• rok szkolny 2014/2015

        • "Powitanie Lata" w Katowicach-Giszowcu-27 czerwca 2015 r.
           

               W sobotę 27 czerwca w Katowicach-Giszowcu podczas trwania festynu "Powitanie Lata" odbyła się akcja promująca naszą szkołę, którą od kilku miesięcy przygotowywały panie: Gabriela Łyczko i Marzena Hoffmann-Franki.  

               Przy naszym stoisku z rękodziełem można było przekazać darowiznę na szkolne koło TPD otrzymując w podziękowaniu upominek własnoręcznie wykonany w szkolnej pracowni usprawniania manualnego. Poza tym można było u nas skosztować pysznego chleba ze smalcem, małosolnych ogórków, przeróżnych ciast i ciasteczek, a także ugasić pragnienie orzeźwiającą wodą o smaku letnich owoców i mięty.

              W trakcie festynu na scenie zaprezentował się też nasz tegoroczny absolwent-Mateusz Dembek,który wykonał kilka swoich utworów jak zwykle zdobywając poklask u publiczności.

               Specjalnie przygotowaną przez nas atrakcją była obecność przy naszym stoisku rodziców naszego absolwenta- Państwa Anny i Gerarda Skrzypców, którzy przybyli na festyn ubrani w tradycyjne śląskie stroje rozbarskie. Pan Gerard zaprezentował także na scenie swój talent wokalny prezentując swój piękny tenorowy głos w kilku utworach. Dodatkowo Państwo Skrzypcowie ofiarowali nam kilka własnoręcznie wypieczonych chlebów. Jeden z nich- okrągły bochen z wizytówką naszej szkoły mieliśmy zaszczyt uroczyście wręczyć Panu Prezydentowi Marcinowi Krupie, który odwiedził nasz skromny kramik.

               Nasza akcja trwała cały dzień (od południa do wieczora) -na szczęście pogoda nam sprzyjała, siły nie opuszczały, a odwiedzający nasze stoisko okazywali nam ogromną przychylność. Już planujemy kolejne       ( mamy nadzieję, że równie udane) przedsięwzięcia.

               Organizatorki akcji w osobach Pani Gabrieli Łyczko i Pani Marzeny Hoffmann-Franki serdecznie dziękują organizatorom imprezy i wszystkim, którzy nas wsparli przy przygotowaniach do kiermaszu i w jego trakcie. Wszystkie darowizny zostaną przeznaczone na działalność statutową Towarzystwa Przyjaciół Dzieci- a konkretnie na organizację w przyszłym roku szkolnym wycieczki do Warszawy dla szczególnie aktywnych uczniów naszej szkoły. 

          /Marzena Hoffmann-Franki/  

               

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

           

          ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

           

          26 czerwca odbyła się uroczysta akademia kończąca kolejny rok szkolny, która zgromadziła uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Kolejna III klasa gimnazjum pożegnała szkołę, podsumowania kolejnego roku nauki dokonała pani dyrektor Alina Ossolińska.

          Akademię w tym roku przygotowały klasy: III gimnazjum i VI szkoły podstawowej wraz ze swoimi wychowawcami: panią Adrianną Dąbek i panią Dorotą Kurtok. Zaprezentowany scenariusz uroczystości autorstwa pani Doroty Kurtok przedstawiony został przez uczniów klasy III gimnazjum i klasy VI, a był wstępem do najważniejszej chwili tego dnia... rozdania świadectw ukończenia szkoły, wyników egzaminów oraz dyplomów, co uczyniła pani dyrektor Alina Ossolińska, a towarzyszyły temu, jak zawsze w takich okolicznościach, zdecydowanie mieszane uczucia absolwentów.

          Klasę trzecią pożegnali również tradycyjnie już uczniowie drugiej klasy gimnazjum z wychowawczynią klasy panią Anną Płuską.

          W tym roku szkolnym pożegnaliśmy kolejnych długoletnich nauczycieli naszej szkoły. Pani Dorota Kurtok wychowawca, nauczyciel języka polskiego, historii, wieloletni pracownik szkolnej biblioteki, animator Szkolnego koła Teatralnego, a także wieloletni społeczny zastępca dyrektora szkoły, osoba, która angażowała przez blisko trzy dekady swój czas i środki w nowe pomysły i przedsięwzięcia na rzecz szkoły. 

          Pan Grzegorz Wnuk także wychowawca, nauczyciel informatyki, zajęć technicznych i techniki, przez lata wspierał informatyczną wiedzą swoje koleżanki i kolegów, człowiek obdarzony wyjątkowym dowcipem i poczuciem humoru.

          Nauczyciele ci zostali oficjalnie pożegnani na akademii przez panią dyrektor Alinę Ossolińską, która w imieniu wszystkich podziękowała im za wieloletnią współpracę. W tym roku rozstaliśmy się także z panią Gabrielą Łyczko, w tym roku wychowawczynią klas edukacji wczesnoszkolnej, w roku ubiegłym wychowawcą świetlicy szkolnej, która przez dwa lata pracy z nami bardzo mocno angażowała się na wielu płaszczyznach, w wielu działaniach na rzecz naszej szkoły. Panią Gabrielę w imieniu społeczności szkoły pożegnała pani dyrektor Alina Ossolińska.

          Po zakończeniu tego uroczystego spotkania uczniowie pozostałych klas udali się do swoich sal, gdzie podczas spotkania wychowawcy wręczyli im świadectwa.

          /Katarzyna Ręka/

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          WYCIECZKA DO WISŁY

           

          Dnia 25 czerwca szesnastu naszych najlepszych uczniów pojechało na wycieczkę do Wisły, co stanowiło nagrodę za frekwencję, aktywność oraz wyniki w nauce. Wyjazd odbył się dzięki Towarzystwu Przyjaciół Dzieci i jego szkolnemu opiekunowi – pani Marzenie - Hoffmann – Franki, która jednocześnie była inspiratorką przedsięwzięcia i kierownikiem wycieczki, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Katarzyna Ręka i Ewa Wiszniewska.

          Podróż do celu odbywała się pociągiem, co już stanowiło dla jej uczestników sporą atrakcję. Pobyt w jednym ze znanych miast Beskidu Śląskiego, pełnym atrakcji był dokładnie zaplanowany. Gdy tylko pociąg zatrzymał się na stacji Wisła – Uzdrowisko, tuż obok dworcowego budynku na uczestników wycieczki czekała „Wiślańska Ciuchcia”, którą przez niemal dwie godziny jeździli po mieście zwiedzając główne jego atrakcje czyli słynną skocznię nie mniej sławnego Adama Małysza, Pałac Prezydencki- letnią siedzibę głowy państwa, zaporę na Wiśle, wodospad- tzw. „Niagarę” oraz miejsce hodowli pstrąga. Pan Zbyszek kierowca ciuchci, a zarazem przewodnik po mieście zakończył objazd po Wiśle tuż przy deptaku. Tam, w jednej z regionalnych karczm zgłodniali nieco uczniowie zostali nakarmieni i wypili po szklance soku, następnie udali się na spacer po okolicy.

          Pobyt w Wiśle zakończył się w Parku Zdrojowym, gdzie przy alejach stoją monumentalne drewniane rzeźby lokalnych artystów, a w głębi jest plac zabaw, w którym nasi uczniowie dali upust energii, po czym niestety nadszedł czas na podróż powrotną do domu, którą odbyli wycieczkowicze specjalnie zamówionym busem.

          /Katarzyna Ręka/

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          APEL PODSUMOWUJĄCY OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

           

          24 czerwca, na dwa dni przed zakończeniem roku szkolnego, odbył się szczególny apel. Podsumowanie pracy i osiągnięć roku szkolnego wiąże się nierozłącznie z wyróżnieniami, dyplomami oraz nagrodami. Podczas tego apelu nagrodzono wielu wyróżniających się w poszczególnych klasach uczniów. Nagrodzeni zostali także uczniowie z najwyższą frekwencją w szkole.

          Nazwiska niektórych z nagrodzonych wielokrotnie się powtarzały. Ponadto wręczono nagrody za zdobycie czołowych lokat w dwóch, trwających przez cały rok szkolnych konkursach-Humanistycznym i Matematycznym. Wyróżnionych zostało wielu uczniów, którzy wyjątkowo aktywnie działali na terenie szkoły czy to w Samorządzie Uczniowskim, czy w Szkolnym Kole Teatralnym, czy w wielu organizowanych przez szkołę przedsięwzięciach. Do takich wyróżnień należały m.in. nagrody dla Sandry Jaworskiej i Pauliny Ziebis, które zawsze, co jest godne podkreślenia, poproszone o pomoc udzielały jej, mimo, że być może nie zawsze im to pasowało. Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor, ufundowane w znakomitej większości przez organizatorów imprez nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          XIX DNI SZOPIENIC

           

                    W ramach tegorocznych obchodów XIX Dni Szopienic, na terenie naszej dzielnicy zorganizowanych zostało sporo imprez towarzyszących.

          Jedną z nich były przygotowane przez Szkołę Podstawową nr 44 w dniu18 czerwca „Zabawy z książką”. Był to konkurs czytelniczy, przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych z terenu Szopienic.

          Nie polegał on jedynie na wzorowym interpretowaniu fragmentów tekstu, uczniowie biorący w nim udział mieli za zadanie dopisać własną wersję zakończenia do bajki, przebrać się w kostium bajkowej postaci, następnie zbudować wieżę z książek, przenieść książkę na głowie z jednego miejsca na drugie. Rozwiązywali także kalambury i zmierzyli się z testem wiedzy o lekturach szkolnych.

          Nasza drużyna w składzie: Karolina S., Klaudia W., Ewelina K. oraz Szymon P. zajęła III miejsce. Do sukcesu uczniów przyczyniły się wydatnie panie przygotowujące naszą reprezentację: pani Joanna Mizak, pani Dorota Kurtok i pani Monika Płusa.

          Drugą częścią obchodów Dni Szopienic był tradycyjny korowód oraz udział w imprezie na terenie MOSiR-u, co miało miejsce w dniu 20 czerwca. Wraz z reprezentacją szkoły swój wolny czas poświęciły panie: Dorota Kurtok, Beata Kacała, Kamila Łącka, Gabriela Łyczko, Joanna Mizak i Małgorzata Piwowarczyk. Udział uczniów rozpoczął kolorowy korowód, w którym nasi uczniowie ubrani na czerwono przemaszerowali z wszystkimi na teren ośrodka.

          Tam wzięli aktywny udział w części artystycznej prezentując swoje umiejętności taneczne i talenty wokalne.

          Mateusz D. pięknie zaśpiewał własny tekst, Karolina S. z Kasią J. w duecie zaprezentowały układ do muzyki hip-hopowej, następnie w pełnym składzie wystąpił zespół taneczny (Kasia J., Klaudia J., Klaudia W. i Karolina S.) z układem do piosenki „Opa”. Nasi uczniowie po swoich występach korzystali z wielu przygotowanych przez organizatora atrakcji, po czym wrócili do szkoły. Bardzo dziękujemy wszystkim za godne reprezentowanie szkoły i poświęcony czas.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęćw Albumie Fotograficznym

           

          Konkurs czytelniczy "Zabawa z książką"
           

          Dnia 18 czerwca 2015 r. w ramach obchodów XIX Dni Szopienic odbył się konkurs czytelniczy "Zabawa z książką" , w którym uczestniczyły 4 szkoły podstawowe z Katowic- Szopienic. 

          Naszą szkołę reprezentowali: Szymon P., Ewelina K., Karolina S., Klaudia W. 

          Uczniowie zmagali się w 8 konkurencjach takich jak: test wiedzy o lekturze, kalambury, kończenie bajki, układanie wieży z książki, przedstawienie fragmentu wiersza jako zmęczony sportowiec ( wcielanie się w role), przebieranie się za postacie z bajek. Nasza szkoła zajęła 3 miejsce.                                                                                                        

           / Joanna Mizak/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          PROJEKT EDUKACYJNY KLASY III GIMNAZJUM

           

          W dniu 18 czerwca 2015r klasa III gimnazjum razem z wychowawcą – panią Adrianą Dąbek, realizowała finał Projektu Edukacyjnego. W tym dniu, na specjalnie zorganizowanym spotkaniu, odbyła się prezentacja projektu realizowanego zgodnie z § 21a. 1. Rozporządzenia MEN z dnia 20 sierpnia 2010r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 156 poz. 1046).

          Pomysł realizacji projektu pt. „Giszowiec w czterech porach roku” był efektem niemal dwuletnich działań zmierzających do propagowania piękna naszego regionu i miasta. Projekt realizowany był w ramach zajęć pozalekcyjnych, a także na lekcjach do dyspozycji wychowawcy począwszy od zeszłego roku szkolnego. Przedsięwzięcia związane z projektem koordynowała pani mgr Adriana Dąbek - wychowawczyni klasy III gimnazjum. Uczniowie, biorący udział w projekcie pod kierunkiem wychowawcy i koordynatora zarazem wykonywali postawione przed nimi zadania. Projekt miał charakter interdyscyplinarny. W trakcie jego realizacji wykorzystywano wiedzę i umiejętności uczniów z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz informatyki.

          W ramach projektu „Giszowiec w czterech porach roku” uczniowie zwiedzali znane i mniej znane miejsca dzielnicy w różnych porach roku, następnie uwieczniali je w fotografiach. Prace nad projektem przebiegały zgodnie z nakreślonym harmonogramem. W pierwszym etapie uczniowie, korzystając z różnych źródeł informacji, wyszukiwali materiały, które posłużyły do przygotowania tekstów, których celem było przedstawienie poszczególnych miejsc w Giszowcu. Po ich zgromadzeniu i selekcji przystąpili wspólnie z wychowawcą do realizowania pracy.

          Drugi etap prac nad projektem obejmował przygotowanie prezentacji.

          Udział uczniów w pracach nad projektem i ich zaangażowanie uwzględniane było w comiesięcznych ocenach z zachowania. Wspólnie spędzony czas był nie tylko bezpośrednim doświadczeniem wzbogacającym uczniów o wiadomości o regionie ale także umożliwił im rozwój kompetencji w zakresie pracy zespołowej oraz na pewno poszerzył świadomość w zakresie edukacji regionalnej.

          Prezentacja Projektu Edukacyjnego w wykonaniu uczniów klasy III gimnazjum była ciekawą formą przybliżenia historii i uroków dzielnicy, a także dostarczyła sporą porcję nowej wiedzy o miejscu, które nikomu tutaj obce nie jest.

          Uczniom klasy III oraz pani Adrianie gratulujemy, a w imieniu uczniów dziękujemy za poświęcony czas, wsparcie i wkład pracy włożony w przygotowanie Projektu.

           

           

           

          XIII MIEDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O UNII  EUROPEJSKIEJ

                 18 czerwca, w Zespół Szkół Specjalnych nr 8 Katowicach  zorganizował kolejną edycję konkursu poświęconego Unii Europejskiej. W Konkursie nie wzięło udziału tyle szkół, co zwykle, nie mniej nasza drużyna przybyła pod opieką pani Ani Płuski i wspólnie z innymi rozwiązywała zagadki, rebusy i inne zadania poświęcone zagadnieniom Unii Europejskiej.

          Naszą szkołę reprezentował  duet uczniów z klasy II i III gimnazjum- Mateusz K. i Klaudia Sz.. Uczniowie zakończyli konkurs zajmując III miejsce. Po zakończeniu konkursu już w klimacie zabawy uczestnicy wspólnie zagrali w warcaby przestrzenne, które wymagają zwiększonej koncentracji uwagi, następnie, tradycyjnie już, zostali poczęstowani wspaniałym tortem, po czym bardzo zadowoleni  z udziału i atmosfery podczas konkursu wrócili do szkoły.

           

          DZIEŃ ZDROWIA W RAMACH PROGRAMU „APETYT NA ZDROWIE” 

           

          W tym roku szkolnym pani Marzena Hoffmann-Franki była inicjatorką wdrożenia w naszej szkole programu z zakresu edukacji zdrowotnej pt. „Apetyt na Zdrowie”. Program ma na celu popularyzację zdrowego odżywiania się oraz sprzyja utrwalaniu nawyków związanych ze zdrowym stylem życia.

          Istotnym czynnikiem było włączenie do realizacji programu uczniów zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Formuła tego programu wprowadza element rywalizacji konkursowej, ponieważ każda klasa otrzymywała punkty za wykonanie poszczególnych zadań.

          I tak pierwszym zadaniem, z którym uczniowie musieli się zmierzyć było przygotowanie jadłospisów dla osób, które w zróżnicowany sposób wydatkują energię mając różne zawody i prowadząc różny styl życia. Uczniowie poradzili sobie z nim znakomicie, przygotowując pod okiem wychowawców bardzo ciekawe propozycje potraw.

          Drugie zadanie polegało na wykonaniu dowolną techniką plakatu tematycznie związanego z promocją zdrowia. Z tym zadaniem uczniowie również wspaniale sobie poradzili.

          Podczas Dnia Zdrowia,który stanowił finał tegorocznego programu w dniu 15 czerwca uczniowie poszczególnych klas przyrządzali zdrowe, oryginalne przekąski, do których przygotowania użyć mogli jedynie produktów, które wcześniej wylosowali. Uczniowie wraz z opiekunami mieli około dwóch godzin na wywiązanie się z tego zadania, które również zrealizowali doskonale.

          Następnie jurorzy: Pan Dariusz Łyczko z Rady Miasta Katowice- instruktor karate, Pani Kamila Łącka-opiekunka Samorządu Uczniowiskiego oraz Pani Barbara Kot po degustacji przyznali wszystkim zespołom punkty za wrażenia wizualne,walory smakowe i zdrowotne oraz za inwencję i pomysłowość.

          I miejsce w rywalizacji konkursowej zajęła klasa I gimnazjum otrzymując nagrodę w postaci wyjazdu do Aqua Parku.

           II miejsce zajęła klasa VI, dla której nagrodą był pełnowymiarowy trening karate kyokushin pod czujnym okiem instruktora- p. Dariusza Łyczki.

          III miejsce zajęła kl. III A  otrzymując w nagrodę wyjście do baru sałatkowego.

          Szkolny dzień zdrowia  zakończyło spotkanie z Panem Dariuszem Łyczko-ekspertem od walk karate kyokushin, zorganizowane przez Panią Gabrielę Łyczko, która na to spotkanie przygotowała prezentację multimedialną przedstawiającą historię i filozofię tej ciekawej dyscypliny, a Pan Dariusz komentował ukazujące się w prezentacji obrazy i na co uczniowie czekali najbardziej- prezentował niektóre ćwiczenia. 

          Na zakończenie wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do zdrowego bufetu na pyszne różnokolorowe galaretki, owocowe soki, koktail truskawkowy oraz przygotowane wcześniej konkursowe, zdrowe przekąski.  

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

           

          Pożegnalny wyjazd klasy VI do Wisły

           

          W dniach 8 i 9 czerwca klasa VI, pod opieką  swojej wychowawczyni – pani Doroty Kurtok oraz pań: Aldony Tadli i Elżbiety Furczyk – Staniczek,  przebywała w  Wiśle –Malince na dwudniowej wycieczce, pomyślanej jako nagroda na zakończenie edukacji w szkole podstawowej  oraz pożegnanie z wychowawcą, który w tym roku rozstaje się z pracą przechodząc na zasłużoną emeryturę. Pomysłodawczynią wyjazdu klasy i organizatorką wycieczki była pani Dorota Kurtok, która także w znacznej części sfinansowała wyjazd z własnych środków. Pierwszego dnia uczniowie wraz z opiekunami busem dotarli do centrum Wisły, skąd spacerem przeszli do Wisły – Malinki, gdzie po zjedzeniu obiadu w „Góralskiej Izbie” udali się do miejsca zakwaterowania – „U Agnieszki”. Gdy tylko się rozlokowali spacerem udali się nad zaporę, w okolicach której na terenie „Rezerwatu Wisły” mogli obserwować żyjącą tam florę i faunę. Wieczorem, przy ognisku było i pieczenie kiełbasek, i śpiewy i mnóstwo zabawy w ogrodzie właścicieli pensjonatu. Drugiego dnia, tuż po śniadaniu zaserwowanym, nie w stołówce, a u samych właścicieli uczestnicy wycieczki odwiedzili skocznię Adama Małysza zapoznając się z jej historią, po czym PKS-em udali się ponownie do centrum Wisły, gdzie w pizzerii zjedli obiad, po którym zaopatrzeni przez wychowawczynię w „kieszonkowe” mogli dokonać drobnych zakupów wedle własnych potrzeb.Czas pobytu zbliżał się nieubłaganie do końca, jeszcze spacer alejami Parku Zdrojowego, trochę ruchu na placu zabaw, zwiedzanie amfiteatru i ... powrót busem pod szkołę. Uczniom klasy VI, a i wychowawczyni pewno też na długo w pamięci pozostanie pożegnanie i zakończenie ważnego etapu życia. Paniom opiekunkom serdeczne podziękowania za inicjatywę, poświęcony czas i wszelakie wsparcie organizatora wycieczki.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          10.06.2015 r. -Wizyta w Muzeum Miejskim w Chorzowie

          10-tego czerwca szesnaścioro uczniów klas najmłodszych ( II-III i III A ) pod opieką nauczycieli:Gabrieli Łyczko, Marzeny Hoffmann-Franki, Małgorzaty Piwowarczyk i Moniki Płusy pojechało do Muzeum Miejskiego w Chorzowie. Celem wizyty w muzeum był udział uczniów w zajęciach edukacyjno-twórczych, których tematem była „Historia w kostce czekolady” oraz  „ …z chińskich ziół ciągnione treści…” czyli historia w filiżance herbaty. W trakcie warsztatów uczniowie mieli możliwość poznania historii powstania swoich ulubionych napojów oraz wykorzystania różnych rodzajów herbaty do malowania prac plastycznych. Organizatorem wycieczki była Pani Gabriela Łyczko.

          /Gabriela Łyczko/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          DZIEŃ  DZIECKA 

           

          2 czerwca 2015 r. na boisku naszej szkoły od godziny 15.00 trwała impreza przygotowana z okazji Dnia Dziecka przez ZSS nr 10, w osobach nauczycieli  naszej szkoły. Koordynatorem przygotowań i organizacji spotkania był pan Krzysztof Kleser. Festyn jak zawsze był okazją do doskonałej zabawy nie tylko dla uczniów naszej szkoły ale także dla dzieci uczęszczających do Świetlicy Środowiskowej oraz podopiecznych Specjalnego Ośrodka Wychowawczego prowadzonego przez Siostry Boromeuszki. Zamysłem imprezy była, prócz wspólnej zabawy, integracja dzieci z różnych lokalnych środowisk. Nad przebiegiem imprezy pieczę sprawował wodzirej, który ogarniał rozbawione dzieciaki, panował nad całością, a także organizował różne zabawy i konkursy. Dzieci bardzo chętnie rysowały kredą po boisku, tańczyły razem z panią Kamilą Łącką, uczestniczyły w konkurencjach sportowych, rozgrywały turniej piłki nożnej, ustawiały się w kolejce do malowania twarzy. W trakcie imprezy dzieci mogły się raczyć lodami, kolorowymi galaretkami, a także popcornem. Pogoda nam dopisała, a świetna organizacja imprezy sprawiła, że dzieci były uśmiechnięte i zadowolone, o czym świadczy fakt, że do samego końca wspaniale się bawiły.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          DZIEŃ  SĄSIADA

           

                     Dzień Sąsiada, piąty już festyn rodzinny, odbył się w tym roku w dniu 29 maja. Zorganizowany został jak zawsze  z wielkim zaangażowaniem pracowników szkoły. Tegorocznym  organizatorem tej cieszącej się jak zawsze sporym zainteresowaniem imprezy była tylko nasza szkoła - Zespół Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach. Koordynatorem przygotowań i organizacji festynu była pani Laura Garula, na której barkach spoczywał niebagatelny ciężar dopięcia całości na ostatni guzik, poświęcenia czasu na przygotowania,  zwłaszcza, że w tym roku byliśmy jedynym organizatorem, w odróżnieniu od lat ubiegłych, kiedy to część obowiązków przejmowali na siebie współorganizatorzy. Honorowy patronat nad imprezą roztoczyły instytucje, dla których nie są obojętne  działania na rzecz społeczności lokalnej, a których logo widniało na plakatach informacyjnych. Urząd Miasta Katowice, Rada Jednostki Pomocniczej nr 15 w Szopienicach oraz Galeria Szyb Wilson prócz patronatu sfinansowały także przedsięwzięcie.  Jak zawsze o godzinie 16.00, otworzyły się drzwi naszej szkoły dla wszystkich gości i okolicznych mieszkańców, chętnych do wzięcia udziału w sąsiedzkim spotkaniu. Pani dyrektor przywitała wszystkich zebranych, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

          Jak zwykle zapewniliśmy przybyłym wiele atrakcji, m.in.: zabawę z wodzirejem, konkursy z nagrodami, występy artystyczne i poczęstunek, który cieszył się ogromnym wzięciem, czemu nie można się dziwić, ponieważ domowe wypieki, przeróżne sałatki, kiełbaski z grilla, łazanki wprost kusiły i przyciągały zgromadzonych na szkolnym boisku mieszkańców. Ponadto nasi nauczyciele prowadzili stanowiska z malowaniem twarzy, papieroplastyką, malowaniem kredą na papierze, konkurencjami sportowymi.W budynku szkoły odbywały się warsztaty tworzenia biżuterii. Mieszkańcy bawili się doskonale do samego wieczora.

          Dzień Sąsiada  cieszył się olbrzymim zainteresowaniem, o czym świadczył liczny  w nim udział mieszkańców okolicznych ulic, osiedli i dzielnic, którym bardzo podobała się nasza gościnność  oraz panująca wokół ciepła i rodzinna atmosfera. Przedsięwzięcie udało się dzięki pracy prawie wszystkich naszych pracowników, z których każdy odpowiedzialny był za przydzielony „fragment” imprezy.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Wernisaż wystawy prac plastycznych naszych uczniów w Miejskim Domu Kultury w Szopienicach

           

          W dniu 22 maja  cała społeczność naszej szkoły miała przyjemność, po dość długiej przerwie, ponownie uczestniczyć w kolejnym wernisażu prac plastycznych naszych uczniów.

          To niecodzienne wydarzenie, którego pomysłodawczynią była pani Barbara Studziżba, nauczyciel plastyki w naszej szkole, zostało zorganizowane w Miejskim Domu Kultury w Szopienicach. Zostały tam wyeksponowane prace każdego z naszych uczniów, wykonane zostały w różnorodnych technikach, formach i tematyce. Zaprezentowane zostały rozmaite wyroby ceramiczne od naczyń, po płaskorzeźby, które bardzo przyciągały wzrok kształtem, kolorystyką emalii i pomysłem wykonania. Piękne rysunki wykonane pastelami, kredkami ołówkowymi, prace malarskie, oraz interesujące monotypie stanowiły ciekawą kompilację wyobraźni, kreatywności i pomysłów realizacji ich autorów. Prace te powstawały pod kierunkiem pani Barbary Studziżby (uczniowie klas IV, V, VI oraz klasa II gimnazjum), pani Laury Garuli (klasa Ib gimnazjum), pani Gabrieli Łyczko (klasa II i III ) oraz pani Moniki Płusy ( klasa IIIa). Przygotowaniem merytorycznej strony przedsięwzięcia zajęła się jego organizatorka, która zebrała wszystkie plastyczne wytwory uczniów, wykonała żmudną pracę ich oprawy, opisała każdy z nich, a także zaplanowała ich odpowiednią ekspozycję. W pracach związanych z rozmieszczeniem prac w MDK uczestniczyła także pani Katarzyna Ręka oraz pan Krzysztof Adamczewski – nasz  pracownik obsługi. Wernisaż nie mógł obyć się bez poczęstunku dla samych autorów prac jak i ich wychowawców, nauczycieli oraz zaproszonych na tą uroczystość rodziców i gości. Było coś „naszego” czyli smalec, który zrobiła pani Dorota Kurtok, był swojski sernik, były także pyszne przekąski przygotowane przez panią Marzenę Hoffmann-Franki wraz z panią Małgorzatą Piwowarczyk. Panie wspomagała też pani Beata Kacała. Bardzo miłym akcentem było zaangażowanie się w przygotowanie tego wydarzenia naszych rodziców - pani Ewy Sczech oraz pani Jolanty Baluch, którym bardzo dziękujemy. Na podkreślenie zasługuje  włączenie się do obsługi uroczystości Pauliny Ziebis oraz Sandry Jaworskiej – uczennic klasy Ia  i III gimnazjum, które wydatnie pomagały przed wernisażem, w jego trakcie, a także po zakończeniu. Pomagali także uczniowie klasy II gimnazjum. 

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym


           

          XVII Rejonowy Konkurs Pięknego Czytania Szkół Specjalnych

           

          19 maja w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, w Oddziale Integracyjno – Biblioterapeutycznym przy ulicy Ligonia, odbył się XXVII Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania. Do tegorocznego konkursu akces zgłosili uczniowie ze  szkół specjalnych z terenu Katowic, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Mysłowic i Czeladzi. Głównym organizatorem konkursu była nasza szkoła, w osobach pani Doroty Kurtok i pani Joanny Mizak, które przygotowywały uczestników, a także zakupiły nagrody i zorganizowały  poczęstunek angażując przy tym własne środki.

          Ocenie konkursowej podlegała interpretacja wybranych fragmentów ponadczasowego tekstu książki pt. „Mały Książę” Antoine'a Saint Exupery'ego.  Jury w składzie: pani Dagmara Bałycz – kierownik Oddziału Integracyjno – Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej, pani Beata Figiel – nauczyciel bibliotekarz SP nr 42 w Katowicach,  pani Hanna Marszałek-Owczarek nauczyciel bibliotekarz SP nr 44 w Katowicach oraz pani Iwona Muller - nauczyciel metodyk bibliotek szkolnych, przyznawało punkty za podlegające regulaminowej ocenie kryteria czytania, czyli płynność, właściwe akcentowanie znaków przestankowych oraz ogólną interpretację czytanego fragmentu. Każdy z uczestników starał się zdobyć maksymalną ilość punktów.

          Uczestnicy konkursu oceniani byli w dwóch kategoriach: indywidualnie i drużynowo.

          Nasza reprezentacja udział w tym konkursie zwieńczyła wyróżnieniem w kategorii indywidualnej dla Magdaleny M. oraz III miejscem w kategorii drużynowej dla Klaudii W., Szymona P. i Magdaleny M. W konkursie wzięła także udział Ewelina K. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i dziękujemy. Miłym akcentem bezpośrednio związanym z konkursem był wywiad jakiego udzieliła Radiu Katowice pani Dorota Kurtok.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

          Wiosenna wycieczka na Dębowiec

           

          12 maja 2015r. spora grupa uczniów naszej szkoły wyjechała busem w Beskidy. Celem wycieczki był Dębowiec, niewielki szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 525 m n.p.m., który jest najpopularniejszym dla mieszkańców Bielska miejscem niedzielnych wędrówek i spacerów. Pod szczytem rozpościera się polana - wspaniała platforma widokowa, z której można oglądać panoramę Bielska Białej. Znajduje się tam również park linowy, który zlokalizowany jest na terenie Bielsko-Bialskiego Ośrodka Rekreacyjno Narciarskiego „Dębowiec”.

          Tuż po przybyciu do Bielska – Białej nasi turyści udali się do schroniska, gdzie spędzili trochę czasu, następnie podjechali busem do zasadniczego celu eskapady czyli pod park linowy. Tam pełni entuzjazmu uczniowie zależnie od wieku i sprawności mogli wybrać jedną z czterech atrakcyjnych tras wspinaczkowych.
          Pierwsza z tras przeznaczona jest dla dzieci w wieku do 13 lat. Składa się z 10 kolorowych przeszkód, które zawieszone są  na niskiej wysokości (od 1 m – 2,5m), a specjalne siatki asekuracyjne umieszczone tuż pod przeszkodą stanowią zabezpieczenie w razie upadku dziecka, z niej skorzystali nasi najmłodsi uczniowie. Następna trasa zielona - to trasa łatwa,  składa się z 16 przeszkód i zawieszona jest na wysokości ok. 3 metrów. Kolejna z tras, niebieska składa się z 19 przeszkód  i zawieszona jest na wysokości ok  5 metrów. Ostatnia z tras czerwona, o podwyższonej skali trudności, składa się z 24 przeszkód i zawieszona jest na wysokości około 9 metrów. Trasa ta przeznaczona jest dla „absolwentów” trasy zielonej lub niebieskiej. 
          Przed wejściem na poszczególne trasy każdy uczestnik został ubrany w atestowany sprzęt asekuracyjny oraz został przeszkolony w jaki sposób się nim posługiwać. Park linowy pod Dębowcem jest parkiem o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa, posiada system asekuracji, który nie pozwala na jednoczesne wypięcie się obu karabinków, które zabezpieczają uczestników w trakcie wspinaczki.
          Nad bezpieczeństwem uczestników podczas wspinaczki  czuwali także wykwalifikowani instruktorzy. Wspinanie, pokonywanie różnorakich przeszkód okazało się nie lada atrakcją ale i wyzwaniem dla naszych uczniów. Niektórzy pokonali jedną trasę, inni kilka, a jedynym uczniem, który pokonał wszystkie trasy, wykazując się przy tym dużą sprawnością, był Dawid Stępczyński z klasy II gimnazjum. 
          Po wyeksploatowaniu organizmów podczas wspinaczki organizator wycieczki zaprosił wszystkich jej uczestników na poczęstunek.Wyjazd ten odbył się w ramach Programu Szkoła Przyjazna Dziecku i Rodzinie, a głównym jego organizatorem był koordynator tego programu w szkole pan Krzysztof Kleser, opiekunami zaś były panie: Dorota Kurtok, Gabriela Łyczko, Ewa Pozimska oraz Aldona Tadla, które wspomagała pani Ewa Wiszniewska. Po tym krótkim odpoczynku wycieczka ruszyła w drogę powrotną do szkoły. Wszyscy po wycieczce bardzo zadowoleni, pełni wrażeń, trochę zmęczeni wrócili do domu.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Gala Lady D.

          We wtorek 5 maja br. trzy reprezentantki naszego gimnazjum: Ewa B., Magda M. i Klaudia Sz. pod opieką Pani Marzeny Hoffmann-Franki i Gabrieli Łyczko miały okazję uczestniczyć w Gali Lady D.-uroczystości wręczenia nagród w konkursie poświęconym kobietom, które pomimo swojej niepełnosprawności odniosły sukces w różnych dziedzinach życia. Gala odbyła się w sali Parnassos Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
          Tytuł honorowy "Lady D." (z ang. Lady Disabled; Dama Niepełnosprawna) jest od 2002 r. przyznawany paniom, które stawiając czoła przeciwnościom losu, odgrywają kluczową rolę w rozwoju naszego regionu. Celem konkursu jest docenienie i prezentacja dorobku niepełnosprawnych, ale niezwykle aktywnych kobiet. Wyróżnienie przyznawane jest w pięciu kategoriach: sport, kultura i sztuka, życie społeczne, życie zawodowe oraz dobry start. Laureatki Lady D. wybierane są od 2002 roku z inicjatywy Marka Plury - obecnie posła do Parlamentu Europejskiego oraz ś.p. Krystyny Bochenek - katowickiej dziennikarki i byłej Wicemarszałek Senatu.

          Oto tegoroczne Laureatki Lady D.:

          kategoria Dobry Start: PATRYCJA H. 26-letnia sportmenka z Jaworzna.

          kategoria Sport: KAROLINA H. 34-letnia pływaczka z Tychów.

          kategoria Kultura i Sztuka:  ALDONA S.-K. z Katowic.

          kategoria Życie Zawodowe:  AGNIESZKA F. z Gliwic.

          kategoria Życie Społeczne: WANDA M. z Jastrzębia-Zdroju

          Wyróżnienie Specjalne - AGATA K.-R. z Gliwic. 

          Gratulujemy laureatkom i życzymy dalszej owocnej pracy i kolejnych sukcesów.

          /Marzena Hoffmann-Franki /

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym
           

          ZIELONA SZKOŁA 04-18.05.2015

          Pamtnik  "Zielonej Szkoły" ( oprac. Kamila Łącka,Monika Płusa )

          Dzień 14.

          To już ostatni dzień pobytu w Sianożętach. Po śniadaniu udaliśmy się na mszę świętą do kościoła znajdującego się w Ustroniu Morskim. Wracając do ośrodka udaliśmy się po raz ostatni do centrum, aby zrobić ostatnie zakupy. Po obiedzie nadszedł czas pakowania walizek, porządkowania swoich rzeczy. 
          Potem poszliśmy się pożegnać z morzem. Stojąc na plaży, staraliśmy się zapamiętać kolor morza, jego szum i zapach. Każdy z nas zachowa ten obraz w swoim sercu. W dniu dzisiejszym ważnym wydarzeniem dla dzieci, będących po raz pierwszy  na zielonej szkole były zaślubiny z morzem. Po kolacji odbył się ostatni apel. Na apelu tym dzieci odgadywały zagadki związane z naszym pobytem w Sianożętach. Dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom oraz upominki przypominające im o zielonej szkole. Rozstrzygnięty został konkurs czystości.Na koniec wspólnie śpiewaliśmy karaoke.

          Dzień 13. 

          Sobotni dzień rozpoczęliśmy od plażowania. Niestety pogoda nam nie sprzyjała ale mimo tego wybudowaliśmy piękne budowle z piasku. Odbył się również mecz piłki nożnej. Zbieraliśmy muszelki, szyszki i patyki, z których układaliśmy kompozycję. Fotografowaliśmy prace konkursowe z programu profilaktycznego ,,Zachowaj Trzeźwy Umysł". Przed obiadem uczyliśmy się grać w bilarda. A po kolacji bawiliśmy się na pożegnalnej dyskotece.

          Dzień 12.

          W piątek pojechaliśmy autokarem na wycieczkę do Kołobrzegu. Pierwszą naszą atrakcją było uczestnictwo w ,,Pirackiej Przygodzie". Nauczyliśmy się śpiewać szanty, poznaliśmy obyczaje morskie panujące na okrętach piratów. Kolejnym celem naszej wycieczki było zwiedzenie latarni morskiej oraz muzeum minerałów. Następnie wybraliśmy się na molo w Kołobrzegu. Było tam cudownie. Po kolacji udaliśmy się do Ustronia Morskiego na Noc Muzeów pod strzechą. Tam mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych potraw pomorskich, oraz słuchaliśmy koncertu zespołu" Kurna chata" i przyjaciele. Na koniec uczestniczyliśmy w warsztatach wypełniania szachulca.

          Dzień 11.

          W kolejnym dniu Zielonej Szkoły wybraliśmy się z samego rana na wycieczkę rowerową do latarni morskiej w Kołobrzegu. Po obiedzie uczestniczyliśmy w seansie filmowym w kinie 7D, które dostarczyło nam wiele wrażeń. Wieczorem grilowaliśmy i spiewaliśmy wspólnie piosenki na terenie naszego ośrodka.

          Dzień 10.

          W środę z rana wybraliśmy się ścieżką edukacyjną do Ustronia Morskiego na zakupy pamiątek znad morza...Każdy znalazł coś wyjątkowego dla siebie i najbliższych. Po południu jedni z nas wybrali się na basen do aquaparku, tam korzystaliśmy z licznych atrakcji wodnych. Pozostała grupa dzieci wybrała się  na "Kartolandię" zorganizowaną przez Dom Kultury w  Ustroniu Morskim.

          Dzień 9.

          Wtorkowy dzień rozpoczęliśmy od aktywnego plażowania. Niektórzy chłopcy grali w piłkę, inni budowali z piasku i biegali wzdłuż plaży. Po południu odbył się rewanż w podchodach z uczniami z ZSS nr 8 w Katowicach. Bawiliśmy się świetnie.Wieczorem odbyły się zajęcia taneczne.

          Dzień 8.

          Poniedziałek minął nam bardzo aktywnie. Po śniadaniu wyruszyliśmy na wycieczkę do Kołobrzegu. Zwiedziliśmy bardzo interesującą i bogatą kolekcję dokumentującą historię polskiej wojskowości od okresu średniowiecza do współczesności. Najbardziej podobała nam się ekspozycja plenerowa składająca się z pojazdów ciężkich, artylerii oraz samolotów. Zwiedziliśmy również rynek w Kołobrzegu. Po obiedzie mieliśmy możliwość uczestnictwa w zajęciach w tutejszym Skansenie Chleba. Zajęcia te były bardzo ciekawe i kreatywne, ponieważ sami mogliśmy nadać dowolny kształt bochenkowi chleba. Wieczorem byliśmy podziwiać cudowny zachód słońca. 

          Dzień 7.

          Niedziela minęła nam bardzo deszczowo... czas spędziliśmy na grach i zabawach stolikowych. Uczestniczyliśmy w zajęciach z udzielania pierwszej  pomocy.  Po obiedzie pogoda sprzyjała na wyjście do kościoła na mszę świętą. Wracając podziwialiśmy morze, które było bardzo wzburzone - widoki niesamowite.  Wieczorem odbyła się dyskoteka. Bawilismy się świetnie!

          Dzień 6.

          Dziś poszukiwalismy atrakcji turystycznych w Sianożętach i Ustroniu Morskim takich jak Skansen Chleba. W drodze powrotnej podziwialiśmy morze i poszukiwalismy muszelek na plaży. Po obiedzie braliśmy udział  w grze terenowej - w podchodach. W trakcie zabawy wykonywaliśmy zadania, które przygotowali dla nas uczniowie z ZSS nr 8 w Katowicach. Po kolacji rozśpiewalismy się uczestnicząc w karaoke.

          Dzień 5.

          Dziś w piątek byliśmy  w Ustroniu Morskim i odkrywaliśmy nowe atrakcje. Po obiedzie wybraliśmy się na wycieczkę rowerową na pobliskie nieczynne wojskowe lotnisko. Po wyczerpującej wycieczce znaleźliśmy jeszcze siły na wieczorny  konkurs tańca ,,solo" i w ,,duecie".

          Dzień 4.

          Za nami kolejny dzień zielonej szkoły. Po śniadaniu udaliśmy się na spacer ścieżką edukacyjną.  Poznaliśmy rodzaje krajobrazu i przyrody nadmorskiej. Dowiedzieliśmy się jak wyglądają morświny i rybitwy oraz mieliśmy okazje zobaczyć klify. Mimo silnego wiatru spacerowaliśmy brzegiem morza i zachwycaliśmy się pięknymi widokami. Po obiedzie większość uczniów wybrała się pieszo do parku wodnego w Ustroniu Morskim. Dzieci szalały w basenach oraz na zjeżdżalni ponad dwie godziny. Pozostali uczniowie spacerowali po Ustroniu poszukując pamiątek dla najbliższych… Dzieci wróciły bardzo zmęczone i zadowolone na kolację. A po kolacji podziwianie zachodu słońca na plaży. To jedyny, niepowtarzalny widok. Trzeba go zapamiętać do końca życia…Wieczorem odbył się seans bajkowy dla uczniów zielonej szkoły.

          Dzień 3.

          Dzisiejszy dzień minął bardzo słonecznie. Zaraz po śniadaniu  wybraliśmy się na plażę i inhalowalismy się naturalnym jodem. Po obiedzie poszliśmy na spacer odwiedzając pobliskie sklepy z pamiątkami. Następnie odbył się sparing z piłki nożnej naszych uczniów przeciwko ZSS nr 8 w Katowicach. Sędziowała pani Kamila Łącka.  Mimo zaciętej rywalizacji wynik zakończył  się  remisem. Po kolacji podziwialiśmy zachód słońca na plaży.

          Dzień 2.

          We wtorek poszliśmy na bardzo długi spacer  do  pobliskiej miejscowości - Ustronie Morskie. Spacerując po molo podziwialiśmy tamtejszą plażę i spokojne morze. Wieczorem odbyła się pierwsza dyskoteka, na której świetnie się bawiliśmy!

           

          Dzień 1.

          W poniedziałek o 9 rano wyruszyliśmy pociągiem na zieloną szkołę. Podróż była długa ale bardzo przyjemna. O 19.30 dotarliśmy do Kołobrzegu a stamtąd wyruszyliśmy do ośrodka JANTAR w Sianożętach. Po pysznej kolacji poszliśmy przywitać się z morzem.

           

          Wspomnienie 94. Rocznicy Wybuchu III Powstania Śląskiego

           

          W sobotę 2 maja 2015 roku o godzinie 11.00 przy Szkole Podstawowej nr 44 w Katowicach-Szopienicach z okazji 94. Rocznicy Wybuchu III Powstania Śląskiego odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod Tablicą Pamiątkową siedziby Powstańczego Rządu Cywilnego, mieszczącą się właśnie na budynku tejże szkoły.Uroczystość uświetnili przedstawiciele władz miasta, dzielnicy oraz szopienickich szkół. Naszą placówkę reprezentowali: Sebastian F. - przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, uczennice Katarzyna J., Magdalena M., Karolina S., Klaudia W. oraz pani Dorota Kurtok. Po uroczystości, jej uczestnicy i mieszkańcy dzielnicy mieli okazję zobaczyć z bliska i zwiedzić zrekonstruowany przez X Harcerską Drużynę Żeglarską z Szopienic samochód pancerny Korfanty. Historia tego samochodu jest ściśle związana z III Powstaniem Śląskim W maju 1921 roku w trakcie III Powstania Śląskiego składająca się z marynarzy kompania, dowodzona przez por. marynarki Roberta Oszka, została zmotoryzowana, przejmując samochody ciężarowe zarekwirowane w hucie Baildon. Postanowiono wtedy, że niektóre z nich zostaną opancerzone, a jednemu z nich nadano imię Korfanty.

          /Dorota Kurtok/

          Więcej zdjęć w ​Albumie Fotograficznym

           

          Dzień  Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Katowicach - Giszowcu

           

                     Dnia 30 kwietnia  na terenie domu Kultury w Katowicach – Giszowcu,  Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych  „Siódemka”  prowadzące działalność na terenie Zespołu  Szkół Specjalnych  nr 7 zorganizowało   Dzień  Godności Osób Niepełnosprawnych  Intelektualnie, do udziału w którym zaproszone zostały szkoły, instytucje, stowarzyszenia, które działają na rzecz tych osób, pracują z nimi, znają ich codzienne problemy. Honorowy patronat nad imprezą objęli: prezydent miasta Katowice - Marcin Krupa oraz J.M. Rektor GWSP w Mysłowicach  dr Mirosław Wójcik,  patronat medialny  nad imprezą roztoczył regionalny odział telewizji  Katowice i  Polskie Radio Katowice. Ciekawy program umożliwiał zaprezentowanie w różnej formie aktywności, umiejętności  oraz potencjału jakim dysponują dzieci, młodzież oraz dorośli niepełnosprawni intelektualnie. Nasza szkoła przyjęła zaproszenie nie tylko do udziału w obchodach ale także pokazaliśmy przygotowane specjalnie na tą okazję występy taneczne i interpretacje wokalne. Mateusz D. zaprezentował piosenkę z własnym tekstem. Karolina S., Ewelina K. oraz Klaudia W. zaśpiewały piosenkę z repertuaru Maryli Rodowicz pt. „Łatwopalni”. Wokalne przygotował wykonawców pan Jacek Kasprzak. Ponadto Katarzyna J., Ewelina K. oraz Karolina S. pokazały swoją sprawność, poczucie rytmu, grację  ruchu w dwóch układach tanecznych opracowanych przez panią Kamilę Łącką,  która także przygotowała dziewczynki do występu. Prócz artystycznych prezentacji dzieci, młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie przygotowany program imprezy przewidywał spore atrakcje  i szereg przyjemności dla wszystkich uczestników przybyłych na Plac pod Lipami. WOPR przygotował  zajęcia warsztatowe z zakresu ratownictwa wodnego, można  było wejść do łodzi, wziąć udział w zajęciach I pomocy przedmedycznej, poznać sposoby ratowania osoby tonącej. Prócz tego były zawody sportowe, malowanie twarzy, rozmaite konkursy, występy clownów, no i oczywiście poczęstunek. Udział w Dniu Godności  Osób Niepełnosprawnych  Intelektualnie przygotowanym przez Stowarzyszenie  był bardzo miłym doświadczeniem, dał po raz kolejny możliwość  integracji naszych uczniów z innymi niepełnosprawnymi i ich opiekunami. 

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

           

          29 kwietnia, na parę dni przed kolejną  rocznicą  uchwalenia  Konstytucji 3 Maja w naszej szkole panie: Dorota Kurtok i Katarzyna Ręka przygotowały apel w formie warsztatów poświęcony temu ważnemu dla historii naszego kraju wydarzeniu. Tym razem odbyły się dwa spotkania, jedno dla klas młodszych i kolejne dla uczniów klas starszych i gimnazjum. Uroczystość, jako że jest świętem państwowym zainaugurowana została odśpiewaniem hymnu. Następnie pani Dorota przedstawiła fakty związane z uchwaleniem konstytucji, komentując jednocześnie obrazy pojawiające się w przygotowanej dla starszych uczniów prezentacji, które miały za zadanie przybliżyć uczniom okoliczności powstania  tego  najważniejszego dla każdego narodu aktu prawnego, jego twórców oraz najważniejsze zapisy o ponadczasowym, aktualnym wciąż charakterze. Po prezentacji dość nieoczekiwanie wywiązała się rozmowa na temat historii, co było nie tylko miłe ale świadczyło także o tym, że uczniów zaciekawiła prezentowana treść i jej forma. Klasy młodsze oglądały krótki film pt. „Polak mały” poświęcony w całości symbolom narodowym. Na zakończenie dzieci z klas II i III otrzymały do wklejenia symbole narodowe RP, a pozostali uczniowie krótką informację na ten temat i symbole do wypełnienia kolorem.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

                  

          Światowy  Dzień  Ziemi

                  

          W dniu 27 kwietnia, w naszej  szkole przygotowany  został apel poświęcony tematyce związanej z przypadającym niedawno Światowym Dniem  Ziemi. Podsumowywał on  wszystkie dotychczasowe działania szkoły  w tym zakresie.

          Tegoroczna  tematyka Światowego Dnia Ziemi nawiązywała do poszanowania środowiska, do wykorzystania    źródeł energii, do rewitalizacji, ochrony najbliższego otoczenia i upiększania go.

          W przygotowanie apelu zaangażowane były panie: Gabriela  Łyczko i Małgorzata Piwowarczyk.  Na początku apelu przedstawiona została jego uczestnikom prezentacja poświęcona oszczędzaniu źródeł energii, którą panie wspólnie opracowały i przygotowały. Tuż po niej dzieci wystąpiły w inscenizacji związanej z ochroną środowiska i segregacją śmieci, przygotowaną wraz z klasą II i III przez panią Gabrielę Łyczko, która była także autorką  scenariusza  przedstawienia i  oprawiła je ciekawą scenografią i  bardzo ładnymi, ekologicznymi kostiumami dla występujących aktorów. Pani Małgorzata Piwowarczyk wsparła przedstawienie przygotowując niektóre rekwizyty i elementy kostiumów dla występujących uczniów. 

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w  Albumie Fotograficznym

           

          MIĘDZYSZKOLNY FESTIWAL MUZYCZNY „POD KLUCZEM”

          W dniu 24 kwietnia Zespół Szkół  Specjalnych w Mysłowicach zorganizował  po raz szósty  Festiwal  Muzyczny „Pod Kluczem”, który tradycyjnie odbył się w tamtejszym Miejskim Domu Kultury.       W tegorocznym przeglądzie  wzięło udział wielu różnych wykonawców, byli to soliści, zespoły oraz duety instrumentalno-wokalne,wokalne lub tylko instrumentalne. Uczestnicy  festiwalu występowali więc w kategorii  indywidualnej i zespołowej, w grupie starszej lub młodszej. Uczestnicy  festiwalu  to dzieci, młodzież i dorośli niepełnosprawni intelektualnie  z ośrodków i szkół specjalnych rejonu, niektórzy przybyli  aż z Cieszyna.Tradycyjnie jużhonorowym patronatem objęli festiwal: Prezydent  miasta Mysłowice – pan Edward Lasok, Śląski Kurator Oświaty -   pan Stanisław Faber, Rektor Akademii Muzycznej w Katowicach- JM profesor Tomasz Miczka oraz poseł na Sejm Ziemi Śląskiej  pan Jerzy Ziętek.

          Naszą szkołę reprezentowali: Karolina S. i Wiktoria S. – uczennice klasy VI oraz uczeń klasy III gimnazjum - Mateusz D.

          Mateusz na tym festiwalu wyśpiewał i wygrał  na gitarze I miejsce interpretując własny tekst piosenki.  Dziewczynki odtworzyły piosenkę Maryli Rodowicz pt. „Łatwopalni” zajmując IV miejsce. Całą trójkę do występu  przygotował pan Jacek Kasprzak, który był  jednocześnie  ich opiekunem artystycznym, natomiast pomocą i  wsparciem organizacyjnym była pani Ewa Pozimska.Gratulujemy laurów i dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           

          „FLOREK W MAŁEJ STRAŻNICY ”-PROGRAM  PROFILAKTYCZNO-EDUKACYJNY

          W dniu 22 kwietnia uczniowie klas II-III, oraz uczeń z oddziału dzieci autystycznych szkoły podstawowej, pod opieką wychowawcy pani Gabrieli Łyczko oraz pani Ewy Wiszniewskiej  uczestniczyli po raz kolejny w projekcie profilaktyczno-edukacyjnym ,,Florek w Małej Strażnicy”. Zajęcia odbyły się na terenie Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr I w Katowicach-Szopienicach.        

          Uczniowie oglądali film o pracy strażaków, alarmowały o pożarze, albo wypadku, udzielali pierwszej pomocy, wspinali się po strażackiej drabinie i biły w strażacki dzwon. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość zaglądania do wozu strażackiego i założenie prawdziwego hełmu strażackiego. A wszystko to, w strażackich mundurach szytych na miarę naszych uczniów.  

          Mała  Strażnica, składa się z dwóch  sal edukacyjnych. W  sali audiowizualnej dzieci siadały na siedziskach i oglądały film o pracy strażaków, w edukacyjnej dzieci uczyły się dzwonić na numer 988 i opisywać zdarzenie, którego były świadkiem, ale także siadały po drugiej stronie – czyli przy komputerze i pulpicie dyżurnego strażaka i przyjmowały zgłoszenia. Uczyły się także na fantomie pierwszej pomocy, poznały wyposażenie wozu strażackiego. Na zakończenie wizyty dzieci otrzymały kolorowe edukacyjne książeczki.

          /Katarzyna Ręka/

          Wiecej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          SZKOLNE OBCHODY ROCZNICY POWSTANIA W WARSZAWSKIM GETCIE

           

          W dniu 19 kwietnia 2015 roku przypadła 72 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenia wiosny 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski – było też pierwszym w okupowanej Europie.   Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta, co jak się okazało później, stanowiło preludium wyburzenia całej Warszawy w 1944 roku. Walki toczyły się w centrum stolicy, w utworzonym przez Niemców getcie, w dzielnicy zamkniętej, wydzielonej z pozostałej części miasta, której mieszkańcy obserwowali tragedię za murami.

          Tradycyjnie centralnym punktem rocznicowych obchodów, organizowanych przy udziale władz państwowych i miejskich były uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta. Zorganizowana została ogólnopolska akcja „Żonkile”. Wolontariusze rozdawali na ulicach papierowe, żółte żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania  z 1943 roku, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję,  a związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia, składał żółty bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

          Z tej okazji w naszej szkole zorganizowane zostało spotkanie dla klas gimnazjalnych i klasy VI, przygotowane przez panią Dorotę Kurtok i panią Ewę Pozimską. Panie przygotowały prezentację multimedialną w postaci zdjęć z warszawskiego getta, gdzie każda fotografia opatrzona była starannie przygotowanym komentarzem, które razem zilustrowały przybliżyły wszystkim obraz życia, walki oraz martyrologii narodu żydowskiego. Na zakończenie spotkania uczniom każdej klasy rozdane zostały materiały do samodzielnego wykonania żółtego żonkila.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w 

           

          REGIONALNY KONKURS EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZY „JAK ŻYĆ W ZGODZIE Z PRZYRODĄ”

           

          17 kwietnia  w Pałacu Młodzieży, w Katowicach już po raz XIV odbyła się edycja Konkursu Ekologiczno – Przyrodniczego dla szkół specjalnych, którego organizatorem był ZSS nr 12 w Katowicach – Ligocie, a konkretnie Koło Ekologiczne Bobry.

          Naszą szkołę reprezentowały: Magdalena M.  i Klaudia Sz. - uczennice klasy III gimnazjum, które  stanęły w szranki z wieloma innymi gimnazjalistami z dziewięciu katowickich i rejonowych szkół, które przystąpiły do konkursu. Na tenże  konkurs należało również wykonać plakat, tematycznie związany z ekologią. Nasz plakat (przygotowany przez panią Barbarę Studziżbę) zrobił na jury duże wrażenie i otrzymał wyróżnienie.

          Rywalizacja konkursowa obejmowała test wiadomości, w którym należało  wykazać się wiedzą ekologiczną i przyrodniczą. Zadania były trudne, wymagały od uczestników obszernych  wiadomości z zakresu przyrody i ochrony środowiska. Po wyrównanej rywalizacji uczennice naszej szkoły zajęły trzecie miejsce, a niewątpliwie przyczyniła się do tego sukcesu pani Anna Płuska, która przygotowywała dziewczynki do konkursu. Należy także zaznaczyć, że z uwagi na bardzo wyrównany poziom, w tegorocznym konkursie nie przyznano pierwszego miejsca.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          XXVII Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

           

          16 kwietnia odbył się XXVII Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, w którym wzięli udział reprezentanci klas: III A, IV, V, VI, szkoły podstawowej oraz I , II i III gimnazjum. Konkurs przygotowały panie: Dorota Kurtok  nauczyciel języka polskiego oraz Joanna Mizak - bibliotekarz ZSS nr 10.

          W konkursowych  zmaganiach uczestniczyło sześciu uczniów. W tym roku można było posłuchać interpretacji fragmentów książki Antoine'a Saint Exupery'ego    pt.„Mały Książę”. Jury w składzie: pani Beata Kacała, Joanna Mizak oraz Monika Płusa oceniało nie tylko płynność czytania ale również interpunkcję, intonację i interpretację czytanego tekstu.

          Wszyscy uczestnicy czytelniczych zmagań otrzymali słodkie upominki, a laureaci nagrody ufundowane przez organizatorki konkursu.

          I miejsce w XXVII Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania zajęli ex equo uczeń klasy III A Szymon P. przygotowany do konkursu przez panią Monikę Płusę, razem z Magdaleną M. uczennicą III klasy gimnazjum. Miejsce II zajęła Klaudia W. z klasy VI przygotowana przez panią Dorotę Kurtok.  Ta  trójka będzie reprezentowała szkołę na XXVII Rejonowym Konkursie Pięknego Czytania.

          /Katarzyna Ręka/

          „DZIECIAKI SADZENIAKI” W  KATOWICKIM LEROY MERLIN

           

              W dniu 15 kwietnia  nasi uczniowie z klasy II i III szkoły podstawowej uczestniczyli w  zajęciach zorganizowanych w ramach projektu realizowanego w katowickim Leroy Merlin. Tam pani opiekun grupy na wstępie opowiadała dzieciom o hodowli różnych roślin, o ich pielęgnacji, o warunkach ich efektywnej uprawy, pokazała także uczniom zgromadzone na dziale ogrodniczym rośliny. Następnie cała grupa udała się na specjalnie przygotowane miejsce, w którym uczniowie samodzielnie, pod czujnym okiem specjalistów z Leroy Merlin i swoich wychowawczyń -  pań: Gabrieli Łyczko i Moniki Płusy oraz opiekuna - pani Ewy Wiszniewskiej wykonywali wszystkie ogrodnicze prace związane z  posadzeniem wcześniej przygotowanych sadzonek żywotnika popularnie zwanego tują. Dzieci miały możliwość zmierzenia się z namiastką pracy ogrodnika. Każde z nich mając własne stanowisko pracy starannie, krok po kroku posługując się przy tym prawdziwymi, przeznaczonymi do sadzenia roślin  narzędziami wykonało swoje własne sadzonki, Pracownicy Leroy Merlin nagrodzili wszystkich uczestników tych zajęć dyplomami. Młodym ogrodnikom gratulujemy pięknych, sadzonek, które wzbogacą już niebawem nasz szkolny  zielony teren.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w  Albumie Fotograficznym 

           

          WYCIECZKA  DO URZĘDU MIASTA KATOWICE

           

               14 kwietnia 2015r. obecna klasa III gimnazjum,podobnie jak ich poprzedniczki, udała się do Urzędu Miasta Katowice. Program wycieczki obejmował  wizytę  zarówno w nowej jak i starej siedzibie Urzędu Miasta Katowice oraz spacer po ścisłym centrum miasta, którego celem było przedstawienie uczniom nowego oblicza tego miejsca po jego przebudowie. Wycieczkę przygotowała w ramach projektu z Wiedzy o Społeczeństwie pani Katarzyna Ręka, a opiekę nad uczniami sprawowała wraz z nią wychowawczyni klasy III – pani Adriana Dąbek. 

          W nawiązaniu do tematyki samorządu lokalnego, jego organów, funkcjonowania i zadań gminy uczniowie najpierw na lekcjach WOS-u poznawali różne obszary zadań gminy, w tym Urzędu Miasta Katowice, następnie mieli możliwość wykorzystania tej wiedzy w praktyce i zapoznania się z lokalizacją najważniejszych wydziałów w urzędzie. Tradycyjnie już pan Michał Szekieta –kierownik Biura Obsługi Mieszkańców U. M. Katowiceprzygotował uczniom program pobytu w jego różnych wydziałach i miejscach.

          O godzinie 10.00 rozpoczęliśmy„zwiedzanie” urzędu od pobytu w jego nowej siedzibie, przy ulicy Rynek 1. Nowoczesny styl wewnątrz budynku, nowa formuła funkcjonowania znajdujących się tam wydziałów w postaci otwartych dla przychodzących tam petentów przestrzeni stanowią niewątpliwe nawiązanie do europejskich standardów. Po krótkich zajęciach warsztatowych w sali konferencyjnej przeszliśmy do „starej” siedziby urzędu, gdzie uczniowie poznali miejsce obrad Rady Miasta Katowice. Udało nam się  także pooglądać miejsce, w którym pracuje Prezydent Miasta  Katowice. Tam też odbyło się spotkanie z asystentem pana prezydenta Marcina Krupy, który opowiedział nam na czym polega praca prezydenta, co należy do Jego zadań i obowiązków, a także w skrócie przedstawił nam jak wygląda przeciętny dzień pracy nowego włodarza miasta.

          Ostatnim punktem programu była wizyta w Centrum Ratownictwa, ciekawym i szczególnym miejscu, gdzie niezliczona ilość kamer monitoruje życie w najbardziej newralgicznych, ruchliwych miejscach miasta, obserwuje się place, skwery, ulice pod kątem, bezpieczeństwa.

          Na tym zakończyła się wizyta w  Urzędzie Miasta, a na pamiątkę pobytu, każdy z uczniów otrzymał  zestaw gadżetów z logo miasta oraz broszury informacyjne o różnych ciekawych miejscach w mieście.

          Druga część wycieczki poświęcona została zmianom jakie nieustannie zachodzą w architekturze i infrastrukturze ścisłego centrum miasta po jego przebudowie. Spacer rozpoczęliśmy od Placu Kwiatowego znajdującego się tuż przed Urzędem Miasta, które ma charakter rekreacyjny, tam też na chwilę usiedliśmy na ławkach, po czym dalej idąc ulicami wokół katowickiego rynku doszliśmy do przystanku, skąd pojechaliśmy już do szkoły.

          /Katarzyna Ręka/

           
          2 kwietnia w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 
          chcemy, żeby ludzie dowiedzieli się, że to ogromny problem społeczny. Żeby mieli więcej zrozumienia i tolerancji dla tych dzieci.
          Nasza szkoła w tym roku po raz kolejny przyłączyła się do akcji POLSKA NA NIEBIESKO. W ramach przygotowań do tego święta naszą szkołę zgłosiliśmy do fundacji Jasia i Małgosi.JiMowa komisja wybrała 100 miejsc, do których trafi JiMBox. Wybór był trudny dlatego bardzo dużą rolę odegrała Nasza kreatywność i zaangażowanie. Zostały nagrodzone te pomysły, które w szczególny sposób sprawiają, że o autyzmie i o tym jak można pomóc tym dzieciom dowie się jak najwięcej osób. JiMową komisję wspierali także koordynatorzy Klubów Rodziców JiM podpowiadając, jakie placówki aktywnie działały dla osób z autyzmem wcześniej.

          UWAGA !!!!

          MY TEŻ ZASŁUŻYLIŚMY NA JiMBox!!!!!

          Popatrzcie jesteśmy na 8 pozycji 

          /Monika Płusa/

              

           

           

           

          ŚWIĘTA WIELKANOCNE

           

                 W dniu 31 marca, tuż przed tegorocznym sprawdzianem klas VI oraz przerwą świąteczną poprzedzającą Święta Wielkanocne , w szkole, zgodnie z wieloletnią tradycją  odbył się apel, na którym panie: Anna Płuska i Aldona Tadla przedstawiły przygotowaną przez siebie  świąteczną prezentację multimedialną, która pięknie ukazała obyczaje i tradycje związane z Wielkim Tygodniem – od Niedzieli Palmowej do świątecznego Poniedziałku. Zwyczaje Triduum Paschalnego zaprezentowane na ekranie pokazały właściwe znaczenie i sens cierpienia, a następnie powtórnego odrodzenia, czyli istotę Świąt Wielkiej Nocy. Po prezentacji panie przeprowadziły mini konkurs dotyczący tematyki tradycji Świąt Wielkanocnych i poprzedzających ich ceremonii. Uczestnicy zostali nagrodzeni słodkościami, także świątecznymi, ufundowanymi przez organizatorki apelu. Klimat i nastrój świąt wprowadzał także stół wielkanocny, przygotowany przez panią Anię i panią Aldonę, a nim symbole związane z tradycją i obyczajami świątecznymi, nie zabrakło na nim kurcząt, zajączka, baranka, zielonych gałązek brzozy i pisanek pięknie malowanych. Ten wiosenno świąteczny akcent towarzyszył także świątecznym życzeniom, które były zwieńczeniem wielkanocnego apelu.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

           

           

          Bezpieczniki Taurona”- Bezpieczniej z prądem.


           

          Program "Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka" to kontynuacja, a zarazem rozszerzenie i ujednolicenie, dotychczasowego zaangażowania Grupy TAURON w kwestie związane z bezpiecznym używaniem energii elektrycznej. Spółki Grupy TAURON pod różnymi szyldami prowadziły takie kampanie już od lat 90. Patronat nad programem objął Minister Edukacji Narodowej. Organizatorami są spółka TAURON Dystrybucja i Fundacja TAURON.

          Celem zajęć edukacyjnych "Bezpieczników TAURONA", które odbyły się w naszej szkole 27 marca (środa) 2015 roku była edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej. Problem bezpieczeństwa przy dostawie i użytkowaniu energii elektrycznej jest dla naszej firmy sprawą bardzo ważną.

          Pomimo stosowania najnowszych zdobyczy technologicznych w budowie sieci elektroenergetycznych, coraz lepszych zabezpieczeń instalacji elektrycznych w budynkach i domowych sprzętów elektrycznych, zagrożenia nie da się całkowicie wyeliminować. Częstą przyczyną porażenia prądem jest brak wiedzy lub też świadome lekceważenie zasad bezpieczeństwa przez dzieci i dorosłych.

          Aby wypadków związanych z energią elektryczna było jak najmniej należy wiedzieć jak umiejętnie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak uniknąć niebezpieczeństw związanych z prądem i przekazywać już najmłodszym dzieciom.

          Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka” patronatem objął Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka.

          /Monika Płusa/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

          Kolejny koncert w NOSPR 

           

          25 marca br. grupa uczniów z klasy VI i z klas gimnazjalnych pod opieką nauczycieli: Marzeny Hoffmann-Franki, Krzysztofa Klesera i Doroty Kurtok miała okazję ponownie uczestniczyć w poranku edukacyjnym w siedzibie NOSPR. Był to kolejny koncert z cyklu „Ludowe Inspiracje w muzyce symfonicznej” – Muzyka Krajów Europy Południowej. Wysłuchaliśmy pięciu utworów: IV Symfonii Włoskiej (F.M.-Barholdy), Symfonii hiszpańskiej d-moll (E. Lalo), Rapsodii Espana (E. Chabrier), Tańców Rumuńskich (B. Bartok) oraz Tańca Zorby z muzyki do filmu Grek Zorba (M. Theodorakis).
          Ogromne wrażenie zrobiło na nas wykonanie „Tańca Zorby”, podczas którego cała publiczność klaskała w dłonie pod kierunkiem dyrygenta.

          /Marzena Hoffmann-Franki/


           

          Wielki sukces ucznia klasy III a w I międzyszkolnym konkursie recytatorskim dla uczniów z autyzmem

           

          Dnia 12 marca 2015 roku odbył się I Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w Zespole Szkół Specjalnych nr 11 w Katowicach. Reprezentantem naszej szkoły był Szymon Pochopień z klasy IIIA Szkoły Podstawowej. Każdy uczestnik miał do przygotowania dowolny utwór poetycki, w którym występują elementy zabawne, wywołujące uśmiech na ustach. Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, rozbudzanie zainteresowań poezją, rozwijanie i rozbudzanie wyobraźni, zachęcanie do występów na scenie oraz integracja międzyszkolna. Uczestników było piętnastu. Wszystkie występy były oryginalne, z poczuciem humoru. Zarówno jury, jak i uczniowie, nauczyciele i rodzice byli pod wielkim wrażeniem wysokiego poziomu, jaki zaprezentowali wykonawcy. Jury wyłoniło z pośród wszystkich uczestników dwa pierwsze miejsca, trzy drugie miejsca, jedno trzecie miejsce oraz nagrodę Grand Prix. Pozostali uczestnicy dostali wyróżnienie. Grand Prix otrzymał Szymon P. (Zespół Szkół Specjalnych nr 10 Katowice) z klasy III szkoły podstawowej za niezwykle oryginalną i aktorską recytację wiersza Jana Brzechwy, pt. ,,Włos”.

          Szymonowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów aktorskich!!!

          /Monika Płusa/

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Wizyta przedstawicieli Klubu Sportowego RUCH CHORZÓW w murach naszej szkoły
           

          11 marca 2015 roku w naszej szkole mieliśmy niecodzienne odwiedziny. Naszymi gośćmi było dwóch zawodników K.S. RUCH CHORZÓW – pan Kamil Lech i Piotr Stawarczyk. Spotkanie odbyło się dzięki pani Dorocie Kurtok, która zaaranżowała tą wizytę, przygotowała z uczniami klasy VI klubowe symbole oraz salę, w której to spotkanie się odbywało. Wyposażyła też uczniów w podstawowe wiadomości związane z historią klubu, które przydatne okazały się być w zorganizowanym przez naszych gości konkursie o klubie. W przygotowaniach całego przedsięwzięcia wsparciem i pomocą dla p. Doroty byli członkowie Zespołu ds. Promocji Szkoły: pani Beata Kacała, pan Krzysztof Kleser. Do wizyty także pięknie przygotowani zostali uczniowie naszych najmłodszych klas przez swoją wychowawczynię – panią Gabrielę Łyczko.

          Tuż po przekroczeniu progów szkoły nasi goście udali się do pani dyrektor, która ich przywitała i chwilę z nimi porozmawiała. Następnie, niezmiernie wyczekiwani, spotkali się na sali z uczniami szkoły podstawowej i Ib gimnazjum, którzy zadawali sportowcom mnóstwo pytań, po czym w ramach rewanżu zawodnicy klubu urządzili uczniom konkurs na temat K.S. RUCH – CHORZÓW, z którym nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie.
          Ponieważ spotkanie miało charakter sportowy, nie mogło się obyć bez piłkarskich ćwiczeń. Na boisku sąsiedniej szkoły nasi uczniowie próbowali strzelać gole do bramki, której bronił zawodnik klubu, potem wzięli udział w przygotowanym slalomie.
          Miłym akcentem kończącym spotkanie były rozdawane już na sali gimnastycznej przez piłkarzy klubu prezenty w postaci gadżetów i plakatów oraz autografy składane czasem dość niestandardowo ....
          W imieniu społeczności szkolnej za wizytę w szkole piłkarzom podziękowali uczniowie klasy VI: Ewelina K. i Karolina S. sprezentowały sportowcom pięknie wykonane logo klubu malowane na szkle, natomiast Bolesław N. wręczył pani menadżer bukiet pięknych, wiosennych tulipanów.

          / Katarzyna Ręka/

           

           

          VI Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne Szkół Specjalnych

           

           

                     W dniu 10 marca Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Katowicach zorganizował już po raz szósty Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne, z udziałem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z terenu Katowic oraz miast partnerskich: Ostrawy, Koszyc i Miszkolca.

          Miejscem zmagań kulinarnych tradycyjnie już była restauracja „Oko Miasta” znajdująca się w Rondzie im. Gen. J. Ziętka w Katowicach. Celem konkursu była integracja uczniów niepełnosprawnych intelektualnie, zapoznanie z kulturą innych narodów, promocja regionu śląskiego, propagowanie zdrowego stylu życia oraz rozwijanie sprawności manualnych uczniów, umiejętności współpracy w grupie, rozwijanie wyobraźni i poczucia estetyki.

          Mistrzostwa Kulinarne miały charakter zamknięty. W konkursie wzięły udział sześcioosobowe grupy reprezentantów ze szkół specjalnych w wieku od 12 do 16 lat, a ich zadaniem było przygotowanie potraw kulinarnych według podanego przepisu. Ponadto uczestnicy mieli przygotować i przywieźć ze sobą ciekawy przepis na wiosenną surówkę z nowalijek, który będzie stanowił kolejną już pozycję wspólnie tworzonej międzynarodowej książki kucharskiej.

          Kulinarne popisy obserwowali przedstawiciele władz miasta Katowic, Wydziału Edukacji, Kuratorium, sponsorzy oraz zaproszeni przez organizatora goście.

          Naszą drużynę w składzie: Klaudia J., Sandra J., Aleksandra Z., Ewelina K., Kamil G., Klaudia W. oraz Sandra T. przygotowywały panie: Beata Kacała  i Dorota Kurtok, które opiekowały się naszym zespołem także podczas trwania konkursu.

          W czasie konkursowego spotkania uczniowie nie rywalizowali ze sobą, ale współpracowali (przy jednym stanowisku pracowały po dwie drużyny z różnych szkół – wspólnie uczniowie i nauczyciele), gdzie musieli dzielić się produktami, pożyczać sprzęt, wspólnie przygotowywać określone dania ( nasza szkoła przygotowywała pyszne pierogi z mięsem).

          Następnie przy pięknie nakrytych przez siebie stołach, spożywali przygotowane w konkursie potrawy. Prócz tego każda ze szkół miała za zadanie wykonać w ramach występu artystycznego dowolnie wybrany utwór muzyczny lub piosenkę. Nasze dziewczyny wykonały taniec „Opa-opa”, który przygotowała z nimi pani Kamila Łącka.

          Na zakończenie wszystkie reprezentacje uczestniczące w konkursie zostały uhonorowane i nagrodzone dyplomami, a nasza uczennica Aleksandra Ziebis udzieliła nawet wywiadu naszej regionalnej rozgłośni, o rozmowę poproszona została również pani Dorota Kurtok – jedna z opiekunek naszej kulinarnej drużyny.

          / Katarzyna Ręka/

           

           

           

          Szkolny Dzień Kobiet

           

          W dniu 9 marca w naszej szkole, tuż po przypadającym w niedzielę Dniu Kobiet, który na trwale zagościł w kalendarzu imprez, Samorząd Szkolny wraz z opiekunem - panią Kamilą Łącką przygotował apel zadedykowany wszystkim kobietom - małym i tym większym.

          Z tej okazji na apelu przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli paniom serdeczne życzenia, a następnie obdarowali kobiety słodkimi żelowymi serduszkami ufundowanymi przez opiekuna szkolnego samorządu. W imieniu wszystkich pań bardzo dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           

          Warsztaty plastyczne – 28.02.2015r.

           

          Po raz kolejny odbyły się w naszej szkole warsztaty plastyczne realizowane cyklicznie, w ramach projektu „Szkoła przyjazna dziecku i rodzinie”. Uczniowie w trakcie zajęć przygotowali prace do ogólnopolskiego konkursu plastycznego, pt:, „Drzewa naszych lasów” oraz ozdoby wielkanocne z masy solnej. Zajęcia te, cieszą się dużym zainteresowaniem naszych uczniów.

          / Gabriela Łyczko /

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Koło ekologiczne

           

          W zajęciach koła ekologicznego uczestniczą uczniowie klasy II i III b szkoły podstawowej. Edukacja ekologiczna jest niezwykle ważna w uświadamianiu potrzeby i konieczności ochrony środowiska. Celem zajęć jest kształtowanie przekonań uczniów, że stan środowiska zależy od działalności człowieka oraz ukazanie uczniom możliwości wpływania na zmiany w najbliższym otoczeniu. Realizowanie tych zamierzeń jest możliwe przez kształtowanie postawy proekologicznej, ze szczególnym ukierunkowaniem na środowisko lokalne. W trakcie zajęć, uczniowie dokarmiają ptaki zimą, segregują małe elektrośmieci, zapoznają się z literaturą o treści przyrodniczej i ekologicznej.

          / Gabriela Łyczko /

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           
           

          Miejska Dżungla-apel dla uczniów-26.02.2015 r.   

           
          W tym roku nasza szkoła bierze udział w VII edycji programu profilaktycznego „Miejska Dżungla”, którego organizatorem jest Urząd Miasta Katowice. Program poświęcony jest integracji środowisk osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Celem programu jest budowanie wzajemnych relacji pomiędzy ludźmi z obu środowisk, lepsze poznanie się i wzajemna pomoc. Koordynatorem tego programu jest Pani Gabriela Łyczko.
          26 lutego 2015 roku nasi uczniowie uczestniczyli w prezentacji multimedialnej poświęconej funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.

          /Gabriela Łyczko/

                W trakcie tego spotkania, które odbyło się na sali gimnastycznej  Pani Gabriela Łyczko zaprezentowała klasom młodszym oraz odrębnie gimnazjalistom przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną poświęconą funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych w środowisku, właściwemu zachowaniu wobec tych osób i traktowaniu ich z szacunkiem.

          Młodsze klasy wzięły udział w zabawie mającej choć trochę przybliżyć im sytuację ludzi niepełnosprawnych ( wyciągały z zasłoniętymi oczami różne przedmioty z pudełka i opisywały je ), starsze klasy oglądały niezwykle poruszający film pt. „Cyrk Motyli”, który prezentując fragment życia bohatera – człowieka pozbawionego kończyn, odkrywał tkwiące w nim piękno, odwagę, upór i ponad wszystko chęć normalnego życia, przeżywania uczuć i emocji towarzyszących wszystkim ludziom bez wyjątku.

           
          / Kronikarz szkoły: Katarzyna Ręka/ 

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          SZKOLNE WALENTYNKI

           

          Z okazji Walentynek tradycją naszej szkoły stało się zbieranie przez Samorząd Uczniowski wykonanych przez uczniów miłych życzeń dla siebie nawzajem. Jako że dzień 14 lutego w tym roku przypadł tuż na koniec ferii zimowych, to Samorząd wraz z opiekunem- panią Kamilą Łącką zorganizował apel z okazji Dnia św. Walentego w tygodniu po feriach.

          Samorząd na kilka dni przed planowanym apelem zbierał wykonane przez uczniów rozmaitymi technikami kartki z walentynkowymi życzeniami dla swoich kolegów i koleżanek. Na apelu członkowie samorządu wręczali Walentynki, które otrzymali zgromadzeni na sali uczniowie. Ten dzień, to przecież dzień życzliwości, wyrażania swoich tylko dobrych uczuć i emocji wobec osób, które są obok nas. Na zakończenie apelu rozdane zostały wszystkim uczniom bez wyjątku serduszka - lizaki ufundowane przez panią Kamilę. Dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          Kolejny koncert edukacyjny w NOSPR-18.02.2015 r.

           

          18 lutego 2015 grupa gimnazjalistów pod opieką Pani psycholog Marzeny Hoffmann-Franki i Pana Krzysztofa Klesera uczestniczyła po raz kolejny w koncercie muzyki poważnej w pięknej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Był to kolejny koncert w cyklu "Ludowe inspiracje w muzyce symfonicznej" prezentujący tym razem utwory muzyczne kompozytorów Europy Północnej. Orkiestrą dyrygował Rafał Janiak, a na scenie wystąpiła solistka  Aleksandra Kuls (skrzypce). W ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy następujących utworów:

          Edvard Grieg – Suita nr 2 z muzyki do dramatu Peer Gynt
          Carl Nielsen – Rhapsody Overture An Imaginary Trip to the Faroe Islands
          Jean Sibelius – Koncert skrzypcowy d-moll   cz. III
          Henry Wood - Fantasia on British Sea Songs

          Kolejny koncert już 25 marca 2015 r. smiley

          / Marzena Hoffmann-Franki/

           

           

           

           

           

          17 lutego 2015 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Kota. Uczniowie klasy II, IIIa i III b szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach poświęconym kotom, kotkom i koteczkom prowadzonych przez panie wychowawczynie: Gabrielę Łyczko i Monikę Płusę. 
          Światowy Dzień Kota, rozpoczął się powitaniem wszystkich „kotków". Puszyste kotki maskotki machały łapkami, wyginały ogon, miauczały i poruszały wąsami. Potem przyszła kolej na ciekawostki. Dzieci dowiedziały się, że dzięki posiadaniu wąsów, kot może ominąć przeszkody i sprawdzić, czy przejście jest odpowiednio szerokie. Ważną ciekawostką było to, że kontakt z kotami pomaga powrócić do zdrowia. Koci doktor nie tylko relaksuje chorego mruczeniem, ale może nawet przyspieszyć zrastanie się kości, a u starszych osób łagodzi osób bóle stawów. Dzieci oglądały książki z fotografiami kotów i miały za zadanie narysować i wykleić kotka z plasteliny. Trzech uczniów wykonało pracę na temat Światowego Dnia Kota na komputerze. Wszystkie koteczki były piękne, kolorowe i oryginalne. Najbardziej oczekiwanym momentem uroczystości było rozdanie dyplomów. Na koniec wszystkie „kotki" zjadły słodki poczęstunek i wypiły herbatkę. Nasza uroczystość nie mogłaby się odbyć bez prezentacji ulubionej przez dzieci bajki, pt. „Thom & Jary”
          /Monika Płusa, Gabriela Łyczko/

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          FERIE W MIEŚCIE

           

          Pierwsze dwa tygodnie lutego, to czas ferii zimowych, podczas których w naszej szkole przygotowane zostały zajęcia, prowadzone jak co roku zimą, w ramach akcji „Ferie w mieście”.

          Organizatorem i kierownikiem tegorocznych ferii była pani Marzena Hoffmann – Franki. Opiekę nad uczestnikami sprawowały w pierwszym tygodniu panie: Laura Garula, Ewa Pozimska, oraz Katarzyna Ręka, natomiast w drugim tygodniu panie: Kamila Łącka, Gabriela Łyczko i Aldona Tadla.

          Chętnych do udziału w zajęciach jak co roku było sporo, Prócz „naszych” wychowanków, liczną grupę stanowili ich koledzy, koleżanki i rodzeństwo.

          Kolejne dni ferii spędzanych w szkole niosły z sobą coraz to nowe atrakcje. Liczne grono miłośników zajęć w wodzie spędzało codziennie przedpołudnia na basenie w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Katowicach. W tym samym czasie część uczniów uczestniczyła w warsztatach ceramicznych  w Pracowni Ceramicznej lub w warsztatach rzeźby w Pracowni Rzeźby na terenie pięknie odnowionego Pałacu Młodzieży wykonując własnoręcznie przeróżne ozdoby. Sporą atrakcją były warsztaty bębniarskie, które podczas ferii zostały zorganizowane po raz pierwszy i jako nowy rodzaj zajęć cieszyły się dużym zainteresowaniem.

          Kolejna grupa uczniów dwukrotnie brała udział w warsztatach plastycznych w Muzeum Historii Katowic na ulicy Szafranka, gdzie uczniowie zwiedzali wystawę, po czym mogli zabawić się w twórców i samodzielnie wykonać na zajęciach pracę związaną z tematyką wystawy. Także dwa razy różne grupy uczniów zwiedziły Pracownię Teatralno-Filmową Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11, gdzie po zwiedzaniu wystawy odbyły się warsztaty teatralne i uczniowie odgrywali wybrane role udzielając swojego głosu pacynkom. Również dwa razy byli w Pracowni Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic na ulicy Rymarskiej 4, gdzie z kolei inspiracją warsztatów plastycznych był stół i jego znaczenie w śląskim domu.

          Aż cztery razy nasi podopieczni mieli okazję być na projekcji filmów- trzykrotnie w Kinie Maks, wchodzącym w skład Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich i raz w Sali Teatralno-Kinowej Pałacu Młodzieży.

          Kolejną, chyba największą atrakcją ferii były dwukrotnie zorganizowane zajęcia na kręgielni, w Punkcie 44 w Katowicach, gdzie na wynajętych torach uczniowie rozgrywali turnieje kręglarskie, na bieżąco śledząc swoje wyniki na ekranach umieszczonych nad każdym z torów. Uczestnictwo w tych zajęciach niesamowicie zaciekawiło uczniów, świetnie radzili sobie z rzutami, mimo, że kule do najlżejszych nie należały. Była to wyborna zabawa.

          Podczas ferii były również organizowane inne zajęcia, na przykład odwiedziny w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Ponadto dla uczestników ferii zorganizowane zostało pieczenie kiełbasek na ognisku w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Katowicach, na terenie skansenu.

          Różnorodność zajęć  miła atmosfera sprawiły, że dzieci kończyły zajęcia na „Feriach w mieście” zadowolone i uśmiechnięte, a na apelu kończącym ferie uczestnicy obdarowani zostali prezencikami, bo spisali się podczas zajęć wzorowo.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć z ferii w Albumie Fotograficznym

           

           

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZEJ SZKOLE

           

                30 stycznia zorganizowana została uroczystość ku czci babć i dziadków. Spotkanie z tej okazji odbyło się w naszej szkole, uroczyście rozpoczęła je w imieniu nieobecnej pani dyrektor pani Dorota Kurtok, a całość przygotowały panie: Adriana Dąbek, Gabriela Łyczko i Monika Płusa. Zaproszenie na tą uroczystość otrzymały babcie i dziadkowie naszych uczniów oraz tradycyjnie podopieczni Klubu Seniora działającego przy Domu Kultury w Szopienicach. Specjalny scenariusz, piękna scenografia, ciekawe kostiumy oraz kolorowe serduszka pięknie opakowane, które wykonała pani Marzena Hoffmann – Franki to prezenty, które otrzymali seniorzy na tym pełnym ciepła spotkaniu.

          Wszystkiego dopełnił przygotowany przez panią Adrianę Dąbek poczęstunek, który zakończył uroczystość przebiegającą w jak zawsze miłej, niemal rodzinnej atmosferze.

           

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

          SZKOLNE JASEŁKOWANIE, KOLĘDOWANIE

           

           

          W świątecznej atmosferze, choć już po Świętach Bożego Narodzenia, w dniu 29 stycznia już 2015 roku nasi uczniowie przedstawili swoim rodzicom na specjalnie zorganizowanym spotkaniu przygotowane wcześniej dla społeczności szkolnej jasełka. Całość otwarła pani dyrektor Alina Ossolińska, która przywitała rodziców i wręczyła każdemu z nich przygotowany przez panią Dorotę Kurtok list zawierający informacje o tym co działo się w naszej szkole od początku roku szkolnego.

          Widowisko powstało dzięki zaangażowaniu pań: Doroty Kurtok oraz Beaty Kacały, które je przygotowały wraz z uczniami naszej szkoły. Panie przygotowały także poczęstunek dla licznie przybyłych na kolędowanie rodziców. Po występach uczniów zgromadzeni na sali gimnastycznej rodzice, uczniowie oraz nauczyciele wspólnie śpiewali kolędy przy akompaniamencie gitary, na której grał pan Jacek Kasprzak.

          Po wspólnym kolędowaniu pani Dorota Kurtok poprowadziła mini konkurs – zabawę na wykonanie kolędy przez rodziców, później nauczycieli, przy czym radę pedagogiczną wsparli nasi uczniowie, bez których wykonanie kolędy nie byłoby tak wspaniałe.

          Po wspólnej zabawie w rodzinnej atmosferze, wśród ogólnego gwaru odbywały się pogawędki i rozmowy.

           

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

          Zabawy na śniegu

           

          26 stycznia w trakcie zajęć koła ekologicznego i obserwacji przyrody zimą, uczniowie klasy II i III b SP pod opieką nauczyciela wychowawcy uczestniczyli także w zabawach na śniegu, takich jak lepienie bałwana czy rzucanie śnieżkami. Jak widać, zabawa była udana.

          /Gabriela Łyczko/

           

           

           Więcej zdjęć w  Albumie Fotograficznym

           

           

           

          Jubileuszowy X Rejonowy Konkurs Tańca Współczesnego

           

          26 stycznia 2015 r., w Miejskim Domu Kultury Filii nr 2, w Katowicach – Giszowcu odbył się X Jubileuszowy Rejonowy Konkurs Tańca Współczesnego organizowany bez mała corocznie, zawsze przez panią Laurę Garulę. Swój akces w konkursie zgłosiło sześć szkół specjalnych z terenu Katowic, Sosnowca, a także Świetlica Środowiskowo-Terapeutyczna nr 2 z MOPS-u w Katowicach. W sumie o laury zwycięstwa ubiegało się około 60 uczestników. Rywalizacja taneczna przebiegała w trzech kategoriach: zespoły, występy solowe oraz duety. Konferansjerem w tegorocznej jubileuszowej edycji konkursu była pani Dorota Kurtok. Powołane jury oceniało występy poszczególnych prezentujących się uczestników. W jego ławach zasiedli opiekunowie grup tanecznych uczestniczących w konkursie. Obserwatorem kibicującym wszystkim uczestnikom była pani Alina Ossolińska – dyrektor ZSS nr10, która także uroczyście otwarła konkurs. Sponsorem pucharów dla wszystkich uczestników konkursu oraz książek był Urząd Miasta Katowice. Statuetki dla laureatów konkursu ufundowały panie: Joanna Mizak, Kamila Łącka oraz Dorota Kurtok. Fundatorami słodkości na poczęstunek dla uczestników konkursu była pani Laura Garula i Katarzyna Ręka. Pani Beata Kacała zajęła się stroną formalną i rejestrowała zgłaszające się grupy taneczne oraz ustalała kolejność ich występów.

          Laury zwycięstwa w kategorii zespołowej w tym roku powędrowały do Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Sosnowcu, Nasz solista Mateusz D. z klasy III gimnazjum wywalczył II miejsce w kategorii występów solowych. Nasze dziewczyny – Karolina S. i Katarzyna J. wytańczyły I miejsce w kategorii duetów. Współautorką tego zwycięstwa jest pani Kamila Łącka, która przygotowywała dziewczyny do konkursu. Pani Kamili, Mateuszowi, Karolinie i Kasi gratulujemy i dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć z konkursu w Albumie Fotograficznym

           

          Dyskoteka karnawałowa

           
          21 stycznia, w naszej szkole nasi uczniowie mieli po raz kolejny przyjemność bawić się na zabawie, tym razem karnawałowej, przygotowanej przez zespół Samorządu Uczniowskiego pod opieką pani Kamili Łąckiej.
          Uczniowie gimnazjum wespół z paniami: Anną Puską, Katarzyną Ręką i Aldoną Tadlą przygotowali apetyczne kanapki, które wszyscy ze smakiem jedli w trakcie przerw w zabawie. Tradycyjnie już pan Grzegorz Wnuk zadbał o przygotowanie sprzętu muzycznego.
          Karnawałowa zabawa rozpoczęła się o godzinie 16.00, przyszli na nią nasi uczniowie oraz w niektórych przypadkach ich rodzeństwo. Wszystkich bawiących się opieką otoczyła pani Aldona Tadla i pan Grzegorz Wnuk oraz pani Kamila Łącka, która „roztańczyła” towarzystwo.
          Dyskoteka była miłym akcentem karnawału, wszyscy jej uczestnicy świetnie i kulturalnie się bawili.
           
          /Katarzyna Ręka/

           

           

          Więcej zdjęć z dyskoteki w Albumie Fotograficznym

           

           

           

          16.01.2015 r. - "Pamiętamy"

           

           

           

               Pamiętamy - pod takim hasłem odbyły się w naszej szkole dnia 16 stycznia 2015roku, w przededniu 70. rocznicy ewakuacji hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, zajęcia z zakresu edukacji historycznej i patriotycznej dla klasy VI szkoły podstawowej oraz klas I-III gimnazjum. Celem zajęć było przybliżenie uczniom problematyki związanej z powstaniem i funkcjonowaniem w okresie II wojny światowej na terenie Polski największego nazistowskiego obozu zagłady, a tym samym kształtowanie patriotycznych postaw protestujących i potępiających ludobójstwo. Zajęcia rozpoczęto wprowadzeniem w tematykę Zagłady narodu żydowskiego i polskiego dokonanym przez panią Dorotę Kurtok. Następnie zaś uczniowie obejrzeli film dokumentalny produkcji brytyjskiej pt. Auschwitz-podróż do piekła. Dokument ten wywarł na wszystkich widzach ogromne wrażenie. Po projekcji i omówieniu obejrzanego filmu obecni na zajęciach uczniowie i nauczyciele minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy zginęli w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz- Birkenau. 

          /Dorota Kurtok/

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

          Święta Bożego Narodzenia w naszej szkole

           

          W dniu 18 grudnia we wszystkich klasach naszej szkoły odbywały się bożonarodzeniowe wigilie, które corocznie, tradycyjnie od kilkudziesięciu lat przygotowują wychowawcy klas wraz ze swoimi uczniami. Wychowawcom - wielki szacunek za to, że znajdują czas, siły i środki, by organizować prawdziwe wigilie z dziećmi i młodzieżą, wigilie, na których zawsze jest opłatek, którym się wszyscy dzielą, jest tradycyjna ryba, kapusta, świąteczne ciasto, a czasem nawet barszcz i makówki. Często na klasowe wigilie zapraszani są rodzice uczniów. Klasy zamieniają się wtedy w ciepłe, przytulne, pełne świątecznego nastroju miejsca. Są kolędy, a klimat i rodzinna atmosfera sprawiają, że codzienne troski i kłopoty ulatują choć na chwilę. Ponadto wspólna organizacja klasowej wigilii integruje uczniów, jest utrwalaniem tradycji i obyczajów świątecznych, przekazuje wartości jakie niosą z sobą święta. Wychowawcom należą się słowa ogromnej wdzięczności za podejmowany trud i wysiłek.

          19 grudnia uczniowie pod opieką pani Doroty Kurtok oraz pani Beaty Kacały przygotowali jak zawsze pełne refleksji świąteczne przedstawienie- jasełka. W tym roku panie przygotowały nie tylko scenariusz i kostiumy, zajęły się też scenografią i dekoracjami. Jasełka ponownie pokazały talenty i uzdolnienia naszych uczniów, ale także pracę nauczycieli włożoną w ich przygotowanie do występu. Paniom i uczniom gorąco dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           

             

           

          Więcej zdjęć w Albumach  Fotograficznych

           

           

           

           

          Koncert w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

           

          17 grudnia grupa uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami: Panią Marzeną Hoffmann-Franki i Panem Krzysztofem Kleserem wybrała się do muzycznego serca Katowic - nowej siedziby Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, aby wziąć udział w koncercie edukacyjnym z serii „Ludowe inspiracje w muzyce symfonicznej”. Tematem przewodnim tego koncertu była  muzyka Cyganów. Już sam obiekt zaprojektowany przez Tomasza Koniora zrobił na nas ogromne wrażenie. Obecna siedziba NOSPR jest największą i najnowocześniejszą salą koncertową w Polsce, co ważniejsze jest także doskonała pod względem akustycznym. Projektem akustyki zajął się Yasuhisa Toyota, architekt i renowator akustyczny takich miejsc jak Walt Disney Concert Hall, czy Sydney Opera House.  Jeszcze przed rozpoczęciem koncertu spotkała nas niespodzianka. Kiedy zajęliśmy przynależne nam miejsca na balkonie usłyszeliśmy dźwięk alarmu i polecenie opuszczenia budynku. Udaliśmy się do wyjść ewakuacyjnych i opuściliśmy budynek. Alarm odwołano, a my przekonaliśmy się, że nawet 1800 osób może sprawnie opuścić budynek w ciągu kilku minut... Gdy wreszcie zabrzmiały pierwsze nuty perfekcyjna akustyka spowodowała, że w każdym miejscu na widowni słychać było najcichsze nawet dźwięki muzyki. Orkiestra zaprezentowała utwory m.in. : Johannesa Brahmsa – Tańce węgierskie nr 1, 2 i 5, Georgesa Bizeta– Aragonaise i Seguidila z Suity nr 1 oraz Taniec Cyganów z Suity nr 2 z opery „Carmen”, Stanisława Moniuszki – Taniec cygański z operetki „Jawnuta”, Pablo Sarasate’a – Melodie cygańskie na skrzypce solo i orkiestrę, Gustava Petera – Souvenir de Cirque Renz, Sergiusza Rachmaninowa – Taniec kobiet i Taniec mężczyzn z opery Aleko. Wystąpili soliści: Gabriela Opacka (skrzypce), Sara Czureja – Łakatosz (cymbały), Marek Andrysek (akordeon) i Piotr Kopiński (fortepian). Orkiestrę zaś z niezwykłą ekspresją poprowadził młody zdolny dyrygent - Szymon Makowski.

          / Marzena Hoffmann-Franki/

           

           

           

           

           

           

          PRAWDĄ JEST, ŻE ŚW. MIKOŁAJ DOBRY JEST...”

           

           

          W dniu 8 GRUDNIA, po oficjalnych wizytach św. Mikołaja nieco wcześniej, wszyscy uczniowie naszej szkoły zgromadzili się na sali gimnastycznej i w napięciu, z nadzieją wyczekiwali Jego przybycia. Wygodny fotel przygotowany dla wyjątkowego gościa nie pozostał długo pusty… w drzwiach sali ukazała się postać św. Mikołaja, na rolkach - bo to szybciej... i w okularach słonecznych - bo to aura nie za bardzo zimowa. Gdy już chwilę odpoczął, rozsiadł się w fotelu, przyjrzał się uważnie uczniom, następnie nasz Mikołaj rozpoczął wypytywać najmłodszych i tych starszych o to czy byli grzeczni, czy nie sprawiali kłopotów. Wszyscy bez wyjatku udzielali prawidłowej odpowiedzi. Po takim krótkim egzaminie każde dziecko zostało obdarzone słodyczami i łaskawym spojrzeniem Mikołaja choć niektórym ostro pogroził rózgą...

          Organizatorem spotkania mikołajkowego był Samorząd Uczniowski z jego opiekunem panią Kamilą Łącką, natomiast w rolę Mikołaja wcielił się znakomicie jak zawsze pan Krzysztof Kleser, któremu serdecznie dziękujemy.

          /Katarzyna Ręka/

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

           

          Festiwal PIosenki Harcerskiej i Turystycznej

           

          7 grudnia 2014r. w Katowicach- Giszowcu odbył się VII Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej. Wzięły w nim udział drużyny zuchowe i harcerskie oraz zespoły i wykonawcy niezrzeszeni. Z przyjemnością informujemy, iż nasz uczeń Mateusz D. zajął I miejsce w kategorii otwartej grając na gitarze i śpiewając utwór pt: „Mój dom”.

          Gościem honorowym festiwalu był Jerzy Filar, polski kompozytor i wykonawca piosenek z nurtu piosenki poetyckiej, autor tekstów i animator kultury, laureat wielu prestiżowych festiwali, m.in. I nagroda na XII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie dla zespołu Nasza Basia Kochana oraz nagroda indywidualna za studencki Przebój Lata 76’ „Samba Sikoreczka”.

          /Gabriela Łyczko/

           

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Warsztaty świąteczne

           

          W tym tygodniu w ramach programu "Szkoła Przyjazna Dziecku i Rodzinie" panie: Marzena Hoffmann-Franki i Gabriela Łyczko po raz kolejny zebrały grupkę uczniów,którzy na warsztatach plastycznych przygotowywali ozdoby bożonarodzeniowe. 

          Wspólna, kilkugodzinna praca zaowocowała ciekawymi pracami i dekoracjami na zbliżające się święta. Na zajęciach wykorzystane zostały rozmaite materiały kojarzące się ze świętami i ich magicznym klimatem... I tak powstał piękny anioł, szyszkowe choinki i wiele innych dekoracji. Paniom dziękujemy za poświęcony czas, a uczniom za zaangażowanie i piękne dekoracje. 

           

           

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

          Dogoterapia

           

          4 grudnia 2014r., uczniowie klas II,IIIa i IIIb uczestniczyli w zajęciach dogoterapii, które odbyły się w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

          / Gabriela Łyczko/

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

           

           

          XIII REJONOWY KONKURS WIEDZY O GÓRNYM ŚLĄSKU

           

          Tegoroczny już XIII Rejonowy Konkurs Wiedzy o Górnym Śląsku po raz trzeci odbył się we wnętrzach Muzeum Historii Katowic za zgodą i życzliwym przyjęciem pana dr Jacka Siebla dyrektora muzeum oraz wszystkich pracowników Działu Naukowo Oświatowego tegoż muzeum.

          „Parki, ogrody i skwery Katowic” to temat konkursu, który został zorganizowany w dniu 4 grudnia 2014roku przez naszą szkolę.

          Definicje parku, ogrodu, skweru i rezerwatu, rozmieszczenie na mapce Katowic wybranych parków, ich infrastruktura, gatunki drzew i krzewów parkowych to tylko wycinek wiedzy, której sprostać musieli uczestnicy konkursu i ich opiekunowie. Celem konkursu było poznanie nowych wiadomości o terenach zielonych naszego miasta, ich historii, bogactwie flory i fauny, funkcjach jakie spełniają w mieście, a także umożliwienie młodzieży, z takich szkół jak nasza, spotkania się, swoistego sprawdzenia się a także rywalizacji w przyjaznej i miłej atmosferze.

          Zaproszenie do udziału w konkursie przyjęło pięć szkół: ZSS nr 8, ZSS nr 9, ZSS nr 12 oraz ZSS z Siemianowic Śląskich, no i my gospodarze – ZSS nr 10. W jury zasiedli w tym roku tylko pracownicy muzeum w osobach pani mgr Beaty Zięby, pana dr Krzysztofa Hałupki – kierownika działu naukowo oświatowego, oraz pana mgr Michała Cieślaka.

          Dobrym duchem i obserwatorem konkursu była pani mgr Małgorzata Wojewoda – kierownik administracyjny w Muzeum Historii Katowic oraz pani mgr Alina Ossolińska - dyrektor ZSS nr 10.

          Konkurs z ramienia szkoły przygotowała, zorganizowała i prowadziła pani Katarzyna Ręka, pani Anna Szoepe stanowiła zaś niezastąpioną pomoc i wsparcie w prowadzeniu konkursu oraz „opiekowała się” jury i gośćmi, aby miło prowadziło im się obrady, a także zatroszczyła się o uczestników konkursu i o uczniowską publiczność, wzbogaciła bardzo poczęstunek przygotowany przez pracowników muzeum.

          Pięć dwuosobowych drużyn miało do rozwiązania aż jedenaście dość trudnych zadań, w postaci pytań do tekstu, znalezienia w nim definicji parku, skweru, rezerwatu, nazwania przedstawionych na zdjęciach drzew i krzewów parkowych, fauny zamieszkującej tereny parkowe, należało też rozmieścić na mapie Katowic siedem wybranych parków. Można było zdobyć maksymalnie 41 punktów. Tegoroczne obrady jury były niesamowicie burzliwe, wywołały liczne dyskusje, polemiki, wzbudziły wiele emocji. Punktacja drużyn była niemal cały czas bardzo wyrównana... ktoś jednak musiał wygrać...

          Najlepiej z zadaniami poradziły sobie uczennice z ZSS nr 10 zajmując I miejsce. Przed rozdaniem dyplomów i nagród uczestnicy i ich opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez pracowników muzeum oraz panią Annę Szoepe, a następnie pod opieką pana mgr Michała Dziubka zwiedzili wystawę czasową pt. „Made in Katowice”. W tym roku fundatorami nagród był: Urząd Miasta Katowice, Muzeum Historii Katowic oraz organizator przedsięwzięcia. Zwieńczeniem XIII Rejonowego Konkursu Wiedzy o Górnym Śląsku było uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów i wszystkich uczestników konkursu oraz podziękowań dla opiekunów, którzy ich przygotowywali. Podobne podziękowania otrzymali również członkowie jury oraz pracownicy zaangażowani w przygotowanie i organizację konkursu.

          Naszą szkołę reprezentowały uczennice III klasy gimnazjum: Klaudia Sz. i Magdalena M., a przygotowywała je do konkursu pani mgr Anna Płuska.

          Gratulujemy zwycięstwa i dziękujemy!!!

           

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

           

           

           

          Lekcja biblioteczna w Bibliotece Miejskiej

           

           

          Wiecej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          "Majsterkowo" w Castoramie

           

          W dniu 20 listopada nasi uczniowie klas II i III szkoły podstawowej, klasa dzieci autystycznych oraz klasa I b gimnazjum uczestniczyli kolejny rok z rzędu w zajęciach, w ramach programu "Majsterkowo" w katowickiej Castoramie. Uczniowie samodzielnie, pod czujnym okiem specjalistów z Castoramy i swoich wychowawców oraz opiekunów wykonali piękne karmniki dla ptaków, które zbijali z gotowych drewnianych elementów, a następnie je ozdabiały. Dowiedzieli się również, jaka jest droga od drzewa rosnącego w głębi lasu do deski, którą możemy kupić w sklepie. Po raz kolejny dzieci miały możliwość pracy z drewnem posługując się przy tym prawdziwymi, przeznaczonymi do drewna narzędziami. Pracownicy Castoramy nagrodzili wszystkich uczestników tych zajęć. Młodym stolarzom gratulujemy talentu i cierpliwości oraz pięknych karmników, z których kilka będzie umieszczonych już wkrótce na szkolnym podwórku i będą one zimową stołówką dla ptasiej społeczności.

          /Katarzyna Ręka/ 

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          Wycieczka do kina na film "Bella i Sebastian"

           

          12 listopada 2014 roku grupa uczestników zajęć teatralno-filmowych organizowanych w ramach programu Szkoła przyjazna dziecku i rodzinie, pod opieką pań Doroty Kurtok i Ewy Pozimskiej, wybrała się do kina CinemaCity w Katowicach – Załężu, by obejrzeć wysoko ocenioną przez krytyków filmowych adaptację książki Nicolasa Vaniera pt. Bella i Sebastian.

          Film spełnił nasze oczekiwania. Na tle malowniczych, pięknych alpejskich krajobrazów rozgrywa się wzruszająca historia przyjaźni bezpańskiego psa i małego chłopca. Akcja filmu toczy się bowiem w małej alpejskiej wiosce, będącej pod okupacją niemiecką, którą oprócz okupanta dręczy Bestia – zdziczały pies, w opinii mieszkańców, morderca owiec. Wychowywany przez dziadka samotny chłopiec – Sebastian, pewnego razu spotyka wysoko w górach poszukiwane przez wszystkich zwierzę i dostrzega w nim niezwykle wrażliwego, pięknego psa, któremu nadaje imię - Bella. Ich przyjaźń jest dramatyczna. Oboje stają się bowiem bohaterami tamtych czasów, przeprowadzając grupę uciekinierów żydowskich przez granicę Francji do Szwajcarii. Temu filmowemu poetyckiemu wręcz obrazowi towarzyszy piękna muzyka autorstwa Armanda Amara.

          Wychodząc z kina po projekcji filmu Bella i Sebastian mieliśmy mnóstwo przemyśleń, refleksji i opinii na temat obejrzanego obrazu. Wszyscy jednak byliśmy zgodni co do tego, że istnieje prawdziwa przyjaźń pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem, która jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody i przeciwności losu.

           

           / Dorota Kurtok /

           

           

           

          Szkolne Halloween

           

          Jako, że Halloween mimo swej odrębności kulturowo – obyczajowej na stałe już chyba zagościło w świadomości znakomitej większości młodych ludzi i nie tylko, w naszej szkole również odbył się dzień w klimacie tego święta. Zorganizowany został pod auspicjami naszego szkolnego samorządu w osobie opiekuna-pani Kamili Łąckiej w dniu 31 października, a jego głównym celem był konkurs na najefektowniej udekorowaną salę i na oryginalny, ciekawy kostium, oczywiście utrzymany w czarno-szarej atmosferze Halloween. Przez cały dzień, aż do spotkania na sali gimnastycznej po naszej w szkole przechadzała się czarownica częstując wszystkich uczniów słodyczami, a wcieliła się w nią mama jednego z naszych najmłodszych uczniów. Sale każdej klasy przygotowywali wychowawcy wraz ze swoimi podopiecznymi, nierzadko swój udział w tym mieli też rodzice naszych uczniów. I tak wspólnymi siłami realizowali swoje wyjątkowe pomysły pilnie trzymając w tajemnicy swoje artystyczne zamysły. Stroje wymyślali uczniowie, a wychowawcy nadawali im tylko ostateczny szyk. Natomiast twarze malowała wychowawczyni świetlicy pani Katarzyna Ręka, która na życzenie zmieniała młode uśmiechnięte buźki głównie w szaro- czarne twarze o mniej lub bardziej groźnym wyrazie. Najpiękniejsze sale mieli uczniowie klas II i III z wychowawczynią panią Gabrielą Łyczko oraz pani Dorota Kurtok ze swoimi wychowankami z klasy VI. 

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym 

           

           

           

           

          Wycieczka do Miasteczka Westernowego Twinpigs w Żorach-13.10.2014 r.

           

               13 października br. grupa 21 uczniów i uczennic szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyła w wycieczce do Twinpigs w Żorach. Nie był to pierwszy wyjazd naszych uczniów do Miasteczka Westernowego, ale zabawa w tym pełnym atrakcji miejscu była jak zwykle wspaniała, co widać na zdjęciach w Albumie Fotograficznym. Projekcja filmu o tajemnicach podziemia w technologii 6D i 5D, zmagania z mechanicznym bykiem na rodeo, strzelanie do ruchomych celów z elektronicznych pistoletów, zdobywanie ścianki wspinaczkowej, przejazd na karuzeli trapera, rzuty lassem, wcielanie się w poszukiwaczy złota, dojenie mechanicznej krowy, a także pojedynek rewolwerowców i napad na bank, to wyzwania, przed którymi mogli stanąć wszyscy przybyli tu uczestnicy wycieczki.

          Dodatkową atrakcją pobytu było indywidualne – wg życzeń skręcanie przeróżnych stworków i zwierząt z baloników, dla każdego uczestnika wyjazdu.

          Wycieczka została zorganizowana w ramach programu profilaktycznego "Szkoła przyjazna dziecku i rodzinie". Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Gabriela Łyczko i Ewa Pozimska a nad organizacją i bezpieczeństwem uczestników czuwała pani psycholog Marzena Hoffmann-Franki.

           

          / Katarzyna Ręka /

           

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

          Święto Komisji Edukacji Narodowej.

           

          W dniu 10 października, odbyła się akademia z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej.

          Na uroczystość przybyli nauczyciele i pracownicy naszej szkoły oraz licznie zgromadzeni goście wśród których znalazła się pani Grażyna Burek Kierownik I Referatu Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Katowice, pani Maria Wójcicka - Prezes Oddziału Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Katowicach, pan Jan Flasza –Przewodniczący Rady Jednostki Pomocniczej Szopienice- Burowiec, pan Krzysztof Łącki - Kierownik Świetlicy Środowiskowej nr 2 MOPS w Szopienicach, pan Jerzy Pulchny - Honorowy Prezes OSP „Szopienice”, pan Dariusz Łyczko - Radny Miasta Katowice, ksiądz Grzegorz Krząkała - proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii Świętej Jadwigi Śląskiej w Katowicach, pan Czesław Jóźwik – właściciel firmy Czesław Jóźwik oraz pan Bartłomiej Repeć - przyjaciel szkoły.

          Odśpiewany hymn państwowy, jako że święto również o charakterze państwowym, zainaugurował obchody naszej uroczystości, następnie pani Alina Ossolińska dyrektor szkoły przywitała wszystkich zgromadzonych na sali uczestników akademii, złożyła wszystkim życzenia i dziękowała za trud i codzienną pracę z dziećmi życząc jednocześnie czerpania z niej radości i satysfakcji.

          Tuż po wystąpieniu pani dyrektor do głosu doszli uczniowie naszej szkoły w przygotowanym przez panie: Dorotę Kurtok, Laurę Garulę i Ewę Pozimską, pełnym humoru i dowcipu spektaklu, w którym po raz kolejny pokazali swoje aktorskie umiejętności. Dekoracje na sali przygotowała i wykonała pani Gabriela Łyczko, a reporterskim okiem fotograficznie udokumentowała to wydarzenie pani Aldona Tadla. Po pięknym i brawurowym występie artystycznym aktorów z naszego Koła Teatralnego kolejny raz zabrała głos pani Alina Ossolińska wręczając nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi Nagrody Dyrektora Szkoły. Wszyscy nauczyciele obdarowani zostali przez panią dyrektor niespodziankowym prezentem w postaci kubków z logo naszej szkoły.

          Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy goście i zebrani na sali uczestnicy zaproszeni zostali na poczęstunek przygotowany przez panie: Marzenę Hoffmann – Franki, Kamilę Łącką i Małgorzatę Piwowarczyk . Panie: Marzena Hoffmann-Franki i Gabriela Łyczko zadbały także o piękną jesienną oprawę wspólnej biesiady. Pyszne domowe wypieki, którymi można było się delektować, były dziełem naszych pracowników, a czasem nawet ich pokrewieństwa z obu stron ... W przygotowanie uroczystości zaangażowali się wszyscy chętni pracownicy szkoły służąc swoją pomocą. 

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

           

                

          Warsztaty plastyczne w Muzeum Historii Katowic

           

          7 października uczniowie gimnazjum naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach plastycznych pt.„Fabryka formy i koloru”, zorganizowanych przez Muzeum Historii Katowic

          W ramach współpracy szkoły z katowickim muzeum cyklicznie organizowane warsztaty są nieodpłatne dla naszych uczniów, co jest nie bez znaczenia. Podczas wizyty w MHK uczniowie wraz z opiekunami: panią Ewą Pozimską i panią Katarzyną Ręką zostali zaproszeni na zwiedzanie wystawy czasowej pt. „Made In Katowice”, na której można było podziwiać różnorodność przemysłu i branży usługowych funkcjonujących na terenie Katowic w XIX i XX wieku.. Po zwiedzaniu wystawy, na jej kanwie odbyły się warsztaty pod profesjonalnym okiem plastyka, na których uczniowie próbowali swych sił tworząc torby reklamujące rozmaite dziedziny handlu – wymyślali loga fikcyjnych sklepów. Wprowadzeniem do pracy była krótka pogadanka na temat znaczenia przekazu, czytelności i odpowiedniej formy reklamy dostosowanej do przekazywanej w nim treści. Uczniowie świetnie się bawili, jednocześnie zdobyli nowe doświadczenie i wiedzę, wykonali bardzo ciekawe prace oraz mieli możność kontaktu z kulturą, tą niemasową, z której nie korzysta się na co dzień. 

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          Warsztaty integracyjne i prezentacja twórczości osób z niepełnosprawnością w Pałacu Młodzieży w Katowicach


          3 października 2014 r. uczniowie naszej szkoły w odpowiedzi na otrzymane zaproszenie uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu na terenie pięknie odnowionego Pałacu Młodzieży w Katowicach. Program Różni – Równi, w ramach którego odbywały się zarówno warsztaty jak i prezentacja twórczości osób niepełnosprawnych, zapewnił wszystkim jego beneficjentom mnóstwo pozytywnych wrażeń i emocji. Zajęcia filmowe, pokazy psa asystującego, warsztaty taneczne, gra Boccia, pokaz filmu animowanego, spektakl teatralny przygotowany przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich, występ zespołu tanecznego Ślązaczek – to niektóre oferowane przez organizatora uczestnikom atrakcje. Niewątpliwą niespodzianka dla naszych uczniów był wernisaż wystawy pt. „Różni – Równi”, na której, obok wielu różnych prac, mogli zobaczyć swoje, autorskie wytwory plastyczne pięknie wyeksponowane w Małej Galerii Pałacu Młodzieży.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

           

          Dzień chłopaka -apel oraz okolicznościowa dyskoteka

           

           

               We wtorek, w dniu 30 września odbył się miły apel, który zorganizowała pani Kamila Łącka wraz z Samorządem Uczniowskim. Wszystkim chłopakom tym młodszym i starszym uczącym się i pracującym w naszej szkole reprezentantki Samorządu Uczniowskiego złożyły serdeczne życzenia, do których dołączyły słodki upominek.

          W środę, 8 października odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka, przygotowana z okazji Dnia Chłopaka. Pyszny poczęstunek w postaci zapiekanek przygotowały dla uczestników dyskoteki panie: Gabriela Łyczko i Marzena Hoffmann – Franki w ramach zajęć kulinarnych z Programu „Szkoła przyjazna dziecku i rodzinie”.

          Dyskoteka zgromadziła liczne grono społeczności uczniowskiej wspaniale bawiącej się oraz grono opiekunów: p. Anna Płuska, p. K. Ręka, p.Aldona Tadla i niezastąpiony p. Grzegorz Wnuk ( bez którego żadna dyskoteka się nie odbędzię, bo dowodzi sprzętem grającym). Nad całością czuwał opiekun S.U. – p. Kamila Łącka.

          /Katarzyna Ręka/

           

          75 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

           

                W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja wojskowa, mająca prowadzić walkę przeciw okupantom. 13 listopada 1939 roku została ona przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, 14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową, na której czele stanął jako Komendant Głównym generał Stefan Rowecki- „Grot”, wybitny teoretyk walk miejskich. Tak rozpoczęło swoje funkcjonowanie Podziemne Państwo Polskie, którego bohaterską działalność i cywilną i wojskową przypomnieliśmy sobie na apelu, zorganizowanym przez panie: Ewę Pozimską i Katarzynę Rękę przy multimedialnym wsparciu pana Grzegorza Wnuka. Przedstawiona uczniom prezentacja przybliżyła wiele postaci, faktów z historii II wojny światowej, a zwłaszcza z czasów okupacji, ukazała w jaki sposób Polacy walczyli z okupantami, pokazywała ich odwagę i cenę jaką płacili za waleczność i odwagę. Na zakończenie apelu uczniowie mogli zobaczyć krótki fragment filmu pt.”Akcja pod Arsenałem”, nawiązujący do treści apelu. 

          / Katarzyna Ręka/

           

          Jesienna wycieczka na Kozią Górę

           

           

          25 września 2014r. mniej więcej dwudziestoosobowa grupa uczniów naszej szkoły wyjechała autokarem w Beskidy. Celem wycieczki była Kozia Góra - usytuowana w niedalekiej odległości od bielskich terenów rekreacyjnych „Błonia”, na wysokości 683m.n.p.m. 

          Wyjazd odbył się w ramach Programu Szkoła Przyjazna Dziecku i Rodzinie, a głównym jej organizatorem był koordynator tego programu w szkole pan Krzysztof Kleser, opiekunami zaś były panie: Dorota Kurtok, Ewa Pozimska i Anna Płuska.

          Tuż po przybyciu do Bielska – Białej nasi turyści udali się do celu podróży, tam zatrzymali się w schronisku, którego początki datuje się na koniec XIX w., wtedy bowiem powstała tam mała chata służąca robotnikom leśnym za schronienie.

          W schronisku na Koziej Górze (Górce) zwanej też Stefanką czekały już na piechurów pieczone kiełbaski i piękny widok w postaci panoramy miasta. Podczas pobytu na górze uczniowie czynnie spędzali chwile czasu wolnego spacerując i grając w piłkę.

          Po tym odpoczynku wycieczka ruszyła w drogę powrotną, w czasie której jeszcze był krótki postój na placu zabaw w Tychach, a następnie już droga powrotna do szkoły.

          Wszyscy po wycieczce bardzo zadowoleni, pełni wrażeń, trochę zmęczeni wrócili do domu.

          /Katarzyna Ręka/

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Spektakl w Teatrze Śląskim- "Ogród Bajek"

           

          W poniedziałek- 22 września 2014 r. aktorzy Teatru Śląskiego zaprosili naszych uczniów do ogrodu pełnego bajek... Spektakl w reżyserii i scenografii Piotra Janiszewskiego odbył się w ramach programu profilaktycznego katowickiej Straży Miejskiej „Z bajką bezpieczniej” skierowanego do dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych. Symbole zawarte w bajkach takich jak : "Paweł i Gaweł","Kruk i lis", "Przyjaciele", "Koza,kózka i wilk" pozwoliły dzieciom na odniesienie treści do własnego życia oraz posłużyły jako metafora do zobrazowania różnych sytuacji, z jakimi dziecko może mieć do czynienia. Szczególny nacisk położono na kształtowanie umiejętności poprawnych zachowań prospołecznych, czujność dzieci wobec sytuacji nowych, nieznanych oraz budowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach społecznych opartych na manipulacji i fałszu.

          /Marzena Hoffmann-Franki

          za http://www1.teatrslaski.art.pl/

           

          Warsztaty plastyczne

           

          W sobotni poranek, w dniu 20 września panie: Marzena Hoffmann- Franki oraz Gabriela Łyczko zebrały kilkuosobową grupkę uczniów naszej szkoły na pierwszych w tym roku szkolnym warsztatach plastycznych, które zorganizowane zostały w ramach programu „Szkoła przyjazna dziecku i rodzinie”. Wspólna, kilkugodzinna praca zaowocowała powstaniem między innymi pięknego plakatu na konkurs pt.” Dzwonek na drugie śniadanie”. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach, miały możliwość korzystania z różnych materiałów , form, technik, a także z pomocy i wsparcia pań.

          / Katarzyna Ręka/

           

           

           

          Sprzątanie Świata -19.09.2014 r.

          Kampania „Sprzątanie Świata” na dobre zakorzeniła się w kalendarzu wydarzeń ekologicznym w Polsce i już od ponad 20 lat wrzesień jest miesiącem porządków i Sprzątania Świata. W dniu 19 września nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiego sprzątania, które powinno przyczyniać się do zwiększania naszej świadomości ekologicznej i poprawy stanu czystości wielu okolicznych zakątków.

          Opiekę nad organizacją szkolnego sprzątania miała pani Kamila Łącka, która „uzbroiła” uczniów w worki na śmieci i rękawice, następnie tak wyposażeni uczniowie ruszyli pod opieką nauczycieli w wyznaczone do sprzątania miejsca w najbliższej okolicy.

          / Katarzyna Ręka/

           

           

          Wycieczka do stanicy X Wodnej Drużyny Harcerskiej w Szopienicach, nad stawem Morawa- 18.09.2014 r.

           

                W dniu 18 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli: pani Gabrieli Łyczko, pani Moniki Płusy i pana Krzysztofa Klesera oraz wspierających ich pań Grażyny Kufel i Ewy Wiszniewskiej, w pięknej, letniej jeszcze aurze udali się nad staw Morawa, do siedziby X Wodnej Drużyny Harcerskiej w Katowicach. Tam nad wodą czekały na nich łódki i wiosła. Pan Krzysztof Kleser udzielał maluchom wskazówek, przeprowadził instruktaż bezpiecznego zachowania podczas pływania łódką, udzielił niezbędnych informacji technicznych związanych z posługiwaniem się wiosłem. Następnie wszyscy ,zgodnie z procedurą, ubrali kapoki i wypłynęli. Przejażdżka łódką po stawie była dla niektórych nowym doświadczeniem i ciekawym przeżyciem ale dla wszystkich na pewno była przygodą.

          Po powrocie na brzeg trzeba było łódki wyczyścić i umieścić je na swoich miejscach w specjalnych stojakach. Po wykonanej pracy wszyscy chętnie częstowali się przygotowanymi przez gospodarzy napojami. Pełni wrażeń uczniowie klas I – III wraz z opiekunami powrócili do szkoły.

          /Katarzyna Ręka/

           

           

          Przedstawienie profilaktyczne "Czerwony Kapturek"-12.09.2014 r.

          W piątek - 12 września najmłodsi uczniowie uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym Teatru Prowincja zorganizowanym w naszej szkole dzięki współpracy z Miejskim Oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Była to klasyczna historia dziewczynki w aksamitnym czerwonym kapturku wędrującej przez las z koszykiem pełnym lekarstw i smakołyków do swojej chorej babci w całkiem nowej i interaktywnej odsłonie. Niespodzianką okazała się postać wilka, który w tej profilaktycznej adaptacji był przebrany za francuskiego markiza De’Volay. Nowatorskie potraktowanie tej znanej dzieciom fabuły opierało się na ich aktywnym uczestnictwie w tworzeniu opowieści przy wspólnym śpiewie i pląsach, co dzieciom sprawiło wiele radości i frajdy.

          /Marzena Hoffmann-Franki/

           

          Piknik familijny

           

          11 września, na terenie ośrodka wypoczynkowego Bolina nasza szkoła zorganizowała po raz pierwszy Piknik Familijny, pomyślany jako wspólne spotkanie i spędzenie czasu z dziećmi – uczniami szkoły i ich rodzicami, a pomysł jego organizacji należał do członków Rady Rodziców naszej placówki.. Nad organizacją i przebiegiem przygotowanej w ramach programu „Szkoła przyjazna dziecku i rodzinie” imprezy czuwali jej główni animatorzy: pani Dorota Kurtok i pan Krzysztof Kleser. O godzinie 17.00 na przybyłych uczniów i ich rodziców oczekiwali już nauczyciele w osobach pań: Marzeny Hoffmann-Franki, Kamili Łąckiej, Gabrieli Łyczko Joanny Mizak, Moniki Płusy, Anny Płuski i Aldony Tadli wraz z panią dyrektor Aliną Ossolińską. Na przybyłych gości czekało mnóstwo przygotowanych atrakcji, począwszy od kulinarnych skończywszy na hippicznych. Był pyszny, domowy żurek, kiełbaski pieczone na ognisku, słodycze, napoje. Nasi uczniowie z rodzicami uczestniczący w pikniku korzystali z placu zabaw, który oblegany był przez najmłodszych oraz z możliwości jazdy na koniach, co dla niektórych było zupełnie nowym doświadczeniem. Mimo, że pogoda niezupełnie dopisała miła, rodzinna atmosfera sprawiła, że wszyscy jego goście jak i organizatorzy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Za organizację i poświęcony swój prywatny czas wszystkim pracownikom uczestniczącym w imprezie składamy podziękowania.

          / Katarzyna Ręka/

           

          Narodowe Czytanie Trylogii - 5 września 2014 r.

                Dnia 05.09.2014 w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie. Jest to akcja zorganizowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Polega ona na  publicznym czytaniu największych dzieł polskiej literatury. Czytany był już "Pan Tadeusz" A. Mickiewicza, utwory Aleksandra Fredry, a w tym roku czytaliśmy Trylogię H. Sienkiewicza. Nasi uczniowie i nauczyciele zmierzyli się ze staropolskim językiem, który zgodnie został okrzyknięty trudnym językiem. Trzeba jednak powiedzieć, że wszyscy "śmiałkowie" dali radę temu wyzwaniu.

           /Joanna Mizak/

               

           

           

          Wybory Opiekuna Samorządu Szkolnego

           

           

                2 września, zgodnie z corocznym rytuałem, w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory opiekuna samorządu szkolnego. Wybory zostały przeprowadzone przez panią dyrektor Alinę Ossolińską, panią Dorotę Kurtok oraz pana Krzysztofa Klesera. Po wyłonieniu kandydatur, spośród których uczniowie mieli wybrać opiekuna samorządu, odbyło się tajne głosowanie, w pełni demokratyczne, w którym to grono uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum wyłoniło nowego opiekuna Samorządu Uczniowskiego.

          Nad emocjami związanymi z wyborami panowała jak zawsze niezawodna pani Dorota Kurtok.

          Opiekunem Samorządu Szkolnego w roku szkolnym 2014/2015 została pani Kamila Łącka. Jest nauczycielem wychowania fizycznego, prowadzi też zajęcia taneczne dla wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły. W tym roku szkolnym po raz pierwszy będzie występowała dodatkowo w nowej roli.

           

          Wybory Samorządu Uczniowskiego

           

                Tuż po wyborach opiekuna samorządu szkolnego, pani Kamila Łącka zwołała pierwsze zebranie samorządów klasowych w celu wyboru naszej szkolnej Rady Samorządu Szkolnego. Przeprowadzone zostały wybory z zachowaniem wszelkich procedur, została powołana komisja skrutacyjna, wyłonieni zostali kandydaci, no i odbyło się tajne głosowanie. Uczniowie dokonywali wyboru w obecności opiekuna S.U. – pani Kamili Łąckiej.

          Po zakończeniu wyborów i przeliczeniu głosów funkcję Przewodniczącej Szkoły objęła Katarzyna J. -uczennica klasy I gimnazjum. Wiceprzewodniczącą została wybrana Magdalena M. - uczennica klasy III gimnazjum. Funkcję skarbnika będzie pełnił Mateusz K. z klasy II gimnazjum.

          / Katarzyna Ręka /

           

           

          Wyjazd do Katowic- Giszowca pod pomnik ku czci poległych w powstaniach śląskich i zamordowanych w obozach hitlerowskich w okresie II wojny światowej- 2 września 2014 r.

          Więcej zdjęć 

           

          Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2014/2015- 1 września 2014 r.

                W dniu 1 września zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny, do którego artystyczną oprawę przygotowała razem z uczniami naszej szkoły pani Dorota Kurtok.

          W trochę jeszcze wakacyjnym nastroju lecz wypoczęci powróciliśmy do szkolnej rzeczywistości, w której to pani dyrektor Alina Ossolińska przywitała wszystkich zgromadzonych na sali uczestników akademii i przywitała nowych pracowników szkoły: panią Joannę Mizak, która zastąpi panią Aleksandrę Szklarek w naszej bibliotece, panią Marię Mały, Joannę Borkowską- nauczycieli fizyki i chemii, panią Aldonę Tadlę – nauczyciela języka angielskiego oraz panią Barbarę Studziżbę- nauczyciela plastyki.

          Pierwszy dzień września budzi nieodłączne skojarzenia z wybuchem II wojny światowej. Rocznica tego wydarzenia skłoniła do nawiązania i przypomnienia w krótkiej pogadance istotnych faktów z tego okresu, tak by nieustannie pamiętać o tych, którzy oddali życie za ojczyznę.

          / Katarzyna Ręka / 

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym