• rok szkolny 2017/2018

        • PIERWSZE SZKOLNE WAKACJE  W  MIEŚCIE
           
           
          W tym roku po raz pierwszy zostały zorganizowane w naszej szkole „Wakacje w mieście”. Pierwsze dwa tygodnie po zakończeniu roku szkolnego na dzieci czekały, pełne  niespodzianek i ekscytujących atrakcji, niezwykle ciekawe wakacje w szkole.
                  Organizatorem, kierownikiem i osobą, która perfekcyjnie przygotowała każdy z dziesięciu dni tych wakacji była pani Joanna Sawicka. Od dwóch miesięcy wymyślała miejsca, w których dzieci czynnie, atrakcyjnie i niecodziennie spędzą te dwa tygodnie, telefonicznie i osobiście negocjowała wejścia, ceny i warunki.
           Opiekę nad uczestnikami wakacji sprawowali: Aleksandra Borkowska, Natalia Krawczyk oraz Bartosz Gaweł.
           
          Chętnych do udziału w naszych pierwszych wakacjach było sporo. Prócz „naszych” uczniów, bardzo liczną grupę stanowili ich koledzy, koleżanki, a także ich rodzeństwo.
          Pierwszy dzień wakacji nie mógł odbyć się bez wspólnego przygotowania kontraktu podpisanego przez wszystkich uczestników szkolnych wakacji. Były także zajęcia bębniarskie, omówienie, oczywiście ogólne, by nie zepsuć niespodzianki, planu zajęć na  nadchodzące dni.
          Już w drugim dniu była wizyta w Papugarni „Carmen” w Katowicach, dzień trzeci – wycieczka do Mikołowa, zwiedzanie i zajęcia warsztatowe w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, potem rekreacja i rozrywka na placu zabaw. Kolejny dzień to atrakcje w Jump World w Katowicach, gdzie szaleństwo było w zasadzie bezgraniczne ...bo ściany to też trampoliny.
          W ostatnim dniu pierwszego tygodnia  odbyły się zajęcia z Zumby, prowadzone przez  Panią Zosię z jednej z zaprzyjaźnionych szkół oraz zajęcia plastyczne w szkole i na boisku szkolnym, które zamieniło się w piękną, kolorową mozaikę.
          Drugi tydzień wypoczynku rozpoczął się wizytą Śląskim Parku Linowym, następny dzień to zabawa w kręgielni, kolejny dzień był chyba najbardziej ekscytującym, okraszonym dawką adrenaliny wydarzeniem wakacji... „loty” w Tunelu aerodynamicznym”, każdy uczestnik, odziany w specjalny kombinezon unosił się niczym piórko.
          W przedostatnim dniu wakacji uczestnicy podzieleni na trzy grupy, po kolei wchodzili do przygotowanego przez wychowawców w bibliotece szkolnej Escape room-u. Ostatni dzień upłynął na zajęciach warsztatowych w firmie KUKA Robotics.
          Dwa tygodnie niezapomnianych wrażeń podczas wakacji w mieście pozostaną na długo w pamięci wszystkich biorących udział w pierwszych szkolnych Wakacjach w mieście. Pani Asi  składamy gratulacje za tak urozmaicone zaplanowanie i zorganizowanie zajęć, a wszystkim wychowawcom gorąco dziękujemy za zaangażowanie i opiekę podczas wypoczynku.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
           
          22 czerwca był ostatnim dniem nauki. W tym  dniu uroczyście zakończyliśmy rok szkolny. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zgromadzili się by wziąć udział w akademii wieńczącej ten rok nauki i pracy. Licznie przybyli  na tą uroczystość również rodzice naszych uczniów. Tegoroczną uroczystość przygotowała pani Joanna Sawicka - wychowawczyni jednej z dwóch ostatnich już klas gimnazjalnych. Rozpoczęła się ona tradycyjnie odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrała pani dyrektor Alina Ossolińska, po czym wręczyła uczniom obu trzecich klas świadectwa ukończenia szkoły. Chwilę później wystąpili uczniowie naszej szkoły w nagradzanym na przeglądach przedstawieniu przygotowanym przez panią Małgorzatę Wojnarowicz. Tuż po nich wystąpił nasz szkolny zespół Turbo Bębniarze prowadzony przez panią Żanetę Ostrowską. Na zakończenie uczniowie pożegnali panią dyrektor, nauczycieli i całą społeczność szkolną , wszystkich pracowników szkoły, których  obdarowali pięknymi różami.
          W dalszej z kolejności ponownie zabrała głos pani dyrektor Alina Ossolińska, która życzyła absolwentom gimnazjum powodzenia, wytrwałości i wszystkiego dobrego na rozpoczynającej się kolejnej, nowej drodze, a wszystkim nauczycielom podziękowała za wytężoną pracę. Dziękowała także rodzicom za współpracę wręczając im przygotowane, pamiątkowe  podziękowania.
            Podziękowania  dla pani dyrektor, nauczycieli  i pracowników szkoły skierowali też przedstawiciele licznie zgromadzonych rodziców klas trzecich gimnazjum - pani Elżbieta Furczyk- Staniczek, pani Anna,Ejber, pani Beata Prasoł w ciepłych słowach podziękowały wszystkim nauczycielom za wieloletnią pracę i opiekę.
          Uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą panią Ewą Pozimską pożegnali swoich starszych kolegów i koleżanki wręczając im drobne pamiątkowe prezenciki.
          W przygotowaniu uroczystości zakończenia roku panią Asię wspomógł pan Krzysztof Lasocki i pani Barbara Studziżba, która przygotowała dekorację na sali
          Uczniów klas IIIa i IIIb  żegnamy i cóż ... „szerokiej drogi” kochani absolwenci...wracajcie do nas by dzielić się swoimi radościami i sukcesami.

          /Katarzyna Ręka/


           

          APEL PODSUMOWUJĄCY OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW  W ROKU SZKOLNYM 2017/2018
           
          W dniu 21 czerwca, przed uroczystym zakończeniem roku szkolnego, na sali gimnastycznej odbył się apel, który stał się już szkolną tradycją. Podsumowanie pracy i osiągnięć roku szkolnego jest związane nierozłącznie z wyróżnieniami, dyplomami oraz  nagrodami. Właśnie  podczas tego apelu zostały wręczone uczniom naszej szkoły wyróżniającym się w poszczególnych klasach najwyższą frekwencją, najlepszymi wynikami w nauce oraz wzorowym zachowaniem. Nagrodzeni zostali  także uczniowie z najwyższą średnią ocen w szkole, uczniowie biorący udział w bardzo wielu konkursach szkolnych i międzyszkolnych. Nazwiska niektórych nagrodzonych, jak co roku, wielokrotnie się powtarzały. Nagrody dla laureatów przygotowali nauczyciele, którzy organizowali i prowadzili konkursy, zawody w różnych dziedzinach, zarówno przedmiotowe jak i sportowe, czy artystyczne.
          Ponadto, wręczono nagrody za zdobycie czołowych lokat w dwóch, trwających przez cały rok szkolny konkursach (Szkolnym Konkursie Humanistycznym i Szkolnym Konkursie Matematycznym). Wyróżnieni uczniowie w nagrodę za najwyższą frekwencję oraz najlepsze wyniki w nauce pojechali  na specjalnie dla nich zorganizowaną wycieczkę, tym razem do Tarnowskich Gór.

          /Katarzyna Ręka/

           
          WYCIECZKA DO TARNOWSKICH GÓR
           
          W dniu 20 czerwca uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Tarnowskich Gór, której organizatorem i zarazem kierownikiem była pani Marzena Hoffmann-Franki.
          Wycieczka była nagrodą dla uczniów, którzy w ciągu całego roku szkolnego wykazali się wyróżniającą frekwencją oraz byli najlepsi pod względem wyników w nauce i zachowania. Fundatorem wyjazdu po raz ostatni już, ze względu na zakończenie działalności, było koło Towarzystwa  Przyjaciół Dzieci.
          Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Marzena Hoffmann- Franki, Ewa Pozimska i Katarzyna Ręka. Tegoroczna wycieczka odbywała się środkami komunikacji miejskiej. Celem głównym wycieczki była niedawno wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Zabytkowa Kopalnia Srebra.
          Zwiedzanie kopalni rozpoczęło się od oglądania filmu, który przybliżył  historię i znaczenie  miejsca, do którego przybyli uczestnicy wycieczki. Drugim punktem zwiedzania było oglądanie multimedialnej ekspozycji w nowoczesnym centrum edukacji, gdzie można było poznać metody wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku, działanie dawnych urządzeń odwadniających oraz działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej i innych narzędzi , którymi posługiwali się górnicy. Następnie należało włożyć na głowy kaski...i windą wszyscy zjechali pod ziemię, gdzie przechodzili jedyną w Polsce trasą turystyczną prowadzącą przez podziemia będące pozostałością po dawnym górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Trasa ta liczy 1740 metrów i łączy ze sobą trzy szyby górnicze: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”, a korytarze przemierza się w surowych warunkach, dużej wilgotności powietrza i dość niskiej temperaturze. Tam czekała jedna z największych atrakcji-przepływ łodziami na trasie o długości 270 metrów.
          Po opuszczeniu terenu kopalni wycieczkowicze dotarli do centrum miasta, do  uroczej pizzerii, w której czekały już na trochę zmęczonych i bardzo zgłodniałych uczestników pyszne pizze.
          Następnym pięknym  miejscem, do którego dotarli uczniowie były Tarnowice Stare i Zamek Wrochemów. Dziedzińce, krużganki odrestaurowane podobnie jak wnętrza zamkowe i zabudowania otoczone zielenią i przestrzenią bardzo zaciekawiły uczniów, a zwłaszcza piękne komody, szafy z tajemnymi skrytkami oraz wypchany niedźwiedź...
          Słoneczna lecz nie upalna pogoda, idealna na niemal całodzienny  pobyt na powietrzu, dopełniła bardzo udaną pod każdym względem wycieczkę, która dostarczyła wszystkim  uczestnikom wielu przyjemności.
          /Katarzyna Ręka/

           

           

          PROGRAM  PROFILAKTYCZNY „SZKOŁA  PRZYJAZNA DZIECKU RODZINIE”
           
          W tym roku szkolnym wzorem lat ubiegłych prowadziliśmy w naszej szkole Program Profilaktyczny „Szkoła Przyjazna Dziecku i Rodzinie”. Jest  to przedsięwzięcie, w które angażuje się wielu nauczycieli i cieszy się ono niesłabnącym zainteresowaniem naszych uczniów. Koordynatorem programu był pan Krzysztof Kleser. Od września program funkcjonował podobnie jak w ubiegłym roku, to znaczy zdecydowana większość zajęć w ramach programu realizowana była w soboty. Dzieci i młodzież naszej szkoły miały możliwość uczestnictwa  w czterech różnych rodzajach zajęć:
          -w zajęciach turystyczno – krajoznawczych – prowadzonych przez panie: Aleksandrę Borkowską i Natalię Krawczyk,
          -w zajęciach teatralno- muzycznych-  prowadzonych przez panie: Małgorzatę Wojnarowicz i Żanetę Ostrowską
          -w zajęciach plastycznych – prowadzonych przez panie: Barbarę Studziżbę i Katarzynę Rękę.
          Różnorodność  zajęć sprawiała, że nasi  uczniowie mogli zaspokajać swoje różnorakie zainteresowania i potrzeby jeżdżąc na wycieczki, na rajdy, wychodząc do teatru na spektakle teatralne, przygotowując wspólnie różne posiłki, które następnie wspólnie były konsumowane, uczestnicząc ogromnej ilości  zajęć i zawodów Nordic Walking, oglądając filmy, uczestnicząc w koncertach organizowanych w Pałacu Młodzieży, spacerując po wielu ciekawych miejscach, przygotowywali się na występy teatralne ucząc się ról, na zajęciach  plastycznych mogli rozwijać swoje umiejętności rysunku wykorzystując różne środki i materiały, wykonywania rozmaitych prac różnymi technikami. Mogli też rozwijać się pod względem edukacyjnym biorąc udział w Śląskim Festiwalu Nauki. W ramach programu uczniowie brali udział między innymi w Rajdzie bez barier czy w Festiwalu „Pod Kluczem”. Uczestniczyli także w dorocznym kiermaszu świątecznym organizowanym przez Urząd Wojewódzki w Katowicach.Pod koniec roku szkolnego pani Małgorzata Wojnarowicz zorganizowała całodzienną wycieczkę do Krakowa. Uczestnicy  pod opieką pań: Żanety Ostrowskiej, Katarzyny Ręki, Barbary Studziżby oraz organizatorki przedsięwzięcia Małgorzaty Wojnarowicz  zwiedzali piękne podziemia Sukiennic, gdzie poznawali początki miasta, jego historię, zajęcia ludzi, zabudowę, byli też w HistoryLandzie, w którym przenosili się w samo serce wydarzeń i poznawali dzieje naszego kraju w sposób zdecydowanie inny niż podczas lekcji historii. W HistoryLandzie dzięki makietom zbudowanym z klocków LEGO i innowacyjnym, interaktywnym rozwiązaniom mogli poczuć  się jak uczestnicy przeżywanej historii,
          Wszyscy uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach dostosowując swój udział do własnych pasji, możliwości  i zainteresowań.

          /Katarzyna Ręka/

           
          DZIEŃ  MATKI I OJCA
           
          4 czerwca w naszej szkole zorganizowane zostało spotkanie dla wszystkich mam i ojców  naszych uczniów. Całość uroczyście rozpoczęła pani dyrektor. Uroczystość przygotowała pani Żaneta Ostrowska, której wsparcia udzieliła pani Małgorzata Wojnarowicz i Elżbieta Małek.
          Nasi uczniowie zaprezentowali rodzicom nagrodzony spektakl pt. „Czerwony Kapturek”, przygotowany przez panią Małgorzatę Wojnarowicz. W spektaklu prócz uczniów udział wzięli: pani Ela Małek w roli  tytułowej i pan Bartek Gaweł, który wcielił się w rolę babci. Następnie uczniowie zaśpiewali kilka piosenek przygotowanych z panią Żanetą specjalnie na tą uroczystość, był także występ naszych „Turbo Bębniarzy” na bębnach afrykańskich.
          Dekorację sali  przygotowała pani Basia Studziżba z uczniami klasy IIIb.
          Całość dopełniło pyszne domowe ciasto, o które zatroszczyły się panie Ela Małek i pani  Małgosia Wojnarowicz i poczęstunek z kawą, który przygotowała pani Żaneta organizator tej miłej uroczystości.
          Wszystkim paniom, które poświęciły swój czas na przygotowanie tej uroczystości bardzo dziękujemy. Dziękujemy bardzo także wszystkim uczniom, którzy stanowili pomoc w przygotowaniu imprezy.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          WERNISAŻ PRAC PLASTYCZNYCH UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 55

           

           

          W dniu 1 czerwca  kolejny raz odbyła się wystawa prac plastycznych naszych uczniów. Tradycyjnie swoich wnętrz użyczyła Biblioteka Śląska w Katowicach w Oddziale Integracyjno – Biblioterapeutycznym przy ulicy Ligonia. Organizatorem wernisażu była  pani Barbara Studziżba. W Małej Galerii  w bibliotece wyeksponowane zostały wybrane prace wszystkich naszych uczniów, które wykonane zostały w różnorodnych technikach i tematyce.

          Zaprezentowane zostały piękne grafiki,  rysunki wykonane pastelami, kredkami ołówkowymi, akwarele i inne prace malarskie, które stanowiły ciekawe połączenie wyobraźni, kreatywności i pomysłowości młodych autorów. Prace te powstawały pod kierunkiem  pani Barbary Studziżby oraz pani Katarzyny Ręki

          Pani Barbara Studziżba zajęła się opracowaniem oraz drukiem zaproszeń dla rodziców  naszych uczniów oraz plakatów informacyjnych,  zebrała  plastyczne wytwory uczniów, wykonała ich oprawę graficzną. Wernisaż nie mógł obyć się bez poczęstunku dla samych autorów prac jak i ich wychowawców i nauczycieli, który przygotowała pani Małgorzata Wojnarowicz.

          Serdecznie dziękujemy pani kierownik  i pracownikom działu Integracyjno Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej za przyjęcie, za umożliwienie zorganizowania wystawy prac  naszych uczniów, dziękujemy pani Barbarze Studziżbie za organizację wernisażu oraz wszystkim autorom prac i nauczycielom, pod których kuratelą prace te powstawały.

          /Katarzyna Ręka/

           

          XI OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

          DLA UCZNIÓW SZKÓŁ SPECJALNYCH I SPECJALNYCH OŚRODKÓW SZKOLNO- WYCHOWAWCZYCH

           

          W dniach od 28 do 30 maja nasze dwie szkolne drużyny dzielnie reprezentowały nasze województwo w XI Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym we Włoszczowej.

          Wzięły w nim udział reprezentacje z siedmiu województw, w szranki stanęło bez mała 100 uczestników ze szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno – wychowawczych. Wśród nich my. Główną ideą Turnieju było podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, prócz tego popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej  oraz popularyzowanie roweru jako środka transportu, rekreacji i sportu.

          Turniej zorganizowany był przez Polski Związek Motorowy oraz Komendę Główną Policji, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

           Uczestnicy poszczególnych eliminacji mieli za zadanie rozwiązać przygotowane  testy, wykonać  zadania praktyczne -  jazda rowerem po miasteczku oraz jazda rowerem po torze sprawnościowym  ponadto wzięli udział w konkurencjach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

          Naszą szkołę reprezentowała drużyna ze Szkoły Podstawowej: Radosław Gajda, Daniel Ottenburger i Daniel Skolik pod opieką pana Bartosza Gawła oraz drużyna klas gimnazjalnych: Ewelina Kindla, Kamil Gajda i Bolesław Nowak pod opieką pani Aleksandry Borkowskiej. Po dwudniowych zmaganiach, rywalizacji i dzielnej walce w miłej atmosferze, nasi zawodnicy i ich opiekunowie wrócili do domu, choć bez laurów zwycięstwa ale zadowoleni z możliwości udziału i współzawodnictwa w ogólnopolskiej imprezie.

          Uczestnikom, nauczycielom, którzy przygotowywali naszych uczniów do udziału w turnieju oraz opiekunom bardzo dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           
          ZIELONA SZKOŁA SIANOŻĘTY
           
          Od 11 do 25 maja uczniowie naszej szkoły przebywali na śródrocznym wypoczynku po raz kolejny w Sianożętach położonych niedaleko Ustronia Morskiego. W tym roku organizatorem i koordynatorem wypoczynku była pani Anna Płuska. Opiekę nad naszymi uczniami sprawowała pani Ewa Pozimska, oraz pan Krzysztof Lasocki. Nasze dzieci zakwaterowane były w ośrodku „Jantar”, gdzie do dyspozycji miały 2 i 4 osobowe pokoje z balkonem.
          Na terenie ośrodka można było grać w piłkę na boisku, korzystać z placu zabaw, poskakać na trampolinie, posiedzieć i odpocząć w zieleni okalającej teren.
          Pobyt nad morzem wypełniony był bardzo ciekawymi zajęciami w postaci wycieczek, spacerów, konkursów i atrakcji związanych ze specyfiką i charakterem miejsca. Dzieci miały piętnastokilometrową przejażdżkę rowerami do Gąsek, gdzie zwiedziły latarnię morską, jeździły też do Parku Wodnego w Ustroniu Morskim. Były też liczne wycieczki do Kołobrzegu, w którym to uczestnicy Zielonej Szkoły mieli okazję popłynąć w rejs po morzu statkiem pirackim, poznali historię twierdzy i latarni kołobrzeskiej, w której zwiedzali wystawę geologiczną, zwiedzali też uzdrowiskową część miasta, oraz pięknie odrestaurowane Stare Miasto. W Kołobrzegu zwiedzali również Muzeum Oręża i Muzeum Miasta Kołobrzeg. Atrakcją był też pobyt w Eko-Parku położonym na trasie Sianożęty – Kołobrzeg. Odbyła się też wycieczka na stare, nieczynne już lotnisko w Bagiczu, gdzie dzieci oglądały hangary i mogły do woli pojeździć na rowerach. Były też Warsztaty Kulinarne i lepienie pierogów w pobliskim MDK–u i koncert orkiestry strażackiej. Prócz wszystkich atrakcji, wyjść, wycieczek dla naszych uczniów, na terenie ośrodka opiekunowie organizowali im czas wolny wypełniając go przeróżnymi formami zajęć. Oczywiście nie mogło się obyć bez ogniska z pieczeniem kiełbasek.
          Opiekunom i organizatorom za kolejną „Zieloną Szkołę” serdecznie dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           
          „SZOPIENICKI TALENT”
           
          27 kwietnia  nasi uczniowie wzięli udział w organizowanej już po raz kolejny edycji szopienickiego konkursu pt.”Mam Talent”.                                     
          Konkurs odbył się w  Miejskim Domu Kultury w  Szopienicach, a przeznaczony był dla mieszkańców dzielnicy i okolic, którzy mogli zaprezentować swoje zróżnicowane umiejętności artystyczne. Przegląd obejmował rozmaite dziedziny  talentów: wokalne, taneczne, instrumentalne, teatralne, plastyczne, sportowe  i kabaretowe.  Zmagania przebiegały w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej. 
          Wśród występujących nie zabrakło oczywiście naszych uczniów. Na scenie Domu Kultury zaprezentowali się w kategorii instrumentalnej: Magdalena Sojka, Wiktoria Sojka, Katarzyna Gajda, Tomasz Siekiera, Ewelina Kindla, Wiktoria Siegiert, Oliwia Więczkowska oraz Klaudia, Janiec jako zespół „Turbobębniarze”, który do występu przygotowała pani Żaneta Ostrowska. 
          Pani Żanecie dziękujemy za przygotowanie zespołu, a uczestnikom należą się podziękowania za pełen energii występ. 
          /Katarzyna Ręka/
           
           
          XVII MIEJSKI FESTIWAL DZIECIĘCYCH FORM TEATRALNYCH I PLASTYCZNYCH „TWÓRCZOŚĆ BEZ BARIER”

           
          17 kwietnia w Miejskim Domu Kultury Szopienice odbył się XVII Miejski Festiwal Dziecięcych Form Teatralnych i Plastycznych „Twórczość bez Barier”. Organizatorami festiwalu była Szkoła Podstawowa nr 60 Specjalna w Katowicach. W tym przedsięwzięciu wzięło udział 12 zespołów ze szkół specjalnych naszego miasta i miast ościennych .
          Artystyczne zespoły szkolne wystąpiły w różnorodnych formach twórczości: przedstawienia teatralne, inscenizacje, montaże słowno – muzyczne, pantomima, pokazy taneczne. Nasz szkolny ”Teatrzyk Szopienicki” przygotował inscenizację bajki pt. ”Czerwony Kapturek”. Spektakl powstał na podstawie scenariusza przygotowanego przez panią Małgorzatę Wojnarowicz. Wszystkie występujące zespoły zachwyciły Jury. Autorski, oryginalny scenariusz pani Małgosi i rewelacyjny występ naszych aktorów został doceniony, zostali oni wyróżnieni nagrodą Grand Prix właśnie za scenariusz oraz charyzmatycznego narratora, którym była pani Małgosia. Wśród aktorów znalazł się nasz „nowy” nauczyciel wychowania fizycznego pan Bartek Gaweł, który wcielił się w rolę babci oraz pani Elżbieta Małek, która grała tytułową postać. Aktorzy naszej szkoły, którzy wystąpili w spektaklu to: Dawid Treder, Dawid Miśta, Tomasz Siekiera, Szymon Pochopień, Oliwia Więczkowska, Klaudia Janiec, Katarzyna Gajda, Magdalena i Wiktoria Sojka.
          Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora, a także Miejski Dom Kultury Szopienice, Fundację Pomocy Nowy Świat z Katowic, Metis - Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny z Katowic, Salę Zabaw „Świat Dory” z Katowic oraz PSS Społem z Katowic.
          Dziękujemy serdecznie i składamy gratulacje zarówno wszystkim aktorom jak pani Małgosi i pani Eli.

          /Katarzyna Ręka/

           

           
          XVII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZY „JAK ŻYĆ W ZGODZIE Z PRZYRODĄ”
           
          12 kwietnia w Pałacu Młodzieży, w Katowicach po raz XVII odbył się Konkurs Ekologiczno – Przyrodniczy dla szkół specjalnych, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 61 Specjalna w Katowicach  Ligocie - Koło Ekologiczne ”Bobry” oraz Pracownia Profilaktyki Społecznej Pałacu Młodzieży w Katowicach. Konkurs, jak co roku, składał się z dwóch części: teoretycznej, podczas której uczniowie musieli się wykazać swoją wiedzą na temat przyrody i ochrony środowiska oraz plastycznej, której oceniane były plakaty o tematyce ekologicznej, przygotowane przez szkoły biorące udział w konkursie.
          Naszą szkołę reprezentowali: w kategorii szkoły podstawowej: Magdalena Sojka oraz Marcel Bańczyk, w kategorii gimnazjum: Wiktoria Sojka oraz Kamil Gajda, którzy stanęli w szranki z piętnastoma innymi reprezentacjami z katowickich szkół oraz miast ościennych, które przystąpiły do konkursu. Nasi uczniowie musieli rozwiązać test, rebusy, krzyżówkę, posłużyć się mapą, a na koniec posegregować śmieci zgodnie z obowiązującymi zasadami. Zadania były trudne, wymagały od uczestników obszernych wiadomości z zakresu przyrody i ochrony środowiska.
          Po wyrównanej rywalizacji nasi uczniowie ze szkoły podstawowej  zajęli III miejsce, a reprezentacja gimnazjum VII miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i gadżety. Naszą reprezentację w wiedzę wyposażyły  panie: Aleksandra Borkowska i AnnaPłuska, które przygotowały uczniów do konkursu.
            Każda szkoła miała za zadanie przygotować plakat o tematyce ekologicznej. Nasz plakat konkursowy wraz z przesłaniem ekologicznym wykonał Dawid Piechoczek, pod opieką pani Katarzyny Ręki.
          Ku naszej radości plakat otrzymał I miejsce, a Dawid został obdarowany nagrodami. Dawid –Brawo!!!
          Po konkursie  wszystkie prace plastyczne będą wystawione w Leśnej Sali Edukacyjnej Nadleśnictwa Katowice.
          Prócz wytężonej pracy wszyscy uczestnicy byli zaproszeni na poczęstunek, a w czasie, gdy obradowało Jury, na projekcję filmu edukacyjno – przyrodniczego pt. „Ochrona przyrody”.
          Naszym uczestnikom tegorocznej edycji konkursu, a także nauczycielom dziękujemy i gratulujemy!

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          WYCIECZKA DO OŚRODKA RUCHU DROGOWEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

           

           

          W dniu 11 kwietnia, pani Aleksandra Borkowska zorganizowała dla uczniów naszej szkoły całodzienną wycieczkę do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Dąbrowie Górniczej. Byli to uczniowie z klasy IV, Va i Vb szkoły podstawowej. Naszą grupą opiekowali się : pani Natalia Krawczyk, pani Anna Płuska oraz organizatorka wyjazdu – pani Aleksandra Borkowska. Wspierała opiekunów pani Sylwia Szmurło.
          Tuż po przyjeździe do miasteczka uczestników wycieczki bardzo serdecznie przywitała pani Paulina Adamczyk, która przypomniała i omówiła podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza pod kątem ruchu pieszych.
          Następnie pan policjant z drogówki zadawał uczniom pytania sprawdzając jednocześnie umiejętność właściwego zachowania się dzieci w ruchu drogowym pieszych.
          Po czym uczniowie mieli możliwość praktycznego wykorzystania swojej wiedzy z zakresu ruchu drogowego pieszych na specjalnym symulatorze przejścia dla pieszych, na którym uczniowie w różnych sytuacjach drogowych przechodzili przez jezdnię ( z sygnalizacją świetlną, bez sygnalizacji, podczas mgły, na żądanie).
          Uczniowie mieli także okazję do jazdy motocyklem na symulatorze.
          Odbyli również praktycznie zajęcia z I pomocy na manekinie. Pełni wiedzy i zadowolenia uczniowie wrócili do szkoły na bardzo wyczekiwane lekcje...

          /Katarzyna Ręka/

           

          „DZIECIAKI SADZENIAKI”  W KATOWICKIM LEROY MERLIN
           
           
          W dniu 9 kwietnia nasi uczniowie z klasy IV i Vb szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w ramach projektu realizowanego w katowickim Leroy Merlin. Tam pani opiekun grupy na wstępie opowiadała dzieciom o hodowli różnych roślin, o ich pielęgnacji, o warunkach ich efektywnej uprawy, pokazała także uczniom zgromadzone na dziale ogrodniczym rośliny. Następnie cała grupa udała się na specjalnie przygotowane miejsce, w którym uczniowie samodzielnie, pod czujnym okiem specjalistów z Leroy Merlin i swoich wychowawczyń: pani Aleksandry Borkowskiej i pani Natalii Krawczyk oraz opiekuna - pani Sylwii Szmurło wykonywali wszystkie ogrodnicze prace związane z posadzeniem wcześniej przygotowanych sadzonek wiosennych kwiatów – stokrotek i hiacyntów. Dzieci miały możliwość zmierzenia się z namiastką pracy ogrodnika. Każde z nich mając własne stanowisko pracy starannie, krok po kroku posługując się przy tym prawdziwymi, przeznaczonymi do sadzenia roślin narzędziami wykonało swoje własne sadzonki, Pracownicy Leroy Merlin nagrodzili wszystkich uczestników tych zajęć dyplomami. Młodym ogrodnikom gratulujemy pięknych, sadzonek, które zostały przez nich zabrane do domów.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          XII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS  „Z TECHNIKĄ NA TY”
           
           
          W dniu 9 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 7 w Katowicach odbył się już po raz dwunasty Międzyszkolny Konkurs „Z Techniką na ty”. W tym roku rywalizowały z sobą reprezentacje z pięciu  szkół. Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy rozwiązując test składający się z 20 pytań, musieli wykazać się znajomością tematyki z zakresu odżywiania, komunikacji, włókiennictwa oraz obróbki drewna.
          W części praktycznej należało wykonać drewniany breloczek według przygotowanego schematu.
          Nasza męska reprezentacja w składzie: Kamil Gajda i Daniel Skolik zajęła II miejsce. Do konkursu uczestników przygotowała pani Anna Szoepe przy wsparciu pana Witolda Wawrzyczka.
          Uczestnikom konkursu, a także nauczycielom dziękujemy i serdecznie gratulujemy!
          /Katarzyna Ręka/
           
           
           
          WIOSENNE SWIĘTA WIELKANOCNE
           
          W dniu 28 marca, przed przerwą świąteczną poprzedzającą Święta Wielkanocne , w naszej szkole, jak każdego roku zaprezentowane zostało przedstawienie, na którym uczniowie za sprawą pani Małgorzaty Wojnarowicz wprowadzili nas w świąteczny klimat i w wiosenny  radosny nastrój, choć w swej wymowie przedstawienie niosło bardzo refleksyjne treści.
          Krótkie przedstawienie w formie scenek przedstawiających siedem grzechów głównych zostało pięknie zagrane przez naszych uczniów ale nie tylko. Swoje aktorskie predyspozycje i talenty zaprezentowały : pani Ola Borkowska, pani Sylwia Szmurło oraz autorka przedstawienia pani Małgosia Wojnarowicz. Ten niezbyt długi lecz zmuszający do chwili refleksji i zastanowienia spektakl poprzedził przygotowywane we wszystkich klasach, wspólne w tym dniu Śniadania wielkanocne.

          /Katarzyna Ręka/

           

          DZIEŃ OKA "CZY TE OCZY MOGĄ KŁAMAĆ?" PROJEKT EDUKACYJNY KAROLINY KWIATEK

           

          22 i 26 marca odbyła się w naszej szkole realizacja projektu edukacyjnego uczennicy klasy III gimnazjum Karoliny Kwiatek pt. „Dzień Oka”.
          Mottem projektu były słowa portugalskiego laureata literackiej nagrody Nobla Jose Saramago: „ Każdy ma taki świat jaki widzą jego oczy". Koordynatorem projektu była pani Aleksandra Borkowska.
          Inspiracją tego projektu edukacyjnego były lekcje biologii, podczas których uczennica poznawała narządy zmysłów, w tym oko - narząd, który nigdy nie zasypia i zawsze jest gotowy do działania. Z projektu dowiedzieliśmy się, że oczy tylko odbierają bodźce świetlne. Widzi nasz mózg, choć aż 85% wiedzy o świecie dostarczają naszemu mózgowi właśnie nasze oczy.
          Podczas spotkań z koordynatorem projektu został wytyczony zakres działań oraz szczegółowy plan realizacji projektu podzielony na pięć etapów.
          Etap I polegał na: poznaniu budowy oka, wykonaniu modelu oka, zrozumieniu mechanizmu powstawania obrazu w oku, potwierdzeniu istnienia plamki ślepej, wykonaniu doświadczenia dotyczącego powstania obrazu na siatkówce - model camera obscura.
          W Etapie II uczniowie klasy III gimnazjum zostali objęci akcją „ Badamy wzrok” przeprowadzoną przez higienistkę szkolną, przeprowadzona została akcja „N jak niewidomy” polegająca na prezentacji na lekcji biologii filmu pt. „Jak pomóc osobie niewidomej”, przeprowadzona została sonda wśród gimnazjalistów na temat wad wzroku (w „Dniu Oka”), a także opracowane zostały i rozpowszechnione ulotki „ Ćwiczenia dla krótkowidzów i nie tylko” (w „Dniu Oka”)
          Etap III prezentował iluzje optyczne ich rodzaje, historię i powstawanie, przygotowane wcześniej wybrane iluzje optyczne oraz wystawę pt. „ Świat iluzji”.
          Etap IV obejmował organizację „ Dnia Oka” w Gimnazjum:
           były to piosenki o oczach prezentowane podczas szkolnych przerw, ciekawostki o oczach umieszczone na terenie szkoły, konkurs na facebookowym profilu szkoły na „ Najpiękniejsze oczy w szkole”, przeprowadzenie akcji pt. „ Okulary są modne” (zwolnienie z kartkówek i pytania w Dniu Oka) dla wszystkich uczniów noszących okulary, przygotowanie i rozmieszczenie plakatów, ulotek i zdjęć oczu, na terenie całej szkoły
          Ostatni Etap V polegał na zorganizowaniu akcji „ Stołówka szkolna proponuje”- dzień dla oka – współpraca ze świetlicą szkolną, która zajęła się przygotowaniem torcików w formie źrenic.
          Podsumowaniem projektu było zaprezentowanie przygotowanej prezentacji multimedialnej oraz wykonanych działań na forum szkoły przed społecznością szkolną. Projekt wypadł znakomicie. Karolinie i pani Oli Borkowskiej gratulujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          ŚWIĄTECZNY KIERMASZ W URZĘDZIE WOJEWÓDZKIM W KATOWICACH

           

           

          Dnia 21 marca w katowickim, pięknym gmachu Urzędu Wojewódzkiego zebrali się przedstawiciele wielu śląskich instytucji i szkół, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi i już od wczesnych godzin porannych przygotowywali swoje stoiska, w wyznaczonych, specjalnie przygotowanych miejscach. W tym dniu odbywał się coroczny kiermasz świąteczny, który zwykle jest znakomitą okazją do zaprezentowania i talentów podopiecznych i ich pięknych wyrobów, które cieszą się wzięciem wśród przybyłych na ten kiermasz gości.
          Piękne wieńce, palmy, pisanki, zające i różny inny asortyment, mniej lub bardziej związany ze świętami wyglądał imponująco ...i bardzo zachęcał do zakupów..
          Wykorzystane zostały rozmaite materiały, które kojarzą się z kolorystyką i obrazem świątecznych ozdób, są pewnym dodatkiem do istoty świąt, stanowią ich integralną część. I tak powstały pisanki, świeczniki, piękne, wiosenne wieńce, zające i wiele innych dekoracji, które pani Marzena wraz z uczniami przygotowywała na swoich zajęciach. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas, a uczniom za tak piękne prace.
          Świąteczne ozdoby i dekoracje, które pozostały po kiermaszu, zostały w całości przekazane przez naszych uczniów i panią Marzenę do naszego zaprzyjaźnionego Hospicjum Cordis, z którym staramy się współpracować, ...by tam choć trochę uradowały serca i nacieszyły oczy pacjentów.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          XI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS  WIEDZY EKOLOGICZNEJ ”MAŁY PRZYJACIEL PRZYRODY”
           
           
          21 marca w Szkole Podstawowej nr 60 Specjalnej w Katowicach odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Ekologicznej ” Mały przyjaciel przyrody”.
          Do konkursu swój akces zgłosiły szkoły z terenu Katowic oraz Bytomia i Zabrza. Trzyosobowe drużyny zmagały się z konkursowymi zadaniami, które przygotowane zostały w formie testu i konkursu praktycznego.
          Tematyka konkursu obejmowała wiedzę związaną z rozumieniem pojęć ekologicznych, zmianami zachodzącymi w przyrodzie w różnych porach roku, ze znajomością fauny lasów, jezior, parków i łąk, a także problematykę meteorologiczną, zdrowego odżywiania się i pomocy zwierzętom podczas zimy.
          Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Tradycyjnie, jak co roku, gospodarze przygotowali dla gości zdrowe, wiosenne kanapki.
          Naszą szkołę reprezentowali: Jonatan Stawinoga, Dawid Ziarnicki, Tomasz Siekiera, Marcel Bańczyk, Daniel Siegiert, Magdalena Sojka oraz Szymon Pochopień, którzy zdobyli wyróżnienie. Naszej druzynie dziękujemy i gratulujemy.
          Uczniów przygotowały i opiekę nad nimi sprawowały panie Aleksandra Borkowska i Anna Płuska, którym serdecznie dziękujemy i również gratulujemy.

           ​​​​​​/ Katarzyna Ręka/

           
           
          IX MIĘDZYNARODOWE  MISTRZOSTWA KULINARNE  SZKÓŁ  SPECJALNYCH

                    
           
          W dniu 14 marca Szkoła Specjalna nr 8 w Katowicach, zorganizowała po raz dziewiąty Międzynarodowe Mistrzostwa  Kulinarne, z udziałem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z terenu  Katowic oraz miast partnerskich: Miszkolca i Koszyc.
          Miejscem zmagań kulinarnych podobnie jak w roku ubiegłym była restauracja „Królestwo” mieszcząca się w katowickim Rondzie Sztuki.
          Celem konkursu była jak co roku integracja uczniów niepełnosprawnych intelektualnie, promocja regionu śląskiego, propagowanie zdrowego stylu życia oraz rozwijanie sprawności manualnych uczniów, umiejętności współpracy w grupie, rozwijanie wyobraźni i poczucia estetyki.
           W konkursie wzięły udział sześcioosobowe grupy reprezentantów ze wszystkich szkół specjalnych z terenu miasta, a każda z nich miała wykonać 32 kluski z mięsem oraz przygotować warzywa na surówkę. Pod czujnym okiem kucharza z restauracji Bohema zadanie zostało wykonane wzorowo.

          Naszą drużynę w składzie: Ewelina Kindla, Oliwia Więczkowska, Katarzyna Gajda, Magdalena Sojka, Wiktoria Siegiert oraz Tomasz Siekiera, przygotowywała  pani: Żaneta Ostrowska, która opiekowała się naszym zespołem razem z panią Joanną Sawicką  także podczas trwania konkursu, a pomagała im pani  Sylwia Szmurło.

          W czasie konkursowego spotkania uczniowie nie rywalizowali ze sobą ale zgodnie współpracowali w niezwykle klimatycznych wnętrzach restauracji. Następnie przy pięknie nakrytych przez siebie stołach, spożywali przygotowane w konkursie potrawy.
          Prócz tego było tez coś dla ducha, bo każda ze szkół przygotowała w ramach występu artystycznego jakąś muzyczną niespodziankę. Nasza szkoła zaprezentowała układ rytmiczno- ruchowy na bębnach afrykańskich (djembach). Nasz zespół sformalizował się niedawno, choć intensywnie działa pod opieką pani Żanety Ostrowskiej od ubiegłego roku. „Turbo Bębniarze”, bo taką nazwę przyjęli, dostarczyli uczestnikom spotkania sporo energii prezentując rytmiczny układ do utworów Rubika i Golców. Prócz tego Tomek zaprezentował swój talent w solowym układzie tanecznym. Pozostali uczestnicy także pokazali swoje niesamowite zdolności. Na zakończenie konkursu każda reprezentacja została uhonorowana pamiątkowym dyplomem.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

           
          "BEZPIECZNE FERIE 2018 r” WRĘCZENIE NAGRÓD ZA UDZIAŁ W KONKURSIE
           
           
          21 lutego w Pałacu Młodzieży, w Katowicach odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego zorganizowanego przez Miejską Komendę Policji w Katowicach pt. „Bezpieczne Wakacje 2018”i oczywiście uroczyste wręczenie nagród wszystkim laureatom tego konkursu czyli uczniom katowickich szkół i przedszkoli.
          Konkurs plastyczny zorganizowany został pod hasłem „Mądry uczeń nie bazgrze po murach”. W tym roku z 135 prac konkursowych jury wybrało 40 najciekawszych. W swoich pracach uczestnicy plastycznie wyrażali brak zgody i akceptacji na niszczenie obiektów w przestrzeni publicznej Katowic, musieli wykazać się pomysłowością, by plastycznie zobrazować negatywny odbiór wszelkich form wandalizmu w naszym mieście.
          Naszą szkołę reprezentował Łukasz Orlik, który temat wyraził posługując się kredkami akwarelowymi i również znalazł się w gronie laureatów.
          Łukaszowi serdecznie gratulujemy sukcesu.

          /Katarzyna Ręka/

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym


           

           
          SZKOLNE  WALENTYNKI
           
          W dniu 14 lutego, niemal tuż po feriach obchodziliśmy dzień zakochanych, potocznie nazywany Walentynkami. Samorząd Uczniowski wraz z jego opiekunem- panem Witoldem Wawrzyczkiem zorganizował z tej okazji apel.
          Z okazji Walentynek tradycją naszej szkoły stało się zbieranie przez Samorząd Uczniowski wykonanych przez uczniów miłych życzeń dla swoich koleżanek, kolegów, oraz dla przyjaciół. Na kilka dni przed planowanym apelem, a w zasadzie podczas ferii zimowych członkowie Samorządu Uczniowskiego zbierali wykonane przez uczniów rozmaitymi technikami kartki z walentynkowymi życzeniami.
           
          Na apelu członkowie samorządu wręczali Walentynki, które otrzymali zgromadzeni na sali uczniowie... i nie tylko, także nauczyciele obdarowani zostali miłymi kartkami. Ten dzień, to przecież dzień życzliwości, wyrażania swoich tylko dobrych uczuć i emocji wobec osób, które są obok nas.

          /Katarzyna Ręka/

           
           
          FERIE W MIEŚCIE
           
          Ostatnie tydzień stycznia i pierwszy tydzień lutego to w naszym województwie czas ferii zimowych, podczas których nasza szkoła zorganizowała zajęcia w ramach akcji „Ferie w mieście”.
          Organizatorem i kierownikiem tegorocznych ferii była pani Joanna Sawicka. Opiekę nad uczestnikami tegorocznych ferii sprawowały w pierwszym tygodniu panie: Anna Szoepe, Ewa Pozimska, oraz Katarzyna Ręka, natomiast w drugim tygodniu panie: Aleksandra Borkowska, Natalia Krawczyk oraz Agnieszka Pilawska.
           
          Chętnych do udziału w zajęciach jak co roku było sporo, Prócz „naszych” uczniów, liczną grupę stanowili ich koledzy, koleżanki, a także ich rodzeństwo.
          Kolejne dni ferii spędzanych w szkole niosły z sobą coraz to nowe atrakcje. Bardzo interesujące zajęcia zostały przygotowane dla uczestników ferii w Telewizji „Silesia”. Liczne grono miłośników zajęć w wodzie mogło spędzić czas na basenie w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Katowicach lub wziąć udział w warsztatach w Pracowni Animacji Filmowej, czy też warsztatach graficznych na terenie Pałacu Młodzieży. Bardzo ciekawy spektakl edukacyjno – poetycki można było podziwiać w Planetarium Śląskim, które niebawem zamknie swoje podwoje dla zwiedzających na trzy lata... ponieważ będzie remontowane.
          Uczestnicy ferii jeździli też na lodowisko, mieli zajęcia z Zumby, byli także na projekcji filmu w sali kinowej Pałacu Młodzieży.
          Różnorodność zajęć podczas ferii, miła atmosfera sprawiły, że dzieci kończyły zajęcia na „Feriach w mieście” zadowolone i uśmiechnięte, a na apelu kończącym ferie uczestnicy obdarowani zostali prezencikami, bo spisali się podczas zajęć feryjnych rzeczywiście wzorowo.
          /Katarzyna Ręka/

           

           
          DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZEJ SZKOLE
           
          22 stycznia zorganizowana została uroczystość dla wszystkich babć i dziadków naszych uczniów. Całość uroczyście rozpoczęła pani Adriana Dąbek, która była także w gronie osób przygotowujących obchody święta seniorów. Z jej inicjatywy zaproszenia na tą uroczystość otrzymali, jak każdego roku, także podopieczni Klubu Seniora działającego przy Domu Kultury w Szopienicach.
          Nasi uczniowie zaprezentowali nagrodzone w konkursie przedstawienie jasełkowe przygotowane przez panią Małgorzatę Wojnarowicz, był także występ na bębnach afrykańskich, który przygotowała pani Żaneta Ostrowska. Następnie nasi uczniowie wystąpili z krótkim scenariuszem przedstawienia poświęconego babciom i dziadkom, który przygotowały panie: Aleksandra Borkowska i Natalia Krawczyk
          Wszystkiego dopełniły przygotowane przez panią Barbarę Studziżbę warsztaty ceramiczne, które pozwoliły na odkrywanie lub rozwijanie talentów i zdolności manualnych, a sprawiły one naszym seniorom niesamowitą przyjemność, która widoczna była w zaangażowaniu podczas pracy. Uroczystość dla seniorów przebiegała w jak zawsze miłej, niemal rodzinnej atmosferze.
          Wszystkim paniom, które poświęciły swój czas na przygotowanie tej uroczystości bardzo dziękujemy. Dziękujemy bardzo także wszystkim uczniom.

          /Katarzyna Ręka/

           
          XVIII DZIELNICOWY KONKURS DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW JASEŁKOWYCH

           
          W dniu 16 stycznia 2018r. w Miejskim Domu Kultury w Katowicach Giszowcu, w pięknym budynku na Placu Pod Lipami zorganizowany został już po raz osiemnasty Dzielnicowy Konkurs Dziecięcych Zespołów Jasełkowych. Odbył się onjak co roku z inicjatywy Szkoły Podstawowej nr 6 Specjalnej w Katowicach Janowie, przygotowany został przez panie: Annę Marx i Wiolettę Waś. W tym roku  w konkursie wzięły udział 4 Przedszkola Miejskie i 6 Szkół Specjalnych. Na deskach sali koncertowej wystąpiło sporo wykonawców. Występy poszczególnych grup oceniało jury w składzie: Elżbieta Zacher - prezes Stowarzyszenia Nikiszowiec, Lucjan Twardzik - przedstawiciel zarządu Związku Zawodowego „Solidarność” przy KWK „Wieczorek” oraz Tomasz Mrowiec – przedstawiciel Związku Zawodowego Ratowników Górniczych przy KWK „Staszic – Murcki”.
          Uczestnicy konkursu prezentowali przygotowane widowiska jasełkowe w dwóch kategoriach: przedszkola oraz szkoły specjalne.
          Nasz zespół przygotowywała pani Małgorzata Wojnarowicz, organizacyjnie przedsięwzięcie wspierały pani Żaneta OstrowskiejKatarzyna Ręka. Pani Żaneta przygotowała też naszych uczniów do występu na bębnach afrykańskich, który to zaprezentowany został jako integralna, wieńcząca część naszych jasełek.
          W konkursie, w kategorii szkół specjalnych zajęliśmy II miejsce.
          Zarówno paniom, jak i uczniom naszej szkoły dziękujemy za kolejne laury i gratulujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           
           
          BOŻE NARODZENIE  W NASZEJ SZKOLE
           
          W dniu 22 grudnia we wszystkich klasach naszej szkoły odbywały się bożonarodzeniowe wigilie, które corocznie, tradycyjnie od kilkudziesięciu lat przygotowują wychowawcy klas wraz ze swoimi uczniami. Czasem są to prawdziwe, wigilie, na których jest opłatek, którym się wszyscy dzielą, jest tradycyjna ryba, kapusta, świąteczne ciasto, a czasem nawet barszcz i makówki. Często na klasowe wigilie zapraszani są rodzice uczniów.
          Klasy zamieniają się wtedy w ciepłe, przytulne, pełne świątecznego nastroju miejsca. Są kolędy, a klimat i rodzinna atmosfera sprawiają, że codzienne troski i kłopoty ulatują choć na chwilę. Wspólna organizacja klasowej wigilii integruje uczniów, kultywuje i pielęgnuje nasze śląskie tradycje i obyczaje świąteczne, przekazuje wartości rodzinne jakie niosą z sobą święta.
          Także 22 grudnia uczniowie pod opieką pani Małgorzaty Wojnarowicz przygotowali świąteczne przedstawienie- jasełka. Scenariusz przygotowały panie: Małgorzata Wojnarowicz i Beata Kacała. Scenografię do jasełek przygotowali uczniowie na sobotnich zajęciach w ramach Programu „Szkoła Przyjazna Dziecku i Rodzinie” pod okiem pani Barbary Studziżby i pani Katarzyny Ręki.
          Piękne stroje, dekoracje i elementy charakterystyczne dla poszczególnych nacji oraz didaskalia jasełkowego spektaklu przygotowała z wielką starannością i pieczołowitością pani Małgorzata Wojnarowicz.
          W tegorocznym przedstawieniu wzięło udział około 30 naszych uczniów i ...dwóch pracowników szkoły.
          Jasełka po raz kolejny pokazały talenty i uzdolnienia naszych uczniów. Wszystkim, którzy przyczynili
          się i zaangażowani byli w przygotowanie i przedstawienie jasełek bardzo serdecznie dziękujemy za piękny występ.
          /Katarzyna Ręka/
           
          PROJEKT EDUKACYJNY  KLASY III GIMNAZJUM
           
          W dniu 14 grudnia uczniowie klasy trzeciej gimnazjum przedstawili ostatni już Projekt Edukacyjny. Zaprezentowali oni efekty swojej dwuletniej pracy. Pod kierunkiem wychowawcy i zarazem koordynatora Projektu pana Krzysztofa Lasockiego klasa uczestniczyła w różnych przedsięwzięciach tematycznie związanych z realizacją projektu. Działania te wspierała pani Beata Kacała, która z klasą III gimnazjum przygotowywała stroiki dla podopiecznych Hospicjum i brała udział w akcji „Pola Nadziei”. Tematem tegorocznego projektu był szeroko pojęty Wolontariat.
          Uczniowie przygotowywali się do przedstawienia swojego projektu na lekcjach języka polskiego, historii, na informatyce, na lekcjach do dyspozycji wychowawcy. W trakcie prezentacji projektu klasa III przedstawiła spektakl na podstawie I części Dziadów Adama Mickiewicza, który zarówno strojami jak i scenografią odzwierciedlał klimat dramatu. Prócz tego przedstawiła multimedialną prezentację poświęconą wolontariatowi.
          Projekt Edukacyjny prezentowany był na Sali Gimnastycznej w obecności uczniów i pracowników szkoły. Uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie i realizację Projektu bardzo dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          XVI WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY O GÓRNYM ŚLĄSKU
           
          XVI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Górnym Śląsku odbył się po raz szósty we wnętrzach Muzeum Historii Katowic, za zgodą i życzliwym przyjęciem pana dr Jacka Siebla dyrektora muzeum oraz wszystkich pracowników Działu Naukowo Oświatowego tegoż muzeum.
          „500 lat Reformacji na Górnym Śląsku” to z racji ogólnopolskich obchodów tej „okrągłej” rocznicy temat tegorocznego konkursu. Przeprowadzony został w dniu 28 listopada 2017 roku przez naszą szkołę.
          Konkurs miał na celu „odkrycie” różnych wyznań pięknie niegdyś współistniejących na Śląsku, znanych i sławnych postaci z naszego regionu związanych z reformacją, spopularyzowanie pięknych śląskich obiektów sakralnych różnych wyznań. Ważnym celem jak co roku było umożliwienie młodzieży ponownego spotkania się, a także rywalizacji w przyjaznej i miłej atmosferze, która towarzyszy konkursowi już szesnasty rok.
          Zaproszenie do udziału w konkursie przyjęły tradycyjnie cztery szkoły : SPnr 7, SP nr 39, SP nr61 oraz ZSS z Siemianowic Śląskich. Wszystkich zgromadzonych przywitała pani Alina Ossolińska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 55 oraz pan dr Jacek  Siebel –dyrektor MHK, a także pan Marek Lyszczyna – kierownik działu naukowo –oświatowego Muzeum Historii Katowic.
          W jury tradycyjnie zasiedli pracownicy Działu Naukowo – Oświatowego Muzeum Historii Katowic: pani Beata Zięba, pan Michał Dióbek oraz pani Małgorzata Wojewoda z działu administracji muzeum.
          Dwuosobowe drużyny w konkursie miały do rozwiązania dziesięć zadań, w których trzeba było bądź wybrać właściwą odpowiedź, bądź ułożyć zdania z wyrazami, trzeba było również rozpoznać poszczególne obiekty sakralne na zdjęciach. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą sporo wykraczającą poza ramy podstawy programowej. Konkursowe zadania opracował po raz pierwszy pan Krzysztof Lasocki, pomocy i konsultacji merytorycznych udzielał adiunkt-pan Michał Dzióbek z MHK.
          Punktacja drużyn była niemal cały czas bardzo wyrównana... ktoś jednak musiał wygrać...
          Najlepiej z zadaniami poradziła sobie nasza drużyna zajmując I miejsce, którą do konkursu przygotowała i dzielnie im kibicowała pani Ewa Pozimska.
          Konkurs z ramienia szkoły przygotował, zorganizował i prowadził pan Krzysztof Lasocki, natomiast pani Katarzyna Ręka, która piętnaście lat organizowała te konkursy, w tym roku po raz pierwszy wystąpiła w roli asystenta, stanowiła niezastąpioną pomoc i znaczące wsparcie w prowadzeniu konkursu, jego przebiegu, „opiekowała się” również jury i gośćmi, zatroszczyła się także o poczęstunek dla uczestników konkursu, by miło się wszystkim pracowało.
          Tuż po zakończeniu konkursu jego uczestnicy udali się do kawiarenki muzealnej na poczęstunek, a następnie, pod opieką pracownika muzeum, na wystawę stałą pt. „ Mieszczańskie wnętrza”.
          Ostatnim akcentem XVI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Górnym Śląsku było wyczekiwane przez uczestników ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów i wszystkich uczestników konkursu oraz podziękowań dla opiekunów, którzy ich przygotowywali. Podobne podziękowania otrzymali również członkowie jury oraz wszyscy zaangażowani w przygotowanie i organizację konkursu. Fundatorami nagród był Urząd Miasta Katowice, Muzeum Historii Katowic oraz Agencja Reklamowa Goldenberry Group .
           
          Pani Ewie Pozimskiej
          oraz
          Oliwce Więczkowskiej
          (która brała udział w konkursie po raz pierwszy)
          i Kamilowi Gajdzie
          serdecznie gratulujemy i dziękujemy !!!

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          Udział w akcjach charytatywnych "Marzycielska Poczta" i "Gwiazdka serc"

           
          W grudniu tego roku nasza szkoła wsparła dwie wielkie akcje charytatywne: ,,Marzycielską Pocztę’’ oraz ,,Gwiazdkę Serc’’. Na przełomie listopada i grudnia uczniowie tworzyli piękne kartki świąteczne oraz listy, które wysłane zostały do chorych dzieci z całej Polski, dodając im otuchy w walce z chorobą. Były piękne życzenia, kolorowe ilustracje z ulubionymi bohaterami znanych bajek, wspaniałe i szczere listy. Tak drobnym, ale zarazem autentycznym i ujmującym gestem dzieci z naszej szkoły dołożyły swoją cegiełkę do przepięknej wizji wsparcia tych młodych bohaterów, jakimi są bez wątpienia podopieczni Marzycielskiej Poczty.
          Natomiast dnia 15.12.2017 roku Szkoła przyczyniła się do wsparcia XVII edycji Koncertu Charytatywnego „Gwiazdka Serc” odbywającej się w Raciborskim Centrum Kultury.
          Już od 17 lat Raciborska Izba Gospodarcza gromadzi znane osobistości, aby w to jedno magiczne popołudnie mogli dzielić się z innymi swoim talentem artystycznym. W tym roku w rolach głównych zaprezentowali się m.in. dziennikarze, urzędnicy, lokalni samorządowcy, nauczyciele oraz osoby ze świata sportu, muzyki i teatru. Jak co roku dochód uzyskany ze sprzedaży biletów trafi w całości do najbardziej potrzebujących.
          Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ wpisała się w obchody 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi. Naszą szkołę reprezentowała w tym roku Żaneta Ostrowska. Jako założyciel i jeden z członków Zespołu Muzyki Dawnej uroczyście otworzyli XVII Gwiazdkę Serc.
          Charytatywną akcję wsparły również gwiazdy sportu – znakomita tenisistka Agnieszka Radwańska i piłkarz kadry narodowej, Jakub Błaszczykowski. Cel, na który zbierane są pieniądze jest bardzo szczytny – dzięki ubiegłorocznej zbiórce wsparcie otrzymał m.in. Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu, pozyskując środki na rehabilitację podopiecznych oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Otoczenia ,,SPEKTRUM’’, które za pozyskane fundusze miało możliwość wyposażyć salę do terapii dla osób z autyzmem.

          /Żaneta Ostrowska/

          O udziale naszej szkoły w akcji "Marzycielska Poczta" można przeczytać  tutaj

           

               

           
          SZKOLNY KONKURS PIOSENKI „GŁOS SZKOŁY”
           
          W dniu 25 listopada, po raz pierwszy w naszej szkole odbył się konkurs piosenki pt.”Głos Szkoły”. Przedsięwzięcie zorganizowała pani Żaneta Ostrowska – nauczyciel muzyki. Zapisy do udziału w konkursie pani Żaneta przyjmowała od końca października.
          Ostatecznie do konkursu zgłosiło się jedenastu uczniów... i jeden nauczyciel. Poczynania, czasem bardzo śmiałe naszych uczestników oceniało powołane przez organizatorkę jury w składzie: pani Agata Bator, pani Barbara Studziżba oraz pani Katarzyna Ręka.
          Konkurs podzielony został na kategorie wiekowe oraz solistów i duety. Brawurowe występy artystów spotykały się z entuzjastyczną reakcją szkolnej publiczności, która świetnie się bawiła w trakcie wykonywania utworów.
          Jury na specjalnie przygotowanych kartach wpisywało noty za poszczególne elementy występu składające się na całość wykonania.
          W kategorii solistów I miejsca zajęli: - w grupie wiekowej klas I-III
          – Dawid Treder - w grupie wiekowej klas IV – VII i III klasa gimnazjum
          – Klaudia Janiec, II miejsce zajął Tomasz Siekiera, III miejsce wyśpiewał Dawid Miśta, IV miejsce zdobyła Ewelina Kindla. Monika Popiołek i Aleksander Jureczko otrzymali wyróżnienia.
          W kategorii duetów nie przyznano I miejsca, na II miejscu uplasowali się Łukasz Orlik z Danielem Siegiertem. III miejsce przypadło w udziale Bolesławowi Nowakowi i......pani Aleksandrze Borkowskiej, a wyróżnione zostały Klaudia Wencel i Monika Popiołek.
          Wszystkim, bez wyjątku, uczestnikom gratulujemy udanych występów, a pani Żanecie bardzo dziękujemy za pomysł i organizację konkursu.
          Nagrody zostały wręczone wszystkim uczestnikom na świątecznym spotkaniu w obecności całej społeczności szkolnej. Fundatorem nagród była Agencja Reklamowa Goldenberry Group.

           

           

          NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI- 11 LISTOPADA
           
           
          13 listopada tuż po państwowych obchodach święta 11 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 99 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Za rok okrągła rocznica – minie wiek, czyli 100 lat od powrotu naszej ojczyzny na mapy Europy. Święto Odzyskania Niepodległości corocznie skłania do refleksji nad znaczeniem odzyskania przez nasz naród wolności, nad powrotem naszej narodowej tożsamości i wreszcie powtórnego powrotu państwa polskiego na europejskie mapy.
          Z tej okazji pani Ewa Pozimska przy współpracy z panią Katarzyną Reką przygotowały apel, który rozpoczął się jak przystało od odśpiewania przez wszystkich hymnu państwowego. Tuż po tym wszyscy zasiedli przed ekranem, na którym pojawiły się obrazy z historii o przywróceniu Polsce niepodległości i powrocie wolności, które opatrzone były merytorycznym komentarzem prowadzących apel. Oczywiście nie mogło zabraknąć postaci Marszałka i pieśni patriotycznych stanowiących tło opowieści , a wszystko to w formie prezentacji, którą przygotowała pani Ewa.
          Po części „edukacyjnej” nastąpiło „sprawdzenie wiadomości”. Panie przygotowały zadania tematycznie związanie ze świętem, w formie testów dla drużyn na każdym etapie edukacyjnym.
          Wszyscy laureaci testu zostali obdarowani słodkościami ufundowanymi przez organizatora uroczystości.

          /Katarzyna Ręka/

          POŻEGNANIE PANI SYLWII WOLNY

          W dniu 13 listopada  2017r pani Sylwia Wolny, po niemal trzydziestu latach pracy pożegnała się ze społecznością szkolną i przeszła na zasłużoną emeryturę.

          Pani Sylwia przez długie lata była pracownikiem obsługi, między innymi dzięki jej staraniom w szkole było czysto, dbała o porządek i ład zarówno w klasach jak i na naszych korytarzach.

          Nasi uczniowie przygotowali pani Sylwii piękne pożegnanie, pani Żaneta Ostrowska ćwiczyła z uczniami piosenki, które odśpiewali na specjalnie zwołanym apelu, w którym uczestniczyli nauczyciele, pracownicy szkoły i oczywiście uczniowie. Wszyscy byli wzruszeni. Pani Sylwia żegnana była bukietem kwiatów, laurkami  ... Będzie nam jej brakowało

          /Katarzyna Ręka/

           
          SZKOLNE HALLOWEEN I KONKURS „NASI ŚWIĘCI”
           
          Obchody naszego szkolnego Halloween, w tym roku odbyły się w wigilię amerykańskiego święta czyli 30 października. Halloween mimo swej odrębności kulturowo – obyczajowej na stałe już chyba zagościło w świadomości znakomitej większości młodych ludzi i nie tylko więc uczniowie chętnie biorą udział w jego obchodach.
          Tegorocznymi organizatorkami konkursu związanego z Halloween w tym roku były panie: Agnieszka Pilawska nauczyciel języka angielskiego i Małgorzata Wojnarowicz – wychowawczyni świetlicy. Wspierała je pani Katarzyna Ręka – również wychowawca naszej świetlicy.
          Głównym celem w tym dniu był międzyklasowy konkurs na najciekawszy kostium, oczywiście utrzymany w klimacie Halloween oraz konkurs na dekorację. Na sali gimnastycznej pani Agnieszka przygotowała krótką historię święta, którą przedstawiły uczennice z III klasy gimnazjum, następnie reprezentujący poszczególne klasy uczniowie prezentowali przygotowane wspólnie z wychowawcami klas stroje, które oceniało bezstronne jury.
          Bezapelacyjnymi laureatami konkursu na najciekawszą halloweenową dekorację zostały ex quo dwie klasy – Vb i VIb zajmując I miejsce, II miejsce zdobyły także dwie klasy IVa i II, a na III miejscu znalazła się klasa VII. Wyróżnienie otrzymali uczniowie z klasy Va i IIIb gimnazjum. Nagrody za stroje otrzymali także wszyscy uczniowie poszczególnych nagrodzonych klas. I miejsce za strój zdobyły także dwie klasy – IVa i Vb. II miejsce zdobyła klasa VIb, III miejsce zajęła klasa Va, IV miejsce –klasa VII, i V miejsce klasa IIIa gimnazjum.
           
          Drugą uroczystość, związaną już z naszymi polskimi świętami czyli Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym zorganizowała pani Małgorzata Wojnarowicz, która przygotowała stroje dla wybranych świętych, w których wcielili się chętni uczniowie, i zaprezentowali się przed zgromadzoną na sali „publicznością”. Każda z występujących postaci „Świętych” była pięknie opisana przez panią Małgosię, a następnie na bazie tychże wiadomości odbył się konkurs wiedzy o wybranych świętych. I miejsce zdobył Daniel Siegiert wykazując się olbrzymią wiedzą, tuż po nim uplasował się Kamil Gajda zajmując II miejsce, III miejsce zajęli: Marcel Bańczyk i Dominik Zarośliński, IV miejsce zdobył Tomek Siekiera.
          Ogłoszenie wyników, no i oczywiście rozdanie nagród odbyło się 6 listopada podczas apelu. Wszystkie rzeczowe nagrody, które otrzymali uczniowie zawdzięczamy spółce Goldenberry, za co składamy właścicielom firmy serdeczne podziękowania..
          Uczniom serdecznie gratulujemy, a paniom, które przygotowały imprezę bardzo dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Wyjazd na koncert do Domu Kultury "Muza"

           

          W niedzielę - 22 października br. odbyła się w ramach programu profilaktycznego "Szkoła Przyjazna Dziecku i Rodzinie" wycieczka do Domu Kultury "Muza" w Sosnowcu. Uczniowie wzięli udział w koncercie "Mali Melomani" wysłuchując znanych i lubianych utworów pochodzących z filmów dla dzieci. 

          /Małgorzata Wojnarowicz/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           
          ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

           

          16 października, po Święcie Komisji Edukacji Narodowej, odbyła się z tej właśnie okazji uroczysta akademia.
          W tym roku uroczystość przygotowała pani Beata Kacała razem z panią Małgorzatą Wojnarowicz oraz pani Marzena Hoffmann-Franki. Piękną okolicznościową dekorację przygotowała z uczniami pani Barbara Studziżba. Uśmiechnięci uczniowie i odświętnie ubrani, nauczyciele i pracownicy szkoły zgromadzili się na sali gimnastycznej. Wszystkich zebranych przywitała jedna z organizatorek uroczystości - pani Beata Kacała. Następnie, po odśpiewaniu hymnu, uczniowie zaprezentowali swoje aktorskie umiejętności w przygotowanym przez uczniów i panie przedstawieniu Był to pełen dowcipu i humoru spektakl –przedstawiający scenki z życia szkoły, pięknie zaprezentowany przez naszych uczniów ze szkoły podstawowej i ostatnich trzecich klas gimnazjum.
          Po przedstawieniu głos zabrała pani dyrektor, która podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za pracę, za zaangażowanie, a także wręczyła nauczycielom, jak co roku, nagrody dyrektora szkoły. Pani dyrektor poinformowała wszystkich również, że w tym roku Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty otrzymała Pani Anna Płuska, której serdecznie gratulujemy wyróżnienia.
          Nasi rodzice z Rady Rodziców obecni na uroczystości także dziękowali nauczycielom i życzyli dalszej wytrwałości w pracy. Całość obchodów zakończyło miłe spotkanie przy kawie i pysznym domowym cieście. Wszyscy nauczyciele i pracownicy otrzymali piękne kwiatuszki wykonane przez uczniów z panią Marzeną Hoffmann-Franki i Beatą Kacałą...za które bardzo dziękujemy!!!
          Wszystkim pracownikom związanym z pracą w szkole jeszcze raz składamy serdeczne życzenia.
          /Katarzyna Ręka/

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           
           
          „OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY DLA ZDROWIA I URODY”
           
          12 października w naszej szkolnej świetlicy, w ramach działań, które promują zdrowie zorganizowany został już po raz drugi dzień poświęcony zdrowej żywności. Taki dzień jest okazją do utrwalania nawyku jedzenia owoców i warzyw w różnej formie. Poprzedniego dnia wraz z wychowawcą świetlicy panią Katarzyną Ręką uczniowie klasy VII przygotowywali kolorowe galaretki z owocami, a następnego dnia, od rana, świetlica szkolna, na kilka godzin przeistoczyła się w mini przetwórnię owoców.
          Razem z uczniami, głównie z klasy VIb, jako że byli przed lekcjami, wspólnie z wychowawcą świetlicy przygotowana została pyszna owocowa sałatka z jogurtem, półmiski z owocami... a towarzyszyły temu pogawędki także na temat zdrowego odżywiania się, zdrowego stylu życia i wpływu tych elementów na naszą kondycję.
          Gdy owocowe przysmaki były gotowe do podania, a stoły zostały pięknie udekorowane i nakryte, owocowe dania można było konsumować.
          Wszyscy uczniowie klasami odwiedzali świetlicę i wspólnie spożywali przygotowane owocowe dania.
          Wszystkim uczniom i organizatorce tego dnia serdecznie dziękujemy za włożone środki i przygotowanie.
          /Katarzyna Ręka/
           
          WARSZTATY INTEGRACYJNE I PREZENTACJA TWÓRCZOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ W PAŁACU MŁODZIEZY W KATOWICACH
           
          W dniu 5 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli wraz z wychowawcami i opiekunami w warsztatach integracyjnych zorganizowanych  w Pałacu Młodzieży w Katowicach. W tym roku, ze względu na spore zainteresowanie imprezą i ograniczoną liczbę miejsc w Pałacu, w warsztatach wzięło udział tylko 20 uczniów naszej szkoły. Różni – Równi, to cykliczny program, w ramach którego odbywały się zarówno warsztaty jak i prezentacja twórczości osób niepełnosprawnych, zapewnił wszystkim jego beneficjentom mnóstwo radości, wzbogacenie ich wiedzy dotyczącej wspomagania osób niepełnosprawnych w ich codziennym życiu, sporo pozytywnych wrażeń i emocji.
          Program wzbogaciła prezentacja wokalna zespołu MocArt, w którym osoby niepełnosprawne zademonstrowały swój talent wokalny, następnie występ zespołu tanecznego Ślązaczek, którego mali członkowie zapraszali po swoim występie do wspólnej zabawy wszystkich uczestników zajęć. Ponadto atrakcją były pokazy rezultatów psiej tresury na potrzeby osób niepełnosprawnych, na których pies asystujący prezentował swoje umiejętności, czym zaskarbił sobie serca dzieciaków. Były też zajęcia filmowe, prezentacja filmów animowanych. Uczestnicy wzięli też udział w wernisażu wystawy pt. „Różni – Równi”, na której, obok prac kolegów i koleżanek, mogli znaleźć wykonane przez siebie, autorskie wytwory plastyczne pięknie wyeksponowane w Sali Marmurowej Pałacu Młodzieży.
          /Katarzyna Ręka/

           

          LEKCJA PRZYRODY W KATOWICKIM NADLEŚNICTWIE
           
          W dniu 4 października uczniowie naszej szkoły lekcję przyrody mieli w niecodziennym miejscu. Zdobywali wiedzę o lesie, jego mieszkańcach, o bogactwie szaty roślinnej śląskich lasów na terenie katowickiego Nadleśnictwa. Piękno lasu o każdej porze roku, jego znaczenie w całym ekosystemie, funkcje jakie pełni w środowisku naturalnym opisywał i szczegółowo objaśniał uczniom pracownik lasów państwowych – leśnik, gospodarz śląskich lasów i miłośnik przyrody. Opowiadał też o swojej ciekawej pracy, o zadaniach jakie stoją przed każdym leśniczym.
          Następnie uczniowie mieli zajęcia w salkach edukacyjnych, w których mogli posłuchać odgłosów, jakie wydają z siebie zwierzęta zamieszkujące las, dotknąć wyprawionych skór różnych zwierząt, porównać ich sierść i umaszczenie. Mieli też możność porównania lasu w czterech porach roku.
          Sporą atrakcją było ognisko, oczywiście palone zgodnie z przepisami, w bezpiecznej odległości od drzew i smażenie kiełbasek, które zakończyło pobyt uczniów na terenie nadleśnictwa. Wszystkim się bardzo podobało praktyczne zdobywanie przyrodniczej edukacji w lesie. Dziękujemy paniom: Aleksandrze Borkowskiej, Annie Płusce, Beacie Kacale oraz Annie Szoepe, które zorganizowały wyjście i opiekowały się naszymi uczniami, a także pani Ewie Wiszniewskiej, która wspomagała sprawowanie opieki nad uczniami.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           
           
          VIII ŚLĄSKI RAJD OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „BEZ BARIER”

           
          30 września, w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle spotkali się wszyscy uczestnicy kolejnego, VIII Śląskiego Rajdu Turystycznego "Bez barier". Rajd jak co roku zorganizowany został przez Oddział PTTK „Mysłowice”, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski Sosnowiec oraz Urząd Miejski w Wiśle.
          Najważniejszym celem rajdu każdorazowo jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym uprawiania czynnego krajoznawstwa i turystyki aktywnej, wspólne ich spotkanie, pokonywanie rozmaitych niedogodności, przeszkód i wreszcie dotarcie do mety, wspólne biesiadowanie i odbiór pucharów oraz dyplomów. Wędrówki szlakami Beskidu Śląskiego promują jego piękno, historię, kulturę oraz zabytki.
          Nasze szkolne „Tuptusie” z panią Aleksandrą Borkowską i panią Natalią Krawczyk także wzięły udział w tym rajdzie, jest to nasz drugi udział w tej imprezie. Uczestnicy formę szlifowali nieustannie na wielu wycieczkach, a w tym rajdzie wzięli udział najwytrwalsi nasi zawodnicy, chętni spośród uczniów całej szkoły.
          Dzielnie maszerowali trasami pięknego Beskidu Śląskiego. Pogoda także dopisała, więc dodatkową atrakcję stanowiły przepiękne jesienne kolory drzew porastających nasze góry. Po trudach wędrówki, w amfiteatrze czekał na wszystkich ciepły posiłek, muzyka góralska, zabawy, a także próby gry na rogu pasterskim. Wszyscy uczestnicy rajdu i ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary.
          Pani Oli i Natalii bardzo dziękujemy i gratulujemy wszystkim naszym młodym wędrowcom.
          /Katarzyna Ręka/
          XIV WOJEWÓDZKI TURNIEJ MALTAŃSKI
           
               Nierozłącznie związany ze spartakiadą jest Turniej Maltański, którego organizatorką była z ramienia naszej szkoły pani Beata Kacała Współorganizowała to przedsięwzięcie Fundacja Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Maltańska Służba Medyczna – Pomoc Maltańska, która jednocześnie sponsorowała nagrody dla naszych uczestników.
          W turnieju maltańskim udział wzięło 8 szkół specjalnych z Katowic, Mysłowic, Sosnowca oraz podopieczni Świetlicy Specjalistycznej nr 2 w Katowicach. W skład reprezentacji poszczególnych placówek wchodziła młodzież gimnazjalna oraz kształcąca się już zawodowo.
          Konkurencje podzielone zostały na część teoretyczną i praktyczną. Zawodnicy musieli wykazać się dużą wiedzą dotyczącą procedur udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, którą z kolei mieli za zadanie zademonstrować w konkurencjach praktycznych, znalezienie poszkodowanego natychmiastowe działanie- wezwanie pomocy – pierwsza pomoc
          ( opatrunek, pozycja boczna ustalona, resuscytacja, kontrola funkcji życiowych poszkodowanego ). Zadania te wymagały przełożenia wiedzy i znajomości teoretycznej tematu na działanie i jej praktyczne wykorzystanie Nasza drużyna, w składzie:, Ewelina Kindla, Wiktoria Sojka oraz Klaudia Wencel zdobyła I miejsce - gratulacje i podziękowania dla reprezentacji i pani Beaty Kacały, która przygotowała naszą drużynę, jak i turniej oraz dla pani która wspierała przeprowadzanie poszczególnych zadań turnieju.

          /Katarzyna Ręka/

           
           
          XVII SPARTAKIADA POŻARNICZA
           
          28 września zorganizowana została kolejna, już XVII Spartakiada Pożarnicza, która kolejny rok z rzędu, tradycyjnie była przeprowadzona na terenie obiektu sportowego MOSiR, przy ul. 11 Listopada w Katowicach – Szopienicach.
          Koordynatorem, a także głównym organizatorem imprezy była Szkoła Podstawowa nr 55 Specjalna w Katowicach w osobie pani Natalii Krawczyk, a współorganizowali pożarnicze zawody: Komenda Wojewódzka i Miejska Straży Pożarnej w Katowicach, OSP Dąbrówka Mała oraz MOSiR - Katowice.
          W spartakiadzie udział wzięli uczniowie z 8 szkół specjalnych z terenu Katowic, Mysłowic i Sosnowca. 
          oraz świetlicy środowiskowo – terapeutycznej MOPS,
          Imprezę swą obecnością zaszczycił Starszy Wizytator Oświaty ds. Obronych Kuratorium Oświaty w Katowicach pan Wacław Wójcik, Dyrektor Biura Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK w Katowicach pan płk. mgr Ryszard Kasprzyk, pan Jan Flasza Przewodniczący Rady Jednostki Pomocniczej Szopienice- Burowiec, przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Katowice pani Beata Adamek oraz pan Roman Puchalski, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Katowicach pan Tomasz Koza. Nie mogło zabraknąć również pana Jerzego Pulchnego Honorowego Prezesa OSP Szopienice, który jest z nami od pierwszej edycji pożarniczych zmagań, a także naczelnika OSP w Dąbrówce Małej pana Jana Cichonia.
          Swoją obecnością imprezę zaszczycili także Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału ZOSP RP województwa śląskiego- pan Jerzy Wójcik, Starszy brygadier PSP w Katowicach – pan Damian Jaromin, Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu – pani Justyna Dysy, Wizytatorki ds. ewaluacji Kuratorium Oświaty w Katowicach –pani Aleksandra Januszek i pani Małgorzata Jaros, była Dyrektor ZSS nr 10, inicjator i wieloletni organizator spartakiad – pani Grażyna Badura, pani Mariola Kura z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 3 w Katowicach oraz Prezes Oddziału Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Katowicach – pani Maria Wójcicka. Gościem na Spartakiadzie lecz przede wszystkim na Turnieju Maltańskim była pani Ilona Świerad z Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich.

          Miłej atmosferze sprzyjała pogoda, która na szczęście nie spłatała figla, wszystkim towarzyszyła też pozytywna energia, a piękny obiekt MOSiR – u w Katowicach – Szopienicach umożliwił wzorowe przeprowadzenie zawodów.

          Strażacką grochówkę sponsorowaną przez RJP Szopienice - Burowiec dla wszystkich uczestników imprezy przygotowała firma pana Grzegorza Muchy z Olkusza, a pozostały poczęstunek to pyszne domowe wypieki naszej szkolnej kadry, którymi ku zadowoleniu mogli się do woli raczyć nasi goście.
          Część praktyczną zawodów profesjonalnie przygotowali strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Katowicach wraz z druhami z OSP Dąbrówka Mała pod kierownictwem prezesa pana Jana Cichonia, który czuwał nad przebiegiem spartakiady. Strażacy równocześnie pełnili rolę profesjonalnego jury.
          Nasza „pożarnicza” drużyna zajęła także IV miejsce, a w jej skład weszli: Kamil Gajda, Dominik Trzpis, Sebastian Filiński, Bolesław Nowak, Daniel Siegiert oraz Daniel Skolik. Uczniów do spartakiady tradycyjnie, jak w latach poprzednich, przygotował pan Krzysztof Kleser- nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole. Naszej reprezentacji i opiekunom jak zawsze gratulujemy i bardzo dziękujemy!
          W zmaganiach konkursowych nagrodzono wszystkie drużyny biorące udział w spartakiadzie, pierwsze trzy miejsca dodatkowo uhonorowano pucharami i medalami ufundowanymi przez Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach, pozostałe nagrody tradycyjnie były sponsorowane przez Prezydenta Miasta Katowice, a przekazane przez Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Katowice.
          Integralną częścią imprezy był konkurs plastyczny, który przygotowała i prowadziła pani Barbara Studziżba. Tematyka prac plastycznych dotyczyła wszechstronnej pomocy, jaką niesie praca straży pożarnej. Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy wykonywali pastelami swoje wizje. Nasi reprezentanci w tym konkursie to: Katarzyna Gajda, Klaudia Janiec. Obydwie nasze uczestniczki zdobyły wyróżnienia. Gratulacje składamy i dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           
          TURNIEJ  PIŁKI NOŻNEJ
           
          27 września Szkóła Podstawowa nr 39 Specjalna zorganizowała Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej dla uczniów szkół specjalnych z terenu Katowic. Odbył się on na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Hetman” w Katowicach.
          W tegorocznych rozgrywkach, po bardzo zaciętej walce nasz skład zajął dobre III miejsce,
          Naszą drużynę w składzie: Marcel Bańczyk, Kamil Gajda, Radosław Gajda, Bolesław Nowak, Daniel Ottenburger, Daniel Siegiert, Tomasz Siekiera, Daniel Skolik oraz Dominik Zarośliński przygotował i wytrenował pan Krzysztof Kleser. Podczas turnieju uczniowie znajdowali się pod opieką pani Aleksandry Borkowskiej i pana Krzysztofa Klesera, którzy kibicowali i wspierali naszych zawodników.
          Sportowcom i trenerowi serdecznie gratulujemy, a opiekunom  dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           
          „TYSIĄC POWODÓW BY CZYTAĆ”
          KONKURS ORGANIZOWANY PRZEZ EMPIK DLA SZKOLNYCH BIBLIOTEK
           
          Każda szkolna biblioteka jest miejscem, w którym uczniowie odkrywają fascynujące przygody, uczą się jak ważna jest przyjaźń, poznają świat zamknięty w kartkach książek, nie tylko w klasycznych tytułach z kanonu literatury dziecięcej i lektur szkolnych ale także w najnowszych powieściach dla dzieci i młodzieży. Piękne ilustracje i porywające historie rozwijają nawyk sięgania po książki.
          EMPIK już po raz drugi chce wesprzeć szkoły w zapełnianiu bibliotecznych półek najbardziej rozchwytywanymi pozycjami organizując ogólnopolski konkurs pod tytułem „Tysiąc powodów by czytać”.
          Nasza szkolna biblioteka również włączyła się w ten ogólnopolski konkurs. By wziąć w nim udział należało przesłać
          zdjęcie, na którym dzieci przedstawiają scenkę stanowiącą okładkę dowolnie wybranej książki. Do zdjęcia trzeba było dołączyć tekst, który uzasadniał wybór właśnie tej książki wraz z opisem przygotowań przedsięwzięcia.
          Uczniowie klasy IIIa gimnazjum oraz klasy Vb i VIb pod opieką koordynatora - pani Joanny Sawickiej -naszej bibliotekarki oraz pani Aleksandry Borkowskiej przygotowali i wykonali wszystkie elementy zadania. Wybrali książkę pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Przygotowali rekwizyty niezbędne do projektu okładki, scenografią było wnętrze naszej szkolnej biblioteki.
          Teraz ... tylko do 22 października , raz dziennie głosujemy na nasza szkołę... 1000 książek czeka... 

          /Katarzyna Ręka/

           

          EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ OFIAR ŚMIERTELNYCH NA DROGACH

           
          21 września to Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Akcja ta promowała zerową ilość śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie w tym właśnie dniu. Akcja prócz wzmożonej aktywności Policji na drogach, miała na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na powszechny problem olbrzymiej liczby osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych. 
          W naszej szkole, w związku z ogólnopolską akcją zwracającą uwagę na bezpieczeństwo na drogach pan Witold Wawrzyczek przygotował apel, na którym przedstawił prezentację poruszającą problem wypadków na drogach, zachowania kierowców ale i pieszych przyczyniających się do ich powstawania. Zwracał uwagę na przestrzeganie zasad ruchu drogowego, na dostosowanie przez kierowców prędkości do warunków panujących na drodze, a będąc pieszym należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, rozglądać się na drodze i być widocznym dla kierowców. Zwrócił tez uwagę na to, że bezpieczeństwo na drogach zależy od zachowania wszystkich uczestników ruchu drogowego.
          /Katarzyna Ręka/
           
           
          ŚWIATOWY DZIEŃ RZEK
           
           
          Światowy Dzień Rzek to święto, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwu na znaczenie rzek w naszym życiu oraz konieczność ich ochrony. Po raz pierwszy zorganizowano je w 2005 roku choć pomysłodawca Mark Angelo wiele lat wcześniej podejmował inicjatywy na rzecz ochrony rzek w ojczystej Kanadzie.
          Rzeka – to symbol potęgi, siły wieczności. Jej ruch to nieustanna droga, symbol wędrówki i przemijania. Piękno rzek i ich bogactwo kryje się w wymiarze estetycznym i przyrodniczym i by takim pozostało trzeba zwracać uwagę na ich ochronę.
          Właśnie temu służył zorganizowany w naszej szkole z tej okazji quiz przyrodniczy, który przygotowały panie: Aleksandra Borkowska i Laura Garula – opiekun Koła Ekologicznego. W quizie wzięli udział wszyscy chętni uczniowie. Najpierw panie wyposażyły uczestników w niezbędną wiedzę o rzekach i ich znaczeniu w przyrodzie, następnie uczniowie odpowiadali na pytania, odgadywali zagadki i rozwiązywali rebusy poświęcone polskim rzekom. Wszystko odbywało się w formie zabawy i wszyscy uczestnicy zostali obdarowani słodkimi nagrodami za udział. Paniom pomysłodawczyniom i uczestnikom serdecznie dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           
          5 WRZEŚNIA 2017 ROKU- NARODOWE CZYTANIE  „WESELA” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
           
          Narodowe Czytanie to piękna coroczna inicjatywa, która propaguje znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł różnych polskich poetów, dramaturgów, pisarzy odczytywane są publicznie. Po raz pierwszy akcję zorganizował w 2012 roku prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda.
          W akcję corocznie włączają się rozmaite instytucje, w tym szkoły. Istotą tej inicjatywy było założenie, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Każdorazową akcję swoim patronatem obejmuje para prezydencka.
          W czasie kolejnych edycji akcji Narodowego Czytania popularyzowane były dzieła wybitnych, narodowych twórców literatury polskiej:
          8 września 2012Pan Tadeusz Adama Mickiewicza
          7 września 2013 – Dzieła Aleksandra Fredry
          6 września 2014 – Trylogia Henryka Sienkiewicza
          5 września 2015Lalka Bolesława Prusa
          3 września 2016Quo vadis Henryka Sienkiewicza
          2 września 2017 –Wesele Stanisława Wyspiańskiego
          Nasza szkoła także w tym roku włączyła się w popularyzowanie i propagowanie czytelnictwa klasyki literatury polskiej. Już po raz drugi mieliśmy gościa, panią Ewę Kołodziej posłankę na Sejm RP. Spotkanie przygotowały panie: Joanna Mizak, Natalia Krawczyk i Ewa Pozimska. Wspólnie z naszymi uczniami niecodzienny gość czynnie włączył się w odczytywane dramatu. Dzień Narodowego Czytania okazał się bardzo udany.

          /Katarzyna Ręka/

           
           
          WYBORY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
           
          Niezwłocznie po wyłonieniu Opiekuna Samorządu Szkolnego zostały przeprowadzone wybory do naszego szkolnego samorządu. Wzięli w nich udział uczniowie wybrani do samorządów klasowych, do tak zwanych „trójek klasowych”. Uczniowie dokonywali demokratycznego wyboru pod okiem nowo wybranego opiekuna – pana Witka Wawrzyczka. W wyborach zwyciężyli i objęli swe funkcje: Ewelina Kindla - przewodnicząca Samorządu - jest uczennicą klasy IIIa gimnazjum, Katarzyna Gajda – wiceprzewodnicząca jest uczennicą klasy VIb szkoły podstawowej. Funkcje skarbnika będzie pełnił Sebastian Filiński z klasy IIIb gimnazjum.
           
          Naszemu Samorządowi składamy serdeczne gratulacje, życzymy wspaniałych pomysłów i skutecznego wspierania działań opiekuna i owocnej współpracy.

          /Katarzyna Ręka/

           
          WYBORY OPIEKUNA SAMORZĄDU SZKOLNEGO
           
          5 września, niezmiennie od lat w naszej szkole odbyły się wybory opiekuna samorządu szkolnego. To ważne dla uczniów wydarzenie ponieważ nasz Samorząd Uczniowski jest organizatorem wielu imprez.
          Po wyłonieniu kandydatur, spośród których uczniowie mieli wybrać opiekuna samorządu, przeprowadzone zostały w pełni demokratyczne wybory, w których brało udział grono uczniów z klas IV-VII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum.
          Opiekunem Samorządu Szkolnego w roku szkolnym 2017/2018 został pan Witold Wawrzyczek, który jest nauczycielem techniki i informatyki. Panu Witkowi serdecznie gratulujemy i życzymy wspaniałych pomysłów i jak najmniej problemów.
          Nad przebiegiem wyborów oraz nad wszelkimi wyborczymi procedurami czuwała z ramienia władz szkoły pani Adriana Dąbek.
          /Katarzyna Ręka/
           
           
           
          ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
           
          4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018, który w tym roku rzeczywiście różnił się od ubiegłorocznych ponieważ spotkaliśmy się już nie w Zespole Szkół, a w Szkole Podstawowej nr 55, choć jeszcze z ostatnimi klasami gimnazjalnymi. Od tego roku szkolnego wchodzi w życie reforma oświaty, której jednym z elementów jest powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej, stąd zmiana nazwy naszej szkoły.
          Uroczystość inauguracji tego wyjątkowego roku szkolnego poprowadziła pani Anna Płuska, która przygotowała ciekawą prezentację przedstawiającą różne szkolne wydarzenia dopełniające czas nauki, naszych uczniów podczas rozmaitych imprez i uroczystości. Kadry z poszczególnych imprez zawarte w prezentacji ukazały jak wiele dzieje się w naszej szkole.
          Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, następnie pani dyrektor Alina Ossolińska przywitała wszystkich zgromadzonych na sali uczniów, zwłaszcza nowych, nauczycieli , pracowników szkoły i gości.
          Pani Ania wróciła także do czasów skłaniających do refleksji przywodzącej na myśl rok 1939, kiedy to 1 września uczniowie nie rozpoczęli nauki w szkole, nie cieszyli się ze spotkania z koleżankami i kolegami... uniemożliwił im to wybuch wojny, która sprawiła, że niektórzy z nich, ci starsi, musieli wraz z dorosłymi walczyć z najeźdźcami i okupantami Rzeczypospolitej.
          Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczniowie z wychowawcami przeszli do swoich klas.

          /Katarzyna Ręka/