• rok szkolny 2012/2013

        • Uroczysty apel podsumowujący osiągnięcia uczniów- 27 czerwca 2013 r.

           

           

          Koniec roku szkolnego to czas podsumowań, wyróżnień, nagród. Podczas uroczystego apelu, który odbył się dzisiaj o godz. 11.50 w sali gimnastycznej szkoły nagrodzono aż 25 uczniów wyróżniających się w poszczególnych klasach najwyższą frekwencją, najlepszymi wynikami w nauce oraz wzorowym zachowaniem, a także 3 z najwyższą średnią ocen w szkole. Nazwiska niektórych z nagrodzonych wielokrotnie się powtarzały. Ponadto, wręczono również nagrody za czołowe lokaty w trwających cały rok szkolny Szkolnym Konkursie Humanistycznym i Szkolnym Konkursie Matematycznym oraz dyplomy i słodkości za udział w pracach Szkolnego Koła Teatralnego ZSS nr 10 w Katowicach. Nagrodzono także klasę I, II A za najwyższą frekwencję osiągniętą przez jej uczniów w II półroczu roku szkolnego 2012/2013.  

           

           

          Wycieczka kl. IV, V do Westernowego Parku Rozrywki TWINPIGS -25 czerwca 2013 r.

           

           

          Niebywale atrakcyjną okazała się wycieczka kl. IV, V do Westernowego Parku Rozrywki „ Twinpigs” w Żorach. To niepozorne z zewnątrz miasteczko kryje mnóstwo atrakcji, z których mogliśmy korzystać do woli, okazując jedynie bilet wstępu. Pod opieką pań: Laury Garuli i Doroty Kurtok uczestniczyliśmy więc w wyprawie w głąb Ziemi i na Księżyc, oglądaliśmy pojedynek rewolwerowców i napad na bank, zmagaliśmy się z mechanicznym bykiem na RODEO, strzelaliśmy do ruchomych celów z elektronicznych pistoletów DESPERADOS, oglądaliśmy filmy w technologii 6D i 5D, wspinaliśmy się po ściance wspinaczkowej, jeździliśmy na family coasterze i karuzeli trapera, rzucaliśmy lassem, poszukiwaliśmy złota, przecedzając strumyk z wodą i doiliśmy mechaniczną krowę, odpoczywaliśmy w saloonie, który okazał się fajną restauracją z pysznymi frytkami. Niestety nie mogliśmy skorzystać ze wszystkich atrakcji oferowanych przez Westernowy Parku Rozrywki „ Twinpigs” w Żorach, bo… zabrakło nam czasu. Obiecujemy sobie jednak, że… jeszcze tu wrócimy!

           

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Wycieczka do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej-21 czerwca 2013 r.

           

          21 czerwca 2013 roku 18-osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami: Panią Grażyną Badurą, Panią Marzeną Hoffmann-Franki i Panią Beatą Kacałą udała się na wycieczkę do Bielska Białej. Wycieczka była nagrodą sponsorowaną przez szkolne koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci dla uczniów, którzy w bieżącym roku szkolnym okazali się najlepsi pod względem frekwencji, uzyskanych ocen i zachowania.Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Studia Filmów Rysunkowych. Filmy rysunkowe z Bielska-Białej są jednym z kilku symboli miasta rozpoznawanym w całej Polsce. Każdy zna zabawnego Bolka i Lolka czy dzielnego Reksia. Wizyta w Studio to żywa prezentacja procesu produkcji filmu animowanego. Uczniowie poznali kolejne etapy powstawania kreskówek oraz poszerzyli swoją wiedzę w zakresie pojęć związanych z filmem takich jak: scenariusz filmowy, scenopis, animacja, filmowanie, efekty specjalne i dźwiękowe. W zwiedzanych kolejno pomieszczeniach uczestnicy wycieczki zobaczyli jak twórcy zamieniają scenariusz w gotowy film. Prezentacja obejmowała krótki wykład na temat animacji, zwiedzanie pomieszczeń ze stanowiskami pracy: dekoratora, malarza, kopisty i sali nagrań dźwięku. Uczniowie wzięli tez udział w projekcji filmów wyprodukowanych w SFR. Po opuszczeniu studia był czas na chwilę odpoczynku i lody. Pomimo doskwierającego wszystkim przez cały dzień 33° upału wycieczka bardzo się udała. Bielsko-Biała zachwyciła nas swoimi secesyjnymi kamieniczkami. A ponieważ nie starczyło nam czasu na zwiedzenie zabytkowego rynku górnego z pięknymi kamieniczkami i podcieniami oraz wzgórza zamkowego już dziś planujemy kolejną wycieczkę do tego "Małego Wiednia".

          kę po mieście rozpw

          Więcej zdjęć z wycieczki w Albumie Fotograficznym

           

           

          Wizyta zespołu artystycznego w Miejskim Przedszkolu nr 63 w Katowicach-Janowie-17.06.2013 r.

           

          W poniedziałek 17 czerwca nasz zespół artystyczny odwiedził, zgodnie już z kilkuletnią tradycją, Miejskie Przedszkole nr 63 w Katowicach – Janowie. Po artystycznych popisach w doskonale znanych sobie rolach, nagrodzonych gorącymi brawami przez młodszych kolegów, nasi uczniowie wcielili się w inne - trenerów i sędziów Olimpiady Przedszkolaków. Konkurencje sportowe odbywały się pod okiem naszego wuefisty pana Krzysztofa Klesera oraz pań: Laury Garuli, Beaty Kacały i Doroty Kurtok. Dzielnie nas wspierała Pani Ewa Mastalerz. Było bardzo gorąco i to nie tylko w przenośni… Temperatura sięgała (nareszcie) 27 stopni Celsjusza.

                                                                               

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

          II Noc z Filmem-14/15 czerwca 2013 r.

           

           

          Już po raz drugi w tym roku była okazja aby spędzić w szkole całą noc. 14 czerwca o 19.30 rozpoczął się maraton filmowy, podczas którego 19 chętnych uczniów i uczennic gimnazjum i najstarsi uczniowie szkoły podstawowej oglądali na dużym ekranie filmy pod opieką nauczycieli: Beaty Kacały, Doroty Kurtok i Marzeny Hoffmann-Franki. Tym razem motywem przewodnim była miłość- oglądaliśmy najlepsze polskie komedie romantyczne z ostatnich kilku lat : "Śniadanie do łóżka", "Tylko mnie kochaj", "Dlaczego nie", "Nigdy w życiu", "Nigdy nie mów nigdy". Nie zabrakło też smacznych przekąsek przygotowanych przez uczniów z pomocą opiekunów. Można było posilić się smacznym żurkiem i pięknie udekorowanymi kanapkami. Były też hamburgery,cola i różne słodycze. Romantyczne sceny z filmów robiły wrażenie,zatem niektórzy po ich obejrzeniu oddali się sennym marzeniom... Ale znowu byli i tacy, którzy oka nie zmrużyliwink 

           

          Na kolejną noc z filmem zapraszamy już w przyszłym roku.

           

           

          Zdjęcia z imprezy dostępne w Albumie Fotograficznym

           

           

           

          Zajęcia klas IV, V i VI na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego-

          11 i 12 czerwca 2013 r.

           

          W dniach 11,12 czerwca 2013 r. w ramach współpracy z Katedrą Mikrobiologii Uniwersytetu Śląskiego zorganizowano zajęcia laboratoryjne dla uczniów klas: IV,V i VI. Dzięki uprzejmości Pani prof. Zofii Piotrowskiej-Seget uczniowie wraz z opiekunami: Panią Grażyną Badurą, Panią Dorotą Kurtok i Panią Marzeną Hoffmann-Franki zwiedzili pomieszczenia Katedry, gdzie zostali zapoznani z jej podstawowymi zadaniami. Młodzi odkrywcy mieli okazję nie tylko uczestniczyć w ćwiczeniach w laboratorium ale także odwiedzić miejsce, gdzie zespół pracowników technicznych przygotowuje profesjonalne podłoża pod wykonywane preparaty. Oglądali wyposażenie laboratorium; szklane kolby,próbówki, wagi elektroniczne i zestaw urządzeń stosowanych do filtracji.

          W pracowni badań laboratoryjnych mieszczącej się w dostojnym gmachu Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska uczniowie odziani w ochronne fartuchy mieli okazję poczuć się jak prawdziwi badacze. Ich naukową misją było wybarwianie bakterii gramdodatnich i gramujemnych w artykułach spożywczych-jogurcie i kiszonych ogórkach. Po utrwaleniu preparatów uczniowie podziwiali efekty swojej pracy pod mikroskopami, w tym pod mikroskopem połączonym z kamerą i rzutnikiem multimedialnym, dzięki czemu wypreparowane bakterie można było oglądać na dużym ekranie. Na zakończenie zajęć prowadzący zajęcia przeprowadzili krótki test sprawdzający wiedzę wyniesioną z zajęć i pogratulowali uczniom pierwszych-jakże udanych preparatów mikrobiologicznych.

          Inicjatorką wizyty uczniów w Katedrze Mikrobiologii była Pani Grażyna Badura, która zorganizowała całą naukową eskapadę, a zajęcia przeprowadzili: mgr Sławomir Sułowicz, mgr Kinga Bondarczuk i mgr Sławomir Borymski.

          Bardzo serdecznie dziękujemy smiley 

           

           

          Więcej zdjęć z zajęć dostępnych w Albumie Fotograficznym

           

           

           

          Konferencja "Dziecko niepełnosprawne w przedszkolu-co dalej? " -11 czerwca 2013 r.

           

           

          11 czerwca 2013 roku odbyła się z inicjatywy zespołu ds. promocji szkoły pierwsza w historii naszej placówki konferencja skierowana do nauczycieli przedszkoli pod hasłem Dziecko niepełnosprawne w przedszkolu – co dalej?

          Konferencja składała się z części teoretycznej, którą prowadziła nauczycielka ZSS nr 10 w Katowicach pani Anna Płuska oraz zwiedzania naszej szkoły. Zainteresowanie konferencją przeszło oczekiwania organizatorów. Przybyłe na nią panie przedszkolanki, zachwycone były wystąpieniem, a także bazą lokalową, pomocami dydaktycznymi, wyposażeniem i atmosferą u nas panującą.

           

           

          Więcej zdjęć w  Albumie Fotograficznym 

           

           

           

          Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej Szkół Specjalnych- 5 czerwca 2013 r.

           

          W strugach deszczu i kałużach wody rozegrano na boisku MOS – u w Katowicach – Szopienicach w dniu 5 czerwca 2013 roku kolejny już Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej Szkół Specjalnych organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach. Mimo tego, że piłkarzom nie dopisała pogoda, reprezentacje szkół grały lepiej niż reprezentacja narodowa – strzelały duuużo bramek. Naszą szkołę reprezentowały aż dwie drużyny. Pierwsza drużyna ZSS 10 zajęła w turnieju II miejsce, a druga drużyna naszej szkoły – miejsce V.

           

          I miejsce zdobyła reprezentacja Zespołu Szkół Specjalnych nr 9, a III miejsce Zespołu Szkół Specjalnych nr 12 w Katowicach. Naszym srebrnym medalistom oraz organizatorowi imprezy i trenerowi w jednym – panu Krzysztofowi Kleserowi – dziękujemy i gratulujemy!

           

           

           

           

           

          XXV Konkurs Pięknego Czytania- 4 czerwca 2013 r.

           

           

          4 czerwca 2013 r. po raz dwudziesty piąty gościliśmy w murach naszej szkoły uczestników Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania. W historii naszej placówki to najstarszy konkurs, w którym biorą udział uczniowie innych placówek oświatowych z terenu miasta Katowice. W tym roku konkurs przybrał charakter rejonowego, bowiem uczestniczyli w nim przedstawiciele szkół specjalnych również z Chorzowa, Mysłowic i Sosnowca. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka oraz Śląskiego Kuratora Oświaty Stanisława Fabera. Zadaniem uczestników było odczytanie przed jury wybranego przez siebie wiersza Juliana Tuwima. Jury konkursu oceniało nie tylko płynność czytania z uwzględnieniem interpunkcji, ale również interpretację czytanego tekstu. Organizatorkami XXV Rejonowego Konkursu Pięknego Czytania były panie: Dorota Kurtok, Joanna Mizak, Barbara Vorreiter.

           

          Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Mateusz D., Magdalena M., Anna S. i to oni byli najlepiej przygotowaną drużyną – zdobyli I miejsce w kategorii drużynowej oraz I miejsce (Anna S.) i III miejsce (Magdalena M.) w kategorii indywidualnej. W czasie obrad jury wystąpił nasz zespół artystyczny, nad którym w tym dniu opiekę sprawowała pani Beata Kacała.

           

           

           

          Więcej zdjęć z konkursu w Albumie Fotograficznym

           

           

           

          Wizyta w  K.S. RUCH CHORZÓW- 31.05.2013 r.

           

          31 maja 2013 roku odwiedziliśmy siedzibę K.S. RUCH CHORZÓW w Chorzowie przy ulicy Cichej 6. Umówieni byliśmy co prawda na trening pierwszej drużyny, jednakże ze względu na fakt, iż trening został odwołany, pod opieką pani Donaty Chruściel - rzeczniczki prasowej K.S. RUCH CHORZÓW zobaczyliśmy te pomieszczenia klubowe, które nie są udostępniane przeciętnym kibicom. W klubowej kawiarence obejrzeliśmy trofea czternastokrotnego mistrza Polski. Byliśmy w szatni piłkarzy, a także w pokoju, w którym odbywają się konferencje prasowe. Aby poczuć atmosferę piłkarskich zmagań tunelem dla futbolistów przeszliśmy na płytę główną tego siedemdziesięciosześcioletniego boiska z jedną z najlepszych w Polsce nawierzchni. Na terenie klubu spotkaliśmy piłkarza Željka Djokicia oraz trenera Jacka Zielińskiego. Oczywiście poprosiliśmy obu panów o pamiątkowe autografy.

          Pani rzeczniczka klubu - Donata Chruściel oraz trener pierwszej drużyny – Jacek Zieliński zapewnili nas o możliwości dalszej współpracy naszej szkoły z K.S. RUCH CHORZÓW.

          Zdjęcia dostępne w Albumie Fotograficznym

           

           

          Dzień Sąsiada-24 maja 2013 r.

          24 maja w godz. 16.00-19.00 na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 10 odbył się kolejny festyn rodzinny "Dzień Sąsiada". Współorganizatorem imprezy był Program Centrum Aktywności Lokalnej MOPS w Katowicach-Szopienicach. Podczas trwania obchodów Dnia Sąsiada organizatorzy jak zwykle zapewnili przybyłym wiele atrakcji, m.in.: zabawę z wodzirejem, konkursy z nagrodami, malowanie domków, występy artystyczne i poczęstunek. Ponadto w trakcie dnia Sąsiada odbył się turniej piłki nożnej zorganizowany przez Stowarzyszenie "Mocni Razem".

           

           

          ia

          Więcej zdjęć z imprezy w Albumie Fotograficznym.

           

          Zielona Szkoła 06-20.05.2013 r.

          Uzdrowisko Rabka – Zdrój było w dniach 6 – 20 maja 2013 roku miejscem wypoczynku i nauki 25 uczniów naszego zespołu szkół. Opiekę nad uczniami sprawowały panie : Laura Garula, Beata Kacała, Ewa Pozimska, a funkcję kierownika całego przedsięwzięcia pełniła pani Dorota Kurtok.

          Podczas pobytu realizowano bardzo atrakcyjny program edukacji ekologiczno-regionalnej oraz prozdrowotnej. Codziennie wszyscy uczestnicy poddawali się zabiegom –spacerowali wokół tężni solankowej, wraz z rehabilitantami gimnastykowali się no i oczywiście pili wody mineralne, z których słynie Rabka. Pogoda sprzyjała spacerom, wycieczkom, zabawom na świeżym powietrzu. Uczniowie naszej dziesiątki mieli więc okazję zwiedzić Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, Rabczański Park Rozrywki Rabkoland, wspiąć się na szczyt Maciejowej, przejść Rabczańską Ścieżkę Edukacyjną, poznać wiele zabytków samej Rabki min. Kościół św. Teresy, Kościół św. Marii Magdaleny, Muzeum im. W. Orkana, uczestniczyć w uroczystości góralskiej zorganizowanej na górze Krzywoń z okazji Zielonych Świątek, a także poznać każdy zakątek Parku Zdrojowego w Rabce. Dodatkowymi atrakcjami tegorocznej zielonej szkoły były organizowane na terenie O.W. Leśne Wzgórze olimpiady sportowe, konkursy plastyczne, quizy tematyczne, gry zabawy o charakterze integracyjnym oraz dyskoteki. Podczas zielonej szkoły zorganizowano również zajęcia w ramach kampanii Zachowaj trzeźwy umysł.

           

                                            

           

          Więcej zdjęć z Zielonej Szkoły w  Albumie Fotograficznym

           

           

          Święto Konstytucji 3 Maja

           

          30 kwietnia 2013 r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony polskim świętom majowym a mianowicie: Świętu Pracy, które obchodzimy 1 maja, Świętu Flagi Polskiej, które obchodzimy 2 maja i wreszcie Świętu Konstytucji 3 Maja, które obchodzimy 3 maja- w rocznicę uchwalenia Konstytucji. 

          Po uroczystym odśpiewaniu Hymnu i wprowadzeniu w patriotyczny klimat majowych świąt uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą wydarzeń historycznych sprzed ponad dwustu lat. Przygotowana przez nauczycieli: Panią Barbarę Vorreiter i Pana Grzegorza Wnuka prezentacja przybliżyła uczniom okoliczności powstania Konstytucji 3 Maja, jej twórców i atmosferę ówczesnej sali sejmowej uwiecznionej na płótnie przez Jana Matejkę.

           

           

                         

           

           

           

          Inauguracja sezonu żeglarskiego

           

          W sobotę 27 kwietnia 2013 roku ośmioro uczniów szkoły podstawowej naszego zespołu szkół pod opieką pani Doroty Kurtok uczestniczyło w inauguracji sezonu żeglarskiego X Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej stacjonującej przy akwenie Morawa w Katowicach-Szopienicach. Gościnni harcerze – gospodarze uroczystości – wśród wielu atrakcji zaproponowali naszym uczniom między innymi rejs po akwenie żaglówką, harcerską grochówkę oraz gry i zabawy zuchowe. Wielkim przeżyciem było uczestnictwo w apelu X HDŻ, a najbardziej wzruszającym momentem – wciągnięcie punktualnie o godz. 12.00 flagi drużyny na maszt.

            

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

          26 kwietnia 2013 r.- Szopienicki Talent

           

          26 kwietnia 2013 roku w szopienickim Domu Kultury odbyła się kolejna edycja konkursu "Szopienicki Talent". Impreza ma charakter przeglądu, podczas którego mieszkańcy  dzielnicy mogą zaprezentować swoje szeroko pojęte umiejętności artystyczne. Podczas tegorocznych zmagań konkursowych można było obejrzeć występy wokalne, taneczne, teatralne i muzyczne.

          Wśród występujących nie zabrakło oczywiście naszych uczniów. Na scenie Domu Kultury zaprezentowali się: Marcelina Sobierajska, Mateusz Dembek oraz zespół taneczny pod opieką artystyczną Pani Laury Garuli w składzie: Agata T., Anna S., Aleksandra G., Marlena S. i Weronika G.

          Konkurencja była ogromna, bowiem w konkursie udział wzięło ponad 30 wykonawców. Tym bardziej jesteśmy dumni, że laureatką pierwszej nagrody w kategorii indywidualnej została Marcelina S. -uczennica III klasy naszego gimnazjum. Jej swoboda na scenie, świetny kontakt z publicznością a przede wszystkim brawurowe wykonanie utworu zespołu Tes "Wewnętrzna Siła" porwało jury i wywołało wielkie owacje wśród publiczności. Szczególnie cieszy nas fakt, że Marcelina nie tylko zaprezentowała swoje umiejętności ale wykazała się dużą wrażliwością w zakresie wyboru utworu. Poniżej zamieszczamy fragment rapowanego przez Marcelinę tekstu, który stanowi doskonałą motywację do podejmowania życiowych wyzwań i pokonywania trudności.

           

          "Nie klnij na ciemność zapal zapałkę,
          Udowodnij sam sobie, że potrafisz wygrać walkę.
          To jest w Tobie ta wewnętrzna siła,
          Wyzwól to z siebie póki krew w Twoich żyłach"

           

          Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym uczniom udanych występów. 

           

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

           

          22 kwietnia 2013 r. - Dzień Ziemi

           

           

          22 kwietnia 2013 r. odbył się przygotowany przez Panie: Ewę Pozimską i Barbarę Vorreiter apel z okazji Światowego Dnia Ziemi. W tym roku tematem przewodnim ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej są zasady właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Na apelu odbyła się pogadanka z uczniami na temat segregacji, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także projekcja filmu edukacyjnego. Uczniowie dowiedzieli się, że właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to zarówno ochrona środowiska, troska o zdrowie i kondycję człowieka, a także oszczędność surowców naturalnych na produkcję nowych urządzeń. Druga część szkolnych obchodów Dnia Ziemi zaktywizowała wszystkich do wspólnego działania. W swoich klasach uczniowie i uczennice pracowali nad zadaniami o tematyce ekologicznej, rozwiązywali łamigłówki, rebusy, krzyżówki i tworzyli plakaty, które potem można było podziwiać na szkolnych korytarzach.

           

           

          Kolejne sukcesy zespołu artystycznego

           

          Nasz zespół artystyczny pod nazwą Teatr Nowy, którego członkami są uczestnicy zajęć szkolnego koła teatralnego i szkolnego koła tanecznego zdobył kolejne laury na przeglądach organizowanych przez Zespół Szkół Specjalnych nr 11 w Katowicach oraz Szkołę Podstawową nr 45 i Zespół Szkół Specjalnych nr 7 w Katowicach.

          Dnia 22 kwietnia Teatr Nowy zajął II miejsce w XI Rejonowym Przeglądzie Twórczość bez barier, a trzy dni później tj. 25 kwietnia także II miejsce

          w I Międzyszkolnym Przeglądzie Małych Form Pantomimicznych.

          Przedstawienie przygotowane przez uczniów pod kierunkiem pań: Laury Garuli, Beaty Kacały oraz Doroty Kurtok pod tytułem Impresje na temat Małego Księcia, niosące głębokie przesłanie miłości i przyjaźni wzbudził wśród widzów wiele pozytywnych emocji.

           

           

          2 kwietnia 2013 r.-Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

          2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony sześć lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna w Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce, Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

          Także nasza szkoła celebrowała to święto włączając się w globalną akcję  „Zaświeć się na niebiesko.” W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem,  był kolor niebieski. 

                                    Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          27 marca 2013 r.- Śniadanie Wielkanocne

           

          27 marca 2013 r. z inicjatywy Rady Rodziców odbyło się w naszej szkole uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami zgromadzili się przy wspólnym stole, by dzielić się świąteczną radością. Wspólne świętowanie poprzedzone zostało występem grupy teatralnej, która zaprezentowała poruszające przedstawienie na pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego. Występ wprawił nas w zadumę i nastrój pełnego nadziei oczekiwania...

          Po występie przygotowanym przez Panie: Beatę Kacałę i Dorotę Kurtok przyszedł czas na świąteczne życzenia. Pani Dyrektor Alina Ossolińska i przedstawicielka Rady Rodziców Pani Izabela Pochopień życzyły wszystkim zebranym zdrowych i spokojnych świąt spędzonych z bliskimi przy rodzinnym stole.

          A potem już nadszedł czas na ucztowanie. Jak Wielkanoc, to Wielkanoc, zatem na stole nie mogło zabraknąć tradycyjnych potraw wielkanocnych: malowanych jaj, szynki, mazurków i babek.

          Śniadaniu towarzyszył prawdziwie świąteczny nastrój i liczne wielkanocne dekoracje, a pięknie przystrojony stół nie pozostawiał wątpliwości, że Święta Wielkiej Nocy są już tuż, tuż…

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

           

          25 marca 2013 r.- Akcja profilaktyczna "List do Sprzedawców Alkoholu"

          W poniedziałek 25 marca pięcioosobowa grupa uczennic naszego gimnazjum z panią psycholog Marzeną Hoffmann-Franki udała się do szopienickich sklepów, barów i pubów ze specjalną misją. Akcja odbyła się w ramach realizacji w szkole programu "Falochron" i miała na celu uwrażliwienie sprzedawców na problem kupowania alkoholu przez nieletnich. W każdym z 16 odwiedzonych miejsc, w których prowadzona jest sprzedaż alkoholu uczennice wręczyły sprzedawcom list przypominający o tym, że sprzedaż alkoholu nieletnim to przestępstwo, a sprzedawcy i obserwujący podobne zajście klienci powinni reagować, gdy nieletni próbują kupić alkohol. Wszyscy sprzedawcy reagowali bardzo pozytywnie i zobowiązali się do bezwzględnego respektowania zakazu sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Wielu z nich mówiło o tym, że kontrolują kupujących prosząc o okazanie dowodu osobistego. Cóż pozory mylą-dowód nie...

          Treść listu przekazanego sprzedawcom dostępna tutaj  

           

           

          21 marca 2013 r - Pierwszy Dzień Wiosny

          W czwartek uczniowie klas I-III postanowili przywitać wiosnę. Wyruszyli w kolorowym pochodzie pod opieką Pań: Moniki Płusy i Anny Płuski niosąc z sobą własnoręcznie wykonaną kukłę Marzanny. Dzieci z zimą rozprawiły się wprawdzie skutecznie, bo ekologiczna Marzanna popłynęła z nurtem rzeki ale wiosny trzeba było jeszcze szukać pod śniegiem...

          Marzanno, Marzanno odpływaj, prosimy, nie chcemy już więcej żadnych śladów zimy.

          Hen, aż do bieguna płyń tą rwącą rzeką, nic tu już po tobie, płyń od nas daleko.

          Niech odejdą z tobą mrozy oraz chłody, o powrocie zimy nie może być mowy

          Marzanno odpływaj, świeć nam słonko drogie, za ciepłe promienie dziękujemy tobie.

          Więcej zdjęć w  Albumie Fotograficznym 

           

          19 marca 2013 r. - IV Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne 

          We wtorek 19 marca 2013 r. grupa naszych uczniów wzięła udział w IV Międzynarodowych Mistrzostwach Kulinarnych. Impreza odbyła się w restauracji „Oko Miasta“ w Katowicach przy Rondzie im. Gen. J. Ziętka pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice. Oprócz drużyn reprezentujących zespoły szkół specjalnych w Katowicach w mistrzostwach uczestniczyły dzieci i młodzież niepełnosprawna z miast partnerskich Katowic: Ostrawy,Koszyc i Miszkolca. Nasi uczniowie po raz kolejny wykazali się doskonałym smakiem, kunsztem kulinarnym i zmysłem estetycznym, musieli bowiem nie tylko ugotować zdrowy pełnowartościowy obiad ale także udekorować stół dobierając odpowiednie dodatki. Naszą kulinarną reprezentację do mistrzostw przygotowały Panie: Beata Kacała i Dorota Kurtok.

          Przeczytaj relację z imprezy  tutaj

           

          14 marca 2013 r. -  II Międzyszkolny Konkurs Zabawy Językiem Polskim

          Kolejnym sukcesem naszych uczniów zakończył się II Międzyszkolny Konkurs Zabawy Językiem Polskim, który odbył się w ZSS w Mysłowicach 14 marca 2013 r. Drużyna naszej szkoły w składzie: Mateusz K. i Dawid S. uczniowie klasy VI oraz Magdalena M. z klasy I gimnazjum i Agata T. z klasy III gimnazjum w sposób wręcz brawurowy uporali się z niełatwymi polonistycznymi zadaniami konkursowymi i zajęli I miejsce. Bezbłędnie rozwiązali krzyżówkę, rebusy, głoskowali wyrazy, odgadywali przysłowia przedstawione na rysunkach, związki frazeologiczne, wyszukiwali wyrazy w słowniku ortograficznym oraz ukryte w diagramach. Potrafili również określić zasady ortograficzne, które rządzą pisownią podanych wyrazów. Drużyna otrzymała Dyplom za zajęcie I miejsca dla ZSS nr 10 oraz wspaniałe nagrody.

          Zwycięzcom i ich polonistkom - pani Dorocie Kurtok i pani Ewie Pozimskiej – GRATULUJEMY!

           

           

          FERIE W  MIEŚCIE  2013

          Podsumowanie

          Uczniowie z entuzjazmem bardzo licznie uczestniczyli w zajęciach w czasie ferii, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę ilość przygotowanych dla nich atrakcji. Szczególnie należy docenić postawę tych uczestników, którzy pomagali w sprzątaniu po zajęciach, przygotowywaniu codziennych śniadań, a także opiece nad najmłodszymi uczestnikami zimowiska. Dziękujemy wszystkim za miło i bezpiecznie spędzony czas.

          Do zobaczenia za roksmiley

           

          Piątek-22.02

          Ostatni dzień zimowiska był pełen atrakcyjnych zajęć i niezapomnianych wrażeń. Po śniadaniu wyruszyliśmy do Ośrodka Hipoterapeutycznego "Padok" w Katowicach-Janowie, gdzie odbyły się zajęcia hipoterapii, pieczenie kiełbasek i kulig, który z pewnością długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Zwiedziliśmy także małe zoo. Po powrocie do szkoły przyszedł czas na podsumowanie tegorocznych ferii: wręczenie słodkich upominków i maskotek uczniom, a także podziękowanie wychowawcom oraz pracownikom obsługi.

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Czwartek-21.02

          Dzisiaj po śniadaniu uczniowie grali w ulubione gry zręcznościowe i logiczne, wyszukiwali w internecie informacje pomocne w opracowaniu trasy dojazdu na "Padok" i przeglądali zamieszczone na stronie internetowej szkoły aktualne zdjęcia z ferii. Odbywały się też rozmaite zajęcia sportowe, wśród których najwięcej frajdy sprawiła dzieciom wojna na śnieżki oraz lepienie małego i dużego bałwana. Nie zabrakło również zajęć dla młodych artystów-chętni wykonywali prace plastyczne, których tematem były tegoroczne ferie. Pod koniec dnia wybraliśmy najmilszego uczestnika zimowiska. Odbyło się także wręczenie nagród dla zwycięzców turnieju piłkarzyków i zimowego toru przeszkód. Nagrody odebrali też laureaci konkursu "Mam talent".

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Środa -20.02

          Po śniadaniu chętni uczniowie jak co dzień udali się na basen, a pozostali przygotowywali się do wizyty w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Katowicach. W trakcie zajęć w pracowni informatycznej opracowali trasę dojazdu do schroniska i spakowali karmę zebraną przez uczestników zimowiska. Wyprawa do schroniska była bardzo poruszającym wydarzeniem. Uczniowie nie tylko zwiedzili schronisko ale mieli okazję porozmawiać z pracownikami i poznać historie życia niektórych psiaków i kotków. Widok tak wielu skrzywdzonych zwierząt u wszystkich wzbudził smutne refleksje nad ich losem. 

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Wtorek-19.02.

          Dziś uczniowie odwiedzili Muzeum Historii Katowic, gdzie poza spotkaniem z pracownikiem muzeum odbyły się warsztaty plastyczne polegające na modelowaniu masy gipsowej oraz projekcja filmu "Historia herbu Katowic". Poza tym odbyły się kolejne zajęcia na basenie oraz zajęcia sportowe na terenie szkoły.Istotnym punktem apelu była natomiast pogadanka na temat bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami.

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Poniedziałek 18.02

          Rozpoczęliśmy drugi tydzień "Ferii w Mieście". Jedni pojechali dziś na basen, drudzy udali się do siemianowickiego kina "Maks" na projekcję filmu "Cars 2" a pozostali uczestniczyli w zajęciach sportowych, turnieju piłkarzyków oraz lubianych przez wszystkich zajęciach w pracowni komputerowej. Część uczniów brała również udział w zajęciach plastycznych, podczas których powstawały prace o tematyce zimowej. Pani Grażyna Badura przeprowadziła pogadankę na temat bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej. Przypomniała także o prowadzonej zbiórce karmy dla bezdomnych zwierząt.

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym

           

          Piątek-15.02

          Pierwszy tydzień tegorocznych ferii niestety już za nami. W piątek poza grupą wyjeżdżających na basen, wszyscy uczestnicy zimowiska spędzali czas  na  terenie szkoły uczestnicząc w zajęciach komputerowych, plastycznych i ruchowych. Efektem dzisiejszych zajęć jest kilka wyjątkowo pięknych prac przygotowanych różnymi technikami na konkurs "W bajkowym lesie" organizowany przez Śląskie Zoo. Główną atrakcją był jednak planowany od kilku dni konkurs "Mam talent", w którym udział wzięło 7 wykonawców. Mogliśmy obejrzeć prezentacje wokalne, taneczne oraz plastyczno-techniczne. W zmaganiach konkursowych zwyciężyła Marcelina S., która świetnie zarapowała bardzo mądry tekst jednego z hip-hopowych zespołów polskiej sceny muzycznej.

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym   

          Czwartek-14.02

          Dzisiejszy dzień minął w niecierpliwym oczekiwaniu na walentynkowy apel. Kulminacyjnym momentem dnia było bowiem otwarcie skrzynki, do której od wczoraj można było wrzucać kartki i listy z walentynkowymi pozdrowieniami, życzeniami i gorącymi wyznaniami. Wcześniej uczniowie jak co dzień spędzali czas pod opieką wychowawców. Wśród dzisiejszych atrakcji znalazły się: wyjście do kina na film "Madagaskar 2", zajęcia na pływalni i wizyta w Pracowni Teatralno-Filmowej B. i S. Ptaków. Przypominamy o zaplanowanym na jutro Festiwalu Talentów-mamy nadzieję, że wielu uczniów zaprezentuje swoje różnorodne umiejętności.

          Zdjęcia z dzisiejszych zajęć dostępne są już  w Albumie Fotograficznym

          Środa-13.02

          Kolejny dzień ferii przyniósł nowe atrakcje. Liczne grono miłośników zajęć w wodzie spędzało przedpołudnie na basenie. W tym samym czasie część uczniów uczestniczyła w warsztatach ceramicznych  w Pracowni Ceramicznej Pałacu Młodzieży wykonując własnoręcznie kubeczki i inne gliniane ozdoby. Grupa uczniów  brała udział w warsztatach rękodzieła  w Pracowni Rzeźby mieszczącej się przy. ul Gliwickiej w Katowicach. Tam młodzi artyści tworzyli piękne obrazki na ceramicznych podkładach z kafelków. Efekty ich pracy widoczne są na zdjęciach w Albumie Fotograficznym. Wszyscy z niecierpliwością  czekają na jutrzejsze Walentynki. Już dziś można było wrzucać listy i kartki do okazjonalnej skrzynki. Zapowiedziany został również Konkurs Talentów planowany na piątek. Zapraszamy do udziału solistów oraz zespoły-pokażcie, co potraficie!smiley 

          Wtorek-12.02

          Za nami drugi dzień zajęć w ramach organizowanych w szkole ferii. Zaraz po śniadaniu uczniowie w 3 grupach wyruszyli spędzać miło czas pod opieką wychowawców. Miłośnicy pływania skorzystali z oferty zajęć na basenie, a po powrocie na teren szkoły zdążyli jeszcze potańczyć na "ostatkowej" dyskotece żegnając się z karnawałem. Pozostali uczestnicy zimowiska spędzili czas w równie atrakcyjny sposób. Jedna z grup pojechała na projekcję filmu "Toy Story 3" do Kina Maks, wchodzącego w skład niedawno otwartego w Siemianowicach Śląskich Parku Tradycji.Kolejna grupa uczniów zwiedziła Pracownię Teatralno-Filmową Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11, gdzie można było poznać tajniki pracy Barbary Ptak - wybitnego polskiego kostiumologa i scenografa oraz nieżyjącego już Stanisława Ptaka - znakomitego śpiewaka operowego i aktora. Na wszystkich ogromne wrażenie zrobiły piękne wnętrza, wspaniałe kostiumy, fotografie ze zrealizowanych przedstawień, pamiątki i otrzymane nagrody oraz wiele innych ciekawostek gromadzonych latami przez parę wybitnych artystów. Uczniowie, którzy zdecydowali się dzisiejsze przedpołudnie spędzić na terenie szkoły skorzystali z możliwości uczestniczenia w zajęciach komputerowych, rozgrywkach sportowych i wspomnianej już dyskotece.

          Zdjęcia z kina można zobaczyć w Albumie Fotograficznym

          Poniedziałek -11.02

          Pierwszy dzień tegorocznych ferii obfitujący w liczne atrakcje już za nami. Uczestnicy zimowiska zaraz po śniadaniu udali się na zaplanowane zajęcia- część z nich doskonale bawiła się na basenie, a druga grupa brała udział w warsztatach ceramicznych w Pracowni Ceramicznej Pałacu Młodzieży. Ci, którzy zostali w szkole również się nie nudzili. Pod okiem wychowawców tworzyli kontrakt , który określa zasady wspólnej pracy podczas zimowiska, wykonywali piękne gipsowe serca, które z pewnością będą miłym upominkiem z okazji zbliżających się walentynek, a także rozmawiali na tematy związane z bezpieczeństwem w trakcie ferii wykonując okolicznościowe plakaty.

          Już jutro kolejne atrakcje- zapraszamysmiley

          Zobacz zdjęcia w Albumie Fotograficznym

           

          05.02.2013 IX Rejonowy Konkurs Tańca Współczesnego Szkół Specjalnych

          W dniu 05.02.2013 roku w Miejskim Domu Kultury Filii nr 2 w Katowicach odbył się IX Rejonowy Konkurs Tańca Współczesnego Szkół Specjalnych – pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice. Udział w konkursie wzięło 28 uczniów z Katowic oraz Mysłowic.Ocenie podlegały występy w kategorii zespołowej i dowolnej.

          W kategorii zespół:

           I miejsce zdobyli uczniowie z ZSS nr 10

          II miejsce zdobyli uczniowie z ZSS z Mysłowic

          III miejsce zdobyli podopieczni Świetlicy Środowiskowo – Terapeutycznej

          IV miejsce zdobyli uczniowie z ZSS  nr 9

          W kategorii dowolnej:

          I miejsce zdobył Mateusz W. reprezentant Świetlicy Środowiskowo – Terapeutycznej

          Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemysmiley 

          Dziękujemy Pani Laurze Garuli za przygotowanie naszej drużyny tanecznej- to dzięki niej osiągnęli sukces!

           

          24.01.2013 Dzień Babci i Dziadka

          24.01.2013 w Zespole Szkół Specjalnych nr 10 odbyło się spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka, na które zostali zaproszeni Babcie i Dziadkowie naszych uczniów oraz przedstawiciele Klubu Seniora działającego przy Domu Kultury. Klasy I-III przygotowały występ, poczęstunek oraz drobne upominki. Uczniowie zaprezentowali także przedstawienie jasełkowe. Obecni byli zauroczeni prezentacją multimedialną dotyczącą relacji babć i wnuczków, którą przygotowała Pani Monika Płusa. Całe to wydarzenie przygotowały Panie: Adrianna Dąbek, Anna Szoepe i Monika Płusa. Spotkanie uplynęło w miłej atmosferze. Goście zapowiedzieli swój udział za rok!

           

          17.01.2013 Jasełkowanie

          W tym dniu odbyła się zorganizowana z inicjatywy Rady Rodziców ZSS nr 10 w Katowicach impreza, którą nazwano jasełkowaniem. Zgodnie z zamysłem Prezydium Rady Rodziców jasełkowanie miało być nieformalnym spotkaniem wszystkich współtworzących szkołę, połączonym z występem zespołu jasełkowego i wspólnym kolędowaniem. O współpracę i zaangażowanie w organizację spotkania rodzice poprosili samorząd uczniowski i kilku nauczycieli szkoły. Rodzice przygotowali zaproszenia, które wraz z przedstawicielami młodzieży wręczali pracownikom i uczniom szkoły. Sami też przygotowali słodki poczęstunek dla wszystkich, którzy zaszczycili imprezę swoją obecnością. Samorząd zajął się organizacją widowni i dekoracją sali gimnastycznej, a nauczyciele doborem kolęd, konkursem karaoke oraz jasełkami. W pierwszej części spotkania uczniowie zaprezentowali tegoroczne jasełka zatytułowane Babcine opowieści, które w przeddzień imprezy w XIII Rejonowym Przeglądzie Zespołów Jasełkowych w MDK Katowice-Giszowiec zdobyły I miejsce. Następnie, uczestnicy imprezy wspólnie śpiewali kolędy i pastorałki te dobrze znane i te, które specjalnie na tę okazję przygotował nauczyciel muzyki naszej szkoły. Największą atrakcją tego wspaniałego wieczoru było jednak kolędowe karaoke, w którym wzięły udział na prędce ukonstytuowane drużyny rodziców, uczniów i nauczycieli. Konkurs wywołał wiele uśmiechów i pozytywnych emocji. W zmaganiach konkursowych, niezwykle wyrównanych, I miejsce zajęła drużyna rodziców, II ex aequo – drużyny uczniów i nauczycieli. Uczestnikom konkursu pamiątkowe puchary wręczyła Dyrektor ZSS nr10 w Katowicach Alina Ossolińska.

          Wszyscy zgodnie podkreślali, iż atmosfera spotkania była ciepła, serdeczna, niepowtarzalna, a rada rodziców deklarowała podjęcie kolejnych inicjatyw zmierzających do dalszej konsolidacji społeczności szkolnej. 

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym.

           

          16.01.2013 XIII Rejonowy Przegląd Zespołów Jasełkowych w MDK Katowice-Giszowiec

          Po raz kolejny zespół  jasełkowy wziął udział w zmaganiach konkursowych, których organizatorem w MDK Katowice-Giszowiec jest Zespół Szkół Specjalnych nr 7 w Katowicach i podobnie jak w latach ubiegłych nie obyło się bez naszego sukcesu. W pięknej scenerii i na deskach przypominających te prawdziwego teatru, młodzi aktorzy i tancerze brawurowo odegrali i wytańczyli swoje role, czym zachwycili jury przeglądu. Babcine opowieści w wykonaniu naszych podopiecznych zdobyły w XIII Rejonowym Przeglądzie Zespołów Jasełkowych I miejsce! Zdjęcia z wydarzenia w Albumie Fotograficznym.

           

          11.01.2013 Noc z filmem

          W piątek 11 stycznia rozpoczęła się pierwsza w historii szkoły noc, którą uczniowie klas starszych spędzili wraz z nauczycielkami: Grażyną Badurą, Marzeną Hoffmann-Franki, Beatą Kacałą oraz Dorotą Kurtok, oglądając filmy z udziałem francuskiego komika Louisa de Funѐs. Noc z filmem rozpoczęła się o godzinie 1900, a zakończyła o godzinie 700 w sobotę  12 stycznia 2013 r. Młodzież spisała się na medal i to… złoty. Uczniowie sami przygotowali kolację z produktów uzyskanych od sponsorów,  ciepłe napoje i słodycze dla wszystkich, a także wygodne miejsca do oglądania filmów no i… spania.

          O godzinie 2230 kurier dostarczył pizze zamówione w telepizzy, a ich konsumpcja spowodowała półgodzinną przerwę w maratonie. Wielu uczestników maratonu z  trudem opanowywało zmęczenie i senność. Byli jednak i tacy, którzy obejrzeli wszystkie filmy i nie zdrzemnęli się nawet na minutę.

          Ogólnie: było to nowe, ciekawe doświadczenie!

          Zdjęcia do obejrzenia w Albumie Fotograficznym.

           

          21.12.2012 Babcine opowieści

          Babcine opowieści to tytuł tegorocznych jasełek przygotowanych przez Szkolne Koło Teatralne oraz Koło Taneczne ZSS nr 10. Współpraca tych kół zaowocowała wspaniałym, oryginalnym przedstawieniem, które wzbudziło podziw nauczycieli i uczniów obecnych na sali gimnastycznej szkoły. Osią jasełkowego spektaklu jest Przypowieść o Narodzeniu Pańskim opowiadana wnukom przez babcię (w tej roli gra brawurowo J. Kurasz). Przypowieść ilustrowana jest niebanalnymi układami choreograficznymi. Przedstawienie zrealizowano z dużym rozmachem. Wzięło w nim udział 24 uczniów naszego zespołu szkół.

          Fotorelacja w Albumie Fotograficznym.

           

          11.12.2012  Prezentacja projektu edukacyjnego kl. III gimnazjum

          Wybitne postacie Górnego Śląska w okresie II Rzeczypospolitej”

           

          Dla klasy III gimnazjum Zespołu Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach dzień 11 grudnia 2012 roku był dniem szczególnym w jej edukacyjnych zmaganiach. Tego dnia odbyła się bowiem finalna prezentacja projektu edukacyjnego, którego realizacja rozpoczęła się jeszcze w ubiegłym roku szkolnym.                                                                                                                                                                        

          Motywem wiodącym i zarazem tytułem projektu były wybitne postacie Górnego Śląska w okresie II Rzeczypospolitej.Obszar tematyczny, w którym poruszali się uczniowie realizujący projekt to biografie wybitnych jednostek mających niebagatelny wpływ na rozkwit naszego miasta i rozwój regionu: Konstantego Wolnego, Wojciecha Korfantego, Michała Grażyńskiego oraz biskupa Augusta Hlonda.

          Koordynatorką projektu była pani mgr Katarzyna Ręka - wychowawczyni klasy III gimnazjum. Realizację finału przedsięwzięcia wspierały także panie: mgr Anna Szoepe oraz mgr Ewa Pozimska, która przygotowywała dwie uczennice klasy II gimnazjum do udziału w konkursie stanowiącym zwieńczenie projektu.

          Prezentacją projektu edukacyjnego, po roku przygotowań, było przeprowadzenie XI konkursu Wiedzy o Górnym Śląsku.Jak co roku w jury zasiedli nasi sprawdzeni przyjaciele: pani mgr Wiesława Wiśniewska – emerytowany nauczyciel języka polskiego, Pan Witold Grządka- emerytowany sztygar w Kopalni Staszic oraz po raz pierwszy pan Zbigniew Brudel- emerytowany górnik Kopalni Wieczorek. Jury zaszczycili swoją obecnością panowie: mgr Michał Cieślak - pracownik Działu Naukowo-Oświatowego MHK, który pełnił honory przewodniczącego oraz mgr Jerzy Dolinkiewicz – zastępca przewodniczącego Komisji Edukacji w Radzie Miasta Katowice i jednocześnie również pracownik MHK. Dobrymi duchami i obserwatorami konkursu byli: pani dyrektor ZSSnr10 – mgr Alina Ossolińska oraz pan dr Krzysztof Hałupka – kierownik Działu Naukowo- Oświatowego MHK. Konkurs otwarła pani mgr Jadwiga Lipońska- Sajdak – dyrektor Muzeum Historii Katowic.Potem stery imprezy na sali konferencyjnej w Muzeum Historii Katowic przejęli już uczniowie i uczennice klasy III gimnazjum ,którzy brawurowo poprowadzili konkurs aż po samo rozdanie nagród. Wszyscy doskonale sprawowali powierzone im funkcje. Agata Tkacz- świetnie radziła sobie w trudnej i jakże odpowiedzialnej roli konferansjerki , Ola G., Karolina B. i Ania S. - odczytywały treść poszczególnych zadań, Magda K. i Marcelina S. rozdawały uczestnikom egzemplarze zadań i zbierały prace odnosząc je do stołu jury. Adrian S. był odpowiedzialny za tablicę wyników dokładnie zapisując punktację.     

          W zmaganiach konkursowych uczestniczyło 5 szkół : ZSS nr 8 ,ZSS nr 9, ZSS nr 10,ZSS nr 12 oraz ZSS z Siemianowic Śląskich.Jak się okazało -najlepiej z zadaniami konkursowymi poradziły sobie uczennice II kl. naszego gimnazjum - Ola M. i Marlena S. zajmując I miejsce. II miejsce w konkursie zajęła drużyna z ZSS z Siemianowic Śląskich, a III miejsce przypadło w udziale uczestnikom ZSS nr 8. Reprezentanci ZSS nr 12 zajęli miejsce IV, a V miejsce zajęła drużyna z ZSS nr 9.

          Finał realizacji Projektu Edukacyjnego – czyli prowadzenie przez uczniów klasy III gimnazjum XI Rejonowego Konkursu Wiedzy o Górnym Śląsku był niewątpliwym sukcesem całego zespołu klasowego, sukcesem, na który uczniowie i uczennice pracowali cały okrągły rok. Wszystko bowiem począwszy od organizacji przedsięwzięcia w jej najdrobniejszych szczegółach, poprzez przebieg konkursu aż po klimat, jaki udało się stworzyć zależało tylko od ich mobilizacji i zaangażowania.       ​Zaproszeni na prezentację goście i pracownicy Muzeum Historii Katowic nie kryli podziwu, a my dumy… 

          Uczniom i uczennicom kl. III gimnazjum i wychowawcy Pani Katarzynie Ręce składamy najszczersze gratulacje i podziękowania za zakończony sukcesem projekt i promowanie naszej szkoły w lokalnym środowisku.

          Więcej zdjęć w  albumie fotograficznym

           

           

          04.12.2012 Wizyta przedstawicieli Ruchu Chorzów.

          W to Barbórkowe święto zawitali do nas… piłkarze K.S. Ruch Chorzów zaproszeni na wspólne spotkanie przez działający w szkole od początku  roku szkolnego 2012/2013 Zespół ds. Promocji Szkoły. Przygotowania do spotkania trwały prawie miesiąc. Uczniowie przygotowali liczne plakaty, którymi 3 grudnia ozdobiono salę gimnastyczną i korytarze szkoły. Dużym zaangażowaniem podczas tych prac wykazali się uczniowie klasy VI – Piotr Buda i Mateusz Klosok. Celem spotkania było przekazanie uczniom idei sportowych zmagań i kibicowania fair-play. Przybyli na spotkanie piłkarze Wojciech Grzyb, Matko Perdić, Krzysztof Kamiński , maskotka Ruchu Adlerek oraz przedstawicielka działu marketingu Natalia Grębowicz zachwyceni byli gorącym powitaniem i serdeczną atmosferą panującą w naszej szkole ! Dwa dni po wizycie przedstawicieli K.S. Ruch Chorzów  Dyrektor  Zespołu Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach otrzymała oficjalne zaproszenie władz klubu na spotkanie opłatkowe organizowane przez zarząd  w siedzibie klubu przy ulicy Cichej w Chorzowie.

           

           

           

          Więcej o tym spotkaniu na oficjalnej stronie klubu Ruch Chorzów.

          Fotorelacja ze spotkania w Albumie Fotograficznym.

           

          30.11.2012 Zabawa Andrzejkowa

          Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego.
          Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
          Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
          Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

          źródło: Wikipedia.

          Nasi uczniowie zgodnie z tradycją także obchodzili to święto - zdjęcia z zabawy w Albumie Fotograficznym.

           

          09.11.2012 Święto Niepodległości

          W przeddzień Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się uroczysty apel.

           

          W tym dniu szczególnie pamiętamy o naszych Symbolach Narodowych i Tych, którzy w ich obronie polegli.

          Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
          A na tej fladze, biel i czerwień,
          Czerwień to miłość,
          Biel serce czyste,
          Piękne są nasze barwy ojczyste.

          „Barwy ojczyste” Cz. Janczarski

           

          08.11.2012 Wycieczka do Częstochowy

          Dnia 8 listopada 2012 roku grupa uczestników programu Szkoła przyjazna dziecku i rodzinie wraz z opiekunkami G. Badurą, B. Kacałą i D. Kurtok udała się na wycieczkę do Częstochowy. Głównym celem tej wycieczki było zwiedzanie Klasztoru na Jasnej Górze. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. bazylikę, fortyfikacje klasztoru, skarbiec oraz wspiąć się na Jasnogórską wieżę. Ogromne, niezapomniane wrażenie wywarły na nich wota dziękczynne zgromadzone w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz moment odsłonięcia wizerunku Czarnej Madonny. Zdjęcia z wycieczki w Albumie Fotograficznym.

           

           

          30.10.2012  Święto Zmarłych

          Uczniowie naszej szkoły klasy 1, 2 i 3 odwiedzili dziś groby zmarłych.

          Śpieszmy się kochać ludzi
          tak szybko odchodzą
          i Ci co nie odchodzą nie
          zawsze powrócą
          i nigdy nie wiadomo
          mówiąc o miłości
          czy pierwsza jest ostatnią
          czy ostatnia pierwszą

           ks. Jan Twardowski

          Zdjęcia w Albumie Fotograficznym.

           


          24.10.2012 Dyskoteka szkolna

          Dziś w naszej szkole znów odbyła się dyskoteka zorganizowana przez samorząd szkolny! Bawili się nie tylko uczniowie - dobry nastrój udzielił się także opiekunom.

          Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym.

           

           

          22.10.2012 Przedstawienie "Między nami jaskiniowcami" w ZSS nr 7

          Dziś nasi młodzi aktorzy wystąpili w Zespole Szkół Specjalnych nr 7 powtarzając sukces z Dnia Nauczyciela - "Między nami jaskiniowcami" zostało entuzjastycznie przyjęte przez tamtejszą publiczność.

          Zdjęcia z występu w Albumie Fotograficznym.

           


          22.10.2012   Spotkanie uczniów kl.I-III z funkcjonariuszami Służby Ochrony Kolei

          W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyło się spotkanie z cyklu "Zabawa , ale jaka?" prowadzone przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei. Dowiedzieliśmy się jakie zasady obowiązują w pobliżu torowisk i jakie niebazpieczeństwa czyhają na nas na torach.

          WIęcej zdjęć z tego spotkania w Albumie fotograficznym.

           


          18.10.2012 Dogoterapia

          W dniu dzisiejszym uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w zajęciach dogoterapii.

          Zdjęcia z tego niezwykłego spotkania z najlepszymi przyjaciółmi człowieka można obejrzeć w Albumie Fotograficznym.

           


          15.10.2012 Dzień Edukacji Narodowej

          Z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie pod opieką Pań Doroty Kurtok, Baeaty Kacały i Laury Garuli przygotowali niezwykłe przedstawienie pod tytułem "Między nami jaskiniowcami". Świetną zabawę zawdzięczamy: Aleksandrze G., Annie Ś., Marlenie Ś., Weronice G., Ewie B., Agnieszcze R., Kamilowi G., Bolesławowi N., Agacie T., Aleksandrze M., Magdalenie M., Mateuszowi T., Natalii K., Katarzynie J. oraz Sandrze T. Wszystkim aktorom dziękujemy za wspaniały występ a Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły  życzymy wielu sukcesów zawodowych i satysfakcji z wykonywanej pracy.

          Zdjęcia z uroczystości w Albumie Fotograficznym.

           


          08.10.2012 Turniej piłki nożnej zorganizowany przez ZSS nr 9.

          I znów sukces ! Nasi uczniowie zdobyli trzecie miejsce w Turnieju piłki nożnej a w dowód uznania dostali imponujący puchar

           


          05.10.2012 I Olimpiada Szkół Specjalnych na Stadionie Śląskim w Chorzowie

          Podczas Międzyszkolnej Olimpiady Specjalnej, zorganizowanej na Stadionie Śląskim w Chorzowie, nasi reprezentanci z klas od 2 do 6 zdobyli puchar dla szkoły i wiele innych upominków.

          Galeria zdjęć z olimpiady już w Albumie Fotograficznym.

          Więcej informacji: http://chorzow.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1563587,w-piatek-na-stadionie-slaskim-odbyla-sie-i-olimpiada-szkol,id,t.html

           


          04.10.2012 Wyprawa na Bolinę

          Nasi najmłodsi koledzy byli na wspaniałej wyprawie, z której przywieźli piękne zdjęcia  - zapraszamy do oglądania w Albumie Fotograficznym.

           

           

          03.10.2012 XII Rejonowa Spartakiada Strażacka, IX Turniej Maltański i XII Konkurs Plastyczny

          Oto pierwsze sukcesy naszych uczniów w nowym roku szkolnym! Zarówno w Spartakiadzie jak i w Turnieju reprezentanci naszej szkoły zdobyli pierwsze miejsca. W Spartakiadzie reprezentowali nas: Mariusz P., Dawid C., Dawid S., Paweł D., Janusz K. oraz Sebastian S. W Turnieju wzięli udział: Agata T., Agata S., Aleksandra M. W Konkursie Plastycznym drugie miejsca zdobył Sebastian F. a wyróżniona zostala Natalia G. Dziękujemy i cieszymy się z Waszych sukcesów.

          Fotorelacja z imprezy w Albumie Fotograficznym.

           


          26.09.2012 Dyskoteka szkolna

          Dziś po południu odbyła się dyskoteka szkolna. Dobry humor i nastrój do zabawy dopisywał wszystkim, czego efekt można obejrzeć w Albumie Fotograficznym.

           

           

          11.09.2012 Pierwsze spotkanie Samorządu Szkolnego

          W dniu dzisiejszym odbyło się pierwsze spotkanie Samorządu Szkolnego. Miło nam poinformować, że Przewodniczącą  Samorządu została Aleksandra M. Gratulujemy i życzymy sukcesów.

           

           

          05.09.2012 Wybory Opiekuna Samorządu Szkolnego.

          W dniu 05.09.2012 roku w naszej szkole zorganizowano wybory Opiekuna Samorządu Szkolnego. Nowym opiekunem została Pani Laura Garula.

          Gratulujemy !!!

           

          03.09.2012 Rozpoczęcie roku szkolnego

          Witamy w nowym roku szkolnym 2012/2013!

          Szczególnie witamy nowych uczniów naszej szkoły. Życzymy wszystkim sukcesów i wielu niezapomnianych chwil w murach Zespołu Szkól Specjalnych nr 10.

          Więcej zdjęć z rozpoczęcia  w Albumie Fotograficznym.