• Nagłówek

   • Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
    Uroczyste zakończenie roku przebiegło w bardzo przyjaznej, zabawnej i jednocześnie wzruszającej atmosferze. Niestety przyszło nam pożegnać się z niektórymi nauczycielami oraz z naszymi wspaniałymi ósmoklasistami- od dziś absolwentami szkoły podstawowej. Życzymy Wam powodzenia na kolejnym etapie edukacji i pamiętajcie: coś musi się skończyć aby coś mogło się rozpocząć. Jak zabrzmiało to w jednej z piosenek "spełniajcie swoje marzenia".
    Podczas uroczystego zakończenia  roku szkolnego Prezydium Rady Rodziców przekazało na ręce Pani Dyrektor mgr Elżbiety Kiper kwiaty i  puchar, ufundowany z prywatnych środków, z podziękowaniami  dla wszystkich nauczycieli za pracę w roku szkolnym 2018/2019.

    Prócz tego piękny bukiet z podziękowaniami za pracę otrzymała też Pani Ania Płuska - zastępca dyrektora szkoły. Pożegnalnym bukietem i pamiątkową statuetką obdarowana została pani Marzena Hoffmann-Franki, która po dziewięciu latach zakończyła swoją pracę w naszej szkole oraz pan Krzysztof Lasocki, który żegna się z nami… choć chyba nie do końca. Bukiecikiem kwiatów pożegnana została też pani Ania Serafin.
    Ogromną niespodzianką i wielkim zaskoczeniem był  dla opiekuna Rady Rodziców kosz słodyczy i piękny własnoręcznie wykonany bukiet różyczek, który przygotowały jako podziękowanie panie z Prezydium Rady.

    /Natalia Krawczyk, Katarzyna Ręka/

     

    Odwiedziny w hospicjum Cordis
    Bog stworzył nauczyciela ..... z tym przedstawieniem odwiedziliśmy podopiecznych hospicjum Cordis. To już kolejne odwiedziny naszych uczniów w hospicjum, zawsze wiąże się ono z wielkimi emocjami. Były też piosenki śpiewane przez grupę prowadzona przez p.Ele Maj. Dziękujemy za zaproszenie i zorganizowanie wyjścia przez p.Opuchlik

    /Małgorzata Wojnarowicz/

     

    Wycieczka do Zatoru
    W dniu 15 czerwca uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Zatoru, której organizatorem była pani Małgorzata Wojnarowicz we współpracy z panią Aliną Ossolińską, która była zarazem kierownikiem wycieczki.

    Wycieczka była nagrodą dla uczniów, którzy w ciągu całego roku szkolnego wykazali się wyróżniającą frekwencją oraz byli najlepsi pod względem wyników w nauce i zachowania. Do sfinansowania wycieczki przyczyniła się Rada Rodziców, która wyasygnowała na ten cel trzysta złotych.

    Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Małgorzata Kleser, Alina Ossolińska, Katarzyna Ręka, Barbara Studziżba i Małgorzata Wojnarowicz, a wspierał panie pan Krzysztof Kleser. Celem tej wycieczki był największy w Polsce Park Ruchomych Dinozaurów „Zatorland” mieszczący się w malowniczym miasteczku Zator na terenie małopolski, w pobliżu Wadowic i Oświęcimia.

    Po dotarciu na miejsce uczniowie spędzili czas i na rozrywce i na edukacji. Najpierw oglądali ciekawie zaaranżowany „Dom do góry nogami”, potem dalsze atrakcje w kompleksie pod nazwą „Park Owadów, w którym mieści się 16 gigantycznych figur insektów między innymi: modliszka, żuk, rohatyniec, jelonek rogacz, stonka ziemniaczana, biedronka, czy konik polny. Było też trochę aktywności fizycznej na placu zabaw.

    Następnie wszyscy uczestnicy do woli wybawili się na autodromie, kolejkach, karuzelach, które znajdują się w lunaparku. Po doznaniach rozrywkowo - edukacyjnych na świeżym, choć niezwykle upalnym powietrzu można było przenieść się w w świat prehistoryczny, gdzie w kinie 5D odbyła się projekcja filmu z efektami specjalnymi o życiu dinozaurów. Po seansie w kinie parkową kolejką dojechaliśmy do miejsca, w którym czekał na nas smaczny obiad.

     Zaraz po posiłku przeszliśmy spacerkiem do letniego Parku Mitologii Greckiej pięknie umiejscowionego  na Stawie Piastowskim, który oglądaliśmy po części spacerując ale także  z tramwaju wodnego, który meandruje między 30 posadowionymi na wodzie figurami greckich bogów, herosów oraz mitycznych stworów.

    Następnie z zainteresowaniem oglądaliśmy wystawę dinozaurów, która liczy ponad 100 figur ruchomych prehistorycznych gadów, rozlokowanych na terenie starego lasu, w którym można było również podziwiać kilkusetletnie okazy drzew. Szliśmy też wzdłuż wytyczonej ścieżki edukacyjnej, która kończy swój bieg przed Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, w którym także poza licznymi częściami szkieletów różnych dinozaurów,  uczestnicy wycieczki oglądali ekspozycję minerałów i kamieni ozdobnych.

    Później jeszcze trochę czasu spędziliśmy korzystając z urządzeń, karuzeli i innych dziwnych, lunaparkowych pojazdów.

    Z Lunaparku przenieśliśmy się już w realnych rozmiarów busik ponieważ nadszedł już czas na powrót do Szopienic…

    Słoneczna i wyjątkowo upalna pogoda (ponad 30oC)  absolutnie, w żadnym stopniu nie zakłóciła całodziennego pobytu na powietrzu. Bardzo udana pod każdym względem wycieczka dostarczyła wszystkim jej uczestnikom wielu przeżyć oraz  mnóstwa  wrażeń.

    /Katarzyna Ręka/

     

    Turniej piłki nożnej

    Dnia 5 czerwca 2019 roku odbył się Turniej piłki nożnej zorganizowany przez naszą Szkołę. Pan K. Kleser, Pani K. Łącka-Stanek oraz Pan B. Gaweł zadbali o to aby rywalizacja przebiegła w sposób bezpieczny i wesoły. Pogoda dopisała, wszyscy świetnie się bawiliśmy. I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 7 w Katowicach, II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 60 im. Marii Grzegorzewskiej w Katowicach, III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 39 im. Jana Pawła II, IV miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły. Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!

    /Kamila Łącka-Stanek/

     

     

    Kolorowy Dzień Dziecka

    Takim hasłem został opatrzony ten wesoły  wielobarwny dzień, który odbył się w piątek 31maja 2019r. Przygotowywany i zorganizowany został z wielkim zaangażowaniem wszystkich nauczycieli naszej szkoły jak również przez radę rodziców Jak co roku  miał formę zabawy sportowo-rekreacyjnej.

    Uroczystego otwarcia tegorocznego KOLOROWEGO DNIA DZIECKA dokonała pani dyrektor mgr Elżbieta Kiper witając wszystkich uczestników i życząc im udanej zabawy. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich sił na wielu stanowiskach sportowych. Dzieci rywalizowali na terenowym torze przeszkód, skakali na dmuchanych piłkach, rywalizowali w skokach w workach, rzucali piłką lekarską na odległość oraz pokonywali trasę na rowerowym torze przeszkód, który imitował prawdziwe drogowe miasteczko. Dużą popularnością cieszyły się zabawy rzutne i skoczne. Pomiędzy konkurencjami każdy uczestnik mógł poczęstować się smacznym ciasteczkiem oraz zaspokoić pragnienie chłodnym napojem. Wszyscy chętni których idolem jest Robert Lewandowski mogli zasmakować przygody piłkarskiej uczestnicząc w turnieju piłki nożnej. Każdy uczestnik po zaliczeniu wszystkich konkurencji otrzymał nagrodę w postaci koszulki oraz kamizelki odblaskowej, jak również został poczęstowany słodkim upominkiem w postaci loda . Impreza nie miałaby takiej barwy i takiego smaku gdyby nie dobre serce sponsora, którego pozyskała nasza Rada Rodziców, a którym była Cukiernia Europejska z Katowic, której właścicielami są państwo Anna i Eugeniusz Ćmielowie.

    /Krzysztof Keser/

     

     

    Innowacja pedagogiczna
    W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna o charakterze  metodyczno – organizacyjnym pn.Ceramika - to nie takie trudne, której zadaniem jest przybliżenie zainteresowanym zawodu ceramika. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do podejmowania działań na rzecz innych, dzielenia się swoimi umiejętnościami i wiedzą, aktywnego, kreatywnego uczestnictwa w życiu szkoły, dzielnicy, współpracy ze środowiskiem lokalnym.

    Przeprowadzony został cykl zajęć ceramicznych (lekcje otwarte), na które zapraszaliśmy przedszkolaków, młodzież, rodziców, a także seniorów - mieszkańców dzielnicy Szopienice. Innowacyjność tych lekcji polegała na odwróceniu ról – uczniowie  naszej placówki mieli okazję pokazać swoje umiejętności oraz nauczyć innych nowych, nieznanych im umiejętności w zakresie wytwarzania ceramik. Takie działania wzmocniły poczucie własnej wartości uczniów. Nasi podopieczni czuli się wyróżnieni mogąc aktywnie wziąć udział w innowacji; zdarzało się, że uczniowie sami dopytywali się, czy będą mogli poprowadzić zajęcia dla zaproszonych gości.

    Jedną z klas objętych innowacją jest klasa IIIa, która dwukrotnie gościła na swoich zajęciach rodziców oraz klasę IIIb i panią Dyrektor Elżbietę Kiper. Uczniowie klasy IIIa, wspierani przez nauczyciela plastyki i ceramika - p. Barbarę Studziżbę - udzielali wskazówek i „nadzorowali” wykonywanie ceramik przez swoje mamy oraz kolegę z równoległej klasy (zdjęcia z zajęć odbytych w dniu 22 maja br. poniżej).

    W ankietach ewaluacyjnych oraz w trakcie swobodnych wypowiedzi respondenci wysoko ocenili wartość innowacji pedagogicznej „Ceramika - to nie takie trudne”. Ich zdaniem u uczestników nastąpił postęp w zakresie:

    • rozwoju kreatywności uczniów;
    • rozwoju kreatywności nauczycieli;
    • integracji uczniów ze środowiskiem lokalnym;
    • rozwoju aktywności uczniów i nauczycieli;
    • zaangażowania i efektywnej współpracy  mieszkańców dzielnicy ze szkołą;
    • rozwoju umiejętności  współpracy w grupie.

    Uczestnicy innowacji są zainteresowani kontynuacją innowacji. Niewykluczone więc, że spotkamy się po wakacjach.

    /Alina Ossolińska/

     

    Wernisaż prac plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej nr 55 
    W dniu 30 maja kolejny raz odbyła się wystawa prac plastycznych naszych uczniów. Tradycyjnie swoich wnętrz użyczyła Biblioteka Śląska w Katowicach w Oddziale Integracyjno – Biblioterapeutycznym przy ulicy Ligonia. Organizatorem wernisażu była  pani Barbara Studziżba.

    W Małej Galerii  w bibliotece wyeksponowane zostały wybrane prace wszystkich naszych uczniów, które wykonane zostały w różnorodnych technikach i tematyce. Zaprezentowane zostały piękne grafiki,  rysunki wykonane pastelami, kredkami ołówkowymi, akwarele i inne prace malarskie, które stanowiły ciekawe połączenie wyobraźni, kreatywności i pomysłowości młodych autorów. Prace te powstawały pod kierunkiem  pani Barbary Studziżby oraz pani Katarzyny Ręki. Pani Barbara Studziżba zajęła się opracowaniem oraz drukiem zaproszeń dla rodziców  naszych uczniów oraz plakatów informacyjnych,  zebrała  plastyczne wytwory uczniów, wykonała ich oprawę graficzną. Wernisaż nie mógł obyć się bez poczęstunku dla samych autorów prac jak i ich wychowawców i nauczycieli, który przygotowała pani Małgorzata Wojnarowicz.
    Serdecznie dziękujemy pani kierownik  i pracownikom działu Integracyjno Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej za przyjęcie, za umożliwienie zorganizowania wystawy prac  naszych uczniów, dziękujemy pani Barbarze Studziżbie za organizację wernisażu oraz wszystkim autorom prac i nauczycielom, pod których kuratelą prace te powstawały.

     

     

    Rekolekcje w Archikatedrze Chrystusa Króla 
    5 kwietnia  uczniowie naszej szkoły brali udział w rekolekcjach w katowickiej Archikatedrze.

    Po chwilach refleksji i skupienia był też czas na relaks, na przejście na rynek, gdzie znajdowało się wiele atrakcji na świątecznym kiermaszu.

     

     

     

    Zielone Borki - Nordic walking
    27 marca pani Aleksandra Borkowska i pani Agnieszka Pilawska wybrały się z naszymi uczniami na pięciokilometrowy marsz Nordic Walking po zielonych terenach Borek.

    Pogoda dopisała, kondycja i humory także. Wszyscy uczestnicy  powrócili zadowoleni.

     

     

     

    Konkurs ekologiczny
    20 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w corocznie organizowanym w Szkole Podstawowej nr 60 Specjalnej Konkursie Ekologicznym. Konkurs składał się z dwóch części teoretycznej i praktycznej. Uczniowie przesadzali bratki, robili kanapki stosując zasady zdrowego stylu żywienia. W bardzo miłej atmosferze wszyscy bardzo dobrze się bawili.

     

     

    Konkurs kulinarny

    19 marca uczniowie naszej szkoły w składzie: Katarzyna Gajda (VIIb), Magdalena Sojka (VIIb), Daniel Skolik (VIIb), Łukasz Orlik (VIb) i Tomasz Siekiera (VIb) pod opieką p. Eli Maj i Anny Szoepe brali udział w Spotkaniu Inauguracyjnym w ramach X Międzynarodowych Mistrzostw Kulinarnych organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 7 w Katowicach. Mistrzostwa odbywały się w restauracji Królestwo. W spotkaniu brały udział zaprzyjaźnione szkoły specjalne oraz przedstawiciele szkół specjalnych z Ostrawy, Koszyc, Kolonii oraz Miskolca.

    Zadaniem uczestników było przygotowanie przepisu na ciastko wielkanocne oraz występu artystycznego. Nasi uczniowie zaśpiewali dwie piosenki, przygotowali przepis na czekoladową paschę. W trakcie mistrzostw kulinarnych przygotowali surówkę z kapusty kiszonej i lepili kluski, ozdabiali stół. Zmaganiom kulinarnym towarzyszył szef kuchni, który w trakcie występów artystycznych "wyczarował" dla wszystkich uczestników pyszny śląski obiad. Rosół z makaronem, rolada z kluskami i surówka z kapusty kiszonej.

    Zwięczeniem poczęstunku był jubileuszowy tort ozdobiony flagami państw, których uczestnicy brali udział w spotkaniu. W trakcie mistrzostw kulinarnych panowała ciepła, serdeczna i pełna radości atmosfera. Wszyscy dobrze się bawili. Na zakończenie uczestnicy otrzymali dyplom i słodki upominek oraz zaproszenie do wzięcia udziało w spotkaniu za rok.

    /Anna Szoepe/

     

    Międzyszkolny wielobój sprawnościowy

    W dniu 13 marca uczniowie klasy Ia, IIIa i IIIb wzięli udział w Międzyszkolnym Wieloboju Sprawnościowym organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Katowicach.

    Każdy z uczniów robił wszystko co w jego mocy aby drużyna dobrze się zaprezentowała. Wszystkie zadania zostały ukończone. Nasza drużyna zajęła VII miejsce. Wszyscy świetnie się bawili i wyrazili chęć udziału w kolejnych zawodach.

    /Aleksandra Świerkula/

     

    Wycieczka do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
    W tym roku obchodzimy 100 rocznicę I Powstania Śląskiego, tak ważnego dla zdarzeń związanych z odzyskaniem naszej niepodległości. Dlatego w dniach 16 i 23 maja uczniowie, którzy nie pojechali na Zieloną Szkołę uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, gdzie wraz z przewodnikiem przenieśli się w gorący czas walk toczonych o polskość Górnego Śląska.

    Uczniowie oglądali film poświęcony okresowi walk powstańczych, kiedy to ważyły się losy tożsamości naszego regionu, z zainteresowaniem podziwiali militaria tego okresu, mundury oraz liczne dokumenty i prasę związaną z trzema powstaniami i plebiscytem.

    /Katarzyna Ręka/

     

    Warsztaty kulinarne w pizzerii Da Grasso w Katowicach
    Po edukacyjnej części wycieczki, uczniowie z wielką ochotą wzięli udział w Warsztatach Kulinarnych, które odbyły się w Pizzerii Da Grasso w Katowicach. Tam zapoznali się z krótką historią powstania pizzy, z podstawowymi składnikami tego włoskiego dania, następnie przystąpili do samodzielnego przygotowania pizzy, by potem razem biesiadować, zwracając uwagę na właściwe zachowanie w restauracji.

    Zarówno wyjście do muzeum, jak i warsztaty odbyły się z inicjatywy Rady Rodziców, która także sfinansowała wyjścia.

    Dziękujemy bardzo Radzie Rodziców, organizatorom i wszystkim nauczycielom sprawującym opiekę nad naszymi uczniami podczas wyjazdów.

    /Katarzyna Ręka/

     

     

    Wystawa interaktywna "Zmysł w akcji: Zobacz Dotknij Poczuj" 
    8, 12 i 15 marca uczniowie naszej szkoły podzieleni na grupy mieli możliwość odwiedzić wystawę interaktywną "Zmysły w akcji: zobacz dotknij poczuj" na terenie centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach.

    Na własnej skórze mogli przekonać się w jaki sposób nasze zmysły wpływają na postrzeganie rzeczywistości. Poprzez zabawę uczniowie mogli poćwiczyć m.in. równowagę, sprawdzić balans własnego ciała, poznać bosymi stopami podłoża, zaobserwować wiele złudzeń optycznych oraz rozbudzić 5 zmysłów poprzez współpracę z kolegami.

    /Aleksandra Świerkula/

     

    Dzień Kobiet
    W piątek 8 marca w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Kobiet. Uczniowie z naszej szkoły: Tomek Siekiera, Łukasz Orlik oraz Mourice Klaus zaśpiewali dwie piękne piosenki a Jonatam Stawinoga złożył życzenia dla wszystkich dziewczynek i kobietek z naszej Szkoły. Na koniec zostały rozdane słodkości od Samorządu Uczniowskiego dla płci pięknej Naszej Szkoły.

    /Kamila Łącka-Stanek/

     

    Konkurs z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu
    Dnia 8 marca w naszej szkole odbył się konkurs z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Były to zmagania międzyklasowe. W konkursie podzielonym na trzy tury, ze względu różny na poziom trudności, wzięły udział wszystkie klasy. Pierwszą turę, bezkonkurencyjnie wygrała klasa Va, tóż za nimi uplasowała się klasa Ia, na trzecim zaś miejscu znaleźli się uczniowie z klasy VIa.

    /Aleksandra Świerkula/

     

    XVIII Międzyszkolny Turniej Sportowy w Dwa Ognie
    6 marca Nasza szkoła wzięła udział w XVIII Międzyszkolnym Turnieju Sportowym w Dwa ognie, który odbył się w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 7 w Katowicach. Nasi uczniowie: Tomek, Magda, Szymon, Marcel oraz Daniel walczyli do ostatniej minuty gry. Zdobyli puchar za zajęcie III miejsca. Opiekunami były Pani Laura oraz Pani Kamila.

    /Kamila Łącka-Stanek/

     

    Tłusty czwartek w naszej świetlicy

    Zgodnie z tradycjami, związanymi z pożegnaniem karnawału 28 lutego, w naszej szkolnej świetlicy wychowawczynie zorganizowały „Tłusty Czwartek”.  Zakupiły 72 pączki, tak, by dla żadnego ucznia nie zabrakło. Pięknie ułożone na talerzach apetycznie wyglądające pączki ....... zniknęły w mig. Wszyscy uczniowie wyjątkowo chętnie odwiedzali świetlicę ... czasem nawet kilkukrotnie.

    /Katarzyna Ręka/

     

     

    Ferie w mieście

    W okresie ferii zimowych w naszej placówce, w ramach akcji „Ferie w mieście”, odbywały się półkolonie. Udział w półkoloniach dla uczestników był bezpłatny. Nasze działania wsparli sponsorzy:

    Hipermarket „Carrefour” Katowice zafundował dzieciom słodki poczęstunek z okazji Walentynek oraz przekazał darowiznę rzeczową (żywność), która nie tylko zaspokoiła potrzeby związane z realizacją „Ferii w mieście” ale będą z niej korzystać również uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć z techniki.   

    Dzięki ofercie Pałacu Młodzieży w Katowicach uczestniczyliśmy w zajęciach sportowo-rekreacyjnych na basenie oraz braliśmy udział w projekcjach filmowych w kinie.

    Półkolonie wsparli również: jedna z firm w Szopienicach; ksiądz Grzegorz Krząkała – proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej; wychowawcy i kierownik „Ferii w mieście” oraz jeden z nauczycieli naszej placówki, dzięki czemu uczestnicy wypoczynku wzięli udział w wielu bardzo atrakcyjnych wyjazdach i zajęciach.

    W okresie „Ferii w mieście” uczestnicy:

    • wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Dąbrowie Górniczej;
    • uczestniczyli w zajęciach zumby;
    • zwiedzili egzotarium w Sosnowcu oraz wzięli udział w prelekcji i warsztatach „Zapachy przyrody” prowadzonych przez pracowników egzotarium;
    • wzięli udział w zajęciach profilaktyczno-edukacyjnych Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie;
    • odwiedzili Mc Donalda w Katowicach;
    • przekazali do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu zebraną w ramach szkolnej zbiórki karmę i koce dla zwierząt;
    • podziwiali kilkadziesiąt przepięknych, kolorowych papug w Papugarni w Katowicach;
    • wzięli udział w prowadzonych metodami aktywnymi zajęciach warsztatowych „Fascynujący Świat Pszczół” oraz zajęciach warsztatowych „Fascynujący Świat Mrówek”, które przybliżyły słuchaczom świat tych niesamowitych owadów.

    W trakcie prelekcji uczestnicy mogli dotknąć plastra pszczelego, zajrzeć do wnętrza prawdziwego ula a nawet spróbować pszczelich produktów. Wykonali świeczkę z wosku pszczelego, zbudowali model mrowiska, które wraz pałeczką do miodu, kolorowymi folderami, ekologiczną linijką z emblematem mrówki oraz drewnianym modelem mrówki zabrali do domu. Zajęcia każdorazowo zakończyły się rozdaniem pamiątkowych dyplomów.

     

    /Alina Ossolińska/

     

    Dzień Babci i Dziadka
    30 stycznia  w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Tradycyjnie już jak co roku zaproszeni byli goście - babcie i dziadkowie naszych uczniów, oraz członkowie Klubu Seniora działającego przy MDK  Szopienice-Giszowiec. Niestety Klub Seniora w tym roku reprezentowała tylko jedna pani. Spotkanie rozpoczęła Pani dyrektor Elżbieta Kiper, witając wszystkich gości, następnie uczniowie przedstawili Jasełka i krótki program dedykowany babciom i dziadkom, złożyli życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonane upominki. Po występach goście, uczniowie i nauczyciele spotkali się przy stole na słodkim poczęstunku. Częścią artystyczną kierowała Pani Małgorzata Wojnarowicz, w przygotowaniu uczniów do występu pomagali wychowawcy i pozostali nauczyciele, za co serdecznie dziękujemy. Pozostałą częścią przygotowań - zaproszenia, poczęstunek, przygotowanie sali, koordynacja całości imprezy- zajmowała się Pani Adriana Dąbek. Upominki dla gości uczniowie przygotowali pod kierunkiem Pani Barbary Studziżby. Wszystkich gości zapraszamy na kolejne spotkanie za rok.

    /Adriana Dąbek/

     

    Prelekcja na temat bezpieczeństwa
    W dniu 29 stycznia wszyscy uczniowie naszej szkoły brali udział w prelekcji na temat bezpiecznych ferii organizowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną w Katowicach-Szopienicach. Strażacy przestrzegli wszystkich, czym grozi wchodzenie na zamarznięte jeziora, pokazali i opowiedzieli jak wygląda sprzęt ratunkowy. Najwięcej jednak emocji wzbudził pokaz ratowania tonącej osoby na akwenie wodnym obok jednostki. Mamy nadzieję, że przedstawione zmagania będą przestrogą dla naszych uczniów.

    /Aleksandra Świerkula/

     

    Jasełka dla rodziców
    28 stycznia odbyło się w naszej szkole zebranie rodziców podsumowujące pierwszy semestr nauki w roku szkolnym 2018/2019. Spotkania te rozpoczęliśmy miłym akcentem na sali gimnastycznej. Uczniowie z naszej szkoły, w nieco innej obsadzie aktorskiej wystąpili dla rodziców i opiekunów. Niektórzy z występujących wcielili się w swoje postacie chwilę przed wystepem, jednak nagrodzeni gromkimi brawami zostali utwierdzeni w przekonaniu, że było wart... Dziękujemy.

    /Aleksandra Świerkula/

     

    XIX Dzielnicowy konkurs Dziecięcych Zespołów Jasełkowych
    17 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIX Dzielnicowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Jaselkowych w Miejskim Domu Kultury Szopienice - Giszowiec. Podczas pięknego przedstawienia dzieci z naszej szkoły przeniosły nas w czasie do narodzenia pańskiego. Przedstawienie ukazało, jak cenna jest bezinteresowność i niewinność dzieciństwa. Przedstawienie naszych podopiecznych spotkało się z wielkim zainteresowaniem, zajęli tym samym drugie miejsce. Wszystkim aktorom serdecznie gratulujemy.

    /Aleksandra Świerkula/

     

     

    Bożonarodzeniowy kiermasz
    W dniu 13 grudnia, tuż przed spotkaniem z rodzicami odbył się szkolny kiermasz świąteczny. Inicjatorką i pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia była pani Ola Świerkula, która wraz z dziećmi, przy wydatnej pomocy pani Sylwii Szmurło przygotowała piękne ozdoby i dekoracje świąteczne. Przygotowanie dekoracji świątecznych wsparła także pani Ania Szoepe. Rada Rodziców aktywnie włączyła się w organizację kiermaszu, nasze mamy: pani Ania, pani Sabina i pani Iza upiekły pyszne domowe ciasta i wydatnie pomagały w prowadzeniu stoiska. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wszystkie zebrane środki zostały przekazane na dofinansowanie wycieczki na koniec roku szkolnego, która stanowi coroczną nagrodę dla uczniów z najwyższą frekwencją, bardzo dobrym zachowaniem i najlepszymi wynikami w nauce.

    /Katarzyna Ręka/

     

    Św. Mikołaj w naszej szkolne
    W dniu św. Mikołaja  6 grudnia w naszej szkole także zjawił się  Mikołaj. Prócz słodkiej niespodzianki, którą dostali od Mikołaja  uczniowie,  Rada Rodziców zafundowała wszystkim naszym dzieciom mikołajkowe czapeczki. Dzięki temu w tym dniu cała szkoła wyglądała mikołajkowo-kolorowo.

     

     

    Festiwal Talentów
    Dnia 20.11.2018r. uczennica Klaudia Janiec wzięła udział w Festiwalu Talentów, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 39 w Katowicach. Klaudia brała udział w kategorii solistów. Festiwal odbył się w Miejskim Domu Kultury w Bogucicach.
     

    /Bartosz Gaweł/

     


    Festiwal Otwartych Serc
    Dnia 23.10.2018r. uczennica naszej szkoły - Klaudia Janiec wzięła udział w Festiwalu Otwartych Serc organizowanym przez Starochorzowski Dom Kultury. Klaudia brała udział w kategorii wokalnej, gdzie zajęła 3 miejsce. Do konkursu uczennica przygotowywana była przez panią Żanetę Ostrowską, a na sam konkurs z uczennicą pojechał pan Bartosz Gaweł oraz pani Sylwia Szmurło. Gratulujemy Klaudii osiągnięcia !

    /Bartosz Gaweł/

     

    Turniej piłki nożnej Szkół Specjalnych
    Dnia 10.10.2018r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Turnieju Piłki Nożnej Szkół Specjalnych. Opiekunami drużyny byli mgr Krzysztof Kleser oraz mgr Bartosz Gaweł. Szkołę reprezentowali następujący uczniowie : Oliwia Więczkowska, Daniel Skolik, Radosław Gajda, Magdalena Sojka, Jonatan Stawinoga, Tomasz Siekiera, Marcel Bańczyk
    W trakcie zawodów panowała sportowa atmosfera, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 55 Specjalnej w Katowicach zajęli 3 miejsce.

    /Bartosz Gaweł/