placówki, to wspierali ich przygotowując ozdoby i dekoracyjne elementy na Święta Bożego Narodzenia, odwiedzili też pacjentów hospicjum prezentując im wcześniej przygotowane pogodne w treści przedstawienie przynosząc im trochę otuchy i sprawiając radość.
          Za wszystkie inicjatywy składamy gratulacje i podziękowania.

          /Katarzyna Ręka/

           
          WYCIECZKA DO ZATORU
           
          W dniu 21 czerwca uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Zatoru, której organizatorem i zarazem kierownikiem była pani Marzena Hoffmann-Franki.
          Wycieczka była nagrodą dla uczniów, którzy w ciągu całego roku szkolnego wykazali się wyróżniającą frekwencją oraz byli najlepsi pod względem wyników w nauce i zachowania. Fundatorem wyjazdu było szkolne koło Towarzystwa  Przyjaciół Dzieci.
          Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Marzena Hoffmann- Franki, Beata Kacała i Katarzyna Ręka. Celem tej wycieczki był największy w Polsce Park Ruchomych Dinozaurów „Zatorland” mieszczący się w malowniczym miasteczku Zator na terenie małopolski, w pobliżu Wadowic i Oświęcimia.
          Po dotarciu na miejsce uczniowie spędzili czas i na rozrywce i na edukacji. Najpierw do woli wybawili się na autodromie, kolejkach, karuzelach, które znajdują się w lunaparku. Następnie z zainteresowaniem oglądaliśmy wystawę dinozaurów, która liczy ponad 100 figur ruchomych prehistorycznych gadów, rozlokowanych na terenie starego lasu, w którym można było również podziwiać kilkusetletnie okazy drzew. Szliśmy też wzdłuż wytyczonej ścieżki edukacyjnej, która kończy swój bieg przed Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, w którym także poza licznymi częściami szkieletów różnych dinozaurów,  uczestnicy wycieczki oglądali ekspozycję minerałów i kamieni ozdobnych. Po doznaniach rozrywkowo - edukacyjnych w terenie można było przenieść się w w świat prehistoryczny siedząc, gdzie w kinie 5D odbyła się projekcja filmu z efektami specjalnymi także o życiu dinozaurów.
          Następnie parkową kolejką dojechaliśmy do kolejnej atrakcji – do letniego Parku Mitologii Greckiej pięknie umiejscowionego  na Stawie Piastowskim, który oglądaliśmy po części spacerując ale także  z tramwaju wodnego, który meandruje między 30 posadowionymi na wodzie figurami greckich bogów, herosów oraz mitycznych stworów.
          Po przejażdżce była chwilka na odpoczynek i mały posiłek, po czym czekały na wszystkich  dalsze atrakcje w kompleksie pod nazwą „Park Owadów, w którym mieści się 15 gigantycznych figur insektów takich jak modliszka, stonka ziemniaczana, biedronka oraz figury ruchome.
           
          Z Parku Owadów przenieśliśmy się już w realnych rozmiarów busik ponieważ nadszedł już czas na powrót do Szopienic…
          Słoneczna lecz nie upalna pogoda, idealna na niemal całodzienny  pobyt na powietrzu, dopełniła bardzo udaną pod każdym względem wycieczkę, która dostarczyła wszystkim  uczestnikom wielu przeżyć oraz  mnóstwa  wrażeń.

          /Katarzyna Ręka/

           

          BEZPIECZNE WAKACJE

           

          W dniu 20 czerwca pani Małgorzata Piwowarczyk  razem z panią Aleksandrą Borkowską przygotowały spotkanie dla uczniów naszej szkoły, które poświęcone było  bezpieczeństwu podczas zbliżających się wielkimi krokami letnich wakacji. Przypominanie, utrwalanie zasad bezpieczeństwa i przeciwdziałania różnym, płynącym z zewnątrz zagrożeniom jest niezbędne zwłaszcza przed długim okresem letniego wypoczynku.
          Ta bardzo ważna tematyka dotycząca wielu obszarów bezpieczeństwa była omawiana równolegle z przygotowaną przez panie prezentacją zawierającą sporo informacji poruszających wiele aspektów związanych ze sferą bezpieczeństwa.  Jednocześnie panie przygotowały konkurs dla uczniów, w którym odpowiadali oni na pytania, bądź mieli zadania praktyczne w postaci np. wyboru wyposażenia niezbędnego na letnie wycieczki. Dotatkową trudnością było uargumentowanie swojego wyboru.
          Na zakończenie spotkania panie złożyły uczniom życzenia bezpiecznych wakacji i szczęśliwego powrotu do szkoły.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          APEL PODSUMOWUJĄCY OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW  W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

           

          20 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego, na sali gimnastycznej odbył się szczególny apel. Podsumowanie pracy i osiągnięć roku szkolnego wiąże się nierozłącznie z wyróżnieniami, dyplomami oraz  nagrodami. Właśnie  podczas tego apelu nagrodzono wielu uczniów naszej szkoły wyróżniających się w poszczególnych klasach najwyższą frekwencją, najlepszymi wynikami w nauce oraz wzorowym zachowaniem. Nagrodzeni zostali  także uczniowie z najwyższą średnią ocen w szkole, uczniowie biorący udział w wielu konkursach międzyszkolnych. Nazwiska niektórych nagrodzonych, jak co roku, wielokrotnie się powtarzały.
          Ponadto, wręczono nagrody za zdobycie czołowych lokat w dwóch, trwających przez cały rok szkolny konkursach (Szkolnym Konkursie Humanistycznym i Szkolnym Konkursie Matematycznym). Wyróżnieni uczniowie w nagrodę za najwyższą frekwencję oraz najlepsze wyniki w nauce pojadą na specjalnie dla nich zorganizowaną wycieczkę do „Zatorlandu” w Zatorze.

          /Katarzyna Ręka/

           

          Kolorowy Dzień Dziecka
           
          W tym roku po raz pierwszy zorganizowany został Kolorowy Dzień Dziecka dla uczniów naszej szkoły oraz dla dzieci z najbliższej okolicy. Przygotowywany i zorganizowany został z wielkim zaangażowaniem wielu osób jako Inicjatywa Lokalna mieszkańców miasta Katowice. Głównym, organizatorem tego dnia była nasza szkoła - Zespół Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach, w osobie pana Krzysztofa Klesera, który koordynował całość imprezy począwszy od zaplanowania jej przebiegu, nawiązania kontaktu z instytucjami i osobami, które zapewniły uczestnikom tego dnia dodatkowe atrakcje, po przydział opieki nad poszczególnymi stanowiskami w czasie trwania imprezy, a na sprawach związanych z finansami skończywszy, a te pochodziły z Urzędu miasta Katowice.
          Tegoroczny Kolorowy Dzień Dziecka uroczyście, o godzinie 16.00, otwarła pani dyrektor Alina Ossolińska witając wszystkich przybyłych na imprezę młodych uczestników wraz z ich rodzicami i opiekunami
          Serdecznie przywitała Radnych Miasta Katowice – pana Dariusza Łyczko oraz pana Tomasza Rokickiego, którzy zawitali w tym dniu na naszą uroczystość.
          Następnie rozpoczęły się zabawy z panią wodzirej, która zawładnęła dzieciakami przybyłymi na naszą imprezę. Dzieci mogły również dać upust swojej energii figlując na dmuchanym zamku. Także stanowiska sportowe z rozmaitymi konkurencjami, w których dzieci zdobywały punkty były sprawdzianem ich sprawności ale i świetną zabawą, a każdy uczestnik na zakończenie Imprezy został nagrodzony.
          Nieustanne kolejki ustawiały się do stanowiska z watą cukrową i popcornem. Kolejka chętnych ustawiała się też do stanowiska malowania twarzy, a w zasadzie tatuaży… bo cieszyły się takim zainteresowaniem, że malowanie twarzy odeszło w cień.
          Oczywiście tradycyjnie oblegane było stanowisko, w którym odbywał się poczęstunek składający się z pysznych domowych wypieków, rozmaitych sałatek, galaretek, lodów, napojów i innych słodkich rozmaitości.
          Podczas imprezy pani dyrektor wręczyła piękne nagrody i dyplomy laureatom oraz wyróżnionym uczestnikom rozstrzygniętego konkursu plastycznego pt. „Mój dziecięcy świat”, w którym wzięły udział przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów specjalnych.
          Magii całemu przedsięwzięciu dodały kucyki, które były bezapelacyjną atrakcją. Dzieci ustawiały się w kolejce, by odbyć króciutką przejażdżkę, pogłaskać i pooglądać małe koniki.
          Dzieci bawiły się doskonale do samego wieczora. Uroczyście zakończony o godzinie 19.00 Kolorowy Dzień Dziecka cieszył się olbrzymim zainteresowaniem, o czym świadczył liczny w nim udział dzieci okolicznych ulic, osiedli, a nawet dzielnic wraz z opiekunami, którym bardzo podobała się nasza gościnność oraz panująca wokół ciepła i rodzinna atmosfera.
          Wszystkim pracownikom naszej szkoły dziękujemy za poświęcony czas, za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie i organizację tego dnia.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
           
           
          Wernisaż prac plastycznych uczniów ZSS nr 10
           
          Wystawa prac naszych uczniów po raz kolejny odbyła się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, w Oddziale Integracyjno – Biblioterapeutycznym przy ulicy Ligonia, w formie wernisażu, tradycyjnie w dniu 1 czerwca.
          Ta ważna dla wszystkich uczniów uroczystość odbyła się z inicjatywy pani Barbary Studziżby nauczyciela plastyki w naszej szkole. W Małej Galerii w bibliotece wyeksponowane zostały prace wszystkich naszych uczniów, które wykonane zostały w różnorodnych technikach i tematyce.
          Zaprezentowane zostały piękne grafiki, rysunki wykonane pastelami, kredkami ołówkowymi, akwarele i inne prace malarskie, które stanowiły ciekawą kompilację wyobraźni, kreatywności i pomysłowości ich młodych autorów.
          Prace te powstawały pod kierunkiem pani Moniki Płusy, pani Elżbiety Maj, pani Barbary Studziżby, pani Katarzyny Ręki oraz pani Laury Garuli.
          O przygotowanie przedsięwzięcia zatroszczyła się jego organizatorka, która zajęła się opracowaniem oraz drukiem zaproszeń dla rodziców naszych uczniów oraz plakatów informacyjnych. Pani Barbara Studziżba oraz pani Katarzyna Ręka zebrały plastyczne wytwory uczniów, wykonały ich oprawę graficzną. Wernisaż nie mógł obyć się bez poczęstunku dla samych autorów prac jak i ich wychowawców, nauczycieli oraz zaproszonych na tą uroczystość rodziców i gości, który przygotowała pani Katarzyna Ręka.
          Wernisaż uroczyście otwarła pani dyrektor ZSS nr 10 Alina Ossolińska, pani Dagmara Bałycz Kierownik Działu Integracyjno Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej oraz organizatorka pani Barbara Studziżba.W uroczystym otwarciu uczestniczyli oczywiście nauczyciele i wychowawcy naszych artystów. Wernisaż zaszczycili swoją obecnością: pani Maria Wójcicka – Prezes Oddziału Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Katowicach, pan Ryszard Frejno –Prezes Zarządu Kancelarii Usług Księgowychsp. Z o.o. w Katowicach - Szopienicach, jednocześnie przyjaciel szkoły i osoba wspierająca przedsięwzięcia szkoły, pan Maciej Maciejewski - Pełnomocnik Prezydenta ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice. Wszystkich gości bardzo zachwyciły prace naszych uczniów.
          Nasi uczniowie prócz oglądania plastycznych wytworów własnego autorstwa uczestniczyli w wielu ciekawych zabawach i konkursach  zorganizowanych i przygotowanych przez studentki Wydziału Aktorskiego.
          Serdecznie dziękujemy pani kierownik i pracownikom działu Integracyjno Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej za miłe przyjęcie, za umożliwienie zorganizowania wystawy prac naszych uczniów, dziękujemy pani Barbarze Studziżbie za inicjatywę i organizację wernisażu oraz wszystkim autorom prac i nauczycielom, pod których kuratelą prace te powstawały.

          /Katarzyna Ręka/

           
           
          Klasowa wycieczka do Wisły

           
          „Nie ma lepszego miejsca do wypoczynku na łonie beskidzkiej natury niż Pilchówka. 10km od centrum Wisły okazała, stylowa chata otwiera dla Was swe góralskie wnętrza. Tu w izbie przy kominku słuchając regionalnej muzyki możecie zasmakować w specjałach mojej kuchni. Czekają na Was przytulne pokoje, a w nich wygodne, drewniane łóżka, które pomogą zupełnie zapomnieć o trudach podróży. Z okien zaś roztacza się piękny widok na okoliczne góry zachęcając do korzystania z atrakcji regionu, a jest w czym wybierać!”
          …Tak pisze na swojej stronie pan Andrzej Pilch, właściciel pięknej , klimatycznej chaty w Beskidach, w której gościła klasa IV b dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu pani Stanisławy – mamy Dominika i Dominiki Trzpis oraz wychowawczyni klasy pani Aleksandry Borkowskiej i pani Natalii Krawczyk.
          Od 27 maja uczniowie naszej szkoły byli na czterodniowej wycieczce klasowej w Wiśle –Malince. Przepiękne miejsce bazowe czyli „Pilchówka”, góralska chata pana Andrzeja Pilcha, w której i dzieci i opiekunowie zaznali serdecznej, staropolskiej gościnności, to inicjatywa pani Stanisławy Trzpis.
          Logistyka i organizacja pobytu, atrakcje przygotowane dla dzieci były dziełem koordynatora wycieczki i zarazem opiekuna pani Aleksandry Borkowskiej oraz pani Natalii Krawczyk.
          Dzieci w ciągu czterech dni były w Leśnym Parku Niespodzianek, gdzie łączyły się ścieżki edukacji z rekreacją, chodziły po okolicznych górach, były pod Skocznią im. Adama Małysza, bawiły się, grały na świeżym powietrzu, nad wodą. No i oczywiście przekonały się jak pysznie „smakuje Beskid na sposób pilchowy.”
          Pani Oli i pani Natalii gorące podziękowania za mistrzostwo w koordynacji przedsięwzięcia, za poświęcony dzieciakom czas, za pomysły uatrakcyjnienia pobytu, za przewędrowane kilometry, panu Andrzejowi natomiast dziękujemy raz jeszcze za okazaną serdeczność, za wielkie serce, za pyszne jadło… za cudną gościnę.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          ZIELONA SZKOŁA SIANOŻĘTY

           
                        Od 12 do 26 maja uczniowie  naszej szkoły przebywali na śródrocznym wypoczynku potocznie nazywanym „Zieloną szkołą”, po raz kolejny w Sianożętach położonych niedaleko Ustronia Morskiego. W tym roku organizatorem i koordynatorem wypoczynku była pani Monika Płusa. Opiekę nad  naszymi uczniami sprawowała pani Beata Kacała, oraz pan Krzysztof Lasocki. Nasze dzieci zakwaterowane były w ośrodku „Jantar”, gdzie do dyspozycji miały 2 i 4 osobowe pokoje z balkonem.
          Na terenie  ośrodka można było grać w piłkę na boisku, korzystać z placu zabaw, posiedzieć i odpocząć w zieleni okalającej teren.
                       Czas  pobytu nad morzem wypełniony był ciekawymi  zajęciami w postaci wycieczek, spacerów, konkursów i atrakcji związanych ze specyfiką i charakterem miejsca. Dzieci miały możność przejazdu ciuchcią do zlokalizowanych nieopodal Gąsek, gdzie zwiedziły latarnię morską, były na basenie w Ustroniu Morskim a w Miejskim Domu Kultury zwiedzały wystawę pt. „ Ludzie morza” przeżyły też ekscytującą „Piracką przygodę”. Były też wycieczki  autokarowe, nasi uczniowie udali się do Kołobrzegu, w którym to mieli okazję popłynąć w rejs po morzu statkiem pirackim, poznali historię twierdzy i latarni kołobrzeskiej a potem zwiedzali uzdrowiskową część miasta, oraz pięknie odrestaurowane Stare Miasto. Niezwykłym przeżyciem okazała się wycieczka do Dobrzycy do Ogrodów Hortulusa. Dzieci zwiedzały Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni, przeszły przez labirynt i podziwiały panoramę z 20 –metrowej wieży. Dużą atrakcją była zabawa w nowym Western Parku. Dzieci mogły pod okiem instruktorów spróbować swoich sił min. w strzelaniu ze strzelby i łuku. Prócz wszystkich atrakcji,  wyjść, wycieczek dla naszych uczniów, na terenie ośrodka opiekunowie organizowali im czas wolny wypełniając go przeróżnymi formami zajęć. Było między innymi ognisko z pieczeniem kiełbasek.
                   Opiekunom i organizatorom za kolejną „Zieloną Szkołę” serdecznie dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          PROGRAM PROFILAKTYCZNY  "SZKOŁA PRZYJAZNA DZIECKU RODZINIE”
           

           

           

          Program Profilaktyczny „Szkoła Przyjazna Dziecku i Rodzinie” – to przedsięwzięcie, w które nasza szkoła angażuje się od wielu lat. Koordynatorem programu jest pan Krzysztof Kleser. Od września program funkcjonuje podobnie jak w ubiegłym roku, to znaczy zdecydowana większość zajęć w ramach programu realizowanych jest w soboty.

          Dzieci i młodzież naszej szkoły w pierwszym półroczu miały możliwość uczestnictwa w czterech różnych rodzajach zajęć:

          -w zajęciach turystyczno – krajoznawczych – prowadzonych przez panie: Aleksandrę Borkowską i Kamilę Łącką,

          -w zajęciach teatralno- kulinarnych - prowadzonych przez panie: Beatę Kacałę i Laurę Garulę,

          -w zajęciach artystyczno- filmowych – prowadzonych przez panie: Ewę Pozimską i Marzenę Hoffmann-Franki,

          -w zajęciach plastycznych – prowadzonych przez panie: Barbarę Studziżbę i Katarzynę Rękę.

          Wybór zajęć sprawiał, że nasi uczniowie mogli zaspokajać swoje różnorakie zainteresowania i potrzeby jeżdżąc na wycieczki, na rajdy, wychodząc do teatru na spektakle teatralne, przygotowując wspólnie różne posiłki, które następnie wspólnie były konsumowane,uczestnicząc w zajęciach Nordic Walking, oglądając filmy, uczestnicząc w koncertach organizowanych w Pałacu Młodzieży, spacerując po wielu ciekawych miejscach, przygotowywali się na występy teatralne ucząc się ról, na zajęciach artystycznych i plastycznych mogli rozwijać swoje umiejętności rysunku wykorzystując różne środki i materiały, rzeźbienia w glinie, decoupag’u, wykonywania rozmaitych prac różnymi technikami. Mogli też rozwijać się pod względem edukacyjnym biorąc udział w Śląskim Festiwalu Nauki.

          Nasi uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach dostosowując swój udział do własnych pasji i zainteresowań.

          /Katarzyna Ręka/

           
           
          XXIX REJONOWY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA SZKÓŁ SPECJALNYCH
           
          10 maja odbył się już po raz XXIX Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania, zorganizowany tradycyjnie w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, w Oddziale Integracyjno – Biblioterapeutycznym przy ulicy Ligonia. Do tegorocznego konkursu akces zgłosiło 26 uczniów z dziesięciu szkół specjalnych z terenu Katowic, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Mysłowic i Czeladzi. Głównym organizatorem konkursu była nasza szkoła w osobie pani Joanny Mizak, pani Ewa Pozimska przygotowała uczniów do konkursu. Ocenie podlegała interpretacja wcześniej przygotowanego tekstu książki Ludwika Jerzego Kerna pt. „Ferdynand Wspaniały”.  Jury w składzie: pani Dagmara Bałycz – kierownik Oddziału Integracyjno – Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej, pani Hanna Marszałek-Owczarek nauczyciel bibliotekarz SP nr 44 w Katowicach oraz pani Iwona Muller - nauczyciel metodyk bibliotek szkolnych, przyznawało punkty za podlegające regulaminowej ocenie kryteria czytania, czyli płynność, właściwe akcentowanie znaków przestankowych oraz ogólną interpretację czytanego fragmentu. Każdy z 26 uczestników starał się zdobyć maksymalną ilość punktów.
          Uczestnicy konkursu oceniani byli w grupach wiekowych, w dwóch kategoriach: indywidualnie i drużynowo.
          Nasza reprezentacja udział w tym konkursie zwieńczyła I miejscem w kategorii indywidualnej – szkoła podstawowa - dla Klaudii Janiec oraz III miejscem dla ucznia gimnazjum Patryka Gawdziakowskiego, a w kategorii drużynowej nasi interpretatorzy zajęli II miejsce.
          Wszystkim uczestnikom, ich opiekunom, nauczycielom przygotowującym uczniów do udziału w konkursie serdecznie gratulujemy i dziękujemy. Bardzo dziękujemy także pani Natalii Krawczyk, która troszczyła się o dzieci i jury oraz pani Laurze Garuli, która zajęła się oprawą fotograficzną tej dorocznej imprezy. 

          / Katarzyna Ręka/

           

          "Między nami kobietkami"

           

          9 maja br. odbyło się spotkanie dziewcząt z Panią Bożeną Dolata - prelegentką Działu Profilaktyki i Edukacji Procter&Gamble w ramach programu edukacyjnego dla dziewcząt "Między nami kobietkami". Podczas interesującej prelekcji uczennice mogły porozmawiać o przemianach i problemach wieku dojrzewania.

          Spotkanie zorganizowała pani psycholog Marzena Hoffmann-Franki. 

          /Marzena Hoffmann-Franki/

           

           
           
          SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻEK PANIĄ MAGDALENĄ ZARĘBSKĄ
           
           
          8 maja w naszej szkole miało miejsce bardzo niecodzienne i miłe wydarzenie. Pani Joanna Mizak zorganizowała spotkanie z panią Magdaleną Zarębską – autorką książek dla dzieci, spod której pióra wyszła między innymi kolorowo ilustrowana seria pt „Maja poznaje świat”, „Kraina Nieczytania”, czy „Borys i Zajączki”. Pani Magdalena Zarębska jest też członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka we Wrocławiu. Jest w nieustannym ruchu albo pisze kolejną książkę, albo pochłania ją zabawa z dziećmi na spotkaniach autorskich. Najchętniej odpoczywa w siodle, jeżdżąc konno po dolnośląskich lasach.
          U nas gościła na spotkaniu z uczniami naszej szkoły podstawowej, a także z zaproszonymi gośćmi - dziećmi ze szkoły nr 44 i 45 z Szopienic. W spotkaniu wzięło udział około 60 młodych czytelników, którzy przybyli na to spotkanie pod opieką swoich bibliotekarzy szkolnych.
          Głównym tematem zajęć była …mowa ciała koni, pięknych i szlachetnych zwierząt, które od dzieciństwa są marzeniem i pasją pisarki.
          Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowanych zabawach, z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o koniach.
          Pani Asi bardzo dziękujemy i gratulujemy pomysłu.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           

          XVI REGIONALNY KONKURS EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZY „JAK ŻYĆ W ZGODZIE Z PRZYRODĄ”

           

           

          26 kwietnia w Pałacu Młodzieży, w Katowicach po raz XVI odbył się Konkurs Ekologiczno – Przyrodniczy dla szkół specjalnych, którego organizatorem jest ZSS nr 12 w Katowicach  Ligocie - Koło Ekologiczne ”Bobry”. Konkurs, jak co roku, składał się z dwóch części: teoretycznej, podczas której uczniowie musieli się wykazać swoją wiedzą na temat przyrody i ochrony środowiska oraz plastycznej, której oceniane były plakaty o tematyce ekologicznej, przygotowane przez zespoły szkół biorące udział w konkursie.
          Naszą szkołę reprezentowali: w kategorii szkoły podstawowej: Szymon Pochopień oraz Wiktoria Siegierta także uczniowie gimnazjum: Kamil Gajda oraz Patryk Gawdziakowski, którzy stanęli w szranki z innymi uczniami z siedmiu szkół z terenu Katowic, Mysłowic, Chorzowa i Świętochłowic, które przystąpiły do konkursu. Nasi uczniowie musieli rozwiązać test, rebusy, krzyżówkę, posłużyć się mapą, a na koniec posegregować śmieci zgodnie z obowiązującymi zasadami. Zadania były trudne, wymagały od uczestników obszernych wiadomości z zakresu przyrody i ochrony środowiska. Po wyrównanej rywalizacji nasi uczniowie ze szkoły podstawowej zajęli V miejsce, a reprezentacja  gimnazjum II miejsce.
          Niewątpliwie do tego sukcesu przyczyniły się panie: Aleksandra Borkowska i Anna Płuska które przygotowały uczniów do konkursu. Plakat ekologiczny na konkurs wykonał Łukasz Orlik, pod opieką pani Katarzyny Ręki.
          Uczestnikom tegorocznej edycji konkursu, a także nauczycielom dziękujemy i gratulujemy!

          /Katarzyna Ręka/

           

           

           
           
          PROJEKT EDUKACYJNY  KLASY III GIMNAZJUM
           
           
          W dniu 24 kwietnia uczniowie klasy trzeciej gimnazjum mieli swój ważny dzień. Prezentowali oni efekty swojej dwuletniej pracy i przygotowań Projektu Edukacyjnego. Pod kierunkiem wychowawczyni i zarazem koordynatorki Projektu pani Anny Szoepe klasa uczestniczyła w kolejnych etapach prac tematycznie związanych z realizacją projektu.
          Uczniowie przygotowywali się do przedstawienia swojego projektu na lekcjach techniki, Edukacji dla Bezpieczeństwa, na informatyce, na lekcjach do dyspozycji wychowawcy. Wykonali makietę przedstawiającą skrzyżowania ulic, przejścia dla pieszych, drogę dla rowerów, budynki użyteczności publicznej oraz znaki drogowe. Przygotowali także prezentację multimedialną symulującą ruch drogowy na makiecie będącej analogią jej materialnej wersji.
          Makieta została wykonana z myślą o uczniach edukacji wczesnoszkolnej, by w formie zabawy mogli uczyć się zasad bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym. Tuż po publicznym zaprezentowaniu makiety została ona przekazana wychowawcom klas młodszych.
          W wykonaniu makiety wsparcia udzielił nauczyciel wspomagający klasy III – pani Katarzyna Ręka.
          W trakcie prezentacji projektu klasa III prócz makiety przedstawiła multimedialną symulację ruchu na ulicach, który można dowolnie modyfikować, co stanowi istotną zaletę tej prezentacji. Goście – czyli uczniowie i nieco później nauczyciele mogli sami przekonać się jak w praktyce można na makiecie inicjować wiele sytuacji drogowych poruszając się po niej samochodzikami według zamieszczonych znaków drogowych no i oczywiście przepisów o ruchu drogowym.
          Bardzo ciekawy projekt, wzbudził duże zainteresowanie zarówno uczniów jak i nauczycieli żywo uczestniczących w symulacjach na makiecie, sporo było też przy tym śmiechu i zabawy.
          Gratulujemy, bardzo dziękujemy i życzymy zawsze bezpiecznej drogi.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           
          ŚWIĘTA WIELKANOCNE
           
          W dniu 12 kwietnia, przed przerwą świąteczną poprzedzającą Święta Wielkanocne , w szkole, zgodnie z wieloletnią tradycją odbył się apel, na którym uczniowie za sprawą pan Laury Garuli i Beaty Kacały wprowadzili nas w świąteczny klimat i w wiosenny  radosny nastrój.
          Krótkie przedstawienie, w formie scenariusza złożonego z wierszy o tematyce wielkanocnej, jak zawsze zostało pięknie zaprezentowane przez naszych uczniów. Klimat i nastrój świąt wprowadził także stół wielkanocny, który jednocześnie był rekwizytem, na nim symbole związane z tradycją i obyczajami świątecznymi, nie zabrakło więc na nim kurcząt, zajączka, baranka, zielonych gałązek brzozy i pisanek pięknie malowanych. Dekoracje Sali przygotowała pani Katarzyna Ręka.
          Wszyscy pracownicy szkoły zostali obdarowani ręcznie dekorowanymi pisankami. Ten wiosenno świąteczny akcent towarzyszył życzeniom, które były zwieńczeniem  wielkanocnego apelu.

          /Katarzyna Ręka/

           
           

          Koncert w NOSPR

           

          29 marca 2017r. sześcioro uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 10 pod opieką Pani Marzeny Hoffmann-Franki i Pani Aleksandry Grzegorzek uczestniczyło w Poranku Edukacyjnym z cyklu "Muzyka w muzyce". Koncert odbył się w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i zgromadził w jednym miejscu uczniów z wielu szkół naszego województwa. Uczniowie mieli okazję podziwiać na żywo symfonie wykonywane przez orkiestrę oraz występy solo na fortepianie. Artyści, których symfonie odtworzyli muzycy NOSPR, to m. in. Joseph Haydn, Maurice Ravel oraz Niccolo Paganini. Piękna oprawa koncertu i interesujące komentarze Pana Marcina Majchrowskiego na długo zostaną w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze wziąć udział w podobnym Poranku Edukacyjnym.
          /Aleksandra Grzegorzek/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           
           
          WIOSENNY „OMNIBUS”
           
          W dniu 28 marca w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach odbyła się druga edycja Międzyszkolnego Konkursu pt. „Wiosenny Omnibus”. Jest to konkurs przeznaczony dla uczniów klas gimnazjalnych, który wymaga od jego uczestników wykazania się wiedzą z zakresu przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, artystycznych oraz wychowania fizycznego.
          Każdą ze szkół uczestniczących w tych zmaganiach reprezentowała dwuosobowa drużyna. Akces do udziału w „Wiosennym Omnibusie” zgłosiło około dziesięciu drużyn ze szkół z terenu Katowic, Mysłowic, Dąbrowy Górniczej, Tychów oraz Sosnowca.
          Nasza szkoła miała aż dwie drużyny w składzie: Ewelina Kindla, Wiktoria Sojka, Kamil Gajda oraz Patryk Gawdziakowski. Naszych uczniów do konkursu przygotowała pani Ola Borkowska, która także razem z panią Anną Płuską sprawowała opiekę podczas udziału uczniów w konkursie.
          Rywalizacja konkursowa obejmowała przeróżne rebusy, zagadki, rozwiązywanie zadań i krzyżówek oraz specjalnie przygotowane zadanie- niespodziankę.
          Nasi uczniowie fantastycznie poradzili sobie z ciekawymi, choć niełatwymi konkurencjami zajmując III miejsce. Naszym laureatom oraz pani Oli Borkowskiej dziękujemy i GRATULUJEMY!

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Międzyszkolny Wielobój Sprawnościowy

           

          23 marca 2017 r. odbył się Międzyszkolny Wielobój Sprawnościowy zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych nr. 8 w Katowicach. Zdobyliśmy I miejsce !!! Pokonaliśmy dwie szkoły z Katowic, szkołę z Sosnowca,  Mysłowic, Chorzowa. Uczniowie musieli zmierzyć się z dość trudnymi konkurencjami takimi jak: bieg przez płotki, pchnięcie walca, bieg z kubkiem pełnym wody, bieg z łyżeczką i ping pongiem, slalom, podania piłki, rzuty woreczkami do celu.
          Naszą szkołę reprezentowali: Kasia, Daniel, Dominik, Marcel, Daniel, Radek. Opiekunami byli: Pani Kamila Łącka-Stanek oraz Pan Krzysztof Kleser.

          / Kamila Łącka-Stanek/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          UDZIAŁ W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE REGIONALNYM „MOJA SZKOŁA JAKA BYŁA JAKA JEST”
           
          22 marca w Gimnazjum nr 13 w Katowicach odbyła się uroczystość rozdania nagród uczestnikom Międzyszkolnego Konkursu Regionalnego pt. „Moja szkoła jaka była jaka jest”. Kolejna już edycja zorganizowana w ramach prowadzonej w placówce Akademii Regionalnej zainaugurowana została prezentacją poświęconą historii szkolnictwa w Szopienicach.
          Następnie uczestnicy i ich opiekunowie zaproszeni zostali na poczęstunek, w czasie którego mogli oglądać i wymieniać uwagi na temat wystawionych tam prac plastycznych.
          Uroczystość zakończyła się rozdaniem nagród i dyplomów laureatom konkursu.
          Pracę plastyczną z naszej szkoły pod opieką pani Barbary Studziżby przygotowali: Katarzyna i Radosław Gajda, Dominik Zarośliński, Marcel Bańczyk oraz Remigiusz Świerzewicz. Opiekę nad naszą delegacją podczas uroczystości sprawowały panie: Ewa Pozimska i Barbara Studziżba. 

          /Katarzyna Ręka/

           

           
          Wycieczka do Krakowa

           

          18 marca spędziliśmy  dzień w Krakowie. Pomimo deszczowej pogody udało nam się bardzo dużo zobaczyć.☺ Zwiedziliśmy między innymi: centrum miasta Krakowa, Sukiennice,  Kościół Mariacki, Bramę Floriańską, Zamek na Wzgórzu Wawelskim. Udało nam się zobaczyć Smoka Wawelskiego, okno Papieskie oraz  Teatr Juliusza Słowackiego.Opiekunami wycieczki była Pani Aleksandra Borkowska oraz Pani Kamila Łącka-Stanek.

          /Kamila Łącka-Stanek/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           
          VIII MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA KULINARNE SZKÓŁ SPECJALNYCH

          W dniu 14 marca Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Katowicach, zorganizował po raz kolejny Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne, z udziałem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z terenu Katowic oraz miast partnerskich: Ostrawy, Koszyc i Miszkolca.
          Miejscem zmagań kulinarnych tym razem była restauracja „Królestwo” mieszcząca się w katowickim Rondzie Sztuki.
          Celem konkursu była jak co roku integracja uczniów niepełnosprawnych intelektualnie, zapoznanie z kulturą innych narodów, promocja regionu śląskiego, propagowanie zdrowego stylu życia oraz rozwijanie sprawności manualnych uczniów, umiejętności współpracy w grupie, rozwijanie wyobraźni i poczucia estetyki.
          Mistrzostwa Kulinarne miały charakter zamknięty. W konkursie wzięły udział sześcioosobowe grupy reprezentantów ze wszystkich szkół specjalnych z terenu miasta, Zespół Szkolno- Przedszkolny dla Dzieci Słabo Słyszących i Niedosłyszących oraz uczestnicy przybyli z miast partnerskich, a ich zadaniem było przygotowanie śląskich klusek i kiszonej kapusty.
          Naszą drużynę w składzie: Ewelina Kindla, Klaudia Wencel, Klaudia Janiec Katarzyna Gajda, Wiktoria Sojka oraz Kamil Gajda, przygotowywała pani: Beata Kacała, która opiekowała się naszym zespołem razem z panią Marzeną Hoffmann-Franki także podczas trwania konkursu.
          W czasie konkursowego spotkania uczniowie nie rywalizowali ze sobą ale zgodnie współpracowali w niezwykle klimatycznych wnętrzach restauracji. Następnie przy pięknie nakrytych przez siebie stołach, spożywali przygotowane w konkursie potrawy. Prócz tego każda ze szkół miała za zadanie wykonać w ramach występu artystycznego dowolnie wybrany utwór muzyczny lub piosenkę. Nasz uczeń klasy III Maurice Kalus wystąpił w piosence jednego z polskich wykonawców. Zarówno występy uczestników jak również zaproszonych gości dostarczyły wielu miłych wrażeń.
          Każda reprezentacja została uhonorowana pamiątkowym dyplomem.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           
          WIELKANOCNY KIERMASZ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
           
           

          14 marca przy okazji zebrania z rodzicami w świetlicy szkolnej zorganizowany został świąteczny kiermasz wielkanocny. 

          Przygotowany przez wychowawców świetlicy panie: Aleksandrę Borkowską i Katarzynę Rękę. Były pyszne domowe ciasta, świąteczne mazurki, stroiki i ręcznie wykonane kartki świąteczne oraz pisanki.

          Świetlica w tym dniu zapraszała i pracowników szkoły i przybyłych na zebranie rodziców na kawę, do kawy można było kupić naprawdę wyborne ciasto. Przy kawie i ciastku rodzice (a w zasadzie mamy) spędzili kilka chwil przed zebraniem na rozmowach. Było dość gwarno.

          Zarówno świąteczne kartki, jak i pisanki cieszyły się także sporym zainteresowaniem rodziców naszych uczniów, czego efektem była zebrana suma pieniędzy. Środki te przeznaczymy na profesjonalne artykuły plastyczne niezbędne dla naszych młodych artystów, którzy z coraz większym zapałem garną się do wszelkich konkursów plastycznych organizowanych zarówno przez szkołę jak i przez zewnętrzne instytucje.

          Gorąco dziękujemy naszym koleżankom i kolegom oraz oczywiście rodzicom, dzięki którym nasze przedsięwzięcie miało sens i spotkało się z zainteresowaniem, a przede wszystkim z wielkim życzliwym przyjęciem. BARDZO DZIĘKUJEMY.

          /Katarzyna Ręka/

           

          Międzyszkolny Turniej Dwóch Ogni

           

          W czwartek 3 marca nasza szkoła zdobyła IV miejsce w Międzyszkolnym Turnieju Dwóch Ogni Dziewcząt i Chłopców, który odbył się w ZSS nr 8 w Katowicach. Drużyna w składzie : Wiktoria, Kamil, Daniel, Krystian, Tomek oraz Patryk walczyli o podium do końca ... zabrakło niestety 5 punktów.
          Opiekunami byli: Pan Krzysztof Kleser oraz Pani Kamila Łącka-Stanek

          / Kamila Łącka-Stanek/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Wycieczka do Aquaparku

           

          W sobotę 25 lutego wybraliśmy się w ramach programu profilaktycznego Szkola Przyjazna Dziecku i Rodzinie do parku wodnego do Rudy Śląskiej. Czekało  na nas bardzo wiele atrakcji takich jak : zjeżdżalnie, jakuzzi czy trampoliny.Opiekunami wycieczki była Pani Aleksandra Borkowska i Pani Kamila Łącka-Stanek.

          /Kamila Łącka-Stanek/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE
           
          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to corocznie obchodzone w dniu 21 lutego święto, które zostało ustanowione przez organizację UNESCO w dniu 17 listopada 1999 roku.
          Data ta upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Badania UNESCO potwierdzają, że niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło już 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma, poprzez jego obchody, dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
           
          W naszej szkole nasze polonistki: pani Ewa Pozimska i Natalia Krawczyk przygotowały z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego potyczki językowe. Uczestniczyli w nich uczniowie całej szkoły. Musieli się oni zmierzyć z zadaniami z literatury i gramatyki języka polskiego, można było, jak przystało na prawdziwy turniej, korzystać z pomocy widowni.
          Po zakończonych zmaganiach wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni przez organizatorki słodyczami.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Warsztaty kulinarne  w Gusto Dominium

           
          W poniedziałek, 20 lutego 2017r., uczniowie klas: IVb, Va, Vb oraz IIIb gimnazjum, pod opieką pań: Oli Borkowskiej, Anny Szoepe, Kamili Łąckiej – Stanek oraz Anny Płuski wybrali się do Galerii Katowickiej, by odpowiedzieć na zaproszenie firmy Gusto Dominium. Wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których poznali historię pizzy i księżniczki Margerity, zajrzeli na zaplecze pizzerii, poznali tajniki uzyskania idealnego ciasta. Mieli też możliwość skomponowania własnych dodatków, a na koniec zostali poczęstowani fantastyczną pizzą i otrzymali pamiątkowe drobiazgi. Wszyscy doskonale się bawili, bo panie prowadzące warsztaty były bardzo sympatyczne. Dziękujemy!
          /Anna Płuska/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           

           

          Rajd o Puchar Truchtacza Mysłowic

           
          W sobotę 18 lutego 2017 roku nasza szkoła wzięła udział w VIII przełajowym Grand Prix Mysłowic o Puchar Truchtacza Mysłowic. Uczniowie spisali się na medal pokonując dystans 7 km z kijkami Nordic Walking. Opiekunami wycieczki były Pani Aleksandra Borkowska oraz Pani Kamila Łącka-Stanek.

          /Kamila Łącka-Stanek/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Światowy Dzień Kota

           
          Światowy Dzień Kota obchodzony jest na świecie 17 lutego. Z tej okazji uczniowie klas IA i IIIA Szkoły Podstawowej wykonali pracę plastyczną przedstawiającą kota, którą ozdabiali według własnego pomysłu. Koty są też ulubionymi bohaterami książek dla dzieci i młodzieży. Z okazji Światowego Dnia Kota  zaprezentowana została kolekcja książek o tematyce kociej. Fragmentów ciekawych i zabawnych książek wysłuchali uczniowie klasy pierwszej i trzeciej.
          /Monika Płusa/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Finał konkursu "Przyjaciel Sznupka dba o bezpieczeństwo"

           
          15 lutego w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbył się finał konkursu plastycznego „Przyjaciel Sznupka dba o bezpieczeństwo”. Laureatem tego konkursu został nasz uczeń z klasy IA Szkoły Podstawowej Dawid Treder. Laureaci oprócz odebrania nagród zobaczyli galerię 40 wyróżnionych prac na 176 przesłanych, a także poznali działalność Centrum Powiadamiania Ratunkowego i dowiedzieli się jak działa numer alarmowy 112. Gościem specjalnym był Sznupek - maskotka policyjna.
          Konkurs plastyczny został zorganizowany w czasie ferii zimowych dla uczniów katowickich szkół podstawowych. Organizatorem konkursu była 
          Komenda Miejska Policji w Katowicach wspólnie z Wydziałem Edukacji i Sportu, Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędem Miasta w Katowicach, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz Pałacem Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego w Katowicach.
          Jeszcze raz gratulujemy Dawidowi i życzymy kolejnych sukcesów!

          /Monika Płusa/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          SZKOLNE WALENTYNKI
           
          Tegoroczne obchody dnia potocznie nazywanego świętem Zakochanych rozdzielone zostały na dwa dni. W wigilię walentynek odbyła się w szkole specjalna Walentynowa dyskoteka, której organizatorem był nasz szkolny Samorząd z panią Kamilą Łącką-Stanek, który wspierały panie: Anna Płuska, Aleksandra Borkowska, Elżbieta Maj, Natalia Krawczyk oraz pan Krzysztof Lasocki, zaś w dniu 14 lutego także Samorząd Uczniowski wraz z jego opiekunem- panią Kamilą Łącką- Stanek zorganizował z tej okazji apel.
          Z okazji Walentynek tradycją naszej szkoły stało się zbieranie przez Samorząd Uczniowski wykonanych przez uczniów miłych życzeń dla swoich koleżanek, kolegów, oraz dla przyjaciół. Na kilka dni przed planowanym apelem członkowie Samorządu Uczniowskiego zbierali wykonane przez uczniów rozmaitymi technikami kartki z walentynkowymi życzeniami.
          Walentynkową niespodziankę przygotowała także świetlica szkolna. Galaretki ze śmietaną udekorowane wykonanymi serduszkami otrzymali wszyscy uczniowie naszej szkoły.
          Na apelu członkowie samorządu wręczali Walentynki, które otrzymali zgromadzeni na sali uczniowie… no ale nie tylko, także nauczyciele obdarowani zostali miłymi kartkami. Ten dzień, to przecież dzień życzliwości, wyrażania swoich tylko dobrych uczuć i emocji wobec osób, które są obok nas. 
          /Katarzyna Ręka/

           

          13 lutego w naszej szkole odbyła się dyskoteka walentynkowa.Podczas dyskoteki uczniowie korzystali z  Fotobudki, w której chętnie robili sobie walentynkowe zdjęcia ☺ Dyskotece towarzyszyły również gry i zabawy. Opiekunami podczas dyskoteki byli Pani Ania Płuska, Pani Ela Maj, Pani Aleksandra Borkowska, Pani Natalia Krawczyk, Pan Krzysztof Lasocki oraz  Pani Kamila Łącka-Stanek. Wszystkim nauczycielom dziękujemy ☺
          /Kamila Łącka-Stanek/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           
          DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZEJ SZKOLE
           
          8 lutego, co prawda sporo po święcie, zorganizowana została uroczystość dla wszystkich babć i dziadków naszych uczniów. Spowodowane to było feriami zimowymi, bo to właśnie podczas ich trwania przypadało to miłe święto. Całość uroczyście rozpoczęła w imieniu nieobecnej pani dyrektor pani Adriana Dąbek, która była także w gronie osób przygotowujących obchody święta seniorów. Ponadto do przebiegu uroczystości przyczyniły się panie: Beata Kacała oraz Marzena Hoffmann-Franki. Zaproszenie na tą uroczystość otrzymały także tradycyjnie podopieczni Klubu Seniora działającego przy Domu Kultury w Szopienicach.
          Baśniowy scenariusz przedstawienia przygotowanego przez panią Beatę Kacałę, ciekawy układ taneczny opracowany i wyćwiczony z panią Kamilę Łącką-Stanek bardzo się podobały naszym seniorom. Specjalnie dla Nich także pani Elżbieta Maj przygotowała razem z uczniami muzyczną niespodziankę. Śpiewał Maurice Kalus oraz Łukasz Orlik z klasą Vb piosenkę dla Babci i Dziadka.
          Pięknie przygotowane przez panią Marzenę Hoffmann-Franki drobiazgi, to prezenty, którymi zostali obdarowani wszyscy przybyli na to pełne ciepła spotkanie.
          Wszystkiego dopełnił przygotowany przez panie organizatorki oraz panią Aleksandrę Grzegorzek poczęstunek, no i oczywiście domowe wypieki, których spożywanie zakończyło uroczystość przebiegającą w jak zawsze miłej, niemal rodzinnej atmosferze.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           
          DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W NASZEJ SZKOLE
           
          Dzień Bezpiecznego Internetu – to święto obchodzone w całej Europie z inicjatywy Komisji Europejskiej, w ramach programu "Safer Internet", które na celu ma zwrócenie uwagi na bezpieczny dostęp dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
          Od 2004 roku w 45 krajach na świecie, w tym również w Polsce, Dzień Bezpiecznego Internetu był dotychczas obchodzony jedenastokrotnie.
          W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz NASK, organizację odpowiedzialną za realizację programu "Safer Internet" w Polsce.
          W naszej szkole także, w dniu 8 lutego przygotowane zostały obchody tego święta. Ciekawą prezentację przygotował nasz informatyk - pan Witold Wawrzyczek. "Lepszy internet zależy od Ciebie!" to tegoroczne hasło DBI, do którego nawiązał pan Witold w krótkim wstępie. Także jego prezentacja poruszała tematykę lepszego czyli bezpieczniejszego Internetu.

          /Katarzyna Ręka/

           

          Warsztaty ceramiczne w Pałacu Młodzieży

           

          31 stycznia 2017 r. grupa uczniów naszej szkoły pod opieką Pań: Marzeny Hoffmann-Franki i Ewy Wiszniewskiej uczestniczyła w kolejnych zajęciach ceramicznych w Pracowni Ceramiki Pałacu Młodzieży w Katowicach. Prowadząca zajęcia Pani Barbara Studziżba jak zwykle wykorzystała cały swój pedagogiczny kunszt i cierpliwość, by obudzić w uczniach twórczy zapał.  Tym razem w malowniczej pracowni powstały piękne koty w przeróżnych  pozach.

          /Marzena Hoffmann-Franki/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           
          FERIE W MIEŚCIE
           
          Ostatnie dwa tygodnie stycznia, to w naszym województwie czas ferii zimowych, podczas których nasza szkoła zorganizowała zajęcia, które były prowadzone jak co roku zimą, w ramach akcji „Ferie w mieście”.
          Organizatorem i kierownikiem tegorocznych ferii była pani Laura Garula. Opiekę nad uczestnikami tegorocznych ferii sprawowały w pierwszym tygodniu panie: Kamila Łącka - Stanek , Ewa Pozimska, oraz Katarzyna Ręka, natomiast w drugim tygodniu panie: Joanna Mizak, Marzena Hoffmann-Franki oraz Monika Płusa.
          Chętnych do udziału w zajęciach jak co roku było sporo. Prócz „naszych” uczniów, liczną grupę stanowili ich koledzy, koleżanki, a także ich rodzeństwo.
          Kolejne dni ferii spędzanych w szkole niosły z sobą coraz to nowe atrakcje. Liczne grono miłośników zajęć w wodzie spędzało codziennie przedpołudnia na basenie w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Katowicach. W tym samym czasie pozostała część uczniów uczestniczyła w innych atrakcyjnych zajęciach: w warsztatach w Pracowni Animacji Filmowej na terenie Pałacu Młodzieży, w wycieczce do Egzotarium połączonej z wizytą w restauracji Mc Donald’s. Sporą atrakcją okazały się warsztaty kulinarne w Pizzerii Dominium, w trakcie których ich uczestnicy przygotowywali samodzielnie pizzę.
          Po raz pierwszy, dzięki uprzejmości p. Gajdy - taty naszych uczniów, nasi „feriowicze” zwiedzali Piekarnię Bończyk, w której to poznali proces powstawania chleba, mieli możliwość pooglądania pieca do wypieku chleba, a na zakończenie zostali poczęstowani firmowymi drożdżówkami.
          Podczas ferii były również organizowane odwiedziny w Miejskim Schronisku dla Zwierząt.
          Kolejna grupa uczniów brała z kolei udział w warsztatach plastycznych w Muzeum Historii Katowic na ulicy Szafranka, gdzie uczniowie zwiedzali wystawę, po czym samodzielnie wykonywali na zajęciach prace związaną z tematyką wystawy.
          Nasi podopieczni mieli również okazję być na projekcji filmów w sali kinowej Pałacu Młodzieży.
          Różnorodność zajęć podczas ferii, miła atmosfera sprawiły, że dzieci kończyły zajęcia na „Feriach w mieście” zadowolone i uśmiechnięte, a na apelu kończącym ferie uczestnicy obdarowani zostali prezencikami, bo spisali się podczas zajęć feryjnych rzeczywiście wzorowo.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          JASEŁKOWANIE - KOLĘDOWANIE

           

          10 stycznia w naszej szkole zorganizowana została miła uroczystość nawiązująca klimatem i nastrojem do Świąt Bożego Narodzenia. Jasełkowanie było spotkaniem wszystkich organów współtworzących szkołę, połączonym z występem zespołu teatralnego. O współpracę i zaangażowanie w organizację spotkania rodzice poprosili samorząd uczniowski i kilku nauczycieli szkoły. Osobą, która koordynowała przygotowania tego spotkania była pani Beata Kacała. Zostały rozdane zaproszenia, odbywały się próby przedstawienia, przygotowano widownię i dekorację sali gimnastycznej i o godzinie 17.30 rozpoczęła się uroczystość. Rodzice naszych uczniów (p. E. Furczyk- Staniczek, p. S. Szewczyk) w kooperacji z nauczycielami (p. B Kacała, J Mizak) przygotowali słodki poczęstunek dla wszystkich, którzy zaszczycili imprezę swoją obecnością. Po występie teatralnym uczestnicy imprezy wspólnie odśpiewali kilka kolęd, następnie w gwarze odbywały się jak zazwyczaj przy takich okazjach wspólne rozmowy i pogawędki. Wszyscy zgodnie podkreślali, iż atmosfera spotkania była ciepła, serdeczna i niezwykle rodzinna.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

           

          ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA W NASZEJ SZKOLE
           
           
          W dniu 22 grudnia we wszystkich klasach naszej szkoły odbywały się bożonarodzeniowe wigilie, które corocznie, tradycyjnie od kilkudziesięciu lat przygotowują wychowawcy klas wraz ze swoimi uczniami. Wychowawcom - wielki szacunek za to, że znajdują czas, siły i środki, by organizować prawdziwe wigilie z dziećmi i młodzieżą, wigilie, na których zawsze jest opłatek, którym się wszyscy dzielą, jest tradycyjna ryba, kapusta, świąteczne ciasto, a czasem nawet barszcz i makówki. Często na klasowe wigilie zapraszani są rodzice uczniów.
          Klasy zamieniają się wtedy w ciepłe, przytulne, pełne świątecznego nastroju miejsca. Są kolędy, a klimat i rodzinna atmosfera sprawiają, że codzienne troski i kłopoty ulatują choć na chwilę. Ponadto wspólna organizacja klasowej wigilii integruje uczniów, jest utrwalaniem tradycji i obyczajów świątecznych, przekazuje wartości jakie niosą z sobą święta. Wychowawcom należą się słowa ogromnej wdzięczności za podejmowany trud i wysiłek.
          Także 22 grudnia uczniowie pod opieką pani Beaty Kacały przygotowali świąteczne przedstawienie- jasełka. Jasełka ponownie pokazały talenty i uzdolnienia naszych uczniów. Pani Beacie i uczniom gorąco dziękujemy. 

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          Noc Filmowa 
           
          Wieczorem 16 grudnia grupa uczniów wyposażona w akcesoria niezbędne do spędzenia w szkole całej nocy czyli mięciutkie kocyki, śpiwory i poduszeczki...rozłożyła się na materacach w sali gimnastycznej gotowa na świąteczny maraton filmowy. Wieczór upłynął leniwie i smacznie. Nie zabrakło łakoci i wspólnie przygotowanych przekąsek z hotdogami w roli głównej. 

          Świąteczna przygoda z filmem rozpoczęła się od emocjonującej "Opowieści Wigilijnej" Walta Disneya. Potem oglądaliśmy "Cud na 34 ulicy", "Holiday", "Wesołych Świąt Żołnierzu" oraz bajki świąteczne.  Najwięcej uśmiechu wywołała jednak komedia "Grinch-świąt nie będzie".

          Opiekę nad uczniami przez całą noc pełniły Panie: Laura Garula,  Marzena Hoffmann-Franki i Beata Kacała.
          Nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie imprezy serdecznie dziękujemy.

          /Marzena Hoffmann-Franki/

           

           
          Udział w projekcie "STOP NAŁOGOM"
           
           
          We wtorek 13.12.2016 r. w godzinach popołudniowych reprezentacja naszej szkoły: Wiktoria Sojka, Klaudia Wencel, Sebastian Filiński i Dawid Piechoczek pod opieką Pań: Marzeny Hoffmann-Franki i Ewy Pozimskiej wzięła udział w podsumowaniu projektu profilaktycznego "STOP NAŁOGOM" zorganizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym POMOST. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu otrzymaliśmy od Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Bytomiu.
          Realizację projektu rozpoczęto w kwietniu 2016 r. a jego uwieńczeniem był właśnie Dzień Otwarty „Żyjemy zdrowo, beznałogowo”, w którym wzięliśmy udział.
          Podczas tego spotkania ogłoszono wyniki konkursu plastycznego "Stop Nałogom". Jury przyznało wyróżnienie pracy Dawida Piechoczka, wykonanej pod kierunkiem Pani Marzeny Hoffmann-Franki.
          Gospodarze zaprezentowali też przedstawienie o treści profilaktycznej, a potem pięć drużyn stanęło w szranki w konkurencjach wymagających wiedzy profilaktycznej oraz sprawności fizycznej.
          Nasza drużyna świetnie poradziła sobie w etapie opartym na wiedzy, niestety nieco gorzej wypadła w rywalizacji na etapie sprawnościowym.
          Ostatecznie zdobyliśmy wyróżnienie komisji konkursowej.
          Dziękujemy uczennicom i uczniom za reprezentowanie szkoły, a opiekunom za poświęcony czas.
           
          /Marzena Hoffmann-Franki/

           
           
           
          Konkurs "Radosne Święta -Twórcze Święta" w ZSZS w Siemianowicach Śląskich

           
          We wtorek 13.12.2016 r. uczniowie naszego gimnazjum z Paniami : Marzeną Hoffmann-Franki i Anną Płuską wzięli udział w konkursie świątecznym organizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych w Siemianowicach Śląskich.
          Gimnazjaliści poradzili sobie doskonale we wszystkich konkurencjach. A było ich niemało, bo trzeba było i wykonać świecznik świąteczny, i udekorować pierniki, i przygotować stół wigilijny, i zaśpiewać kolędę, a także udzielić odpowiedzi na pytania związane z tradycjami i zwyczajami świątecznymi.
          W trakcie trwania konkursu panowała serdeczna atmosfera zapowiadająca zbliżające się wielkimi krokami, oczekiwane przez wszystkich Święta Bożego Narodzenia.
          Konkurs "Radosne Święta- Twórcze Święta" połączony był jak zawsze z prezentacją warsztatów zawodowych, której celem jest ukierunkowanie uczniów w podejmowaniu przez nich decyzji o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.
          W konkursowej rywalizacji zdobyliśmy II miejsce, zaś namacalne dowody swojej twórczej aktywności w postaci pięknie udekorowanych pierników i własnoręcznie wykonanego w pracowni ślusarskiej świecznika na stół wigilijny, uczniowie przywieźli do szkoły.
           
          /Marzena Hoffmann-Franki/

           

          Więcej zdjęć z konkursu w Albumie Fotograficznym

           

           

          Kiermasz Rękodzieła Osób Niepełnosprawnych w Gmachu Sejmu Śląskiego-12.12.2016 r.

           
          Już po raz kolejny Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego zorganizował przedświąteczny kiermasz rękodzieła osób niepełnosprawnych.
          12 grudnia 2016 r. w westybulu Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach swoje wyroby prezentowało 76 wystawców działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
          Nasza szkoła w kiermaszu uczestniczyła po raz pierwszy z inicjatywy zespołu d.s.promocji.
          Panie: Marzena Hoffmann-Franki i Beata Kacała prezentowały ozdoby choinkowe i dekoracje świąteczne wykonane przez naszych uczniów samodzielnie lub z pomocą Pani Marzeny na zajęciach usprawniania manualnego, a także zbierały środki na pomoc dzieciom w ramach działalności Szkolnego Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W akcję włączyła się także nasza Pani Dyrektor Alina Ossolińska pomagając w transporcie prac i przygotowaniu stoiska.

          Wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko, docenili wrtość prezentowanych prac i wsparli finansowo szkolne koło TPD- serdecznie dziękujemysmiley

          / Marzena Hoffmann-Franki/

           

           

          "Choinki pod choinkę"

           
          12 grudnia wybrani uczniowie naszej Szkoły pojechali wraz z Panią Aleksandrą Borkowską oraz Panią Kamilą Łącką- Stanek do Katowic na plac Szewczyka aby wziąć udział w Akcji RMF Fm "Choinki pod choinkę". Nasi uczniowie musieli wykazać się ogromną cierpliwością czekając 3 godziny w dłuuugiej kolejce po choinki, ale udało się i każdy z nich otrzymał żywą choinkę, którą z radością zawiózł do domu. W trakcie akcji Choinki pod Choinkę trwał również konkurs Karaoke na najpiękniejsze Świąteczne wykonanie kolędy. Oczywiście  bez zastanowienia nasza Szkoła wzięła udział w tym konkursie Najpierw zaśpiewaliśmy kolędę "Przybieżeli do Betlejem" ze znanym polskim piosenkarzem Antkiem Smykiewiczem, a nasz utwór można było usłyszeć na żywo w Radio RMF Fm.Uczniowie otrzymali wiele ciekawych gadżetów od radia Rmf Fm takich jak płyty oraz czapki. Chwilę później zaśpiewaliśmy na dużej scenie polską kolędę "Gdy Śliczna Panna". Nasze wykonanie cieszyło się uznaniem jury, ostatecznie zajęliśmy I miejsce w mieście Katowice oraz II miejsce spośród 12- tu Polskich Miast!

          /Kamila Łącka/

          Więcej zdjęć Albumie Fotograficznym

           

           

           

          Warsztaty kulinarne w pizzerii Dominium

           

           
          8 grudnia wybrani uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w warsztatach kulinarnych, które odbyły się w Pizzerii Dominium w Katowicach. Warsztaty te były wynagrodzeniem uczniów za systematyczne posiadanie stroju zmiennego na lekcji wychowania fizycznego. Nasi uczniowie dowiedzieli się z jakiego kraju i miasta wywodzi się pizza..... jak powstaje.....oraz wiele innych ciekawostek. Następnie każdy z nas przygotował wymarzoną pizzę, ktorą po wypieczeniu mógł zjeść. Opiekę sprawowała Pani Aleksandra Borkowska oraz Pani Kamila Łącka-Stanek.

          / Kamila Łącka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          DZIEŃ ŚW. MIKOŁAJA

           

           
          W dniu 6 GRUDNIA, uczniowie naszej szkoły zgromadzili się na sali gimnastycznej i z niecierpliwością wyczekiwali przybycia św. Mikołaja. Na zacnego gościa czekał wygodny fotel, który nie pozostał długo pusty jako że niebawem w drzwiach sali ukazała się postać św. Mikołaja. Gdy już zasiadł w fotelu, porozglądał się wokół, uważnym spojrzeniem ogarnął wesołą gromadę dzieci, następnie rozpoczął wypytywać najmłodszych i tych starszych o to czy byli grzeczni, czy nie sprawiali kłopotów. Wszyscy bez wyjątku udzielali odpowiedzi wskazujących na to, że mamy do czynienia z istotami bez wad…. Mikołaj prosił też o wierszyki i piosenki. Po pozytywnych wynikach tego krótkiego testu każde dziecko zostało obdarzone słodyczami i łaskawym spojrzeniem Mikołaja, choć niektórym przydałoby się ostro pogrozić rózgą...
          Organizatorem tego miłego spotkania był Samorząd Uczniowski z jego opiekunem panią Kamilą Łącką, która również wcieliła się w rolę Śnieżynki - asystentki Mikołaja, natomiast w rolę św. Mikołaja wcielił się znakomicie, nie po raz pierwszy z resztą, pan Krzysztof Lasocki. Wszystkim nauczycielom, którzy uatrakcyjnili mikołajkową zabawę serdecznie dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          Jarmark na Nikiszu

           
          W dniach 3-4.12.2016 przedstawiciele ZSS nr 10 we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci reprezentowali szkołę podczas świątecznego kiermaszu w zabytkowej dzielnicy Nikiszowiec. Pani Marzena Hoffmann-Franki i Pani Aleksandra Grzegorzek -nauczycielki ZSS10 oraz Pani Gabriela Łyczko przyjaciel szkoły i członek szkolnego koła TPD  sprzedawały ciasta upieczone przez pracowników oraz kartki i ozdoby świąteczne wykonane przez p. Marzenę i uczniów szkoły podczas zajęć rozwijających sprawność manualną. Na kiermaszu można było również kupić koniki na biegunach ręcznie wykonane przez naszych uczniów podczas zajęć z ceramiki.


          Pragniemy podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji kiermaszu: upiekli ciasta oraz rozstawiali , składali i przewozili namioty.
          Serdecznie dziękujemy także Państwu Gabrieli i Dariuszowi Łyczkom, których nieoceniona pomoc okazała się dużym wsparciem podczas kiermaszu.

          Wszystkie środki pozyskane podczas kiermaszu zostaną przekazane na pomoc dzieciom w ramach działalności Szkolnego Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

          /Aleksandra Grzegorzek/
           


          Stoisko ZSS10 prezentujemy w Galerii.
           
           
          MIĘDZYBIBLIOTECZNY KONKURS  CZYTELNICZO – PLASTYCZNY
           
          W dniu 30 listopada w Szkole Podstawowej nr 45 w Katowicach odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczo – Plastyczny pt „Moja książka – moja wyobraźnia”.
          Reprezentantem naszej szkoły w tymże konkursie był uczeń klasy III b gimnazjum Sebastian Filiński.
          Do konkursu przygotowała Sebastiana pani Joanna Mizak –nauczyciel bibliotekarz w naszej szkole, która wytrwale szlifowała umiejętności czytelnicze ucznia.
          Sebastian zdobył wyróżnienie. Gratulujemy i dziękujemy i Sebastianowi i pani Asi.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          WIZYTA W HOSPICJUM „CORDIS”
           
           
          W listopadzie uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową przyjemność i zaszczyt występowania w miejscu pod każdym względem wyjątkowym. W roku wolontariatu, który kieruje nas nie tylko na sprawy własne lecz na drugiego człowieka, grupy ludzi, zwłaszcza dotkniętych w różny sposób przez choroby, sytuacje życiowe etc., nasi uczniowie z inicjatywy pani Beaty Kacały, zaprezentowali się przed pacjentami katowickiego hospicjum „Cordis”.
          Baśniowe w charakterze przedstawienie przygotowane także przez panią Beatę Kacałę dostarczyło na pewno miłych wrażeń oglądającej je publiczności, a naszych uczniów pobyt w hospicjum skłonił do kilku chwil refleksji i zastanowienia się nad innym obliczem życia, niż to, które znamy… nad życiem z chorobą, cierpieniem, z brakiem nadziei… a mimo to, pod czułą i troskliwą opieką lekarzy i personelu, nie pozbawione uśmiechu i odrobiny radości.
          Uczniowie zostali bardzo serdecznie przyjęci przez gospodarzy i zapewne były to jedne z piękniejszych odwiedzin.

          /Katarzyna Ręka/

           

           
           
          ZABAWA - DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
           
          Andrzejki to tradycyjne święto kojarzone z wróżbami związanymi z przyszłością, zwłaszcza w sferze emocjonalno-uczuciowej ….chętnie więc uczestniczą w nich dziewczyny. W naszej szkole dyskotekową zabawę andrzejkową zorganizował samorząd szkolny, w dniu 30 listopada, nad którą pieczę sprawowała pani Kamila Łącka. Zabawa andrzejkowa cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem wśród uczniów, chętnych do atrakcji andrzejkowych było sporo. Poczęstunek przygotowały uczennice gimnazjum pod opieką pań opiekujących się uczniami.
          Opiekę nad bawiącą się gromadą sprawowały panie: Kamila Łącka, Laura Garula, Aleksandra Borkowska oraz Elżbieta Maj.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           
          XV Jubileuszowy Rejonowy Konkurs Wiedzy o Górnym Śląsku
           
          XV Rejonowy Konkurs Wiedzy o Górnym Śląsku już po raz piąty odbył się we wnętrzach Muzeum Historii Katowic, za zgodą i życzliwym przyjęciem pana dr Jacka Siebla dyrektora muzeum oraz wszystkich pracowników Działu Naukowo Oświatowego tegoż muzeum.
          „Pałace, zamki i dworki na Górnym Śląsku” to temat tegorocznego konkursu, który został zorganizowany w dniu 29 listopada 2016 roku przez naszą szkołę.
          Konkurs miał na celu „odkrycie” i spopularyzowanie pięknych śląskich rezydencji, wiedzy o ich ciekawej przeszłości, postaciach, których losy związane były z ich historią, znanych rodach, które miały niebagatelny wpływ na budowę i rozwój tychże obiektów.
          Nie mniej ważnym celem było umożliwienie młodzieży ponownego spotkania się, a także rywalizacji w przyjaznej i miłej atmosferze, która towarzyszy konkursowi już od piętnastu lat.
          Zaproszenie do udziału w konkursie przyjęły tradycyjnie cztery szkoły : ZSS nr 8, ZSS nr 9, ZSS nr12 oraz ZSS z Siemianowic Śląskich, niestety w ostatniej chwili wycofała swój udział drużyna z ZSS nr 12.
          Wszystkich zgromadzonych przywitała pani Alina Ossolińska – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 10 oraz pan Marek Lyszczyna – kierownik działu naukowo –oświatowego Muzeum Historii Katowic.
          Zaproszenie na konkurs przyjęła wieloletnia dyrektor naszej szkoły pani Grażyna Badura, za której urzędowania odbył się konkurs po raz pierwszy. Był to konkurs jedynie szkolny, brali w nim udział tylko gimnazjaliści naszej placówki. Z biegiem czasu Konkurs stał się jedną z ikon szkoły i przybrał rangę konkursu rejonowego.
          W jury tradycyjnie zasiedli pracownicy Działu Naukowo – Oświatowego Muzeum Historii Katowic: pani Beata Zięba, pan Michał Dióbek oraz pani Małgorzata Wojewoda z działu administracji muzeum.
          Dwuosobowe drużyny w konkursie miały do rozwiązania dziesięć zadań, w których trzeba było bądź wybrać właściwą odpowiedź, bądź ułożyć zdania z wyrazami , napisać kilka zdań na temat współczesnego znaczenia pałaców i zamków, trzeba było również rozpoznać poszczególne rezydencje na zdjęciach. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą sporo wykraczającą poza ramy podstawy programowej. Konkursowe zadania opracowała pani Katarzyna Ręka, pomocy i konsultacji merytorycznych udzielał adiunkt-pan Michał Dzióbek z MHK.
          Punktacja drużyn była niemal cały czas bardzo wyrównana... ktoś jednak musiał wygrać...
          Najlepiej z zadaniami poradziły sobie dziewczynki z ZSS nr 9 zajmując I miejsce, II miejsce zajęła nasza „męska” drużyna – Kamil Gajda z klasy II gimnazjum i Patryk Gawdziakowski z klasy III gimnazjum, których do konkursu przygotował i dzielnie im kibicował pan Krzysztof Lasocki. Natomiast III miejsce przypadło uczestnikom ZSS z Siemianowic Śląskich, a IV miejsce zajęła drużyna z ZSS nr 8 z Katowic.
           
          Konkurs z ramienia szkoły przygotowała, zorganizowała i prowadziła pani Katarzyna Ręka, pani Anna Szoepe stanowiła niezastąpioną pomoc i znaczące wsparcie w prowadzeniu konkursu, jego przebiegu oraz „opiekowała się” jury i gośćmi, aby miło prowadziło im się obrady, a także zatroszczyła się o uczestników konkursu.
          Tuż po zakończeniu konkursu jego uczestnicy udali się do kawiarenki muzealnej na poczęstunek, a następnie, pod opieką pracownika muzeum, na nowo otwartą wystawę poświęconą historii Katowic.
          Ostatnim akcentem XV Rejonowego Konkursu Wiedzy o Górnym Śląsku było wyczekiwane przez uczestników ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów i wszystkich uczestników konkursu oraz podziękowań dla opiekunów, którzy ich przygotowywali. Podobne podziękowania otrzymali również członkowie jury oraz wszyscy zaangażowani w przygotowanie i organizację konkursu. Fundatorami nagród był Urząd Miasta Katowice, Muzeum Historii Katowic oraz organizatorzy konkursu.
           
          Panu Krzysztofowi Lasockiemu oraz
          Dawidowi i Patrykowi
          Gratulujemy i dziękujemy !!!

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Festiwal Talentów w Miejskim Domu Kultury

           

          Dnia 25 listopada w Miejskim Domu Kultury "Koszutka" Filia "Dąb" dwóch uczniów naszej szkoły wzięło udział w III Festiwalu Talentów. W kategorii "mała sztuka teatralna" wziął udział uczeń klasy Va Szymon Pochopień zajmując drugie miejsce. W kategorii "śpiew" udział wziął uczeń klasy IIIa Maurice Kalus wykonując utwór swojego idola Dawida Podsiadło "W dobrą stronę". Konkurencja była ogromna, jednak obaj chłopcy dzielnie sobie poradzili i stanęli na wysokości zadania. Serdeczne gratulacje dla odważnych uczniów.

          /Aleksandra Świerkula/

           

          WYCIECZKA DO ESCAPEROOM-u W PEDAGOGICZNEJ BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KATOWICACH
           
           
          17 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu. Z inicjatywy pani Joanny Mizak dzieci uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych pt. „Zatrzaśnięci w Bibliotecznym Archiwum”, których bazą była powieść Rafała Kosika pt. „Felix, Net i Nika oraz (nie)bezpieczne dorastanie”. Zajęcia te przygotowali dla uczniów wszystkich zainteresowanych katowickich szkół pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach. Z naszej szkoły w zabawie wzięły udział dwie grupy uczniów: ze szkoły podstawowej i z gimnazjum, które udały się tam pod opieką pań: Aleksandry Borkowskiej i Katarzyny Ręki.
          Przed wizytą w bibliotece należało się solidnie przygotować, by poradzić sobie z rozwiązaniem zadań. Naszych uczniów przygotowywały panie: Aleksandra Borkowska oraz Natalia Krawczyk. Przygotowanie to polegało na czytaniu książki, na podstawie której układane były zadania przez pracowników biblioteki.
          Nasze obydwie drużyny świetnie poradziły sobie z zadaniami, które wykorzystywały zarówno treść książki, jak i codzienne umiejętności uczniów. zadowolone opuściły escaperoom i bardzo usatysfakcjonowane zostały zaproszone przez opiekunów na ufundowany przez nich poczęstunek. 

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości -11 listopada
           
           
          9 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 98 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Święto Odzyskania Niepodległości corocznie skłania do refleksji nad znaczeniem powrotu Polski na mapy Europy i świata, nad powrotem naszej narodowej tożsamości.
          Z tej okazji pan Krzysztof Lasocki przy współpracy z panem Witoldem Wawrzyczkiem przygotował ciekawy apel, który rozpoczął się od odśpiewania przez wszystkich hymnu państwowego. Tuż po tym wszyscy zasiedli przed ekranem, na którym pojawiła się „opowieść” o przywróceniu Polsce niepodległości i powrocie wolności, która ilustrowana była obrazami z historii, postacią Marszałka i pieśniami patriotycznymi dającymi się słyszeć w tle, a wszystko to w formie prezentacji, którą również przygotowali w kooperacji panowie organizujący apel.
          Po części „edukacyjnej” nastąpiło „sprawdzenie wiadomości”. Pan Krzysztof przygotował zadania tematycznie związanie ze świętem, w formie testów dla drużyn na każdym etapie edukacyjnym.
          Wszyscy laureaci testu zostali obdarowani słodkościami ufundowanymi przez organizatora uroczystości.

          / Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Wycieczka do Centrum Edukacji Przeciwpożarowej

           

          W poniedziałek 07.11.2016r. uczniowie klasy Vb pod opieką p. Aleksandry Grzegorzek i p. Marzeny Hoffmann-Franki odwiedzili Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie. W trakcie zwiedzania centrum uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji strażaka na temat tlenku węgla (zwanego popularnie czadem), a także poznać podstawowe zagrożenia pożarowe w domu, mieszkaniu i miejscach publicznych oraz sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. 
          Wycieczka rozpoczęła się od krótkiego filmu edukacyjnego, następnie uczniowie zwiedzali pokazowy pokój zaprezentowany przed i po pożarze, przeszli przez stworzony na terenie centrum las i łąkę zagrożoną pożarem i udali się na miejsce zaimprowizowanego wypadku samochodowego, aby z bliska zobaczyć rozbite samochody i zniszczenia wywołane chwilą nieuwagi. Po części teoretycznej uczniowie rozpoczęli część praktyczną, w trakcie której mogli w słuchawce telefonu wysłuchać rozmowy osoby zgłaszającej wypadek z dyspozytorem, przećwiczyć zgłaszanie wypadku, przymierzyć strój strażacki oraz przez chwilę poczuć się jak strażak podczas akcji - zwieńczeniem wycieczki była wirtualna podróż wozem strażackim przez ulice Katowic oraz gaszenie pożaru w lesie za pomocą pompy strażackiej. 
          Obsłudze Centrum Edukacji Przeciwpożarowej jeszcze raz dziękujemy za serdeczną gościnę i wiele cennych uwag na temat bezpieczeństwa w życiu codziennym.

          /Aleksandra Grzegorzek/

          Więcej zdjęć w  Albumie Fotograficznym

           

           

          Szkolne Halloween
           
           
          Konkursy i zabawy związane z obchodami szkolnego Halloween, w tym roku odbyły się nieco wcześniej, bo 27 października. Halloween mimo swej odrębności kulturowo – obyczajowej na stałe już chyba zagościło w świadomości znakomitej większości młodych ludzi i nie tylko więc uczniowie chętnie biorą udział w rozmaitych konkurencjach.
          Głównymi organizatorkami zabaw w tym roku były panie: Aleksandra Borkowska i Katarzyna Ręka – wychowawczynie świetlicy, nie bez znaczenia było wsparcie i pomoc opiekuna Samorządu Szkolnego – pani Kamili Łąckiej.
          Głównym celem w tym dniu był międzyklasowy konkurs na najefektowniejszy, oryginalny i ciekawy kostium, oczywiście utrzymany w klimacie Halloween oraz konkurs na jego symbol. Po poprzedzających prezentację przygotowaniach, na sali gimnastycznej swe stroje prezentowali uczniowie z poszczególnych klas pomalowani i ubrani, przynosząc z sobą przygotowane „ozdoby”.
          Paniom w ocenie wydatnie pomagała cała rada pedagogiczna, która wybrała najciekawszy halloweenowy symbol i najefektowniejszy strój. Pani Ola zbierała dzielnie głosy zgromadzonych na sali nauczycieli i przeliczała je.
          Bezapelacyjnym laureatem konkursu na najciekawszy halloweenowy symbol została klasa IIIa z czarującym duszkiem, przygotowanym przez uczniów z wychowawczynią panią Aleksandrą Świerkulą, I miejsce za strój powędrowało także do klasy IIIa. Rozdanie nagród odbyło się 3 listopada podczas krótkiego apelu.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Warsztaty dla nauczycieli

           

          W poniedziałek 24 października 2016 r. odbyły się kolejne warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Tematem spotkania była „Praca z gliną jako forma arteterapii i rewalidacji dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ”.
          Prowadziła je pani Barbara Studziżba- nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych, artysta ceramik.
          O tym jak dobrze praca z gliną rozwija kreatywność sprzyjając równocześnie wyciszeniu uczestniczki warsztatów mogły przekonać się same tworząc pod okiem Pani Basi świąteczne choinki. W trakcie warsztatów poznały podstawowe zasady pracy z gliną i doświadczyły dobroczynnego wpływu tej formy aktywności na swoje samopoczucie.
          Warsztaty jak zawsze przebiegały w miłej i bardzo twórczej atmosferze. Była też sposobność do wymiany nauczycielskich spostrzeżeń i doświadczeń przy kawie, ciastku i gorącym poczęstunku.
          Szkolenie zorganizował zespół ds. promocji szkoły w osobach pań: Marzeny Hoffmann-Franki i Beaty Kacały.
          /Marzena Hoffmann-Franki/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Święto Komisji Edukacji Narodowej
           

           

          17 października, parę dni po przypadającym 14 października Święcie Komisji Edukacji Narodowej, w naszej szkole odbyła się z tej właśnie okazji uroczysta akademia.
          W tym roku uroczystość przygotowała pani Beata Kacała razem z panią Laurą Garulą oraz panie: Monika Płusa i Aleksandra Świerkula.
          Odświętnie ubrani, uśmiechnięci uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zgromadzili się na sali gimnastycznej. Tam wszystkich zebranych przywitała pani dyrektor Alina Ossolińska, następnie uczniowie zaprezentowali swoje aktorskie umiejętności w przedstawieniu przygotowanym według scenariusza opracowanego przez panią Beatę Kacałę. Był to spektakl – kompilacja kilku powszechnie znanych bajek, pięknie zaprezentowanych przez naszych uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum.
          Po przedstawieniu głos ponownie zabrała pani dyrektor, która podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za pracę, za zaangażowanie, a także wręczyła nauczycielom, jak co roku, nagrody dyrektora szkoły. Bardzo uroczystym momentem było wręczenie przez panią dyrektor statuetek „Przyjaciela  szkoły” księdzu proboszczowi tutejszej parafii pod wezwaniem św. Jadwigi oraz panu dyrektorowi firmy Carrefour za wielostronne wspieranie inicjatyw szkoły i pomoc. Dziękujemy serdecznie za już … i prosimy o jeszcze…
          Nasi rodzice z Rady Rodziców obecni na uroczystości także dziękowali nauczycielom i życzyli dalszej wytrwałości w pracy. Całość obchodów zakończyło miłe spotkanie przy kawie i pysznym cieście. Wszyscy nauczyciele otrzymali piękne kartki wykonane przez panią Marzenę Hoffmann-Franki oraz urocze magnesiki w stylu vintage przygotowane przez panie: Monikę Płusę i Olę Świerkulę. ….bardzo dziękujemy!!!
          Wszystkim pracownikom związanym z pracą w szkole jeszcze raz wszystkiego najlepszego…

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           
          Sobotnia wycieczka na Śląski Festiwal Nauki
           
          W sobotę 15 października 2016 r. w ramach programu środowiskowego "Szkoła Przyjazna Dziecku i Rodzinie" grupa uczniów pod opieką Pań: Marzeny Hoffmann-Franki i Ewy Pozimskiej wybrała się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach na Śląski Festiwal Nauki-największe w regionie wydarzenie popularyzujące wiedzę z różnych dziedzin.
          Ciekawe prelekcje, pokazy eksperymentów dotyczące różnych obszarów wiedzy, warsztaty leśne, gigantyczne gry planszowe, zabawy z chustą animacyjną, skoki na trampolinie, zawody "wioślarskie", śląskie memory, pokaz latających dronów- to tylko niewielka część atrakcji przygotowanych przez organizatorów imprezy-miasto Katowice i śląskie wyższe uczelnie.
          Na festiwalu bawiliśmy się doskonale. Przekonaliśmy się, że nauka może być doskonałą zabawą i pełną rozmaitych inspiracji przygodą. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze przy zielonym labiryncie przedstawiającym układ ulic Wielkich Katowic z 1926 r.
          Na szczęście w labiryncie nikt się nie zgubił, a my do Szopienic wróciliśmy pełni wrażeń, z nagrodami zdobytymi w licznych konkursach.
          /Marzena Hoffmann-Franki/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           
          Dzień Chłopaka
           
           
          30 września opiekun Samorządu Szkolnego pani Kamila Łącka wraz z jego żeńską częścią przygotowała miłą niespodziankę z okazji przypadającego właśnie w tym dniu Święta Chłopaka. Oczywiście niespodzianka była zorganizowana dla młodszych i tych nieco starszych chłopców będących uczniami, nauczycielami i pracownikami naszej szkoły.
          Na apelu samorząd oczywiście złożył chłopakom serdeczne życzenia, a do życzeń dorzucił wszystkim młodszym chłopcom słodkie małe co nieco, ufundowane przez samorząd. Nie zabrakło też rzecz jasna „dodatku” do życzeń dla tych starszych chłopaków. W imieniu chłopięcej części dziękujemy Samorządowi za pamięć …bo to bardzo miłe.

          /Katarzyna Ręka/

           

          XIII Turniej Maltański
           
          Imprezą nierozłącznie związaną ze spartakiadą jest Turniej Maltański, którego organizatorką była z ramienia naszej szkoły pani Beata Kacała Współorganizowali to przedsięwzięcie:
          Poradnia psychologiczno – Pedagogiczna nr 3 w Katowicach oraz Fundacja Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Maltańska Służba Medyczna – Pomoc Maltańska, która jednocześnie sponsorowała nagrody dla naszych uczestników.
          W turnieju maltańskim udział wzięło 7 szkół specjalnych z Katowic, Mysłowic, Sosnowca oraz podopieczni Świetlicy Specjalistycznej nr 2 w Katowicach. W skład reprezentacji poszczególnych placówek wchodziła młodzież gimnazjalna oraz kształcąca się już zawodowo.
          Konkurencje podzielone zostały na część teoretyczną i praktyczną. Zawodnicy musieli wykazać się dużą wiedzą dotyczącą procedur udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, którą z kolei mieli za zadanie zademonstrować w konkurencjach praktycznych, znalezienie poszkodowanego natychmiastowe działanie- wezwanie pomocy – pierwsza pomoc
          ( opatrunek, pozycja boczna ustalona, resuscytacja, kontrola funkcji życiowych poszkodowanego ). Zadania te wymagały przełożenia wiedzy i znajomości teoretycznej tematu na działanie i jej praktyczne wykorzystanie Nasza drużyna, w składzie:, Ewelina Kindla, Wiktoria Sojka oraz Kamil Gajda zdobyła II miejsce - gratulacje i podziękowania dla reprezentacji i pani Beaty Kacały, która przygotowała naszą drużynę, jak i turniej oraz dla pani Małgosi Piwowarczyk, która wspierała przeprowadzanie poszczególnych zadań turnieju.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          XVI Spartakiada Pożarnicza

           
          W dniu 28 września zorganizowana została XVI Spartakiada Pożarnicza, która kolejny rok z rzędu, tradycyjnie już była przeprowadzona na terenie obiektu sportowego MOSiR, przy ul. 11 Listopada w Katowicach – Szopienicach.
          Koordynatorem, a także głównym organizatorem imprezy był Zespół Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach w osobie pani Kamili Łąckiej, a współorganizowali pożarnicze zawody: Komenda Wojewódzka i Miejska Straży Pożarnej w Katowicach, OSP Dąbrówka Mała oraz MOSiR - Katowice.
          W spartakiadzie udział wzięli uczniowie z 8 szkół specjalnych z terenu Katowic, Mysłowic i Sosnowca. 
          oraz świetlicy środowiskowo – terapeutycznej MOPS,
          Imprezę swą obecnością zaszczycił starszy wizytator ds. obrony Kuratorium Oświaty w Katowicach pan Wacław Wójcik, przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Katowice pani Beata Adamek oraz pan Roman Puchalski, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Katowicach pan Tomasz Koza. Z zaproszenia skorzystał również pan Jerzy Pulchny, który jest z nami od pierwszej edycji pożarniczych zmagań, a także naczelnik OSP w Dąbrówce Małej pan Jan Cichoń.
          Pogoda na szczęście nie zawiodła, pozytywna energia także nie , a piękny obiekt MOSiR – u w Katowicach – Szopienicach umożliwił sprawne przeprowadzenie zawodów.
          Strażacką grochówkę po raz pierwszy dosponsorowała nasza „nowa” firma cateringowa Grzegorz Mucha z Olkusza, a pozostały poczęstunek to pyszne domowe wypieki naszej szkolnej kadry, którymi ku zadowoleniu mogli się do woli raczyć nasi goście.
          Część praktyczną zawodów profesjonalnie przygotowali strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Katowicach wraz z druhami z OSP Dąbrówka Mała pod kierownictwem prezesa pana Jana Cichonia, który czuwał nad przebiegiem spartakiady. Strażacy równocześnie pełnili rolę profesjonalnego jury.
          W zmaganiach konkursowych nagrodzono wszystkie drużyny biorące udział w spartakiadzie, pierwsze trzy miejsca dodatkowo uhonorowano pucharami i medalami ufundowanymi przez Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach, pozostałe nagrody tradycyjnie były sponsorowane przez Prezydenta Miasta Katowice, a przekazane przez Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Katowice, dyplomy natomiast przekazał Zarząd Wojewódzki OSP RP w Katowicach.
          Integralną częścią imprezy był konkurs plastyczny, który przygotowała i prowadziła pani Katarzyna Ręka przy wsparciu pani Barbary Studziżby. Tematyka prac plastycznych dotyczyła wszechstronnej pomocy, jaką niesie praca straży pożarnej. Po krótkiej prelekcji oraz przedstawieniu różnych możliwości ujęcia tematu 16 uczestników wykonywało pastelami swoje wizje. Nasi reprezentanci w tym konkursie to: Dawid Piechoczek, Klaudia Janiec. Dawid zajął III miejsce.
          Nasza „pożarnicza” drużyna zajęła także III miejsce, a w jej skład weszli: Patryk Gawdziakowski, Tomasz Lewandowski, Krystian Łukasiewicz, Sebastian Filiński, Bolesław Nowak oraz najmłodszy zawodnik, nasz „nowy” uczeń Daniel Skolik. Uczniów do spartakiady tradycyjnie, jak w latach poprzednich, przygotował pan Krzysztof Kleser- nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole. Naszej reprezentacji i opiekunom jak zawsze gratulujemy i bardzo dziękujemy!

          /Katarzyna Ręka/

           
          „Kolorowy zawrót głowy dla zdrowia i urody"
           
           
          26 września nasza świetlica szkolna wraz z wychowawcami: panią Olą Borkowską i Katarzyną Ręką, zorganizowała dzień owocowy, poświęcony zdrowej żywności, a także utrwalaniu nawyku jedzenia owoców i warzyw w różnej formie. Odbyły się też rozmowy i pogadanki związane z odżywianiem zgodnym ze zdrowym stylem życia.
          Od rana, świetlica szkolna, na kilka godzin przeistoczyła się w mini przetwórnię…
          Razem z uczniami, głównie z klasy Vb, jako że byli przed lekcjami, przygotowane zostały pyszne owocowe szaszłyki, sałatka owocowa, świeży sok z jabłek.
          Gdy wszystkie owocowe przysmaki były gotowe do podania, a stoły zostały pięknie udekorowane i nakryte, owocowe dania można było konsumować.
          Po kolei uczniowie z wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum przychodzili na degustację przygotowanych przetworów, nie kryli oni zadowolenia …no i chyba im bardzo smakowało, bo wszystko znikało w mgnieniu oka. 
           

          Wycieczka klasy III A i IV A do kręgielni.

           
          26 września uczniowie obecnej klasy IIIa i IVa udali się na wycieczkę do kręgielni Gravitacja w Punkcie 44 w Katowicach. Wyjazd był nagrodą za zajęcie drugiego miejsca w szkolnym konkursie "Apetyt na zdrowie". Wszyscy uczniowie starali się zdobyć jak najwięcej punktów dzielnie zbijając kręgle ciężkimi kulami. Zabawy było co nie miara. 

          / Aleksandra Świerkula/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          "RÓŻNI-RÓWNI"- warsztaty integracyjne i prezentacja twórczości osób z niepełnosprawnością
          w Pałacu Młodzieży w Katowicach
           
          W dniu 22 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli wraz z wychowawcami i opiekunami w warsztatach integracyjnych zorganizowanych  w Pałacu Młodzieży w Katowicach. W tym roku, ze względu na spore zainteresowanie imprezą i ograniczoną liczbę miejsc w Pałacu, w warsztatach wzięli udział tylko uczniowie szkoły podstawowej.
          Program Różni – Równi, w ramach którego odbywały się zarówno warsztaty jak i prezentacja twórczości osób niepełnosprawnych, zapewnił wszystkim jego beneficjentom mnóstwo radości, wzbogacenie ich wiedzy dotyczącej wspomagania osób niepełnosprawnych w ich codziennym życiu, sporo pozytywnych wrażeń i emocji.
          Inauguracja imprezy to prezentacja wokalna zespołu MocArt, w którym osoby niepełnosprawne, w tym niewidome zademonstrowały swój talent wokalny, dalej występ zespołu tanecznego Ślązaczek, którego mali członkowie zapraszali po swoim występie do wspólnej zabawy wszystkich uczestników zajęć. Następnie pokazy rezultatów psiej tresury na potrzeby osób niepełnosprawnych, na których pies asystujący prezentował swoje umiejętności, czym zaskarbił sobie serca dzieciaków. Na zakończenie zajęcia filmowe, prezentacja filmów animowanych, to oferowane uczestnikom przez organizatora atrakcje. Niewątpliwą przyjemnością dla naszych uczniów był wernisaż wystawy pt. „Różni – Równi”, na której, obok wielu różnych prac, mogli oni znaleźć wykonane przez siebie, autorskie wytwory plastyczne pięknie wyeksponowane w Sali Marmurowej Pałacu Młodzieży. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do szkoły.
          /Katarzyna Ręka/

           

           
          POKAZ PANA KORKA
           
           
          W dniu 19 września z inicjatywy pani Aleksandry Borkowskiej gościliśmy w naszej szkole po raz kolejny Naukowców z Laboratorium Pana Korka, którzy postanowili przyjrzeć  się prawom mechaniki klasycznej. Pokaz miał się odbyć na szkolnym boisku …lecz pogoda spłatała figla… zaczęło padać …i laboratorium ewakuowało się do sali gimnastycznej. 
          Na pokazie zamiast punktów materialnych, sztywnych brył, układów odniesienia, wektorów czy równań ruchu pojawiły się przeróżne przedmioty, które czasem trudno skojarzyć z doświadczeniami fizycznymi...gwoździe, ciężkie młoty,  cegły, balony, półmiski, pompy, sznurki, krzesła kieliszki, kije, koła, szklanki, oraz jajka...
          Ze swojego laboratorium szaleni naukowcy przywieźli także ogromną drabinę, palety do towarów, poduszki, stół laboratoryjny oraz wielki materac.
          Na pokazie byli obecni uczniowie naszej szkoły oraz mali goście specjalni … podopieczni szopienickich przedszkoli, którzy zostali miło przyjęci i ugoszczeni przez całą szkolną społeczność.
          Po tych doświadczeniach wszyscy ogromnie zadowoleni z pokazu i pełni wrażeń wrócili do sal, a maluszki zostały jeszcze na przygotowanym poczęstunku.
          /Katarzyna Ręka/
           
           
          Sprzątanie Świata
           
          Sprzątanie Świata obchodzimy w trzeci weekend września ponieważ zauważalny jest ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym. Niestety wielu turystów nie szanuje miejsc, w których spędzają swój urlop. Jest to też swojego rodzaju przygotowanie podłoża na zimę, tak żeby śnieg nie przykrywał śmieci. "Sprzątanie świata" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie. W 1994 roku ideę „sprzątania świata” sprowadziła do Polski Mira Stanisławska-Meysztowicz. Sprzątanie Świata to akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej przestrzeni, biorą w niej udział dzieci ze szkół, ale coraz częściej przyłączają się do akcji także inne środowiska. Sprzątanie świata ma też na celu zwiększenie świadomości ekologicznej, bo często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet wyrzucanie pojedynczych śmieci przyczynia się do zanieczyszczania naszej planety.
          Nasza szkoła oczywiście także sprzątała. Pani Kamila Łącka- opiekun Samorządu Szkolnego rozdzieliła uczniom worki na śmieci i rękawiczki oraz przydzieliła poszczególnym klasom do sprzątania rejony w okolicy szkoły i samo otoczenie szkoły. Wszyscy aktywnie włączyli się do zbierania odpadów i sprzątania. 

          /Katarzyna Ręka/



           

          Wybory Samorządu Uczniowskiego

           
          Krótko po wyłonieniu Opiekuna Samorządu Szkolnego, w dniu 5 września 2016 roku, zostały przeprowadzone wybory do naszego szkolnego samorządu. Wzięli w nich udział uczniowie wybrani do samorządów klasowych. Uczniowie dokonywali demokratycznego wyboru pod okiem nowo wybranego opiekuna – pani Kamili Łąckiej. W wyborach zwyciężyli i objęli swe funkcje: Ewelina Kindla - przewodnicząca Samorządu - jest uczennicą klasy II gimnazjum, Katarzyna Gajda – wiceprzewodnicząca jest uczennicą klasy Vb szkoły podstawowej. Funkcje skarbnika będzie pełnił Sebastian Filiński z klasy IIIb gimnazjum.
          Wybrane zostały jeszcze dwie osoby wspierające działania Samorzadu - to Karolina Simiłowska i Patryk Gawdziakowski.
          Wszystkim wybranym gratulujemy i życzymy miłej pracy.

          /Katarzyna Ręka/

           

          3 WRZEŚNIA 2016 ROKU- NARODOWE CZYTANIE SIENKIEWICZA
           
           
          Narodowe Czytanie to akcja, która propaguje znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, akcję po raz pierwszy zorganizował w 2012 roku prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda.
          W akcję corocznie włączają się różne instytucje, w tym szkoły. Istotą tej inicjatywy było założenie, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Każdorazową akcję swoim patronatem obejmuje para prezydencka.
           W czasie kolejnych edycji akcji Narodowego Czytania popularyzowane były dzieła wybitnych, narodowych twórców literatury polskiej:
          8 września 2012Pan Tadeusz Adama Mickiewicza
          7 września 2013 – Dzieła Aleksandra Fredry
          6 września 2014 – Trylogia Henryka Sienkiewicza
          5 września 2015Lalka Bolesława Prusa
          3 września 2016Quo vadis Henryka Sienkiewicza
           
          Nasza szkoła także w tym roku włączyła się w popularyzowanie i propagowanie czytelnictwa klasyki literatury polskiej. Wyjątkowo aż dwa razy, ten drugi raz zaistniał, ponieważ mieliśmy gościa, panią Ewę Kołodziej posłankę na Sejm RP.
          Pani Joanna Mizak i Ewa Pozimska przygotowały nasze dzieci, rozdały im role i ćwiczyły czytanie. Wspólnie z naszymi uczniami niecodzienny gość czynnie włączył się w odczytywane dialogów pochodzących z lektury H. Sienkiewicza.
          Na zakończenie pani Ewa Kołodziej, by zachęcić młodych ludzi do czytania, wszystkim uczniom rozdała mini lektury. Dzień Narodowego Czytania okazał się bardzo udany.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Wybory Opiekuna Samorządu Uczniowskiego

           
          2 września, podobnie jak w latach ubiegłych, w naszej szkole odbyły się wybory opiekuna samorządu szkolnego. Po wyłonieniu kandydatur, spośród których uczniowie mieli wybrać opiekuna samorządu, przeprowadzone zostały w pełni demokratyczne wybory, w których brało udział grono uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej oraz II-III gimnazjum.
          Opiekunem Samorządu Szkolnego w roku szkolnym 2016/2017 została podobnie jak w roku ubiegłym pani Kamila Łącka. Jest nauczycielem wychowania fizycznego. Już po raz kolejny uczniowie właśnie ją wybrali do piastowania tej funkcji, czego Jej serdecznie gratulujemy i życzymy wspaniałych pomysłów i jak najmniej problemów.
          Nad przebiegiem wyborów oraz nad wszelkimi wyborczymi procedurami czuwała pani dyrektor Alina Ossolińska.

          / Katarzyna Ręka/

           

           

          Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2016/2017

           

          W dniu 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017. Najpierw odśpiewano hymn państwowy, następnie pani dyrektor Alina Ossolińska przywitała wszystkich zgromadzonych na sali uczniów, nauczycieli , pracowników szkoły i gości.
          Uroczystość inauguracji poprowadziła pani Ewa Pozimska, która przygotowała ciekawą prezentację przedstawiającą różne szkolne wydarzenia dopełniające czas nauki. Kadry z poszczególnych imprez zawarte w prezentacji ukazały jak wiele dzieje się w naszej szkole.
          Pani Ewa przypomniała też uczniom, że początek roku szkolnego skłania do refleksji przywodzącej na myśl rok 1939, kiedy to 1 września uczniowie nie rozpoczęli nauki w szkole, nie cieszyli się ze spotkania z koleżankami i kolegami… uniemożliwił im to wybuch wojny, która sprawiła, że niektórzy z nich, ci starsi, musieli wraz z dorosłymi walczyć z najeźdźcami i okupantami Rzeczypospolitej.
          Po uroczystości wszyscy uczniowie z wychowawcami przeszli do swoich klas.

          /Katarzyna Ręka/

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym