• rok szkolny 2021/2022

    • Wojewódzki Konkurs Pięknego Czytanina
     W maju tego roku odbył się w formie elektronicznej XXXII Wojewódzki Konkurs Pięknego Czytania.  
     Konkurs oceniony był do 10 czerwca w Dziale Integracyjno-Biblioterapeutycznym Biblioteki Śląskiej przy ul. Ligonia 7 w Katowicach. 
     Wydarzenie było objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Katowice. 
     W tegorocznej edycji konkursu uczestnicy przygotowywali  fragment z książki pt.: „ Dziennik Cwaniaczka” Jeffa Kiney’a. 
     W konkursie udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 55 Specjalnej w Katowicach; ze Szkoły Podstawowej nr  61 Specjalnej w Katowicach, ze Szkoły Podstawowej nr 7 Specjalnej w Katowicach oraz ze Szkoły Podstawowej Specjalnej w Mysłowicach.
     Jury oceniało:
     * Płynność czytania,
     * właściwą interpretację tekstu
     * interpunkcja czytanego tekstu.

     Pierwsze miejsce zajął uczeń Szkoły Podstawowej nr 55 Specjalnej w Katowicach - Jakub l.
     Drugie miejsce ex aequo zajęła uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 61 Specjalnej w Katowicach - Sandra T.  oraz uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 7 Specjalnej- Aleksandra T.

     Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

     /Joanna Sawicka/

      

     Młodzieżowe Mistrzostwa Śląska w Marszach na Orientację
     01.06.2022r., uczniowie klasy 8b udali się na Młodzieżowe Mistrzostwa Śląska w Marszach na Orientację do Sławkowa. Zadaniem uczestników było odnalezienie wszystkich punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie, w określonym czasie. Celem zawodów była praca w zespole, orientacja w terenie, czytanie mapy, rozpoznawanie kierunków świata, poruszanie się bez pomocy gps, wyznaczanie azymutów, myślenie abstrakcyjne. Uczniowie naszej szkoły zdobyli 10 miejsce na 15 drużyn w kategorii młodzieżowej. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Ale watro było zgłosić się do udziału w zawodach, gdyż zabawa była naprawdę udana, a przeżycia na długo pozostaną w pamięci uczestników. 

     /Klaudia Działach/

      

     VII Konkurs i Przegląd Spotów Profilaktycznych
     31 maja 2022 roku uczniowie naszej szkoły: Paweł K., Wiktor K. oraz Ireneusz G. uczestniczyli w VII Konkursie i Przeglądzie Spotów Profilaktycznych realizowanym w ramach programu Profilaktyki Rówieśniczej w Katowicach.  Tegorocznym tematem przewodnim konkursu  zorganizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach, Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną nr 5 w Katowicach, Komendę Miejską Policji w Katowicach oraz Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką w Katowicach było: Uważni i Odważni. Kilka tygodni wcześniej nasi chłopcy przygotowali spot podejmujący tematykę zdrowia psychicznego, który został zgłoszony do konkursu. Spośród 25 zgłoszonych do konkursu spotów jury wyróżniło5, w tym projekt przygotowany przez Pawła, Wiktora i Irka. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż nasi uczniowie  byli  jedynymi wyróżnionymi uczniami szkoły podstawowej!  Pozostałe 4 wyróżnione projekty przygotowane zostały przez uczniów szkół średnich. Chłopcy otrzymali dyplomy oraz interesujące nagrody rzeczowe. Przy okazji nasi uczniowie zwiedzili  Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką w Katowicach. Mieliśmy okazję zwiedzać nie tylko miejsca dostępne dla czytelników, ale również podziemia biblioteki tj.  magazyn książek, komory dezynfekcyjne czy teżrozdzielnię - zmechanizowany punkt zwrotów książek. Zobaczyliśmy, jak działa nowoczesna biblioteka. Gratulujemy raz jeszcze uczniom wyróżnienia i życzymy kolejnych sukcesów.

     /K, Działach, S. Jędrach/

      

     31 Maja  Światowy Dzień bez Papierosa

     Światowy Dzień bez Papierosa był okazją aby w naszej szkolepromować zdrowy stylu życia bez nikotyny, z dala od papierosowego dymu.

     Przedsięwzięcia miało na celu: promocję zdrowego stylu życia wolnego od tytoniu,przekazanie informacji o przyczynach, dynamice i skutkach uzależnienia od tytoniu, uświadomienie zagrożeń, jakie niesie nałóg palenia papierosów, podkreślenie korzyści wynikających z rzucenia palenia papierosów, uświadomienie skutków nikotynizmu biernego.-ukazanie społecznych i zdrowotnych skutków palenia papierosów przez młodzież.

     Wszystkie klasy aktywnie uczestniczyły w podejmowanych działaniach. Młodsze klasy 2a,3a,3b oraz 5a, 7c, 7a/8dzajęły się wykonaniem plakatu z hasłem przewodnim „Mamo, tato nie pal”.

     Klasy starsze wzięły udział  na zajęcia pod hasłem:„Za i przeciw paleniu tytoniu- zdecyduj sam”. Na zakończenie , których wszyscy mogli degustować pyszne, dojrzałe truskawki oraz waniliowy serek czyli zdrowe pyszności zamiast papierosa.

                                                                                                  /Edyta Uchnast/

      

      

     Dzień Europy w szkole

     W celu przybliżenia tematyki europejskiej opracowany został plan obchodów Dnia Europejskiego. 9 maja obchodziliśmy w naszej szkole to ważne święto.  

     Nasze zajęcia miały formę mini podróży po Europie, która przybliżyła  nam kraje Unii Europejskiej. Wszystko po to aby nasi uczniowie  teraz i w przyszłości czuli się pełnoprawnymi  Europejczykami. Rozumieli i wiedzieli co nas odróżnia od innych narodów. Co my jako Polacy możemy wnieść z naszego dziedzictwa kulturowego do wspólnoty państw europejskich. Nie mniej ważne było: upowszechnianie wiedzy o Europie- państwach, historii, geografii, sztuce, nauce, sławnych postaciach, przybliżanie rozumienia człowieka i świata, kształtowanie poczucia jedności europejskiej.

     Działo się sporo. Była piosenka o Europie, zagadki, kolorowanie flag państw unijnych oraz obrazów charakterystycznych dla danych krajów. Wyklejanie flagi oraz krótki film to jeszcze nie wszystko. Podsumowaniem zajęć było układanie na prostokątnych tackach z kolorowych produktów spożywczych barw flagi wybranego państwa. Nie brakło degustacji pysznych   produktów. Wszyscy pracowali zgodnie i dużym zaangażowaniem. 

     /Edyta Uchnast/

      

     22 kwietnia 2022 – Międzynarodowy Dzień Ziemi

     Uczniowie naszej Szkoły jak co roku, kreatywnie świętowali ten wyjątkowy Dzień. Hasło „Zainwestuj w naszą planetę” dało uczestnikom imprezy powód do przemyślenia, co sami mogą zrobić, aby zatrzymać niekorzystne zmiany w naszym jedynym domu - Ziemi. W celu poszerzenia swojej wiedzy, uczniowie zapoznali się z treścią gazetki umieszczonej w holu szkoły. Oglądając film poznali historię Dnia Ziemi. Wykazali się dużą wiedzą, odpowiadając na pytania quizu o Ziemi. Eksperymentowali, tworząc za pomocą barwników, „rosnących farb”, i dostępnych w gospodarstwie domowym octu i sody, ciekawe krajobrazy naszej planety i zjawiska przyrodnicze. Wszyscy świetnie się bawili, dowiadując się, że INWESTOWANIE W NASZĄ PLANETĘ jest możliwe do zastosowania w codziennym życiu: oszczędzając wodę, energię elektryczną, naprawiając, zamiast wyrzucać, gdy coś się zepsuje, segregując śmieci, robiąc zakupy z własną torbą, chroniąc zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt.  Uczniowie stwierdzili, że tak właśnie chcą inwestować i uratować BŁĘKITNĄ PLANETĘ!

     /Iwona Kapuściak/

      

     Hospicjum Cordis w Katowicach
     Uczniowie Szkoły Podstawowej 55 wraz z nauczycielkami p. Elą Maj, Anna Opuchlik i Ola Domańską zaniosły własnoręcznie wykonane kartki wielkanocne wraz z dołączonymi życzeniami do podopiecznych Hospicjum Cordis w Katowicach. Życzymy Wszystkim by nadchodzące Święta były pełne uśmiechu i radości! Aby każdy spędził je w ciepłej rodzinnej atmosferze.

     /Elżbieta Maj/

      

     Robienie palm na świetlicy
     Palma wielkanocna to jeden z symboli Świat Wielkanocnych. Uczniowie podczas zajęć w świetlicy szkolnej mieli okazję wykonać swoją palmę wielkanocna.

     /Aleksandra Domańska/


      

     Rozstrzygnięcie konkursu informatycznego w ramach DB
     W dnia od 8 lutego 2022 r. do 11 lutego 2022 r. obchodziliśmy w szkole święto bezpiecznego Internetu pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.  Tegoroczna edycja zachęcała nas do propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. W ramach obchodów DBI w naszej szkole zostały przeprowadzone różne działania angażujące uczniów i poszerzające ich wiedzę, aby świadomie i bezpiecznie korzystać z Internetu. Został przygotowany konkurs informatyczny na plakat pt. „Bezpieczny Internet” dla uczniów z klas II – VIII. Uczniowie klas IIa, IIIb i Va wykonali ciekawe plakaty w wersji papierowej, natomiast uczniowie z klas V – VIII przygotowali interesujące prace w programie graficznym. Wśród wykonanych prac konkursowych zostały wyłonione miejsca oraz wyróżnienia:

     I miejsce zdobył uczeń klas 8a – Krzysztof T.

     II miejsce zdobyła uczennica klasy 8a – Roksana G.

     III miejsce zdobył uczeń klasy 6a – Kamil G. oraz uczeń klasy 8d – Sebastian S.

     Wyróżnienia zdobyli: Łukasz M., Ireneusz G., Martin J. oraz uczniowie klas IIa, IIIb, Va za wykonanie plakatu.

     /Katarzyna Janicka/

      

     Światowy Dzień Wody
     Dzień 22 marca Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Światowym Dniem Wody.

     Nasza szkoła przyłączyła się w tym roku do obchodów tego wydarzenia, którego koordynatorem była Polska Akcja Humanitarna. Ideą akcji było uświadomienie uczniom, że wielu ludzi na świecie ma problem z dostępem do wody pitnej. Styl życia społeczeństw wysoko rozwiniętych powoduje ogromne ilości zużycia wody przeznaczonej do produkcji żywności, odzieży, sprzętu elektronicznego itd.  

     Impreza miała na celu rozwinięcie zainteresowania otaczającym światem, rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące zasoby wody pitnej, uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin.

     Cała społeczność szkolna zapoznała się z okolicznościowymi gazetkami i dekoracjami znajdującymi się w różnych miejscach w szkole, obrazującymi sens obchodów Dnia Wody.

     Podczas imprezy zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem filmu, wskazującego, co to jest „ślad wodny” i jakie działania możemy wdrożyć, aby ślad wodny zmniejszyć. Przeprowadzony został „Quiz wiedzy o wodzie”, podczas którego uczniowie wcielili się w uczestników turnieju Milionerów. Emocje opanowały wszystkich uczestników. Ważnym punktem imprezy była obserwacja oraz samodzielne wykonywanie doświadczeń i eksperymentów, które pozwoliły uczniom na poznanie niesamowitych właściwości wody. Podczas zajęć nasi uczniowie, jako odkrywcy, dowiedzieli się, jak ogromne znaczenie ma woda w przyrodzie i jak ważne jest podjęcie działań związanych z oszczędzaniem wody, nie tylko w szkole, ale i w domu. Na koniec uczniowie klas starszych obmyślali skojarzenia do hasła „Czym jest woda?”, a uczniowie młodsi wykonali pracę plastyczną – kropelkę wody. Na zakończenie imprezy wszyscy jej uczestnicy, jako zasłużeni zwycięzcy podejmowanych działań, otrzymali słodkie upominki.

        Szereg działań podjętych tego dnia w naszej szkole uświadomił każdemu, że woda jest największym skarbem, który należy chronić, cenić i szanować i we właściwy sposób wykorzystywać, aby nie nastał nigdy taki dzień, w którym nie popłynie ona z naszego kranu.

     Przecież, jeżeli jej zabraknie, zabraknie i nas!!!

     /Iwona Kapuściak/

      

     Powitanie Wiosny czyli Zielony Dzień w szkole

     21 marca to tak oczekiwany dzień. Po długich zimowych miesiącach tradycyjnie wszyscy oczekują na dłuższe, cieplejsze dni. Na zieleń i słoneczne promienie, które budzą przyrodę do życia.

     W przedsięwzięciu  mającym na celu powitanie wiosennej pory roku, wzięła udział cała szkolna społeczność. Nie brakowało tych, wśród uczniów i nauczycieli którzy w „Zielonym Dniu” mieli na sobie elementy garderoby we wszystkich odcieniach zieleni.

     Już kilka dni wcześniej wszystkie klasy wykonywały barwne wiosenne motyle, w/g otrzymanego szablonu. Natomiast w pierwszym dniu Wiosny, spotkaliśmy się w sali nr 6 (z podziałem na dwie grupy). Było wiele do zrobienia. Trzeba było uważnie słuchać słów piosenki aby później wypisać nazwy ptaków, pojawiających się w jej treści.

     Wspólnie, z brystolu stworzyliśmy wielki napis” Wiosna”, umieszczony następnie na szkolnym korytarzu. Na napisie …zasiadły barwne motyle. Natychmiast zrobiło się kolorowo i wiosennie.

     W czasie wykonywania zadań panowała twórcza i przyjazna atmosfera. Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali przydzielone zadania. Każdy starał się, jak najlepiej wykonać powierzoną pracę, której efekty sprawiły uczniom wiele radości. 

     Można powiedzieć, iż społeczność SP nr 55 powitała Wiosnę  twórczo i radośnie. Natomiast efekty pracy uczniów ozdabiające szkolny korytarz mogli już  w tym samym  dniu obejrzeć rodzice przychodzące do szkoły na zebrania z wychowawcami klas.

     Podczas wiosennego spotkania pani B. Studziżba rozdała nagrody dla  dla Mateusza Waszka za zdobycie  III-cich nagród w dwóch konkursach:   Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Praca skrojona na miarę moich możliwości"  oraz w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Śniegiem prószy". Natomiast  Roksany Goczok otrzymała wyróżnienie w XVIII Ogólnopolskim Konkursie "Kolorowe Święta" w kategorii - Kartka świąteczna. Pani A. Więcek Sawka wręczyła wyróżnienie dla Jakuba Ledwonia z VII Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze wyklęci- niezłomni bohaterowie” .

     /Edyta Uchnast/

      

      

     Nie ten przyjaciel, kto współczuje, a ten kto pomaga”

     /Thomas Fuller/

     Pomoc dla Ukrainy
     W związku z dramatyczną sytuacją w Ukrainie, cała społeczność naszej szkoły czuje się w obowiązku niesienia pomocy i wsparcia. Dlatego dołączyliśmy do akcji zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy i przekazaliśmy zebrane dary dla Ukrainy. Dostarczyliśmy artykuły żywnościowe, środki czystości, artykuły higieniczne, a także okazaliśmy słowa wsparcia i otuchy dla naszych sąsiadów.

     Serdecznie dziękujemy nauczycielom, pracownikom, uczniom i rodzicom za zaangażowanie, ogromne serca włożone na rzecz poszkodowanych w konflikcie zbrojnym w Ukrainie.

     /Dyrekcja Szkoły wraz z Opiekunem Szkolnego Wolontariatu/

      

     Karnawałowe pieczenie pączków

     Polskie obrzędy i zwyczaje są stałym elementem naszego życia, naszej wspólnej kultury. Łączą pokolenia, zbliżają do siebie grupy społeczne. Toteż po raz kolejny w naszej szkole zaprosiliśmy uczniów do udziału we wspólnych zajęciach kulinarnych. Zgodnie z tradycją – w karnawale królującymi wypiekami są pączki i faworki.

     My postanowiliśmy, iż w dniu 11 lutego w naszej szkolnej kuchni to właśnie  pączki pachnące i chrupiące będziemy wspólnie  przygotowywali.

     Nasze zajęcia miały na celu: tworzenie przyjaznej atmosfery w grupie, kształtowanie umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo- zadaniowych, odkrywanie i doskonalenie  własnych możliwości twórczych oraz utrwalenie wiedzy na temat higieny przygotowywania posiłków.

     Dzień wcześniej zgromadziliśmy wszystkie potrzebne składniki a w piątek przez trzy godziny lekcyjne/rotacyjnie przygotowaliśmy i degustowaliśmy przepyszne, rumiane pączusie. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w tym smakowitym przedsięwzięciu. Było bardzo apetycznie a degustacja była podsumowaniem zajęć.

                                                                                          / Edyta Uchnast /

      

      

     Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy w Polsce już po raz osiemnasty!
     8 lutego 2022 r. na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatywie po raz kolejny przyświeca hasło „Działajmy razem!”. W założeniu ma promować bezpieczne zasady korzystania z sieci i przestrzec internautów przed czyhającymi na nich zagrożeniami.

     Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

     W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu „Safer Internet” w Polsce.

     O czym należy pamiętać, aby każdy dzień był bezpieczny online? Ważna jest nie tylko świadomość zagrożeń, ale również sposobów na to, jak się przed nimi uchronić.

     W poniższej prezentacji znajdują się ważne wskazówki na temat zachowania bezpieczeństwa w sieci
     (należy klinąć w obrazek).

     /Katarzyna Janicka/

      

      

     Dzień Pizzy
     9 lutego na całym świecie uznany jest za Międzynarodowy Dzień Pizzy. Uczniowie naszej szkoły również świętowali ten dzień. Na zajęciach w kuchni samodzielnie przygotowali przepyszną pizzę z ulubionymi składnikami. Zapach aromatycznej pizzy roznosił się po szkolnych korytarzach. 

     /Aleksandra Świekrula/  

      

      

     Droga Babciu, Drogi Dziadku życzymy Wam Wszystkiego Najlepszego

      

     Projekt  "Bez barier wieku" - Życzenia dla seniora                

     Dzień Babci i Dziadka jest zawsze dniem pełnym uśmiechów, prezentów ale też chwilką zastanowienia nad tymi, którzy, nie mają swoich wnuczków, samotnie mieszkają w Domach Pomocy Społecznej. Ich dni są monotonne, podobne do siebie. Bywają smutne i szarce.

     Seniorów. Samotnych, wiekowych, niepełnosprawnych. Warto abyśmy dostrzegali, iż wokół nas są osoby, które potrzebują naszej uwagi. Dobrego słowa. Drobnego gestu. Może właśnie wtedy poczują się mniej samotni? Na co dzień bowiem ich dni są monotonne, podobne do siebie. Smutne i szare.

     Toteż właśnie w styczniu uczniowie naszej szkoły pokazali mieszkańcom Domu Seniora, że pamiętają o nich! Szczególnie z okazji Święta Babci i Dziadka.                                                                                                                      W miesiącu styczniu zrealizowana została część II  projektu "Bez barier wieku" (w roku szkolnym 2021/22 ) pod hasłem Życzenia dla seniora z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.                                                                                   

     Elementy naszego projektu zawsze staramy się realizować w prosty sposób, tak aby nasi uczniowie mogli włączyć się w proponowane działania, na miarę swoich możliwości.

     Celem projektu jest: wzmacnianie międzypokoleniowych więzi dzieci, młodzieży i  seniorów i dzieci. Budzenie empatii w stosunku do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych oraz Kształtowanie postawy wrażliwej na potrzeby innych. Nie bez znaczenia jest rozwijanie kompetencji niezbędnych do działań o charakterze prorodzinnym i  prospołecznym.  Wykonano prace plastyczne  - ogromne serca z życzeniami. Dzień wcześniej upiekliśmy ciasteczka, większość w kształcie serduszek.   Wszystko co przygotowaliśmy zostało  przekazane do DPS nr 2 w Sosnowcu w dniu 21 stycznia czyli w Dniu Babci. Pensjonariusze Domu Seniora są wdzięczni, iż nasza szkoła o nich pamięta.

     /Edyta Uchnast/

      

     Podziel się paczką

     Dziękujemy wszystkim,  którym nie brak empatii i nie jest im obojętny los chorych na nowotwory dzieci, tych którym los nie oszczędził bólu i cierpienia. Dzieciaki z oddziału onkologii choć przez chwilkę się mogły uśmiechnąć… Rozpakowywały paczki z wielką ciekawością. Ten dar wprost z serca przerwał na chwilę szpitalną monotonię. Oddalił myśli o bolesnych zabiegach, ciężkich chemioterapiach, naświetlaniach.  Rodzice chorych dzieci, którzy wraz z nimi są na oddziale, bardzo dziękowali wszystkim darczyńcom.

     Motto nasze akcji, iż "Człowiek jest tyle wart ile uczyni dla drugiego", pokazuje jak ważna w życiu jest życzliwość, empatia, chęć niesienia pomocy oraz umiejętność dzielenia się tym co posiadamy.

     Od początku grudnia zbieraliśmy: słodycze, maskotki, materiały plastyczne, gry,  kolorowanki, gadżety świąteczne. Dzięki ofiarności  uczniów, nauczycieli i obu dyrektorek udało sie przygotować 22 paczki. Do akcji „Podziel się paczką”  dołączyła się również inna placówka edukacyjna z Katowic. Paczki dla chorych na nowotwory dzieci zawierały też życzenia oraz  opłatki. W dniu 19 grudnia dzieciaki  z oddziału onkologii otrzymały paczki.

     /Edyta Uchnast/

      

     #Światło Wolności
     Nasza szkoła włączyła się w obchody 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego. Wcześniej realizowany był projekt „Pamięc`81” natomiast w dniu 13 grudnia  włączyliśmy się do inicjatywy - akcji społecznej IPN „Zapal Światło Wolności”. Akcja ta zapoczątkowana została już przed kilku laty,  nawiązuje do daty wprowadzenia Stanu Wojennego, wobec , którego Polacy wyrażali sprzeciw. Mówiąc otwarcie „nie” wobec brutalnej polityki władz PRL.  Toteż w poniedziałek  13 grudnia o godz. 19:30 w oknie  naszej szkoły oraz oknach naszych uczniów i nauczycieli rozbłysły lampki i świece. To symboliczny znak, pokazujący, iż pamiętamy o ofiarach stanu wojennego. To niemy, ale jakże wymowny hołd złożony bohaterom tamtych dramatycznych wydarzeń, sprzed 40-stu lat….

                                                                                                                           /Edyta Uchnast/

      

     #Murem za polskim mundurem - Świąteczne życzenia dla tych, którzy bronią naszej granicy
     W dniu 10 grudnia uczniowie naszej szkoły przygotowali życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla służb mundurowych pełniących niełatwą służbę na naszej wschodniej granicy. Praca na kolorowym brystolu, w formacie A3 przedstawiała świąteczną, przyozdobioną choinkę oraz tekst życzeń Najważniejsze było to, iż wszyscy uczniowie - obecni tego dnia w szkole - złożyli pod życzeniami swoje podpisy. Życzenia zostały zabezpieczone i wysłane na adres placówki Służby Granicznej w Kuźnicy. Mamy nadzieję, że ten nasz drobny gest ucieszy służby mundurowe.

                                                                                                                                /Edyta Uchnast/

      

     Wyjazd do teatru "Ateneum"
     W dniu 27.11.2021r. uczniowie, którzy uczestniczyli w zajęciach  teatralno - socjoterapeutycznych, organizowanych w ramach w ramach projektu profilaktycznego, udali się wraz z opiekunami do Teatru "Ateneum" w Katowicach na spektakl pt. "Piaskowy Wilk". Wyjazd można zaliczyć  do udanych, gdyż wszyscy uczestnicy byli pod wrażeniem obejrzanego spektaklu.

     /Klaudia Działach/

      

     Dzień Życzliwości i Pozdrowień
     Światowy Dzień Życzliwości obchodzi się w bardzo prosty sposób, wystarczy uśmiechnąć się i być uprzejmym dla drugiej osoby. My w naszej szkole dodatkowo robiliśmy fotki w specjalnie przygotowanej na ten dzień ramce. Odbijaliśmy nasze dłonie na przygotowanym brystolu, naklejaliśmy miłe słowa i sentencje, które były dowodem na to, iż szanujemy innych i staramy się być wobec nich uczynni, przyjacielscy i pogodnie nastawieni. 

     Pamiętajmy zatem, że życzliwość odgrywa ważną rolę w życiu każdego z nas. Zarówno dorosłego  człowieka, jak również dzieci i młodzieży. Życzliwość, empatia, uprzejmość sprawia, że życie staje się łatwiejsze. Starajmy się  zatem być życzliwi nie tylko w ten wyjątkowy dzień, ale przez cały rok. Uśmiech, serdeczność, dobre słowo, przychylne nastawienie do świata,  uprzejmy gest, jest zawsze mile widziane. Człowiek życzliwy łatwiej pokonuje wszelkie przeszkody i nawiązuje kontakty. Szybko znajduje sprzymierzeńców, można powiedzieć, iż zaraża optymizmem, motywując innych do analogicznych zachowań.

     Podsumowując Dzień Życzliwości i Pozdrowień pamiętajmy aby jak najczęściej używać „magicznych” a zarazem prostych słów: proszę, dziękuję i przepraszam.

        

     /Edyta Uchnast/

      

     Dzień Godności
     09 listopada 2021r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Godności. W ramach obchodów odbył się apel, podczas którego uczniom przypomniane zostało znaczenie słowa GODNOŚĆ. Ponadto odbyły się zajęcia z podziałem na grupy, podczas których uczniowie zobaczyli film „Czym jest godność”, brali udział w quizie, rozwiązali krzyżówkę tematyczną, kolorowali tematyczne obrazki.

     /Klaudia Działach/

      

      

     Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
     Jak co roku w listopadzie obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku był on okazją to podkreślenia jak ważny dla młodego organizmu jest  zdrowy tryb życia. Toteż obchodziliśmy go pod hasłem ”Stop paleniu wśród nieletnich”. Staraliśmy się pokazać naszym uczniom jak bardzo szkodliwe jest palenie zarówno czynne jak i bierne. Jakie warto podjąć kroki zaradcze, aby żyć zdrowo teraz i przez wiele kolejnych lat.

     Przygotowano tablicę informacyjną z rymowaną sentencją „Nigdy nie jest za późno aby rzucić palenie, warto o tym przekonać najbliższe otoczenie”.

     18 listopada  zorganizowane zajęcia antynikotynowe w formie warsztatów . Obliczano m.in. ile pieniędzy palacz wydaje na papierosy w skali miesiąca i w skali roku.  Obejrzano przygotowaną dla nastoletnich odbiorców  prezentację multimedialną, która była podstawą rozmowy kierowanej o tematyce prozdrowotnej. Klasy młodsze  miały do wyboru wykonanie prac plastycznych, kolorowanki tematyczne lub  krzyżówkę z hasłem.

     Akcentem podsumowującym Światowy Dzień Rzucania Palenia w naszej szkole była akcja „Mandarynka  zamiast papierosa”. Otrzymali ją wszyscy, którzy aktywnie uczestniczyli w warsztatach.

     Mamy nadzieję, iż podjęte działania zmniejszyć liczbę palaczy i ochronić młodzież przed tym bardzo szkodliwym nałogiem.

                                                                                                   /Edyta Uchnast/

      

      

     Bez barier wieku – Jesienne róże dla seniora 

     Kolejna część projektu „Bez barier wieku”, pierwsza w roku szkolnym 2021/22, została zrealizowana w listopadzie.W nawiązaniu do Światowego Dnia Seniora, który to przypada na 14.11. Przebiegała ona pod hasłem „Jesienne róże dla seniora”.

     Jesień w przyrodzie i jesień życia seniorów…. czas wciąż biegnie  nieubłagalnie....Wszyscy kiedyś będziemy wiekowymi ludźmi… Nikt nie będzie wiecznie młody. Warto pomyśleć o tych, którzy potrzebują naszej uwagi. Pensjonariuszach Domu Pomocy Społecznej. Samotnych, niepełnosprawnych. Warto dla nich coś zrobić:)   

     Dzięki naszemu przedsięwzięciu uczymy młode pokolenie empatii, pozytywnych zachowań w stosunku do drugiego człowieka. Pokazujemy jak ważne jest wzmacnianie międzypokoleniowych więzi. Obrazujemy uczniom, iż  pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej czują się bardzo samotni. Cieszy ich każdy gest, pokazujący, że ktoś o nich pamięta.

     Uczniowie naszej szkoły z pięknych, barwnych samodzielnie uzbieranych liści przygotowali jesienne różyczki oraz całe bukiety. Serduszka przyczepione wstążeczką dopełniły całości

     Praca będzie przekazana do DPS nr 2 w Sosnowcu, w Międzynarodowym Dniu Seniora. Zapewne ucieszy leciwych pensjonariuszy.

                                                                                                            /Edyta Uchnast/

      

     EKOtydzień już za nami
     W dniach 25.10-29.10zorganizowano w naszej szkole EKOtydzień zdrowia i przyrody. Staraliśmy się zainteresować uczniów przygotowaną tematyką, tak aby mogli czynnie włączyć się w realizację zaplanowanych działań. Chcieliśmy zainspirować i pokazać, iż bycie EKO to wielotorowość działań m.in.: zwrócenie uwagi na piękno najbliższego otoczenia, kształtowanie wrażliwości i pozytywnego stosunku do świata przyrody ale też promowanie zdrowej żywności, właściwego sposobu odżywiania się.

     W  poniedziałek, na apelu wprowadzono wszystkich w tematykę, zachęcono do obejrzenia prezentacji „Kodeks Młodego Ekologa” oraz wykonania barwnych dekoracji o jesiennej tematyce. Wszystkie klasy wzorowo wywiązały się z tego zadania. W szkole zrobiło się bardziej kolorowo.  W kolejnych dniach dopiero zrobiło się ciekawie. Zajęciadla klas 6-8 pod hasłem„Bezpieczne grzybobranie” utrwalały wiedzę o grzybach jadalnych i trujących. Na zajęciach uczniowie mogli porównać:kurki, pieczarki, boczniaki, podgrzybki oraz maślaki, które oczekiwały na nich w koszykach i na tackach. Młodsi starannie wypełniali grzybowe kolorowanki i leśne historyjki obrazkowe.

     Na kolejne przedsięwzięcia uczniowie czekali z niecierpliwością. Były to zajęcia kulinarne "Żyjmy zdrowo i kolorowo czyli kanapkowo". Uczestniczyli w nich wszyscy uczniowie naszej szkoły. Oczywiście podzieleni na grupy. Tak aby było bezpiecznie! I starsi i młodsi wykazali się nie lada pomysłowością w wykonywaniu kolorowych i zdrowych kanapek. Uszykowano je na chlebie razowym, słonecznikowym i chrupkach. Oczywiście na koniec zajęć odbyła się degustacja. Było bardzo smacznie.

     Na podsumowanie  EKOtygodnia staraliśmy się wybrać takie działania, w którym mogła realizować się cała szkolna społeczność. I udało się. Przygotowywaliśmy samodzielnie kompozycje kwiatów doniczkowych.Na dobrze zabezpieczonych ławkach (tekturą oraz folią) wysypaliśmy ziemię torfową oraz kamyczki do drenażu. Pod kierunkiem nauczycieli - koordynatorów EKOtygodnia wszystko układaliśmy w przygotowanych doniczkach. Następnie delikatnie wsadzaliśmy ukorzenione szczepki roślin. Efekt naszej pracy był niesamowity. „Mali ogrodnicy” spisali się na medal. Doniczki z kwiatami przekazaliśmy do gabinetu pani dyrektor, wicedyrektor oraz do sekretariatu, biblioteki szkolnej oraz gabinetu pedagoga i psychologa.

                                                                                                                                 /Edyta Uchnast/

      

     28 Akcja Sprzątanie świata-Polska
     20 września nasza szkoła wzięła aktywny udział w 28. Akcji Sprzątania świata – Polska „Myślę, więc nie śmiecę” organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. W ramach akcji uczniowie otrzymali worki i rękawiczki jednorazowe. Podzieleni na cztery grupy sprzątali wyznaczone tereny w okolicy szkoły oraz jej otoczenie. Wszyscy aktywnie włączyli się do zbierania odpadów i sprzątania.

     /Aleksandra Świerkula/

      

     Międzynarodowy Dzień Kropki 15 września 2021
     W tym roku po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy wspólnie to  święto szczególne: kreatywności, odwagi, zabawy, wyobraźni,  uśmiechu i rozwijania ukrytego talentu. Każdy z nas ma potencjał tylko nie zawsze umiemy go odkryć i zaprezentować. 

     Wystarczy uwierzyć w siebie, bowiem mała kropka potrafi przynieść wielkie zmiany!

     Święto - zwane Dniem Kropki swój początek zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa,pt. „The Dot”, w której poznajemy historię Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie.

     Działo się sporo. I kropka. Mnóstwo kolorowych krop, kropek, kropeczek zagościło w tym dniu w naszej szkole. Wspólnie przekonaliśmy się, iż każde dziecko ma swoje mocne strony, które należy wspierać i rozwijać. 

     Zaprosiliśmy uczniów  do wspólnej zabawy. Każdy mógł się wykazać w zabawach: plastycznych, muzycznych, ruchowych, logicznych oraz tych z elementami robotyki. Wykonano również „kropkowe drzewo talentów”, które zaprezentowane jest na szkolnym korytarzu. Nie brakło również  mini poczęstunku w kształcie czekoladowych kuleczek - kropeczek.

     Celem naszego przedsięwzięcia było:

     • odkrywanie swoich mocnych stron i talentów
     • wzmocnienie poczucia własnej wartości
     • integracja społeczności szkolnej
     • zachęcanie do pozytywnego myślenia o sobie
     • wzbudzenie kreatywności
     • doskonalenie umiejętności pracy w zespole

      Uczniowie i nauczycieli w większości posiadali element stróju adekwatny do przedsięwzięcia. Wszyscy doskonale się bawili, nabywający - niejako przy okazji - umiejętności społeczne.

                                                                                                                                             /Edyta Uchnast/

                        

     Wybory samorządu uczniowskiego
     13 września zostały przeprowadzone wybory do szkolnego samorządu. Wzięli w nich udział uczniowie z samorządów klasowych. Podczas demokratycznych wyboró, pod okiem nowo wybranego opiekuna – pani Aleksandra Świerkuli. W wyborach zwyciężyli i objęli swe funkcje: Ireneusz G. - przewodniczący Samorządu, , Sebastian S.– wiceprzewodniczący oraz Wiktor K., który będzie pełnił funkcję skarbnika.

     Naszemu Samorządowi składamy serdeczne gratulacje, życzymy owocnej współpracy.

     /Aleksandra Świerkula/

      

     Wybory opiekuna samorządu uczniowieskiego
     Dzisiaj (3.09) w naszej szkolne odbyło się bardzo ważne głosowanie. Wszyscy uczniowie naszej szkoły wybierali opiekuna samorządu uczniowskiego. Każdy z nauczycieli miał szansę stanąć na w/w stanowisku. Pierwsze miejsce zajęła Pani Aleksandra Świerkula pokonując jednym głosem Panią Agnieszkę Wiencek – Sawkę. Życzymy powodzenia oraz sukcesów we współpracy z uczniami.

     /Krzysztof Kleser/